Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Chyby, ktorých by ste sa nemali dopúšťať vo výchove svojich detí

14.september 2018
Chyby, ktorých by ste sa nemali dopúšťať vo výchove svojich detí

Začiatok školského roka začal a občas bude potreba byť aj trochu prísnejší. Čomu je dobré sa vyhnúť a ako správne vychovávať vaše deti?

Rodičia robia občas naozaj hlúpe chyby. Čomu by ste sa teda radšej mali vyhnúť? Mali by ste sa najprv zhlboka nadýchnuť, než začnete čítať. Vedci zistili, aké chyby vo vzdelaní bránia našim deťom v tom, aby uspeli neskôr. Niektoré z vašich zvykov môžu dokonca spôsobiť deťom to, že počas dospievania dôjdu k depresii a úzkostným poruchám v dospelosti. Urobte teda všetko inak a všetko lepšie.

Rodičia na svoje deti kričia

Ak rodičia zdvihnú hlas, urazí tým svoje dieťa a môže to mať trvalé následky pre blaho ich dieťaťa. Takže ak chcete kričať niečo podobné ako: "Uprac si už konečne tú svoju izbu!" Zastavte sa na chvíľu, prehltnite, nadýchnite sa a pokúste sa jemnejším tónom vyjadriť, čo naozaj chcete. Pre mnohých rodičov je to ťažké a vďaka tomu dokážu uviaznuť v začarovanom kruhu. Správanie detí môžu byť obtiažne a veľmi rozdielne. Záleží tiež na vekovej hranici, v ktorej sa práve nachádzajú. Slovné urážky môžu viesť k poruchám správania či depresiám. Pokúste sa teda vynechať slovné titulovanie, pokiaľ je to len trochu možné.

Nepravidelná doba spánku

Deti potrebujú pravidelné spanie, čo je veľmi dôležité, ale väčšina rodičov nedodržiava. Ak tomu tak nie je, tak sú deti náchylné k hyperaktivite a často majú spoločenské a emocionálne problémy. Okrem toho môže nepravidelná doba spánku negatívne ovplyvniť vývoj ich mozgu. Najmä v mladom veku, keď deti prechádzajú dôležitými etapami vývoja, je dôležité, aby mali dostatok pravidelného spánku.

Chyby vo výchove vašich malých lások

Príliš veľa televízie

Aspoň pre deti medzi dvoma a pol a piatimi rokmi by ste mali dbať na určité korekcie. V množstve rodín, pretože rodičia majú málo času a naopak zase veľa stresu, riešia výchovu tabletom alebo mobilným telefónom. Nie je nič neobvyklé, že aby sa dieťa najedlo, musí mať pred sebou pustenú rozprávku. Nebuďte ale ako všetci. Príliš veľa televízie nerobí deťom dobre, zvlášť v prvých troch rokoch života. Sú spomaľované v ich jazykovom vývoji a sú náchylnejšie k tomu, aby sa normálne bavili a utvárali si priateľov v materskej škole aj v škole. Pozornosť je narušená mobilnými technológiami a deti majú väčšie problémy s čítaním a výpočtamy.

Autoritatívne vzdelávanie alebo "Uč sa!"

Najhorší druh vzdelávania? Autoritatívne. Autoritatívni rodičia vzdelávajú svoje deti prostredníctvom trestu a vyhýbajú sa otvorenej diskusii o problémoch. Ich deti si potom musia veľa informácií zisťovať samy. Vynucujú svoje deti k poslušnosti a bránia tak ich osobnému rozvoju. Ich deti nemajú dostatočný priestor na to, aby našli to, čo ich naozaj baví a aby sa dokázali sami rozvinúť a lepšie pochopiť, čo áno a čo nie. Deti, ktoré sú vzdelávané autoritársky, sú v škole horšie, pretože väčšinou nerozumejú, prečo by mali vôbec v škole študovať a na čo to naozaj je. Neustále len počuje, že musí byť v škole, pretože im to niekto hovorí. Sú to potom väčšinou aj tie deti, ktoré sa ani učiť nevedia, pretože je pre nich väčšinou typické učenie naspamäť ako básničku. Po čase v tom tiež môžu prestať nachádzať akýkoľvek význam a v rámci rebelantstva sa učiť naspamäť prestanú. Známky sa samozrejme zhoršia, pretože oni nebudú vedieť, ako inak na to a budú stále len počuť, že niečo musia.

Nezameriavajte sa iba na budúcnosť

Všeobecne platí, že odhodlanie a ochota k výkonu by mala viesť k úspechu. Mnohí rodičia ale vytvárajú na svoje deti tlak. Lenže dieťa, ktoré sa neustále zameriava na to, čo príde a to, aby dostalo len dobrú známku, je náchylnejšie k úzkosti a strachu. Keď vaše dieťa uvidí neustále len budúcnosť, tým horší jeho výkon bude. Strach zo zlyhania a nesplnenia požiadaviek rodičov zväčšuje jeho úzkosti a to najhoršiu mienku o sebe samom. Dobré známky pritom nie sú zárukou spokojnejšieho života. Dôležité je, aby vaše dieťa bolo šťastné a robilo to, čo ho naozaj baví. Pokiaľ bude mať škaredé známky, nikde nie je dopredu dané, že si školu nemôže dorobiť neskôr. Bude to mať síce ťažšie, ale maturita sa dá robiť diaľkovo, rovnako tak ako vysoká škola. Učte sa s nimi nestresujte ich budúcnosťou. Pomôžte svojim deťom zamerať sa na individuálne ciele, napríklad na zloženie úspešnej skúšky a pritom nebude dôležitá známka, ale splnenie úspešnosti.

Rodičia sú vzorom

Buďte teda svojim deťom vzorom. Nielen výučbou, ale aj vlastným prehnaným životným štýlom. Rodičia vytvárajú ten úplne najviac skreslený obraz úspechu i neúspechu. Vytvára tak vo svojich deťoch desivý reťazec príčinných súvislostí a pre neho je potom samozrejmosťou, že stres je nevyhnutne spojený s úspechom. Žijeme bohužiaľ v čase, kedy mať dve zamestnania nie je vôbec nič neobvyklé. Peniaze sú potrebné, aby sme si pre seba, svoju rodinu i deti zaistili všetko, čo potrebujeme. Lenže nie sú všetko. Čas uteká veľmi rýchlo a niekedy je lepšie kúpiť lacnejšie potraviny a byť radšej s vašimi deťmi a užiť si s nimi ich detstvo, ktoré v nich zanechá to podstatné pre ich budúce a dospelácke životy. Dnešné deti majú úplne zlé chápanie úspechu.

Chyby, ktorých by ste sa nemali dopúšťať vo výchove svojich detí

Nebuďte studení rodičia

Deti, ktoré nepočujú náklonnosť a chválu, majú neskôr vážne problémy. Sú veľmi neistí ako mladí aj dospelí a majú tendenciu sa izolovať. Nebojte sa svoje deti objať a povedať im, že ich máte radi. Keď to nebudete robiť od bábätka, budú mať problémy v budúcnosti a budú mať problém aj vo svojich partnerských vzťahoch. V škole budú neustále stranou a oni sami nebudú schopní niekoho pochváliť a niekomu prejaviť vďaku, obdiv ani lásku. Možno chcete mať autoritu vo svojej výchove, ale dbajte skôr na to, aby bola prirodzená. Pokiaľ budete rodičia bez citov, tzv. studení čumáci, budete toho neskôr ľutovať aj vy sami. Vaše dieťa nepríde a neobijme vás, nepovie, že vás má rado a nie je to škoda?

Odložte mobily

Rodičia bývajú príliš rozptýlení a potom podľa toho vyzerá aj samotná výchova. Zvlášť mobilné telefóny sú rizikovým faktorom. Preto nebuďte teda len ​​online, ale žite skutočný život so svojimi deťmi. Zaujímajte sa o ich názory, o športy, ktoré ich bavia a nechajte sa občas vtiahnuť do toho detského sveta než do toho virtuálneho. Je jasné, že nemôžete byť v dnešnej rýchlej dobe offline celý deň, ale keď si svoj deň dobre rozvrhnete, dokážete tam nájsť aj dosť času pre to, aby ste boli tiež skutoční rodičia, ktorí si užívajú detstvo so svojimi deťmi.

Nerozkazujte stále

Vezmi si papuče! Zapni sa! Umy si ruky! A ďalšie a ďalšie príkazy, ktoré ste ako malí nenávideli a rovnako ich odovzdávate ďalej. Pretože bez nich to jednoducho nejde. Lenže občas je lepšie zmĺknuť a zaťať zuby. Príliš veľa kontroly totiž má na vaše deti veľmi negatívne účinky. Vy to síce myslíte dobre, ale účinok je úplne opačný. Pokiaľ deti dostanú len malú zodpovednosť, budú mať v živote viac sebavedomia a v ich každodennom živote budú viac sebestační. Skôr bolo normálne, že dieťa v triede samo jazdilo autobusom cez celé mesto. Dnes je to všetko zložitejšie, ale rozhodne sa nájdu nejaké príležitosti, kde môžete na svoje dieťa preniesť nejakú tú zodpovednosť. Čo treba nákup? Ak máte obchod kúsok od domu.

Deti sú oveľa vnímavejšie a šťastnejšie, ak sa naučia žiť v okamihu teraz a tu. Keď sú ľudia šťastní, učia sa rýchlejšie, myslia si kreatívnejšie a rieši aj svoje problémy rýchlejšie. Len tak je najlepšie pripravíte pre ich budúci život. Nájdite teda rovnováhu medzi príkazmi, chválou a zodpovednosťou. Nikto vám nikdy presne nepovie, ako máte svoje deti vychovávať, presný manuál neexistuje. Každý človek a tiež každé dieťa je úplne odlišné, ale rozhodne by ste sa mali navzájom počúvať a rešpektovať. Len samotnými príkazmy nedocielite ničoho pozitívneho. Mať deti je veľká radosť, ale aj obrovská zodpovednosť.

Nemáte deti? S tým vám nepomôžeme, ale s tým, aby ste našli partnera a budúceho otca alebo matku svojich detí, môžeme. Zoznámte sa pomocou vedeckého zoznamovacieho dotazníku alebo partnerskej zhody podľa znamení zverokruhu.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: