Aký je rozdiel medzi červeným a bielym vínom? Ktoré víno sa hodí ku ktorému pokrmu? Odpoveď je celkom jednoduchá.
Väčšina konzumentov vína má svoje a podľa seba rozdielne preferencie červeného alebo bieleho vína a tieto preferencie sú založené predovšetkým na chuti. Ale pre zástancov zdravej stravy nie je víno vďaka svojim nutričným hodnotám a prázdnym kalóriám to pravé orechové. Všeobecne platí, že červené vína sú považované za zdravšie, než vína biele. Aj napriek tomu ale kvalitné biele vína môžu ponúknuť viac zdravotných výhod než niektoré vína červené. Vo väčšine prípadov má červené víno vyšší obsah alkoholu ako víno biele, a to vďaka obsahu cukru v hrozne.
Červené vína
Červené vína sú vyrábané z tmavo červeného a čierneho hrozna. Hlavný rozdiel medzi bielymi a červenými vínami je, že červené vína sa vyrábajú z celého hrozna, vrátane šupiek. Šupky totiž pridajú farbu a tú správnu, bohatšiu chuť do kvalitných a červených vín. Najväčším producentom a výrobcom červených vín je Francúzsko a Taliansko. V týchto krajinách je aj veľa viníc, kde sa práve aj kvalitné hrozno pestuje. Medzi najobľúbenejšie červené vína patrí napríklad Pinot Noir, Merlot a Cabernet Sauvignon.
Biele vína
Biele vína sú na rozdiel od červených vín vyrábané a lisované bez šupiek. Používa sa hrozno svetlé, najlepšie tie, ktoré nemajú skoro žiadne alebo najlepšie vôbec žiadne semienka. Väčšina bielych vín má ovocnú chuť a patria sem aj šampanské. Medzi vyhlásené kvalitné vína patrí napríklad Rizling (Riesling), Chardonnay alebo Pinot Grigio.
Biele aj červené víno je veľmi dobré pre vaše zdravie. Ale aj napriek tomu, že sú vína vyrobené z ovocného hrozna, tak rozhodne nenahradia klasické ovocie a ich priaznivé účinky na vaše zdravie. Potom, čo sa hrozno fermentuje (kvasí), stratí veľa zo svojich pôvodných hodnôt, ale zároveň získa hodnoty nové. Všeobecne sa hovorí, že hlavnou výhodou bielych vín a zdravotných pozitív, je prevencia srdcových chorôb a zlepšenia zdravia so srdcom. Pomôžu vám tiež aj ako prevencia a zdravotná podpora vašich pľúc.
Svätomartinské víno je ľahšej chuti, s výraznejšou arómou. Svätomartinské víno podľa sv. Martina, ktorý má sviatok 11. novembra. K tomuto sviatku sa spája popri svätomartinskému vínu aj svätomartinská hus. Tento zvyk o víne a husi má pochádzať už z čias Rakúsko-Uhorska. Od 11. novembra by mal začať pôst, ktorý by mal trvať 40 dní a skončiť až na Vianoce. Z predchádzajúcich zachovaných poznámok je tiež zrejmé, že práve na deň sv. Martina boli v minulosti ukončované pracovné zmluvy, možno aj kvôli tomu, že končili práce na poli. Hus bola zároveň v minulých dobách používaná aj ako predmet na platenie. V novembri vzniká víno nové, mladé a za vlády Jozefa II. sa začali predávať produkty bez zvláštnych licencií práve 11. novembra. Až v roku 2000 si valtický vinár p. Kopeček nechal zaregistrovať názov "svätomartinské". Túto značku následne po piatich rokoch odkúpil fond vinárstva.
Svatomartinskému vínu predchádza ešte obdobie burčiaka. Burčiak je hroznový mušt, ktorý je čiastočne vykvasený a vyrába sa z bieleho aj modrého hrozna. Na kvalite burčiaku záleží správna odroda a vyzretosť hrozna. Hrozno je nielen z Česka, ale aj z Maďarska, Talianska alebo Rakúska. Burčiak je tzv. medzi-produkt pri výrobe vína. Obsah alkoholu u tohto muštu obsahuje najmenej 1% a najviac až 7%. Burčiak vzniká lisovaním hrozna, ktoré následne kvasí, vďaka kvasinkám a ich prirodzenému dozrievaniu. Toto prvé víno obsahuje aj veľa zdraviu prospešných látok, ako sú napríklad vitamíny skupiny B. Burčiak môže byť buď svetlý alebo tmavý, kvôli druhu hrozna, z ktorých je vyrobený. Červený burčiak nie je číry, práve tak ako biely a môže sa u neho vyskytnúť jemná usadenina, kvôli spomínaným kvasinkám.
Červené víno
Červené vína sa majú konzumovať s tmavým mäsom ako je hovädzie a k tmavým pokrmom.
Biele víno
Biele vína sa majú podávať so svetlým mäsom, ako je napríklad mäso kuracie, morčacie, ryby a k svetlým omáčkam.
Bravčové mäso
K bravčovému mäsu sa hodí červené víno plnšej chuti a najlepšie mladšieho ročníka. Z výberu vín, ktoré sú dostupné, sa najviac hodí Modrý Portugal.
Hovädzie mäso
Hovädzie mäso výborne doplní chuť plného a vyzretejšieho červeného vína ako je Cabernet Sauvignon.
Rybie mäso
Veľmi záleží na tom, ako je ryba upravená a či je sladkovodná alebo morská. K morským rybám sa najlepšie hodí biele víno s označením Chardonnay, k sladkovodným zasa biele víno, ako je Rizling vlašský alebo Silvánske zelené. Tieto vína sú vyzreté, a preto podporia chuť rybieho mäsa. Ak chcete rybu robiť v trojobale alebo smažiť, tak môžete zvoliť, rovnako ako u morskej ryby Chardonnay alebo napríklad Rizling rýnsky.
Hydinové mäso
Opäť sú najvhodnejšie vína biele, ktoré sú mierne aromatické. Jedinou výnimkou môže byť moriak, ku ktorému sa môže konzumovať červené. K hydine sa ale všeobecne hodí víno biele ako je Pálava a Müller Thurgau.
Víno a syry k sebe neodmysliteľne patria.
Tvrdé syry
Tento druh syrov sa najlepšie hodí k vínam, ako je biele víno - Veltlínske alebo červené víno - Frankovka alebo Modrý Portugal.
Plesňové syry
Ide o syry, ktoré majú určitý druh plesne. Najviac u týchto syrov vyniknú vína červené ako napríklad Frankovka alebo Cabernet.
Mäkké syry
K syrom mäkkého typu sa hodia vína jemné, so sladkastou chuťou ale rozhodne len biele.
Červené víno možno skladovať len v chladnej pivnici, biele by malo byť v chladničke. Fľaše by mali vždy najlepšie ležať. Najlepšie na servírovanie u bielych vín je nádoba s ľadom, do ktorej bude celá fľaša umiestnená, rovnako ako u bublinkových vín a sekte.
Zdroj: https://www.vino.cz/skutecna-historie-svatomartinskeho-vina
[kač]