Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Dieťa ako prekážka nového vzťahu?

20.marec 2017
Dieťa ako prekážka nového vzťahu?

Deti by nikdy nemali byť brané ako prekážka čo sa týka vzťahu a ani jeho záchrany. Dosť často sa tak ale bohužiaľ stáva.

Je dôležité rozvíjať pozitívny vzťah so svojimi deťmi a chápať význam v rozvoji pozitívneho vzťahu so svojimi deťmi. Je dôležité ich motivovať a ukazovať im svet. Udržiavať s nimi dobrý a pozitívny vzťah nie je ľahká úloha, pretože ich emócie sú veľmi jemné a nezrelé, občas aj nepredvídateľné. Deti sú spontánne, pretože to čo nejako chápu, nejako cítia, potom tiež nejako prejavujú. Ich reakcie sú občas ako neriadené strely. Niektorí ľudia by sa od nich mali občas učiť.

Dieťa by nikdy nemalo byť brané ako záchrana vzťahu

Môže to fungovať? Možno týmto spôsobom dať dohromady upadajúci vzťah? Veľa ľudí si myslí, že to tak funguje a že je to jediná šanca na záchranu ich vzťahu. Existujú výnimky, ktorým to vyjsť mohlo alebo môže, ale väčšinou je to potom ešte horšie. Nemá zmysel robiť si dieťa ako zbraň. Tým, že si dieťa zaobstaráte, sa síce zviažete so svojim partnerom alebo partnerkou, ale vyrobíte si celoživotný záväzok, na ktorý tiež môžete zostať úplne sami a zavrieť si tým aj dvere, aby ste stretli toho pravého alebo tú pravú, aby ste vytvorili skvelú a fungujúcu rodinu . Keď si zaobstaráte dieťa s niekým, s kým vám to už teraz nefunguje, je len pramalá šanca, že sa vám podarí vzťah zlepiť a zlepšiť. Dôležité je mať vzťah, ktorý vám bude za to stáť a kde zvládnete hravo vaše spoločné problémy a ťažkosti.

Akých chýb sa v rodičovstve vyvarovať?

Rozpad partnerstva rodičov je pre deti vždy veľkou záťažou.

Rešpektujte detské pocity a ich voľby

Tým, že budete rešpektovať pocity a voľby vášho dieťaťa, budete medzi vami vytvárať vzájomný rešpekt. Je dôležité vnímať slovíčko "NIE" a zároveň aj slovíčka "NIE" zaradiť do vašej výchovy. Nepopieraj ich voľbu hneď, dajte im dostatok argumentov, aby sa ich názor mohol eventuálne zmeniť a vyvinúť. Nikdy nepremýšľajte o vašich deťoch ako o tých, ktorí majú nižšiu formu myslenia. Je jasné, že je potrebné zachovať si z vašej strany autoritu, ale zároveň je dobré, dať vašim deťom i priestor k ich rozvoju.

Nájdite si pre svoje deti čas

Keď sa im budete venovať, zvýšite si ich náklonnosť. Deti vždy vyžadujú pozornosť svojich rodičov, práve preto dokážu hnevať a vymýšľať rôzne neplechy, aby na seba upozornili a strhli pozornosť. Rodičia by mali pochopiť, že ich deti potrebujú a že ich láska je im veľkou inšpiráciou pre ďalšie kroky v živote a porozumenie.

Zapojte svoje deti do svojich nových vzťahov

Naučte sa, ako svoje deti dobre zapojiť. Keď nájdete niekoho, na kom vám naozaj záleží, bude potrebné skĺbiť vašu lásku k deťom i novému partnerovi. Všetci partneri a partnerky nie sú rovnaké. Niektorí môžu mať problém vaše deti prijať. Môžu mať strach a báť sa zo zodpovednosti a preto budú mať aj rôzni ľudia, rozdielne reakcie.

Deti

Pripravte sa na počiatočný odpor

Áno, aj ten môže nastať a je rozhodne dobré s ním počítať. U malých detí je väčšinou toto riziko oveľa menšie, než u detí starších. Tí totiž budú mať ťažkosti prijímať nové osoby do vášho spoločného života. Najradšej by vás mali iba pre seba. Je pre nich ťažké si vôbec predstaviť, že spolu ich rodičia už nebudú a príde niekto nový. Spomienky budú mať neustále, ale keď im dáte čas, dostatok dôvery a tolerancie, tak vášho partnera alebo partnerku prijmú pomerne lepšie, než keď sa spolčíte so svojím novým partnerom alebo partnerkou proti vášmu dieťaťu.

Pár tipov ako zoznámiť nového partnera alebo partnerku so svojimi deťmi

Dajte si na čas

Než k tomuto kroku dôjde, dajte si trochu na čas. Nemá cenu, aby ste svoje deti zoznamovali hneď. Je dobré mať aspoň malú istotu, že váš vzťah má nejakú budúcnosť a perspektívu.

Hovorte

Hovorte so svojimi deťmi predtým, než sa ich rozhodnete zoznámiť. Dajte svojim deťom vedieť, že vám na nich záleží a že ste tu pre nich vždy. Je dôležité, aby mali istotu, že sa vás môžu kedykoľvek a na všetko opýtať. Pýtajte sa aj tesne predtým, než sa rozhodnete, aby sa stretli.

Zvoľte vhodné miesto

Na prvé zoznamovacie stretnutie, vyberte nejaké neutrálne miesto. Bude dobré, keď výber dohovoríte aj so svojimi deťmi. Nechajte to na svojich deťoch a nenechávajte vášho nového partnera alebo partnerku, aby toto rozhodli oni. Oni najlepšie vedia, kde je im dobre a vy ich zase poznáte úplne najlepšie.

Nezoznamujte ich hneď

Neplánujte to z hodiny na hodinu, ale dajte si načas. Mať nového partnera alebo partnerku len ako milenca alebo milenku, ešte neznamená, že by ste ich mali so svojimi deťmi hneď zoznamovať.

Nehľadajte náhradu

Vysvetlite svojim deťom, že im nehľadáte náhradného otca ani náhradnú matku. Rodičov majú a budú mať vždy len jednych. Keď sú vaše deti malé, bude pre nich asi zo začiatku takéto stretnutie mätúce. Môžu si pripadať ohrození tým, že sa o vás budú musieť s niekým deliť. Môže sa stať, že sa váš vzťah na začiatku trochu zmení, ale nebojte sa, chce to len trochu času a trpezlivosti.

Názor vašich detí

Buďte realisti. Je jasné, že máte ružové okuliare, ale vaše deti nemusia byť z vášho partnera alebo partnerky rovnako tak nadšení ako vy. Môže nejakú chvíľku trvať, než si na seba zvyknú. A pripomienky vašich detí berte vážne a skúste o nich tiež trochu premýšľať. Nie je žiaduce, aby vám deti vyberali partnera alebo partnerku sami, ale ich názor by pre vás mal byť svojim spôsobom tiež tak nejako dôležitý.

Ako vaše deti vnímajú hádky?

Hádky nie sú nikdy príjemné a vaše konflikty majú vplyv na vaše deti. Aj keď si myslíte, že sa ich to netýka a že za zatvorenými dverami nevie, je tomu naopak. Bez hádok sa bohužiaľ nezaobíde žiadny vzťah. Pokiaľ ale nie sú na programe každý deň a nie sú ich súčasťou nadávky a urážky, tak sú síce pre vaše dieťa škodlivé, ale nie toľko ako tie, kde lietajú facky a sprosté slová. Deti do seba vsakujú všetky problémy a konflikty svojich rodičov. Keď budú vyrastať v konfliktnom prostredí, nenaučia sa riešiť svoje partnerské nezhody do budúcnosti inak.

K deťom by sa malo vždy pristupovať zodpovedne a nikdy by nemali byť chápané ako akákoľvek prekážka. Keď váš nový partner alebo partnerka za to budú naozaj stáť a budú to s vami myslieť naozaj vážne, nebude pre nich vaše dieťa prekážkou. A ak chcete nájsť toho pravého alebo tú pravú, môžete začať zoznamovanie hneď, nech už ste z Prešova alebo napríklad Košíc.

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: