Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Naučte sa rozvinúť svoj vzťah

17.september 2018
Naučte sa rozvinúť svoj vzťah

Spísali sme pre vás niekoľko spôsobov, ako rozvíjať lásku, ktorá vydrží. Viete, ako pomôcť vášmu vzťahu, aby prosperoval? Je to veľmi jednoduché, stačí dodržať len pár bodov a vaše vzťahy sa prestanú rozpadať.

Sladké začiatky sú vždy väčšinou len chvíľku. Dvaja ľudia sa stretnú, sú si navzájom sympatickí a zamilujú sa. Na začiatku vždy existuje toľko nádeje na krásny život a veľmi veľa snov. A niektorí pokračujú v realizácii týchto snov aj neskôr, niekedy to ale začne škrípať. Niektoré vzťahy sa začnú kaziť predovšetkým kvôli realite každodenných povinností a starostí, plných diárov, rozdielnych potrieb, rastúce vzdialenosti a prípadných sklamaní. Tým hlavným, prečo láska rýchlo skončí, je myšlienka, že láska je čarovná vec, ktorá sa jednoducho stane, vyžaduje len málo a nepotrebuje vôbec žiadnu údržbu. Faktom je, že vzťah romantický aj dlhotrvajúci potrebuje priateľstvo a vyžaduje to, aby sa v priebehu rokov dostalo tiež trochu tej láskyplnej starostlivosti.

Buďte tí prví, ktorí sa dokážu ospravedlniť

Keď máte vzťah, mali by ste sa naučiť ospravedlňovať a naučiť sa v ten pravý čas hovoriť, že je vám niečo ľúto. Môžete ponúknuť ospravedlnenie za zabudnutú prácu, bezmyšlienkovú poznámku, či nejaké iné nedorozumenie. Môžete tiež vyjadrovať empatiu voči nejakému kamarátovi alebo zlému dňu vášho priateľa, kariére, osobnej strate alebo sklamanie. Ospravedlniť sa ospravedlnením miesto výhovorky môže znamenať pre váš vzťah a vášho partnera veľa. Môžete venovať pozornosť a prejavovať empatiu pri vašom spoločnom smútku nad niečím, čo sa vám nemusí zrovna páčiť, ale je potrebné tiež niekedy priznať chybu, keď ju naozaj urobíte, a dokázať sa ospravedlniť.

Buďte v kontakte a skutočne komunikujte

Byť skutočne v kontakte nie je automatické, aj keď žijete pod jednou strechou. Každý deň spolu navzájom komunikujte alebo sa navštevujte. Odoberte si trochu toho svojho voľného a osobného času, aby ste si urobili čas na svojho partnera. Niekto to rieši spoločnou večerou či raňajkami, niekto zase spoločnou polhodinou po večeri. Je skvelé, ak sa vám podarí nájsť vo svojom voľne tiež trochu toho času len pre vás dvoch, bez detí a bez okolia. Vypnite na chvíľku telefóny a pohovorte si z očí do očí. Počúvajte, čo vám váš partner hovorí a rozvíjajte váš vzťah spoločne.

Počúvajte sa navzájom

Počúvanie je dôležitá zručnosť pre zvýšenie sebavedomia druhej osoby, sú to tiché formy lichotenie, vďaka ktorým sa ľudia cítia podporovaní a oceňovaní. Počúvanie a pochopenie toho, čo nám ostatní oznamujú, je najdôležitejšou súčasťou toho, aby váš vzťah fungoval tak, ako má. Načúvanie je jedným z najužitočnejších a najdôležitejších posluchových zručností. Pri aktívnom počúvaní dáte najavo, že máme skutočný záujem pochopiť, o čom druhá osoba premýšľa, cíti a čo vlastne chce. Nielen vaša každodenná komunikácia je dôležitá, ale načúvanie jeden druhému.

Vytvorte si bohatú a osobnú históriu príbehov, spomienok i vtipov

Vďaka tomu si môže vytvoriť vo vašej tvári úsmev, odkvapnúť slzu alebo vyvolať smiech v čase, keď sa váš vzťah bude dostávať do krízy. Bez ohľadu na to, ako sa to môže zdať hlúpe, môžu tieto emócie hrať určitú úlohu pri rozvíjaní silnej a zvláštnej väzby medzi vami.

Vyjadrujte si pravidelne vašu lásku

Je to tak jednoduché a po čase sa to pre vás stane tak trochu zvykom. Ale nemali by ste hovoriť len "Milujem Ťa", mali by ste si svoju lásku prejavovať navzájom aj inak. Vášmu partnerovi by ste tiež mali dať vedieť, ako veľmi si ceníte jeho premýšľanie, zmyslu pre humor alebo trpezlivosti, keď máte pocit, že je mrzutý alebo keď si uvedomíte, že váš postoj vo vašom vzťahu potrebuje nejakú úpravu. Pre vášho partnera to môže znamenať veľmi veľa a nie je potreba to podceňovať, nie vždy totiž váš partner pochopí, že to, že ste upiekli jeho obľúbený koláč alebo natankovali auto plnou nádržou, je vyjadrenie vašej nehynúcej lásky.

Naučte sa rozvinúť svoj vzťah

Buďte radi za svoje rozdiely, rovnako ako za veci, ktoré zdieľate

Mať rôzne záujmy, zázemie alebo pohľady na svet nemusí byť vždy romantické. Príliš veľa párov postupom času dôjde k tomu, že je potrebné mať nejaké spoločné záujmy alebo nejaké spoločné začať postupne budovať. Naučiť sa žiť aj cez vaše rozdiely, môže posilniť váš milostný vzťah alebo priateľstvo.

Doprajete si navzájom slobodu

Môžeme sa navzájom milovať, ale musíte vždy myslieť na to, že máte tiež rôzne potreby pre socializáciu, rôzne histórie s rôznymi priateľmi a úplne odlišné túžby napríklad po rodinných stretnutiach. Rešpektovanie vzájomných odlišných potrieb a nie trvanie na tom, že vždy, keď pôjdete von, nebudete ako dvojčatá, môžete potom spôsobiť celkovo ako šťastnejší pár. Vždy je potrebné mať nejakú dohodu, napríklad, že sa budete venovať rodinným udalostiam, ktoré budú pre vášho partnera veľkou záležitosťou. V opačnom prípade necháte svojho partnera ísť samotného alebo on vás. Malo by to byť rovnaké ako s priateľmi. Mali by ste milovať spoločný čas, ale zároveň by ste mali milovať aj svoju slobodu, ktorú si musíte dopriať.

Naučte sa viac dôverovať

Čo je dôležitejšie vo vzťahu? Láska, dôvera alebo vášeň? Dôvera je nesmierne dôležitá v akomkoľvek vzťahu alebo je dôvera dôležitejšie ako láska? Svojmu partnerovi musíte dôverovať, bez toho nemá žiadny vzťah šancu. Žiadna láska nebude trvať bez rovnakého množstva rešpektu a dôvery.

Pochopte obavy, ktoré vedú k vašim reakciám a správaniu

Je isté, že nielen vy, ale aj všetci ostatní majú obavy, ktoré si neuvedomujete, a ktoré škodia vašim vzťahom. Je to strach zo záväzku, ktorý vás môže vždy doviesť k úniku z každého vzťahu, ktorý sa začne vyvíjať alebo strach, že by ste boli sami alebo snáď strach zo straty vašej nezávislosti, čo môže viesť k tomu, aby ste ovládali svojich partnerov. Môžete mať tiež strach z ublíženia, čo by vás mohlo viesť k tomu, aby ste boli opatrní pred svojimi partnermi a vy by ste sa potom báli otvoriť. Uvedomte si svoje obavy a nenechajte ich, aby zasahovali do vašich vzťahov.

Skontrolujte, či sú vaše očakávania realistické

Je skvelé mať očakávania a je tiež prirodzené očakávať, že váš partner tu bude stále pre vás a bude vás milovať bezpodmienečne. Je skvelé očakávať, že vy a váš partner budete mať vždy dobrú náladu a budete sa vždy navzájom sexuálne priťahovať. Ak zistíte, že vaše očakávania nie sú splnené, spýtajte sa sami seba, či sú vaše očakávania realistické a dosiahnuteľné. Často si všetci kladieme nerealistické očakávania, ktoré nás potom vedú k frustrácii, rozčarovaniu, rozčúleniu a nemalému sklamaniu.

Každý vzťah potrebuje starostlivosť, niektorý viac, niektorý menej, záleží v akej fáze sa práve nachádza. Niekedy totiž nie je nutné hádzať hneď flintu do žita, ale na vzťahu pracovať. Nenechajte vaše vzťahy rozpadať zbytočne. A či sa vám stále nedarí nájsť toho pravého alebo tú pravú, zoznámte sa online, skvelou voľbou je aj vedecký zoznamovací dotazník.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: