Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Čo všetko môže zničiť váš vzťah?

7.apríl 2017
Čo všetko môže zničiť váš vzťah?

Veľké percento párov má problémy. Koľkokrát sa stane, že si chcete urobiť pekný večer alebo pokojné popoludnie, ale zrazu zistíte, že na seba kričíte. Kde sa mohla stať chyba?

Že by sa chyba vyskytla v komunikácii? Je to možné, niekedy sa stačí len trochu zle vyjadriť alebo použiť nevhodný slovný obrat a môže byť oheň na streche. A aké sú najčastejšie komunikačné chyby vo vzťahu a na čo si dať pozor?

Chyby v komunikácii

Nezačínajte útočiť

Ak viete, že máte na srdci niečo, čo môže vyvolať hádku, skúste vašu debatu začať trochu inak, než obvykle. Pochváľte ho alebo ju, predtým, než sa spolu pustíte do debaty. Nájdite niečo, čo vás potešilo, alebo čo vám urobilo radosť. Nepľujte hneď okolo seba oheň a pokúste sa mierniť vo svojich reakciách a vašich obvineniach. Niekedy je aj vhodné nechať to na druhý deň alebo aspoň na ráno. Všetko sa vám trochu uleží a vy napríklad aj stratíte dôvod, aby ste nejakú hádku vyvolávali.

Nebojte sa povedať svoj názor

Nemá zmysel trvať na svojej pravde za každú cenu, ale je potreba oznamovať aj svoj názor a svoje pocity. Cieľom komunikácie je, aby ste sa niečo dozvedeli, niečo sa prípadne naučili a toho druhého pochopili. Vďaka komunikácii sdeľujete svoje pocity a váš vzťah sa prehlbuje na základe vašich oznámení týkajúcich sa vašich potrieb, túžob a prianí. Nepresadzujte svoj názor za každú cenu, ale nebojte sa ho vysloviť. Spoločnú komunikáciu zvládnete oveľa viac a dokážete váš vzťah uchrániť pred krachom a seba pred samotou.

Nespoliehajte sa na inštinkty

Nespoliehajte na to, že váš partner alebo partnerka vedia presne to isté, čo si myslíte vy. Nie je tomu tak. Nikto nevie čítať myšlienky a pocity aj emócie máme každý úplne iné. Nikto nemá také nadľudské vlastnosti a možnosti. Je veľmi naivné si myslieť, že keď po niečom túžite, tak ten druhý sám odtuší, o čo sa jedná a ešte navyše sa ihneď rozbehne, aby vám to vydal a urobil vám tým radosť. Ak niečo chcete, aj čo sa týka zmeny vo vašom vzťahu, komunikácii alebo si niečo len strašne veľmi prajete, musíte to vysloviť. A niekedy je potreba to vysloviť dokonca viackrát, aby to tá druhá strana pochytila ​​a začala o tom premýšľať trochu vážnejšie.

Chyby môžu byť aj inde

Nesnažte sa toho druhého zmeniť

Ľudia sa nemenia a keď, tak vraj väčšinou k horšiemu. Z klamára poctivca neurobíte, a to isté platí o tých, čo rozhodne nie sú monogamný. Nesnažte sa teda niekoho zmeniť. Môžete ho naučiť poriadku, hygiene, ale nemôžete zmeniť jeho charakterové vlastnosti a črty.

Sociálne siete, internet a mobilné telefóny

Sú to síce vaši veľkí pomocníci, čo sa týka napríklad zisťovania aktuálnej dopravnej situácie, ak niekam cestujete, alebo keď potrebujete niekomu niečo narýchlo poskytnúť alebo vybaviť. Ale nie je vôbec vhodné a žiaduce, aby ste mali telefón v ruke neustále. Je dôležité, aby ste spolu boli naozaj a nielen virtuálne. Najdôležitejšia je blízkosť toho druhého.

Čo ničí váš vzťah

Dôvera alebo nedôvera

Keď nebudete tomu druhému veriť, máte len pramalú šancu, že váš vzťah bude fungovať aspoň z časti tak, ako má. Každý kto miluje, potrebuje aj svoj osobný priestor. Každý potrebuje kus svojho súkromia, ktoré je potrebné rešpektovať. Páčilo by sa vám, keby vám liezol alebo liezla do telefónu? Tak prečo im to robíte vy? A čo by sa stalo, keby na to prišiel alebo prišla? Alebo je to podľa hesla: "Podľa seba súdim teba."? Než začnete nedôverovať a hrať sa s ohňom, premýšľajte, či vám to za to stojí. Môžete v krajnom prípade prísť o všetko. Keď sa totiž vaše podozrenie preukáže a vaše konšpiračné teórie nadobudnú obrovských rozmerov, môže sa to všetko otočiť proti vám a potom už nemusí byť cesty späť.

Neustále spolu

Môžete si myslieť, že ste ten najviac najdokonalejší pár, ale ako dlho si myslíte, že vám to vydrží, než si začnete liezť na nervy? Áno, stane sa to. Skôr alebo neskôr vás to čaká. Nemá teda zmysel, aby ste sa snažili spolu byť neustále. Ak spolu máte byť, tak spolu budete celý život a verte, že za pár mesiacov, rokov, ale možno aj týždňov, budete radi, keď si budete môcť sami niekam zaliezť a mať svoj kľud. Pripravujte na to teda aj svojho partnera alebo partnerku, čas pre seba a svoje osobné koníčky budete potrebovať. Nemá zmysel sa prerábať a pretvárať, aby ste sa druhému zapáčili. Skôr alebo neskôr vám dôjdu sily.

Lož má krátke nohy

Akékoľvek klamstvo je len ďalšou príčinou, ktorá môže váš vzťah pochovať. Klamstvo, vymýšľanie, ale aj zafarbovanie vám môže veľmi skomplikovať život. Do svojich klamstiev sa môžete zamotať. Je veľmi dôležité myslieť neustále na to, že ostatní ľudia vás počúvajú, ak o vás majú záujem a chcú s vami byť, a preto budú vnímať aj maličkosti vo vašom rozprávaní. Stačí, keď raz bude vo vašom príbehu auto žlté a nabudúce červené, stratí to vierohodnosť a vy tiež.

Rodičia

Je dobré byť s rodičmi vášho priateľa alebo vašej priateľky kamarátmi. Keď sa totiž pohádate, niečo sa stane alebo sa snáď aj rozídete, budú tu rodičia vždy. Niekedy je to veľmi ťažké, ale stojí to za to. Môžu vám vo vašich krízach pomôcť. A nadnesene povedané, nie nadarmo sa hovorí: "Priateľov si drž pri tele, nepriateľa ešte bližšie."

Láska a basta

Čo rozhodne zničí váš vzťah je vaša predstava o tom, že niekoho milujete. Beriete lásku ako samozrejmosť. Ste spolu a jednoducho sa "milujete". Lenže lásku nesmiete brať ako niečo daného a bežného, ​​to že stretnete niekoho, ku komu budú vaše city spontánne a bude vám ich opätovať plne, je hotový zázrak. A keď budete vašu lásku brať ako samozrejmosť, vaša milá alebo váš milý vám utečie. Budete si tak istí, že si to ani nebudete môcť predstaviť, a preto vám utečú aj tie najmenšie náznaky o tom, že je niečo zle. Prestanete bojovať, naberiete istotu a nakoniec zostanete sami. Nemá zmysel byť s niekým, koho beriete automaticky alebo on/ona vás a robíte veci preto, lebo chcú, aby ste ich robili. K láske patrí spontánnosť a vášeň. Pojašenosť a radosť z celého vzťahu.

Ak už vo vzťahu ste alebo nie ste, je potrebné pracovať aj sami na sebe, aby ste si svoj nový vzťah sami nezničili. A ak už vás samota nebaví, nechcete brať lásku ako samozrejmosť, môžete sa zoznámiť kedykoľvek a kdekoľvek. Je to len a len na vás, kde pôjdete svojmu šťastiu naproti.

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: