Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Low cost cestovanie

23.júl 2017
Low cost cestovanie

Čo takto skúsiť niečo iné a vydať sa na dovolenku po vlastnej ose? Premýšľali ste niekedy nad tým, aké by to bolo, keby ste sa vydali na cestu bez cestovnej kancelárie? A ani deti nemusia byť prekážkou.

Chcete vycestovať a pohrávate sa s myšlienkou, že by ste sa vydali bez cestovnej kancelárie? Alebo vám v tom bráni váš rozpočet? Nech už sú dôvody akékoľvek, nie je to na prvý pohľad vôbec zložité, ako sa zdá. Najväčšiu úlohu hrá predovšetkým strach v tom zažiť niečo nové. Aj keď niekto naopak môže oponovať, že s agentúrou si zájazd zaplatí a nemusí už nič viac riešiť. Voľba je len na vás, ale vďaka cestovaniu bez cestovky môžete vidieť veľa miest a zažiť veľa zážitkov, ktoré vás pri cestovaní s cestovnou kanceláriou len tak nestretnú.

Rozpočet

Najdôležitejšie je hneď na začiatku vedieť, koľko peňazí ste ochotní za vašu dovolenku obetovať a stanoviť si najlepšie aj termín. Ak budete chcieť ísť len na víkend, pripravte sa, že ceny sú rozdielne práve s ohľadom na to, či sa jedná o pracovné dni alebo o sobotu a nedeľu.

Ako cestovať

Akú dopravu zvoliť je ďalšie dôležité kritérium. Niekto sa môže báť lietania, niekto naopak nezvolí iný dopravný prostriedok, ako je lietadlo. Môžete tiež ísť autom, vlakom, autobusom alebo dokonca stopom. Je len na vás, akí veľký dobrodruhovia ste a akí ste si stanovili na začiatku rozpočet.

Ako na lacné letenky

Letecká spoločnosť dosť často robí najrôznejšie akcie, kde je letenka naozaj za bagateľ. Stačí sa len podrobnejšie pozrieť na ponuky najrôznejších leteckých spoločností. Veľmi výhodne sa dajú zohnať napríklad letenky do Talianska alebo Londýna. Zaregistrujte sa do najrôznejších cestovateľských skupín, kde sa dozviete veľa informácii o prebiehajúcich a aktuálnych lacných letenkách.

Doprava z letiska alebo na letisko verzus lacnejšia letenka

I toto je potrebné zvážiť a poriadne prepočítať. Niekedy sa výber o pár stoviek lacnejšej letenky nevyplatí v pomere k tomu, že budete mať síce letenku lacnejšiu, ale zaplatíte veľa peňazí, než sa dostanete nejakou miestnou hromadnou dopravou tam, kam potrebujete.

Cestovanie na ľahko

Cestovať môžete tzv. na ľahko alebo na-ťažko. Na ľahko znamená, že poletíte len s príručnou batožinou. Niektoré letecké spoločnosti majú v podmienkach nastavené rozmery, ktoré príručná batožina nesmie presiahnuť, niektoré majú obmedzenú váhu. Menšia taštička alebo kabelka väčšinou nie je problém, ale rozhodne je potreba preštudovať podmienky leteckej spoločnosti, ktorú si vyberiete.

Ako zbaliť príručnú batožinu

Vyberte si radšej batoh, skôr ako kufor, pretože batoh je lepšie tvárnejší a praktickejší. Môžete si na seba obliecť i viac vrstiev oblečenia, aby ste mali menší objem vašeho batoha. Zbaľte si veci, ktoré sú naozaj dôležité. A pri balení do batohu skladajte oblečenie tak, že ho zrolujete a vyskladáte tesne vedľa seba, zaberie vám to menej miesta. Hore dajte vždy kozmetiku a lieky, pretože tie budete prekladať pri odbavení na letisku. Rovnako je dôležité mať navrchu aj doklady. Kozmetiku, parfémy a iné tekutiny rozdeľte po nádobkách maximálne po sto mililitroch, do plastových, umelohmotných vrecúšok, do celkového súčtu jedného litra. Príručná batožina by väčšinou malo mať u nízko nákladových spoločností maximálne rozmery 55 x 40 x 20 cm a 8kg. Ak cestujete po krajinách Európskej únie, môžete si vziať do príručnej batožiny aj pečivo, sladkosti, ovocie, zeleninu aj iné potraviny. Zabaliť si naopak nemôžete nožíky, nožnice, vývrtky a podobné veci. Vždy je ale dobré si všetky presné informácie o tom, čo môžete alebo nie, overiť priamo u zvolenej a vybranej leteckej spoločnosti.

Lacné cestovanie

Deti so sebou

U nízko nákladových spoločností nemôžu mať tie najmenšie deti, nemluvňatá, žiadnu príručnú batožinu. Všetko musí mať u seba jej sprievod vo svojej príručnej batožine. Cestovanie s deťmi je celkom náročné. Už len samostatná cesta pre nich môže byť veľmi úmorná. Je dobré si všetko riadne pripraviť a premyslieť dopredu a trasu im prispôsobiť. Keď sa chystáte na dlhšiu trasu, je dobré si dopredu vyskúšať výlet nanečisto. Nepodceňujte ani cestovnú nevoľnosť, tá sa vyznačuje zvracaním a väčšinou to poznáte hneď po prvej dlhšej jazde. Zapojte i svoje deti do výberu miest, ktoré by chceli navštíviť, budú sa potom viac tešiť, že miesta z obrázku uvidia na vlastné oči.

Čo by ste nemali zabudnúť zabaliť, pokiaľ cestujete s deťmi

  • Pitie a jedlo na cestu
  • Papierové a vlhčené obrúsky
  • Cestovnú lekárničku
  • Zábavu na cestu
  • Obľúbenú hračku
  • A pre tých najmenších cumlík a jednorázové plienky
  • Hodiť sa môže aj podbradník a nejaké náhradné oblečenie
  • Pokrievku hlavy

Zvieratá s sebou

Veľa aeroliniek vám prepravu vášho štvornohého miláčika len tak jednoducho neumožní, a sú to väčšinou práve nízko nákladové spoločnosti. Ponúka ju v podstate iba ČSA a pár ďalších, cena sa pohybuje od cca 80eur. Pokiaľ chcete cestovať so svojím zvieraťom lacno, zvoľte radšej automobil a overte si, koľko bude stáť jeho pobyt. Nie vo všetkých ubytovacích zariadeniach sú zvieratá automaticky povolené.

Návšteva pamiatok

Keď si budete plánovať, čo všetko chcete navštíviť, preštudujte si informácie o týchto miestach predtým. Pozrite sa na dostupné recenzie a obrázky, či tieto miesta stoja za pozretie a overte si ceny vstupného. Na niektorých miestach môžu byť vstupy úplne zadarmo, ale niekde môžu byť veľké zástupy a neprimerané vstupné. Ak máte niekoho známeho, kto už bol vo vami zvolenej destinácii, opýtajte sa ho na vlastnú recenziu a nechajte si odporučiť to, čo stojí naozaj za návštevu. Dá sa tým ušetriť veľa času a peňazí. Najdrahšie väčšinou bývajú najrôznejšie prejazdy. Snažte sa teda voliť trasu svojej cesty tak, aby ste sa neustále nevracali niekam späť. Pokúste sa naplánovať cesty aj návštevy pamiatok po ceste, obzvlášť ak nehodláte bývať len na jednom mieste celý pobyt.

Ak už zvolíte akýkoľvek spôsob dopravy, najdôležitejšia je vždy poriadna príprava a plán, iba tak sa dá ušetriť veľa peňazí. Ak budete spoliehať na to, že všetko vymyslíte na mieste, nemusí sa vám to finančne ani časovo vôbec vyplatiť. Veľkú časť vášho rozpočtu zaberie ubytovanie, a pokiaľ chcete počas vašej dovolenky vidieť čo najviac, nemá zmysel mať ubytovanie v päť hviezdičkovom hoteli , keď chcete zariadiť lacnú dovolenku. A keď vás neláka vycestovať za hranice, môžete prežiť skvelú dovolenku aj na Slovensku, veľa krásnych miest a pamiatok nájdete v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Trenčíne a i v iných mestách. Stačí si vziať len k ruke mapu a začať plánovať.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: