Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Čo by ste mali dodržiavať v lete?

12.august 2020
Čo by ste mali dodržiavať v lete?

Aj keď tohtoročné leto nie je tak teplé ako to predchádzajúce, aj napriek tomu platí veľa pravidiel, ktoré by každý človek mal dodržiavať. Viete, ako sa v lete správne správať? Ak nie, nevadí, ešte to môžete rýchlo napraviť, keď si prečítate náš článok a začnete sa našimi radami riadiť.

Každý si chce leto užívať plnými dúškami, pretože také pekné počasie je predsa len iba raz do roka. Veľakrát ale práve vďaka tejto snahe zabúdame na základné veci. To potom môže mať za následok zdravotné problémy, ale napríklad aj finančnú stratu či nedostatky na kráse. Na nasledujúce veci si teda dajte dobrý pozor a snažte sa na ne myslieť aj v sparných dňoch, kedy nám mozog občas trochu vynecháva a my sa len chceme slniť.

Vyberte si správne slnečné okuliare

Keďže oči máte len jedny a ich náhrada je v podstate nemožná, mali by ste sa o ne starať. Kúpte si teda už konečne správne slnečné okuliare, aj keď to tak dlho odkladáte. Ale bohužiaľ nestačí vydať sa do obyčajného obchodu a zaobstarať si akékoľvek tmavé okuliare - tie totiž často mávajú iba zatmavené sklá bez UV filtra. Takéto okuliare škodia očiam ešte viac, než keby ste žiadne nemali. Bez okuliarov sa pri pohľade do slnka zrenice oka automaticky zúžia a do oka preniká menej svetla. Kým s tmavými okuliarmi bez UV filtra sa zornice nezúžia a škodlivé UV žiarenie sa do oka dostane vo väčšej miere.

Najlepším riešením je navštíviť optiku, v ktorej nájdete kvalitné okuliare so 100% UV filtrom. Tie budú chrániť celú plochu oka, viečka a tiež očné okolie, kde sa nachádza veľmi citlivá pokožka, pri ktorej je zvýšené riziko kožných nádorov. Vybrať si buď môžete okuliare s celými tmavými sklami v rôznych odtieňoch, alebo formu zafarbenie gradal, kedy sa najtmavšia časť nachádza hore a smerom dole sa sklo zosvetľuje - obzvlášť praktické pre ľudí, ktorí si radi na slnku čítajú.

Dávajte si pozor na klimatizáciu

Klimatizácia má svoje pre aj proti. Pokiaľ ju používate, či už v aute alebo v budove, dajte si pozor, aby teplotné rozdiely neboli príliš vysoké a aby prechody neboli moc rýchle. Nízke teploty v klimatizovaných objektoch môžu spôsobiť oslabenie imunitného systému, najčastejšie bolesť v krku. Rýchle prechody sú potom náporom na obehový systém a krvný tlak vám môže prudko klesnúť. Ak sa vám začne točiť hlava a/alebo sa vám urobí nevoľno, radšej sa položte a dajte si nohy hore.

Pořiďte si kvalitní sluneční brýle s UV filtrem

Pozor na depresie

Možno vám to príde zvláštne, ale v lete trpia až dve tretiny žien depresiou. Nie je to počasím a nedostatkom slnko, ako sa to stáva v jesenných a zimných mesiacoch, ale množstvom povinností, ktoré na seba cez leto berú. Väčšinou to sú práve ony, kto plánujú a zariaďujú dovolenku, balia kufre pre celú rodinu, kontrolujú, aby nezostalo doma niečo zapojené do elektriny, aby boli zatvorené okná, pripravili jedlo a mnoho ďalšieho... Veľmi tomu nepridajú ani myšlienky typu "Čo keď sa niečo nepodarí", alebo dokonca situácie, kedy sa naozaj niečo pokazí. Ďalej je telo vykoľajené zo zmeny režimu - zrazu už to nie je 8 hodín práce 5 dní v týždni. Telo tieto zmeny stresujú, znižuje sa imunita, a preto sa môže stať, že na dovolenke máte nádchu alebo ochoriete, aj keď je teplo.

A rada? Pokúste sa do tohto blázinca zapojiť celú rodinu, nenechajte ich, aby sa neustále spoliehali len na vás. Vypnite mozog a snažte sa brať letné obdobie v pohode.

Stavte na letnú pohodu

Vedci zistili, že nášmu telu robí dobre poobedná siesta, ktorá sa má uskutočniť niekedy medzi 13. a 17. hodinou. Naše telo chce v tú dobu odpočívať. Počas bežného pracovného dňa si to môže málokto dovoliť, takže vypočujte svoje telo aspoň v lete. Táto pauza posilňuje nervovú sústavu a imunitný systém, takže budete odolnejší voči baktériám a vírusom.

A ako na to? Po obede zatiahnite závesy a urobte si pohodlie. Môžete buď rovno ľahnúť k spánku, alebo si vziať niečo na čítanie a čakať, či spánok príde sám. Ideálne si svoju prvú dennú kávu dajte, až sa zobudíte. Bude sa vám lepšie zaspávať a na dovolenke má rovnako väčšina ľudí tendenciu byť dlhšie hore, takže nočný spánok by vám táto káva kaziť nemala.

Malé, ale zákerné kliešte

Obzvlášť ak nie ste očkovaní proti kliešťovej encefalitíde, mali by ste sa poriadne po každej prechádzke (ale napríklad aj pobytu na záhrade) prezrieť. Infekcia sa ukrýva v slinných žľazách kliešťa. Čím dlhšie je kliešť prisatý, tým viac sa jej do človeka dostane. Kliešťa vyberajte zo strany na stranu, miesto vydezinfikujte a poriadne prezrite, či vám nezostala prichytená hlavička. Ak idete do lesa, vezmite si dlhé nohavice a nohavice zastrčte do vysokých topánok. Oblečenie ošetrite repelentom. Aj kožu ošetrite repelentom, ak sa pohybujete v prírode a chcete aspoň trochu obmedziť možnosť prisatí kliešťa či množstvo otravného hmyzu vo vašej blízkosti.

S kliešťami nie je žiadna sranda. Môžu prenášať dve naozaj nepríjemné choroby, ktoré môžu končiť veľmi zle, keď sa nezačnú včas liečiť.

Užívejte si letní pohodu a nestresujte se

Lymská borelióza

Spoznáte ju predovšetkým podľa červenej škvrny okolo prisatia. Má biely stred. Časom sa môže objaviť aj na iných miestach tela. Ak takú škvrnu na svojom tele nájdete, neotáľajte s návštevou lekára, pretože sa v ranom štádiu dá táto choroba vyliečiť antibiotikami.

Kliešťová encefalitída

Inkubačná doba tejto choroby je jeden až dva týždne. Budete mať pocit, že máte chrípku, budú vás bolieť kĺby a dostaví sa aj malátnosť. V tejto fáze by ste mali doraziť k lekárovi, pretože neskoršie štádia bývajú naozaj nebezpečné.

Dodržiavanie pitného režimu je podstatné

Žena by mala denne vypiť približne liter a pol tekutín, muž o pol litra viac, v letnom období by sa ale dávka mala zvýšiť minimálne o tretinu. Ani to ale úplne nestačí. Do svojej kozmetickej výbavy by ste mali pridať ešte hydratačný krém, masku, sérum a telový olej. Po dovolenke a teplých, slnečných dňoch musí mať koža možnosť sa vrátiť zase do pohody. V suchom a teplom počasí pokožka stráca denne až pol kila vody. Keď toto množstvo nedoplníte, pleť sa vysuší a rýchlejšie starne. Určite nezabúdajte na dekolt, pretože koža na ňom je citlivá a tenká.

Vaše vlasy v lete trpia

V lete si užívate kúpanie, slnko aj opaľovanie, ale všetko si vyberie svoju daň. V tomto prípade sa jedná o suché vlasy. Ak chcete vedieť, ako sa o svoje vlasy nielen v lete starať, prečítajte si náš článok Suché vlasy si zaslúžia vašu starostlivosť. Podstatou je vybrať kvalitný šampón a kondicionér, ale aj ostatné prostriedky, ktoré na vlasy nanášate. Tiež by ste mali dodržiavať pár základných pravidiel: Nenoste mokré vlasy v cope, ale nechajte ich voľne uschnúť. Ak používate fén, žehličku na vlasy alebo kulmu, nezabudnite na vlasy naniesť ochranný prostriedok proti teplu. Vlasy by ste si mali chrániť aj pred slnkom, a to buď klobúkom, alebo ochranným sprejom s UV filtrom.

Když se budete o své vlasy v létě řádně starat, budou mnohem zdravější

Intímne problémy sa v lete objavujú častejšie

Intímne ťažkosti v podobe premnožených baktérií trápia predovšetkým ženy. Ak ste jednou zo zástupkýň nežného pohlavia, mali by ste si dať pozor na to, čo si v lete obliekate a ako jete. Nemala by ste si obliekať tesné nohavice alebo nohavičky z nepriedušných materiálov, umelých vláken, ale aj na sebe dlho nenechávať mokré plavky. Radšej zvoľte voľné, pohodlné oblečenie a plaviek si berte niekoľko. Konzumáciou mnohých sladkostí a sladkých jedál tiež budete baktérie len podporovať v množení. Ak sa infekcia rovnako objaví, začnite ju riešiť hneď, v lekárni vám poradia. Ak ťažkosti trvajú dlhšie, navštívte gynekológa.

Dovolenka by mala byť premyslená

Chápeme, že si celú dovolenku, čo nebudete v práci, chcete užiť čo najviac. Začiatok aj koniec by mali byť ale pozvoľné. Organizmus sa na takéto zmeny totiž môže adaptovať až 48 hodín. Preto hneď prvý deň, čo nebudete v práci, nevyrážajte na svoju letnú dovolenku, ale najprv si trochu odpočiňte. Rovnako tak by ste sa hneď po návrate nemali ponáhľať do práce. Pripravte svoje telo zase na pracovnú dobu - vstaňte rovnako ako do práce a neponocujte.

Na dovolenke majte neustále pod dozorom svoju peňaženku

Myslíme to obrazne aj doslova. Samozrejme, že všetky dôležité veci, ako sú peňaženka a doklady, by ste mali mať neustále pod dozorom. Navyše by ste sa ale tiež mali krotiť v míňaní. Nie je nič horšie, než mať z dovolenky zlý pocit, pretože ste si zruinovali bankový účet a nemáte teraz ani na rožky. Určite by ste si mali dopredu urobiť nejaký plán, na koľko peňazí vás všetko dohromady vyjde a nechať si nejakú rezervu na nečakané výdavky alebo suveníry. Samozrejme všetko tak, aby vám na účte zostala dostatočná suma na normálny život po návrate domov. Vyhnite sa nedorozumeniam a hádkam tak, že tento plán predstavíte aj zvyšku rodiny. Aj keď možno vaše finančné možnosti nebudú také, aby ste vyhoveli všetkým prianiam členov rodiny, snažte sa u každého člena splniť aspoň jedno.

Užívajte si leto plnými dúškami a myslite na to, že je vždy lepšie myslieť na základné pravidlá, ako potom ľutovať. Leto je tiež skvelým odbobím, kedy sa s niekým zoznámiť. Čo to skúsiť napríklad na online zoznamke? Stačí sa zaregistrovať!

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: