Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Čo zistíte o svojom partnerovi, keď si zaobstaráte zvieratko?

27.september 2019
Čo zistíte o svojom partnerovi, keď si zaobstaráte zvieratko?

Väčšina ľudí zvieratá miluje a túži mať nejaké doma. Ak sa o neho starajú, nie je problém. A problém určite nie je ani to, že máte partnera, ba naopak! Môžete sa vďaka tomu dozvedieť o svojom partnerovi veci, o ktorých ste netušili, a môžu vyjsť najavo vlastnosti, ktoré sa mu dlho podarilo pred vami skrývať.

Byť v blízkosti zvierat je pre ľudí prirodzené. Už v dávnych dobách sa domestikovali rôzne druhy zvierat, väčšina z nich sa nazýva "domáce" zvieratá. Ľudia žili s kravami, ovcami alebo kozami, aby mali čo jesť a piť, a k tomu zaobstarali jedného alebo dvoch psov, aby ochránili ako dobytok, tak aj ich samých pred neželanými hosťami. V severských krajinách si ľudia svoj život bez psov nevedeli predstaviť, pretože vďaka nim cestovali a prevážali seba aj potraviny. Mačky v domoch zase chytali myši, čo bolo tiež nesmierne užitočné.

Skrátka sme tak trochu naprogramovaní na to, aby sme zvieratá mali radi a držali si ich v blízkosti. V dnešnej dobe si už ale každý nezaobstará kravy alebo ovce, pretože k tomu nemá prispôsobené bývania. Väčšina ľudí žije v panelákoch, v ktorých sa nájdu vhodné podmienky pre pomerne malé množstvo zvierat. Ak žijete v byte v panelovom dome, nezúfajte, aj vy si môžete zaobstarať zvieratko.

Partnerstvo a zviera

Mnoho párov si kupuje zvieratko po pár mesiacoch vzťahu. Na jednej strane to nie je zlý nápad, pretože vďaka tomu naozaj môžete spoznať, aký váš partner je a ako prijíma zodpovednosť. Je to veľmi dôležité, pretože keď zistíte, že nemá žiadnu zodpovednosť, až keď sa vám narodí dieťa, môžete byť veľmi zúfalí z toho, že ste ho neprekukli skôr. Je to ale bohužiaľ smutná realita dneška. Mnoho (a to nielen) mladých ľudí chce byť slobodných za každú cenu a nielen, že sa nechcú viazať, ale nevedia sa postaviť čelom k následkom svojich činov.

Prečo si s partnerom zvieratko zaobstarať?

Zodpovednosť je v tomto prípade vlastnosť číslo jedna, ktorá sa vďaka zvieraťu prejaví, či neprejaví. Takáto informácia sa vám do budúceho života bude veľmi hodiť.

Nie je to všetko ale len o zodpovednosti, aj keď tá samozrejme predstavuje veľkú časť. Váš vzťah sa môže vďaka zvieraťu, nech už je akékoľvek, utužiť. A to nielen v prípadoch, keď sa nachádza na pokraji krachu, ale aj vo chvíľach, keď si myslíte, že už to lepšie nejde, tak verte, že ide. Ak to jediné, čo ste mali doteraz spoločné, o čo ste sa nejakým spôsobom delili a obaja sa o to spoločnými silami starali, bola vaša láska, prípadne spoločný byt, teraz to bude aj zvieratko. Zviera sa stane niečím, čo vás bude spájať a bude "váše oboch".

A aj keď sa vďaka zvieraťu môže ukázať celý rad partnerových negatívnych vlasnosti (lenivosť, hádzanie viny na druhého alebo neschopnosť prijať zodpovednosť), nie sú to len ony, ktoré sa prejavia. Keď bude zvieratko choré alebo len tak pri maznaní môže váš partner ukázať, aký cit a lásku dokáže pocítiť k ďalším "osobám". Môže vám ukázať, ako veľmi mu na ňom záleží a ukáže aj svoju empatickú stránku.

Zaobstaranie zvieratka môže na vášho partnera prezradiť kladné aj záporné vlastnosti

Partner zviera nechce. Prečo? Majte sa na pozore

Môže nastať aj situácia, kedy si vy zvieratko nesmierne prajete, ale váš partner ho razantne odmieta. Pravdepodobne k tomu má svoje dôvody. Asi vie, že nechce mať takú zodpovednosť za živú bytosť, ktorú by musel mať. Alebo by zodpovednosť mal, ale nechce zvieraťu venovať svoj čas. Nezostáva, než si s partnerom úprimne porozprávať o tom, prečo zviera doma nechce. Neberte "jednoducho nie!" ako odpoveď. Donúťte ho svoje tvrdenie rozviesť do čo najväčších detailov.

Ak nechce zvieraťu venovať čas, nechce mať doma chlpy, prípadne si myslí, že bude moc hlučné, mali by ste byť na pozore obzvlášť v prípade, kedy spolu plánujete do budúcnosti deti. Pretože všetko z toho bude po narodení dieťaťa súčasťou vašej domácnosti, teda okrem tých chlpov, ale určite budú všade rozhádzané hračky alebo napríklad omrvinky z rožku.

Problémom môže byť ale aj to, že si partner uvedomuje, že by za zviera nedokázal mať zodpovednosť. Je krásne, že si to dokáže pripustiť a nezistíte to až vo chvíli, keď už je zviera doma. Ale ak plánujete potomka, nie je od veci, aby ste si vy aj partner zrovnali veci v hlave. O dieťa sa budete (vo väčšine prípadov) musieť starať ešte dlhšie než o zviera, bude robiť väčšie vylomeniny, či už v odbobí batoľacieho veku, alebo na základnej či strednej škole. Naozaj si starostlivo rozmyslite budúci život s človekom bez schopnosti mať zodpovednosť.

Ktoré zviera si vybrať?

Pamätajte, že pred tým, než si zaobstaráte akékoľvek zviera, si musíte naštudovať všetko, čo potrebuje k svojmu spokojnému životu. Ak tieto podmienky nedokážete splniť, zviera si radšej neobstarávajte, nech ho za mesiac alebo za pol roka nedávate preč. A nezabudnite tiež na to, že ak sa rozídete, jeden z vás si bude zvieratko nechávať. Dokážete sa o neho postarať aj sami? Zohľadnite tiež svoje finančné možnosti.

Rybička

Je ale dosť možné, že si váš partner iba neverí, dosť pravdepodobne preto, že nikdy za nič žiadnu zodpovednosť nemal a nevie, čo všetko to obnáša. Skúste preto nejaké menšie a pomerne nenáročné zviera, rybička je na to ideálna. O každé zviera sa musíte starať, ale niektoré vyžadujú tej starostlivosti a predovšetkým aj pozornosti o dosť menej. Rybičku musíte kŕmiť a čistiť jej akvárko. Nemusíte ju učiť poslušnosti a ani po vás nebude chcieť, aby ste sa s ňou hrali. Navyše sa jej pozorovaním mnohokrát dokážete pekne odereagovat po stresujúcom dni.

Ak je váš partner ale skôr akčný človek, je dosť pravdepodobné, že ho rybička bude nudiť, a teda o ňu nebude javiť záujem z tohto dôvodu. Pokiaľ má ale aspoň trochu súcitu, bude sa o ňu starať rovnakým dielom ako vy a nenechá ju umrieť od hladu.

Ak nebudete mať na zvieratko čas, kúpte si rybyčky

Korytnačka, jašterica, had

Opäť sa jedná o zvieratá, ktoré neprahnú po vašej pozornosti, ale predsa len už je starostlivosť o ne trochu zložitejšia. Musíte vytvoriť vhodné podmienky, ktoré sú u každého plaza trochu iné. Tiež je dobré, keď ich budete učiť na kontakt s ľuďmi, pretože je pravdepodobné, že ich niekedy budete musieť vziať do ruky. Aj kŕmenie je náročnejšia ako pri rybičkách, myslite na to.

Morča, škrečok, králik

Takéto najmenšie chlpaté zvieratká, ktoré si môžete zaobstarať. Čo sa týka starania, v podstate sa veľmi nelíšia od takej korytnačky alebo jašterice. Samozrejme podmienky pre ich šťastný život sú iné, ale nečaká vás žiadne povinné venčenie alebo výcvik.

Mačka

Pokiaľ chcete zvieratko, ktorému budete musieť venovať aj nejaký čas, zároveň sa s ním maznať a máte radi mačky, kúpte si jednu. Bude vás stáť trochu námahy, než ju naučíte vykonávať potrebu do mačacieho záchoda a zároveň vám zaberie aj nejaký čas počas dňa, pretože väčšina mačiek si potrebuje trochu vyhrať, aby vás potom nehnevali. Až budete nad mačkou rozmýšľať, vyberte si plemeno, ktoré sa vám bude páčiť nielen vzhľadom, ale aj povahovými vlastnosťami.

Nebojte sa chovateľskej stanice opýtať, či je táto mačka vhodná práve pre vás s vaším životným štýlom a vašimi predstavami. Správni chovatelia vám budú vždy ochotní poradiť, a to nielen s výberom, ale aj v budúcnosti.

Víte jistě, že budete mít čas psa několikrát denně venčit a chodit s ním na procházky?

Pes

Väčšina párov sa hneď vrhá do obstarania psa. Už na začiatku sme spomínali, že ak máte nejaké pochybnosti o svojom partnerovi, čo sa týka jeho zodpovednosti, zvoľte radšej menej náročné zviera. Pes je z tých menších domácich zvierat (neberieme do úvahy kone a iné zvieratá, ktoré si nekúpite do bytu) na váš čas aj zodpovednosť najnáročnejší. Nejedná sa len o venčenie minimálne trikrát denne a prechádzky, ale aj o výchovu, návštevu vhodného cvičiska, cvičenie poslušnosti doma/sám vo voľnom čase, naučenie hygienických návykov, ale napríklad aj vybitie prebytočnej energie rôznymi športami. Kŕmenie je, rovnako ako u iných zvierat, samozrejmosťou.

Opäť si musíte vybrať plemeno, ktoré sa k vám a vášmu spoločnému životnému štýlu bude najviac hodiť. Musíte prebrať veľa rôznych aspektov, predovšetkým to, aby ste spĺňali potreby psa. Veľkého pastiera si len ťažko budete zhotovovať do garsónky na sídlisku uprostred Bratislavy. Taký pes chce strážiť veľký pozemok, aj keď sa po ňom nebude aktívne preháňať. Nie je ale pravda, že by ste si do bytu mali zaobstarať iba malé plemená. Záleží na tom, čo mu môžete ponúknuť. Ak s veľmi aktívnym plemenom strávite niekoľko hodín denne vonku, prečo by nemohol byť po zvyšok času v byte? Všetky tieto otázky si musíte vyjasniť, a to ako spoločne, tak aj s majiteľom chovateľskej stanice, z ktorej si psíka budete brať, a ktorý by vám mal pomôcť ako pri výbere, tak v priebehu života psa.

Vzhľadom k tomu, koľko starostlivosti a času pes potrebuje, ho môžeme považovať za najlepšie zviera, ktoré ukáže vlastnosti vášho partnera, a to ako tie záporné, tak ale aj tie kladné.

Či už si s partnerom vyberiete akékoľvek zvieratko, dôležité je, aby ste boli všetci šťastní. A ak svojho partnera ešte len hľadátezaregistrujte sa zdarma na online zoznamke a skúste si nájsť partnera tam, je to jednoduché!

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: