Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Dress code na rande aj do školy?

4.december 2018
Dress code na rande aj do školy?

Predpisy týkajúce sa obliekania, tzv. dress code. Dodržujete? Aj pokiaľ sa chystáte na rande, mali by ste určité pravidlá dodržať. V zamestnaní to väčšinou už býva samozrejmosť, ale čo napríklad učitelia, týka sa to aj ich?

Využite čo najviac existujúceho šatníka

Príprava na prvé rande môže byť perfektnou zámienkou k tomu, aby ste vstúpili do viacerých obchodov a vybrali si nejaké nové kúsky do vášho šatníka. Ale nie je pravidlo, podľa ktorého by ste museli mať na prvé rande niečo nového. Môžete využiť iba to, čo máte už doma nakúpené. V skutočnosti je toho veľa, čo môžete využiť a urobiť, aby ste prišli s dokonalým vzhľadom. Sú ale dve pravidlá, ktoré by ste si mali pamätať pri plánovaní prvého oblečenia, na svoje prvé rande. Tie rady sú nasledujúce: Musíte vyzerať ako vy a musí vám to byť pohodlné. Vzhľadom k týmto pravidlám je vaša stavajúca zbierka oblečenia ideálnym miestom k prvej voľbe a prvým výberom. Pokiaľ si nie ste istí, ktoré z vaších šiat na vás vyzerajú dobre, položte si nasledujúce otázky. Ktoré vaše oblečenie malo najväčšiu tendenciu získať komplimenty od vaších priateľov a spolupracovníkov? Ktoré veci nosíte najčastejšie dookola, pretože sa v nich cítite dobre, keď stojíte pred zrkadlom a keď vyrazíte z domu? Čo by ste mali ako prvé v kufri, keby ste niekam odchádzali? Tie veci, ktoré by ste využili, sú tie, ktoré by ste mali zvoliť na svoju prvú zoznamovaciu schôdzku. Pokiaľ sú vaše staré a obľúbené kúsky tie, ktoré prinášajú pocit skvelosti, ale už sú trochu opotrebované, môžete vyraziť do obchodu, aby ste našli nejakú slušnú náhradu. Ale nezabudnite, že veľa môžete dosiahnuť aj so starým kúskom, pokiaľ bude čistý, vyžehlený a bude vám dávať pocit istoty.

Perfektné oblečenie pre večerné rande

Keď príde na oblečenie na večerné rande, je to všetko o dosadení rovnováhy medzi sexuálnu príťažlivosť a praktickosť. Chcete predsa skvelo vyzerať, zaujať a cítiť sa čo najlepšie, ale nie za cenu vášho pohodlia, veľkej investície alebo schopnosti dobre sa najesť. Na večerné rande by ste mali byť pripravený lepšie, ako na to cez deň. Pri tom dennom vám budú stačiť jeany a nejaké tričko či top, ale na večernú schôdzku to môže byť komplikovanejšie. Nie vždy môžete presne vedieť, kde sa objavíte. Keď vás napríklad pozve do krčmy na pivo, alebo si objednáte nejaké špagety, koktejlové šaty a oblek nie sú asi veľmi tou správnou voľbou. Elegantné a drahé reštaurácie budú zase na druhej strane vyžadovať trochu väčšiu starostlivosť a pozornosť, keď budete vyberať svoj outfit. Ignorujte módne trendy toho daného momentu a doby a miesto toho sa zamerajte na hľadanie niečoho, čo vám vyhovuje, čo vás predvedie vo vašej najlepšej forme a nasadí ten váš správny štýl. Ženy by mali zvoliť podpätky iba pohodlné a vyskúšané s decentným výstrihom. Predošetkým vtedy, keď hľadajú seriózny vzťah. Snažte sa udržať veci jednoduché a nepokúšajte sa o nič, čo ste predtým neskúšali. Mohlo by to skončiť veľkým fiaskom, zrovna tak, ako keď to ženy preženú s veľkou vrstvou makeupu. Aj prirodzená môžte byť ohromujúca. Pre mužov je tak isto veľkou dilemou zvoliť medzi oblekom alebo niečim neformálnym. V kľudnejšom prostredí môže byť perfektný vzhľad biela košeľa a jeansy. Pokiaľ by ste ale chceli radšej niečo formálne, vezmite si dobré padnúci oblek s elegantnou košeľou, s alebo bez kravaty.

Na čo by sme nemali nikdy zabudnúť

Pokiaľ nekupujete a neobliekate si nové oblečenie, uistite sa, že je vaše oblečenie čisté a vyžehlené. Venujte čas správnemu výberu a žehleniu. A čo ďalšieho je na prvej schôdzke podstatné a čo naopak nevhodné?

Očistite si svoje topánky

Hovorí sa, že ženy si potrpia na to, aby mal muž na ruke kvalitné a pekné hodinky a na nohách čisté topánky. Premýšľali ste niekedy nad tým, či sa aj váš zrak niekedy vydal týmto smerom? Určite áno. Ak teda vyrazíte na rande, očistite si vašu obuv.

Umyjte si vlasy

Nie je nič trápnejšieho, ako keď sa k vám nakloní a vaše vlasy nevoňajú a vyzerajú, ako keby sa z nich dal vytlačiť olej. To isté platí, aj keď používate gél na vlasy, nemali by ste to s ním preháňať.

Vyčistite a ostrihajte si svoje nechty

Ďalší nedostatok, ktorý môže toho druhého odradiť. Nikdy nemajte na rande špinavé alebo dlhé nechty a už vôbec nie kombináciu dlhých a špinavých nechtov. Pri ženách samozrejme byť dlhé môžu, ale mužom sa to nehodí.

Nepodceňujte spodné prádlo

Vyhnite sa tomu obyčajnému šedivému a vyberte si nejaké krajšie spodné prádlo, nikdy neviete, čo sa vám može stať. A nechcete sa predsa cítiť trápne, kvôli takému maličkému kúsku z vášho šatníka.

Dress code na rande i do školy?

Dress code v zamestnaní

Dress code a pokyny pre vzhľad sú pre zamestnávateľa dobrou cestou, ako zaistiť, aby pracovníci vyzerali profesionálne pre zákazníkov a klientov, ale tak isto môžu pomôcť predíjsť obťažovaniu a disciplinárnym problémom. Pokiaľ ide o vypracovanie efektívnej oblekovej politiky, je potrebné vedieť niekoľko vecí, ktoré by si zamestnávatelia mali uvedomovať. Tak isto musíte nosiť predpísané oblečenie a dodržiavať firemný dress code?

Najdôležitejšie je stanovenie zrorumiteľných pokynov

Obvykla chyba pri navrhovaní pravidiel obliekania je, že sú informácie príliš široké a otvorené, čo vedie k politike, ktorú je ťažké sledovať a presadzovať. Napríklad, keď sa označí určitý druh oblečenia štýlom „obchodná príležitosť" alebo "profesionálne oblečenie". Tak to rozhodne nie je jasné označenie, čo zamestnanec môže a nemôže nosiť. Namiesto toho by mal zamestnávateľ vždy použiť špecifické pojmy a uistite sa čo je priateľné a neprijateľné. Použité by mali byť frázy ako: jeany sú nepripustné a ženy môžu mať iba sukne v dĺžke po kolená. Všetko by vám mal zamestnávateľ presne stanoviť a pri nástupe do nového zamestnania vás s tým aj automaticky zoznámiť.

Prínos v pravidlách

Nadmerne prísny predpis oblečenia môže ublížiť pracovnej morálke. Pri navrhovaní zásad by mal mať váš zamestnávateľ vždy na pamäti, čo je rozumne nevyhnutné pre vašu kanceláriu. Napríklad žabky nie sú adekvatné do advokátnych kancelárií rovnako ako oddelenie marketingu či styku so zákazníkom. Vytváranie neprimeranej prísnej politiky je tak isto obťiažné presadzovať a môže mať za následok disciplinárne komplikácie.

Dress code a diskriminácia

Pri zadávaní prijateľného firemného kódu by zamestnávatelia mali dbať na to, aby sa vyhli požiadavkám, ktoré by mohli narušiť náboženské presvedčenie zamestnanca alebo mohli mať za následok vyvolanie pocitu diskriminácie. Zamestnávatelia by mali vytvárať také pravidlá, ktoré by vyhovovali aj náboženským presvedčeniam.

Vytváranie bezpečia v pracovnom prostredí

Dôležité je vždy zahrnutie akýchkoľvek požiadaviek na oblečenie alebo vybavenie, ktoré by mohli viesť k bezpečnejšiemu pracovisku. A na bezpečnosť práce sa v posledných rokoch dáva nadmerný dôraz. Pri zamestnancoch je vyžadované, aby nosili topánky s uzavretou špičkou alebo si dali dole šperky.

Dress code na rande i do školy?

A čo učitelia?

Mali by tak isto dodržiavať dress code, rovnako ako ľudia v kanceláriách veľkých národných spoločnostiach? A čo žiaci, mali by aj oni nosiť uniformy ako môžeme vidieť v amerických filmoch?

Dress code učiteľov bol témou posledných mesiacov. Zistilo sa totiž, že ich veľmi veľa na svoju vizáž nedbá. Niektorí sú toho názoru, že do divadla tak isto v krátkych nohaviciach nepôjdete a preto by sa mala určitá forma obliekania dodržiavať aj v školách. Dokonca sa objavil aj názor, že by mal pre učiteľov existovať príplatok za prezentáciu. Názory na to, ako by sa celá táto téma mala riešiť, sú rôznorodé. Je ale určite samozrejmé, že by nemali chodiť v žabkách a kraťasoch a mali by dodržiavať určité pravidlá. A keďže "učiteľ" je zamestnaný, mali by voliť eleganciu a nie ležérnosť, v ktorej pôjdu napríklad na chalupu. Mali by vzbudzovať rešpekt a oblečenie by to malo podporovať. Ťažko si bude budovať autoritu v košeľách s palmami a žabkami na nohách. Rovnako tak sú diskutované aj uniformy žiakov. Niekto tvrdí, že sa tak zabráni spoločenským rozdielom, ale iný sú toho názoru, že ani uniformy nezabránia tomu, aby dieťa z vyšších vrstiev vyčnievalo. A aký názor na to máte vy? Brali by ste pre svoje deti rovnaké uniformy?

Dress code, alebo voľbu toho správneho a vhodného oblečenia, by ste nemali podceňovať nikdy. Takže ak vás čaká nejaká dôležitá schôdzka, dajte si s výberom záležať. Trebárs stretnete svojho budúceho životného partnera. Hľadáte ho vždy? Skúste vedecko zoznamovací dotazník.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: