Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako udržať zdravé zuby vašeho miláčika?

13.december 2017
Ako udržať zdravé zuby vašeho miláčika?

Ako sú n atom vaši najlepší priatelia, vaši štvornohý miláčikovia? Mnoho majiteľov prehliada význam ústnej hygieny, pokiaľ ide o udržanie zdravých zubov u svojich psíkov. Ako je to u vás? Čistíte svojim miláčikom zuby?

Primárnou známkou ranného a nepríjemného zubného ochorenia je zlý dych, ktorý často páničkovia prehliadajú, pretože si jednoducho myslia, že zlý dych je niečo, čo psi jednoducho majú. Nebudú mať nikdy čistý a mätový dych, ale rozhodne by nemal byť nejako príšerný.

Psí jazyk

Paradentálne ochorenie môže spôsobiť vážne zdravotné problémy vašim psom, takže je nevyhnutné zachovať zodpovedajúcu ústnu hygienu. Neošetrené zubné ochorenia môže spôsobiť stratu zubov a môže viesť k bolestivým abscesom a systémovým infekciám v ľudskom organizme a rovnako tak aj v celom organizme vášho štvornohého miláčika. Môže nastať zvýšené riziko trvalých poškodeniach čeľustí a tiež veľmi vážnych srdcových ochorení. Oba tieto problémy sú spojené s dlhodobým ochorením chrupu u našich psov. Ako teda môžete zuby vašich psov udržať čo najviac čisté? Našli sme pre vás pár tipov.

Zubná kefka a pasta

Zubná kefka a pasta. Znie to divne? Príde vám to hlúpe? Môže to znieť hlúpo, ale je to vynikajúci spôsob, ako zabrániť nárastu plaku u vášho štvornohého miláčika. Nie je potrebné, aby ste mu zuby čistili denne, ale čím to budete robiť častejšie, tým lepšie pre neho aj pre vás. Ochorenie, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku zanedbanej starostlivosti ich zubov, môžu byť nakoniec nielen veľmi finančne náročné. Predsa aj vy si čistíte zuby každý deň minimálne raz, tak prečo to vášmu najlepšiemu priateľovi nedoprajete tiež? Na čistenie zubov existuje niekoľko možností. Ako prvý a najhlavnejšie - budete potrebovať zubnú pastu, ktorá je vyrobená špeciálne pre psov. Zubná pasta pre ľudí je pre psy nevhodná, pretože obsahuje zložky, ktoré sú toxické pre vašich domácich miláčikov. Navyše zubná pasta pre psov zvyčajne pochádza údajne z lahodného kuracieho alebo arašidového masla. Takže je jej zloženie navrhnuté aj tak, aby im to chutilo. Okrem pasty budete potrebovať ešte svoj prst, nejaký štetec alebo kefku. Ak sa spýtate vášho veterinárneho lekára, určite vám poradí, čo bude najlepšie voľba pre aké plemeno a zároveň vás poučí.

Psie zubné dobroty

Psy milujú maškrty a tie sú veľmi dobrým spôsobom, ako im zlepšiť ich chrup. Maškrty, ktoré sú označované na čistenie zubov, sú vyrobené špeciálne pre odstránenie nárastu plaku a často obsahujú prísady, ktoré osviežia dych a vyčistia ústa vášho psa. Psíci viac ocenia maškrty ako zubná kefka alebo zubné obrúsky a vášmu miláčikovi pomôžu skvelo udržať ústa čisté. Pochúťky a maškrty určené na zubnú hygienu nájdete v obchodoch v rôznych tvaroch, veľkostiach a príchutiach a rozhodne teda narazíte aj na niečo, čo si váš pes zamiluje.

Kokosový olej

Kokosový olej bol nie nadarmo označovaný ako prírodná zubná pasta. Antimikrobiálne vlastnosti tohto oleja nielen podporia zdravie zubov, ale psíkom jeho chuť i chutí. A ako na čistenie zubov s využitím kokosového oleja? Môžete vyskúšať taký trik, že napríklad do mrkvy alebo niečoho iného, ale tvrdšieho urobíte otvory a do tých dáte kokosový olej, všetko potom uložíte do chladničky. A až príde tá správna chvíľa, odmeníte vášho štvornohého miláčika zároveň aj niečím zdravým.

Jak na zdravé zuby všeho miláčka?

Zdravá a prírodná strava

Odborníci pre chov psov sú presvedčení o tom, že suchá strava je pre zuby vášho psa lepšia ako mokré jedlo. Spoliehať sa ale na to, že budú mať zuby čisté po jedení, je rovnaké ako keby ste vy spoliehali na to, že budú vaše zuby čisté po akomkoľvek jedle. Existujú iba diéty so zdravšími prísadami, napríklad na urologické problémy, ktoré môžu zdravie a pohodu vášho psa zlepšiť a to nielen to zubné.

Dentálne žuvacie hračky

Na trhu existuje veľa hračiek, ktoré majú povzbudiť vášho psa k žuvanie. Dentálne žuvacie hračky s veľkou rozmanitosťou vo svojich textúrach vám môžu pomôcť zoškrabať zubný plak v ústach vašich psíkov. Vďaka ich žuvaciemu inštinktu im môžete ľahko pomôcť od problémov s nepríjemným dychom.

Zubné obrúsky

Ak váš pes znesie, že mu vložíte prsty do úst, ale zubnej kefky sa bojí, môžu byť pre vás zubné servítky ideálnou voľbou. Umožňujú odstrániť baktérie škaredého zubného plaku, zubného kameňa a špinavého dychu z úst vášho štvornohého miláčika s tým, že mu toto všetko úplne jednoducho utrite malou handričkou po okrajoch zubov a ďasien.

Vodné prísady

V obchode a u odborníkov môžete zakúpiť mnoho skvelých prísad do vody. Vďaka vode sa im totiž môže usadzovať na zúbkoch zubný kameň. Opäť je to rovnaké ako u ľudí, ktorí majú so zubným kameňom tiež problémy. Ak vás tento spôsob zaujal, spýtajte sa na tento spôsob odborníkov.

Profesionálne čistenie

Snáď asi úplne najlepším spôsobom, ako zabezpečiť, aby váš pes mal svoj chrup zdravý, je podrobiť ho pravidelnému a odbornému čisteniu veterinárom. Veterinár totiž vie, čo je najlepšie pre zuby vášho psíka a zároveň si bude môcť hravo poradiť s akýmkoľvek problémom, ktorý nájde, a aj s tým, že sa to vášmu štvornohému miláčikovi vôbec, ale vôbec nepáči. Aj keď je to od nás asi ten najdrahší tip oproti ostatným tipom, ktoré sme spomenuli, profesionálne zubné čistenie je najlepší spôsob, ako udržať zubnú hygienu vášho psa. Veterinár má skúsenosti s predchádzaním aj nájdením problému a jeho prípadnej liečbe, ktorá by mohla zostať bez povšimnutia. Ak teda vášmu psíkovi už dlhšiu dobu vychádza z papule nepríjemný odér, existuje jedna a tá najlepšia možnosť, pre ktorú sa môžete rozhodnúť a podporiť tak zubné zdravie vášho psa. My návštevu veterinára a odbornú prehliadku odporúčame ako najjednoduchšiu variantu.

O zuby a zubnú hygienu vášho štvornohého miláčika je potreba starať rovnako tak, ako sa staráte o svoje zuby. A pretože sú to vaši najvernejší priatelia, odmeňte ich tým najdôležitejším, a to starostlivosťou o ich zdravie. Skvelých odborníkov z oblasti veterinárneho lekárstva nájdete určite niekde vo svojom okolí. Spýtajte sa na referencie, aby ste zistili, kam zájsť, kde vám ochotne a odborne poradia a kde vám s týmto problémom aj prípadnú prevenciou u vášho psíka pomôžu. V každom väčšom meste na toho správneho odborníka narazíte - v BratislaveTrnave alebo Košiciach. Blížiace sa Vianoce sú ideálnym časom na to, aby ste vášmu štvornohému miláčikovi opatrili a zabalili nejaký zdravý darček.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: