Aby ste mali krásne a zdravé vlasy, musíte pre to urobiť viac, než len pozerať na značku šampónu. Niekoľko rôznych faktorov ovplyvňuje to, ako budú vaše vlasy hebké, žiarivé a pevné. Niektoré z týchto faktorov sú prirodzené, viacmenej vaše vlasy potrebujú pomoc aj od vás. V dnešnom článku sa dozviete, čo pre svoje vlasy môžete urobiť a akým chybám by ste sa mali vyvarovať.
Krásne žiarivé vlasy vám môžu zdvihnúť sebavedomie ohľadne vášho vzhľadu, ktorý je to prvé, čo vám pri zoznamovaní s ďalšími ľuďmi udrie do nosa. Ako si ale veríte o svoju starostlivosť o vlasy? Myslíte, že sú vaše vlasy zdravé? Odpoveď získate pohľadom do zrkadla. Vlasy sú veľmi jemné, a akonáhle sa raz poškodia, nie je úplne jednoduché to napraviť. Farbenie vlasov, tepelná úprava, dokonca aj vaše okolie, to všetko ovplyvňuje zdravie vašich vlasov. Viacmenej, máme pre vás niekoľko tipov pre každodennú starostlivosť, ktorá udrží vaše vlasy v skvelej kondícii.
Všetci experti na starostlivosť o vlasy sa zhodnú na jednom - vyhýbanie sa kadernickým salónom a nožniciam je kontraproduktívne, pretože vaše vlasy týmto spôsobom nebudú schopé rásť do dĺžky. Môžu za to predovšetkým končeky, ktoré sa vysušujú a strapkajú. Vďaka pravidelnému strihaniu sa však rozštiepeniu a lámaniu vlasov vyhnete. Ako často by ste ale mali navštevovať svojo kaderníka, prípadne si vlasy sami zastrihnúť doma? Aspoň raz za 6 až 8 týždňov.
Rovnako ako zbytok nášho tela, vrátane mysle, aj naše vlasy si potrebujú odpočinúť od všetkého, čomu každý deň čelia. Doprajte im aspoň 1-2 dni (ideálne víkend) na prirodzené zotavenie. Po umytí nechajte svoje vlasy uschnúť bez pomoci fénu, vyhnite sa tiež použitiu žehličky alebo kulmy na vlasy. Ženy by mali odložiť stranou gumičky a nechať svoje vlasy rozpustené, aby nedošlo k zbytočnému ťahaniu za vlasy.
Ak sa neustále škrabete na hlave, pretože vás pokožka svrbí a je suchá, a nič na to nepomáha, možno sa za tým skrýva nejaký problém. Neignorujte to a radšej sa poraďte s odborníkom. Chronické svrbenie môže predstavovať závažný problém, obzvlášť keď vás svrbivé miesta na pokožke začnú bolieť.
Možno vám tento tip pripadá trochu mimo, ale verte že nie je. Vyvážená strava dokáže podpoiť zdravie vašich vlasov. Hlavnou zložkou vlasov sú proteíny - vlasy sú v podstate keratizované proteíny. Vlasy sa považujú sa neesenciálne tkanivo, to znamená, že naše telo najprv posiela proteíny tam, kde sú potrebné, zameriavajte sa teda na dôležité orgány, ako je pečeň alebo srdce. Viacmenej pokiaľ do svojho jedálnička zaradíte viac bielkovín, telo bude schopné ich poslať všade, kde budú potrebné. Ďalšou dôležitou zložkou pre výživu vlasov je železo. Ide v podstate o zdroj energie a v prípade jeho nedostatku môže dôjsť k vypadávaniu vlasov.
V prípade, že sa nezaobídete bez vysušenia vlasov fénom, buďte aspoň obozretní. Nevystavujte svoje vlasy najvyšiemu stupňu teploty príliš dlho. Zmiernite teplotu a pohybujte fénom pomalšie. Bude to síce trvať dlhšie, než si svoje vlasy dobre vysušíte, ale trochu viac času a opatrnosti im prospeje. V prípade, že si radi žehlíte vlasy, alebo používate kulmu, vždy si svoju hrivu pred každým použitím nastriekajte ochranným prípravkom.
Máme tu leto a v tomto náročnom období nie je dôležité chrániť iba svoju pokožku pred slnečným žiarením, ale aj svoje vlasy pred vysušením. Určite si spomeniete, ako vám rodičia vždy kládli na srdce, aby ste nosili pokrývku hlavy, aby ste nedostali úpal. Klobúky a čiapky majú ešte ďalšiu výhodu - môžu chrániť vaše vlasy pred priamym slnkom. Nosenie pokrývy hlavy však nie je to jediné, čo môžete pre svoje vlasy urobiť počas slnečných dní. Viac o tom, ako svoje vlasy môžete chrániť v letnom období si môžete prečítať v tomto článku.
Horúce sprchy sú skvelé, obzvlášť v chladnejších dňoch, viacmenej vaše vlasy z toho nie sú nadšené. Horúca voda ich vysušuje a prifarbených vlasoch vymýva farbu rýchlejšie než studená voda. Je nám jasné, že studená sprch nie je zrovna ideálna, preto môžete zvoliť možnosť vlažnej vody (prospieva aj vašej pleti), poprípadne sa vysprchovať a umyť si vlasy oddelene. V tomto prípade teda záleží na vašich preferenciách, niekto má rád studené sprchy, iní naopak potrebujú teplú sprchu. Prispôsobte sa svojim preferenciám.
Existujú situácie, kedy sa človek dotýka svojich vlasov príliš veľa. V takýchto prípadoch býva väčšinou v strese, alebo je naopak znudený a so svojimi vlasmi sa hraje rôznymi spôsobmi. Väčšinou si človek uvedomí, čo so svojimi vlasmi robí až po nejakej dobe, pokiaľ si to teda vôbec všimne. Vyhnite sa zbytočnému ťahaniu za vlasy - najčastejšou príčinou sú predovšetkým príliš utiahnuté copíky. Ťahanie za vlasový folikul má za následok poškodenie vlasov a po pár rokoch si dokonca môžete všimnúť aj úbytok vlasov. Obtáčanie vlasov okolo prstov a rozdeľovanie rozštiepených končekov, nie je dobré pre vlasy. Prevencia je kľúč a vašou prevenciou v tomto prípade je nechať svoje vlasy na pokoji.
Česanie vlasov je samozreme zdravý zvyk, lenže nič sa nemá preháňať. Ide v podstate o formu ťahania a pokiaľ používate hrebeň viac než 1krát za deň, verte, že svojim vlasom nepreukazujete žiadnu láskavosť. Nadmerné česanie v skutočnosti naťahuje vlasy a oslabuje končeky. Pokúste sa česať raz za deň, najlepšie plastovou kefou. A keď už sme pri tom česaní, nečešte svoje vlasy keď sú mokré, keďže sú krehšie a môžu sa lámať. Ak si ich potrebujete rozčesať, urobte tak pred umytím, prípadne po umytí použite špeciálnu kefu pre česanie mokrých vlasov, alebo hrebeň so širokými zubmi.
Máte jednu obľúbenú značku, od ktorej používate stále rovnaké vlasové produkty? Chyba. Je pravda, že domienka, že si vlasy môžu vytvoriť odolnosť voči niektorým produktom, je mylné. Naopak si skôr na dané produkty zvyknú a po nejakej dobe vypadajú. Preto je dobré vlasové produkty občas vymeniť. Nie je to však jediný dôvod, prečo by ste to mali urobiť. Určité produkty sú výhodné v rôznych ročných obdobiach, nehľadiac na to, že starostlivosť o svoje vlasy si musíte prispôsobiť "presne na mieru". To znamená, že sa musíte zamerať na typ svojich vlasov, ktoré môžu byť suché, poškodené, sú častejšie mastné, alebo ste zmenili štýl a rozhodli sa pre farebné vlasy.
V zime by ste napríklad mali používať hydratačné prípravky na vlasy, zatiaľčo v lete niečo odľahčeného, čo ich nebude zbytočne zaťažovať. A čo sa týka typov vlasov, majte k dispozícii rôzne varianty - šampóny a kondicionéry pre lesk, hydratáciu vlasov, lepší objem, či na farbené vlasy. Nutne musíme podotknúť, že by ste nemali používať najlacnejšie produkty, ktoré v drogériách zoženiete, lebo väčšinou obsahujú lacnejšie ingrediencie, ktoré sú drsnejšie k vašim vlasom. Zainvestujte preto do kvalitných produktov.
Ako už bolo spomínané v úvode článku, krásne zdravé vlasy zvyšujú sebavedomie. Starajte sa o ne a svoj celkový vzhľad a vydajte sa do virtuálneho sveta online zoznamky, aby ste našli tú pravú lásku. Vyskúšať môžete aj fotozoznamku, kde sa môžete prezentovať krásnou fotkou, na ktorej vynikne váš vzhľad.
[rox]