Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Férový rozchod

6.november 2016
Férový rozchod

Existuje férový rozchod? Dá sa ustáť rozchod bez výčitiek, scén a urážok? Ako povedať zbohom, aby to nebolelo toho druhého. Pochopenie vašej emočnej reakcie na rozchod, vám pomôže cítiť sa menej sami.

Každé ukončenie vzťahu je vždy veľmi zložité. Niekto si láme hlavu nad tým, ako to urobiť, aby rozchod prebehol bez výčitiek a iní to nerieši vôbec. Na rozchod neexistuje žiadny manuál ani príslušná príručka. Ale určite existuje pár pravidiel, ako sa správne a férovo rozchádzať.

Rozhodnutie

V prvom rade je potrebné sa zamyslieť nad tým, či to naozaj chcete alebo je to len chvíľkové pobláznenie. Po veľkej hádke sa môže stať, že budete v tom veľkom afekte jednoznačne rozhodnutý o tom, že sa chcete rozísť, ale na druhý deň sa vám táto myšlienka môže zdať šialená. Ak sa teda rozhodnete pre rozchod, musíte si byť naozaj istí, že to tak naozaj chcete a nič vás nepresvedčí o opaku.

Prostredie

Ak ste došli k tomu, že sa chcete naozaj rozísť, zvoľte radšej neutrálne prostredie. Keď budete obklopení ľuďmi, je tu väčšia pravdepodobnosť, že váš partner alebo partnerka nebudú zase toľko náchylní na to, aby robili hysterické scény a predvádzali nadmieru emócií. Veľká výhoda neutrálneho prostredia je tá, že môžete kedykoľvek odísť. Ak sa budete rozchádzať doma, je ťažké rozchodový rozhovor ukončiť len tak.

Férovosť

Ak sa chcete rozísť, buďte féroví, nekľučkujte. Vyvarujte sa rozchodu po SMSkách alebo po e-maily, ani úplné odmlčanie nie je riešením. A rozhodne buďte féroví aj voči sebe. Ak ste vy, tí čo sa chcú rozísť, povedzte to na rovinu, nenechávajte druhého v nádeji a povedzte to rovno.

Urážky

Myslite stále a stále na to, že je potrebné, mať k tomu druhému úctu. Či už ste spolu boli mesiace alebo aj roky, prežili ste si dosť spoločných chvíľ a zážitkov a je potreba si toho druhého stále ctiť a vážiť si ho. Neurážajte nikdy nikoho, je to vždy pod úroveň.

Dôvod

Je jasné, že väčšinou sa partneri, ktorí sa rozchádzajú, snažia hodiť vinu jeden na druhého, ale myslite na to, že chyba je väčšinou vždy na oboch stranách. Tzv.: Akcia spôsobuje reakciu. Nikdy nič nie je len tak. Ak nebudete dávať svojmu partnerovi alebo partnerke patrične svoje city najavo, bude ich váš partner alebo partnerka hľadať samozrejme niekde inde a v náruči niekoho iného.

Žiadne výčitky

Nevyčítajte, nehádajte sa. Radšej vezmite vinu na seba a neriešte kto, čo urobil zle. Minulosť je minulosťou, vy ste rozhodnutý vzťah ukončiť, a preto nemá cenu hľadať vinníka. Rovnako ho nenájdete a zároveň tým proces rozchodu len zhoršíte.

Mlčte

Ak je dôvodom vášho rozchodu už novo vzniknutý vzťah, mlčte. V žiadnom prípade sa nezmieňujte, že máte už niekoho nového. Partnera alebo partnerku, s ktorou sa chcete rozísť, to môže veľmi raniť a bude vám chcieť urobiť zo života peklo, kvôli tomu že ste si vybrali niekoho iného. Zároveň, ak máte deti z vášho spoločného vzťahu, zmiernite vaším mlčaním o novom partnerovi alebo partnerke rokujúce podmienky o rozvode a s tým spojenú starostlivosť o deti.

Rozchádzajte se férovo

Emócie

S koncom každého vzťahu prichádzajú aj obrovské emócie. Nemá zmysel čakať, že sa s vaším už skoro ex dohodnete hneď a v pokoji na všetkom. Obidvaja budete určite potrebovať nejaký čas na to, aby ste to rozdýchali. Nehľadiac na to, že emócie váš rozchod naozaj len veľmi skomplikujú. Je potrebné vo vašom rozhovore myslieť tiež prakticky.

Priateľstvo

Ak je to len trochu možné, pokúste sa rozísť ako priatelia. Určite je škoda, aby ste po rokoch, mesiacoch alebo týždňoch spoločného života a zážitkov o sebe prestali vedieť. Je škoda stretnúť sa na ulici a robiť, že sa nepoznáte. Rozchody sú bežnou súčasťou medziľudských vzťahov a hoci je to na začiatku rozchodu vždy ťažké, verte, že vás vždy len dokáže posunúť ďalej a ukáže vám aké sú vaše priority pre váš ďalší vzťah, ktorý už určite výjde.

Ako sa vyrovnať s rozchodom

Uvedomte si, že je v poriadku mať rôzne pocity. Je úplne normálne, ak sa cítite vyčerpane, zmätene, nahnevane, vystresovane a využito. Určite vás môžu stretnúť aj obavy z vašej budúcnosti. Všetky ale tieto pocity a obavy časom úplne zmiznú.

Dajte si pauzu

Určite budete potrebovať čas, tak si ho jednoducho doprajte. Je dôležité, aby ste si vzali čas pre seba a pochopili, čo sa vlastne medzi vami stalo.

Komunikujte s okolím

Zverte sa so svojimi obavami kamarátkam, kamarátom, rodine alebo komukoľvek, kto je vám blízky a dokáže vás v tejto ťažkej chvíli pochopiť. Budete potrebovať podporu vo vašom okolí. Nebojte sa zo svojich obáv "vykecať".

Vaše pocity

Nebojujte so svojimi citmi. Každý má svoje vzostupy, ale aj pády. Podpora zo strany druhých je rozhodujúca pre vaše uzdravenie po rozchode alebo rozvode.

Neseďte doma

Tým, že budete doma plakať do vankúša, vôbec nič nezmeníte a ani nič nezískate. Vyrazte s priateľmi medzi ľudí, nebojte sa spoločnosti a už vůbe nie nového procesu zoznamovania. Môžete získať nových známych, ale tiež aj vášho nového budúceho partnera alebo partnerku. Ale ak sa predsa len bojíte, skúste napríklad len diskusie, komunikácie alebo zoznamky na internete. Nie ste jediní, kto sa kedy rozišiel.

Aby bolo možné plne akceptovať rozchod alebo rozvod a ísť ďalej, je potrebné pochopiť, čo sa naozaj stalo, a uznať svojou tzv. úlohu, ktorú ste vo vašom vzťahu hrali. Je dôležité pochopiť, aké ste mali voľby, ktoré ovplyvnili váš vzťah a jeho koniec. Učte sa zo svojich chýb, ktoré sú kľúčom k tomu, aby ste boli šťastní v tom ďalšom a vyvarovali sa ich opakovaniu. V časoch citovej krízy je príležitosť k vášmu osobnému rastu a učeniu sa. Len preto, že sa budete vo svojom živote cítiť momentálne prázdni, neznamená to, že sa nič nedeje, alebo že sa vo vašom živote nikdy nič nezmení. Vezmite si váš rozchod ako skúsenosť k poznaniu vás samotných a na to aby ste boli silnejší a ten budúci vzťah bol ten, ktorý bude navždy.

Kač

Zdieľajte tento článok na: