Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Čo je to ghosting, benching a zombieing?

30.december 2016
Čo je to ghosting, benching a zombieing?

Počuli ste niekedy tieto slová? Ak nie, vôbec sa nečudujem, na Slovensku veľmi populárne zatiaľ nie sú, preto nemajú ani slovenský preklad. Ale je len otázkou času, kedy sa tieto "trendy" vo vzťahoch dostanú aj k nám...

Poslednou dobou môžete počuť okolo seba veľa ľudí, ktorí nie sú so svojím súčasným stavom ich vzťahu spokojní a sťažujú sa na neho alebo nie sú celkovo spokojní so svojím "randením". Ono nie je divu, "pravidlá" pre randenie sa neustále menia. 20 rokov späť ste mohli svojho partnera stretnúť väčšinou len v rovnakej sociálnej vrstve a v miestach, kde ste sa pohybovali. Tí, ktorí si svojho partnera našli cez internet v čase, keď sa internet ešte len začínal rozvíjať, boli považovaní za divných, pretože si nemohli nikoho nájsť v reálnom svete.

Dnes sa doba zmenila a priniesla naprostý opak - za divného je považovaná osoba bez partnera, ktorá sa ho nesnaží nájsť pomocou nových technológií. V niektorých ohľadoch nám tieto technológie zoznamovanie uľahčujú, ale v niektorých zase sťažujú. Máme pocit neobmedzeného výberu a je pre nás ťažšie nájsť tú správnu osobu, s ktorou by sme sa usadili.

Tieto technológie ale vytvárajú aj zlé návyky a správanie. Predtým niektoré správanie na internete bolo neprijateľné, ale dnes pri nedostatku reálneho kontaktu sa stalo bežné. Náš život aj vzťahy sa vďaka internetu kompletne zmenili a teraz sa navyše objavuje narastajúce správanie v podobe ghostingu [goustink], benchingu [benčink] a zombieingu [zombíink], ktoré by v minulosti v podstate nebolo možné (alebo bolo, ale nie v zmysle, v akom dnes). Vysvetlíme vám, čo tieto pojmy znamenajú, kedy a prečo sa vám tieto situácie môžu prihodiť a ako ich zvládnuť.

Ghosting

Čo je to?

Jednoducho povedané - ghosting znamená kopačky, ale nie klasické, ale tak, ako by sa daný človek vyparil zo sveta. Už žiadne hovory, smsky, správy na sociálnych sieťach, žiadne odozvy na vašu snahu sa s daným človekom skontaktovať. Existujú aj rôzne "stupne" ghostingu. Môže sa to stať, po písaní si správ po internete, po niekoľkých rande, ale dokonca aj po niekoľkých rokoch vzťahu. Je jasné, že čím dlhšie s danou osobou randíte (alebo chodíte), tým vás to viac bolí, ale to neznamená, že to inak nebolí vôbec. Ešte horšie je, že netušíte, či sa vášmu milovanému niečo vážne nestalo. A ani sa to nedozviete. Prežijete niekoľko dní v panike a potom nájdete fotku tej osoby z nejakej párty na Instagrame.

Prečo sa to deje?

Ghosting nie je žiadny nový výmysel, každý pozná príbehy, kedy si otecko alebo mamička šli pre cigarety (alebo kamkoľvek inam) a už sa nikdy nevrátili. Toto sa nazýva klasický ghosting.

Teraz na ghosting narazíme častejšie z dvoch dôvodov. Po prvé randí viac ľudí ako predtým a tiež randia dlhšie (než sa usadí na dlhšiu dobu). Po druhé za to samozrejme môže internet a ostatné vymoženosti, ktoré umožňujú neosobný kontakt, keď chceme niekomu niečo povedať. A toto vlastne môžeme považovať za spôsob, ako niekomu oznámiť, že sa s ním rozchádzame. Nutné však podotknúť, že veľmi zbabelý spôsob. A navyše po niekoľkých rokoch vzťahu to dotyčný nemusí ani pochopiť...

Ako to zvládnuť?

Odolajte nutkaniu naháňať danú osobu. Pochopiteľne budete cítiť potrebu vzťah nejako oficiálne uzavrieť, ale budete si s tým musieť poradiť sami. Neustále pokusy o kontakt a o odpovede nikam nevedú. Z nejakého dôvodu (a vy sa asi nikdy ani nedozviete z akého) už o vás prestal javiť záujem a nechcel s vami ďalej pokračovať vo vzťahu. Vy si zaslúžite niekoho, kto ocení vašu osobnosť takú, aká je a želá si rovnaký typ vzťahu. Všetci ostatní, nech si pokojne "ghostujú" (zmiznú) z vášho života, ich smola.

A ak vy sami ucítite potrebu toto urobiť svojmu partnerovi... Riaďte sa najlepším pravidlom - "Nerob druhým to, čo nechceš, aby bolo urobené tebe".

Benching

Čo je to?

Benching vyjadruje situáciu, keď vás niekto odsunie na vedľajšiu koľaj. Nie je do vás tak veľmi zamilovaný, aby bol len s vami a venoval vám všetok svoj čas, ale zase nechce pretrhnúť všetky vaše styky. Proste vás má rád, ale necháva si vás len ako jednu z možností. Tiež to označuje situácia, kedy vy by ste sa radi stretli, ale druhý neustále schôdzky ruší, nechce s vami nikam ísť, ale neprestáva si s vami písať na sociálnych sieťach alebo sms.

Bench znamená v angličtine lavička. Keď vás v tímovej hre posadia na lavičku, neznamená to, že by ste prestali hrať, stále ste pre hru dôležití, ale len v prípade, že sa na vás dostane. Dovtedy sedíte na lavičke a čakáte, až sa niekto rozhodne vás vrátiť späť do hry...

Benching

Narozdiel od ghostingu, u benchingu nie je tak jednoduché prísť na to, čo má ten druhý za lubom. Koniec koncov - vy dvaja väčšinou nie ste vo vážnom vzťahu (alebo ste na jeho začiatku) a neviete, či to dotyčný chce len brať pomalšie alebo vás naozaj odsunul na druhú koľaj.

Prečo sa to deje?

Ten lepší scenár vyzerá tak, že vás niekto naozaj má rád, ale niečo mu v tom bráni (zaplietol sa s niekým iným, má iné záväzky), ale nechce sa vás vzdať úplne. Pri najhoršom scenári ste iba bábka, ste využívaní pre zvýšenie ega, občasný sex alebo kvôli iným výhodám, ktorými oplývate.

Ako to zvládnuť?

Najlepšie riešenie tejto situácie záleží na tom, čo vy sami chcete. Ak vám tento spôsob vzťahu vyhovuje, udržujte ho, ako to len pôjde. Ale ak stále dúfate v to, že tomuto človeku všetko nakoniec dôjde a pobeží za vami s otvorenou náručou, tak sa veľmi pravdepodobne pletiete. Budete musieť tento vzťah opustiť a nájsť si osobu, pre ktorú budete ten jediný. Inak sa budete neustále len trápiť.

Zombieing

Čo je to?

Prvá definícia zombieingu pochádza z internetovej stránky primemind.com v článku Zombieing: When An Ex Rises From The Online Dead (Zombieing: Keď váš ex vstane z online mŕtvych). "Aby ste niekomu umožnili zombieing, potrebujete niekoho, koho máte radi. Ten si vás úplne vymaže zo svojho života (takže sa vlastne jedná o ghosting), ale potom vás znenazdajky skontaktuje na sociálnej sieti." Len dodávame, že to nemusí byť práve sociálna sieť, aj keď to je asi najrozšírenejšia a najjednoduchšia varianta. Môže zavolať, poslať sms alebo dokonca aj list. V najhoršom prípade vie, kde vás nájde a tam sa bude úplnou náhodou nachádzať. Pointa toho celého - človek, ktorý vás v minulosti úplne odpísal, zrazu "vstal z mŕtvych" a snaží sa s vami nadviazať kontakt (a často vás tiež chce naspäť).

Prečo sa to deje?

Neexistuje len jedno vysvetlenie. Niektorí si chcú užiť, tak ich napadnete vy (niektorí to vtipne nazývajú ohrievanie starej polievky). Alebo sa môže jednať o človeka, ktorý sa rád hrá s vašimi citmi. Alebo mu naozaj chýbate a chce vás naozaj späť.

Ľudia sa občas menia nepredvídateľným spôsobom, a tak nemôžeme s istotou povedať, o ktorú z týchto možností sa jedná...

Ako to zvládnuť?

Čo robiť záleží predovšetkým na vašom predchádzajúcom vzťahu a na spôsobe, akým vás kontaktoval. Ak poslal náhodné "Ahoj" na váš telefón alebo vám znenazdajky "olajkoval" fotku na Facebooku, pretože sa nudil, asi to nebude nič vážne. A vám nestojí za to sa tým zaoberať.

Čo sa týka predchádzajúceho vzťahu - spýtajte sa sami seba, aký bol. Ide o ten druh vzťahu, ktorý by som si prial, aby znovu ožil? Ak nefungoval už od prvej chvíle, pravdepodobne nebude fungovať ani teraz.

Navyše, zbabelo vás opustil a teraz sa zbabelo znovu o niečo snaží? Je na vás, aby ste boli statoční. Na druhú stranu, človek, ktorý za vami osobne príde s (dobrým) vysvetlením svojej neprítomnosti, dôvodom, prečo nekomunikoval a tiež aj dôvodom, prečo vás chce zase späť vo svojom živote... si asi zaslúži šancu. Teda samozrejme iba v prípade, že ste voľní a máte o neho o záujem. Nikto nehovorí, že plameň sa nemôže znova rozhorieť...

Zdroj:

https://primemind.com/when-an-ex-rises-from-the-online-dead-9a54481fd647

http://www.huffingtonpost.com/francesca-hogi/ghosting-benching-and-zom_b_11458718.html

http://metro.co.uk/2016/06/14/benching-is-the-new-dating-term-you-need-to-know-about-and-its-even-more-annoying-than-ghosting-5944169/

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: