V období sychravého novembrového počasia obranyschopnosť ľudského organizmu posilní červená repa viac ako citrón. Latinsky Beta vulgaris je vhodná aj ako prevencia závažných ochorení od kôrnatenia tepien k rakovine. Konzumovať ju môžeme surovú aj tepelne upravenú, telo si vždy zoberie, čo potrebuje.
Väčšina ľudí vyhľadáva citrusové plody ako hlavný zdroj vitamínov v období chrípok. Keď sme prechladnutí zvyčajne siahame po čaji s citrónom a zajedáme ho pomarančmi. Málokto si uvedomuje, ako neuveriteľne blahodárny prínos má pre naše telo koreňová zelenina a že najmä červená repa sa pýši veľkými liečivými účinkami.
Výrazne červená zelenina pochádza zo Stredomoria. Nie je náročná na pestovanie, čo je pravdepodobne jeden z dôvodov, prečo sa uchytila v Strednej a Východnej Európe. O jej priaznivom vplyve na organizmus vedeli už v dobách starovekého Grécka a Ríma, mali by sme ju preto zaradiť do svojho jesenného jedálnička. Vzhľadom k pásme, v ktorom žijeme, je pre nás oveľa prirodzenejšie posilňovať imunitný systém koreňovou zeleninou ako ovocnými plodmi z južanských krajín.
Koreň obsahuje: polysacharidy na báze galaktózy, disacharidy, arabinózy, oligosacharidy, ovocné kyseliny, aminokyseliny (asparagín, glutamín), betaín, cyklické deriváty aminokyselín - betakyaniny (betanín), betalainov, triterpenoidní saponíny a bielkoviny. Veľmi významnou zložkou sú prírodné antokyanové a antimikrobiálne farbivá. Červená repa je zelenina najbohatšia na železo, meď, zinok, mangán, jód a ďalšie stopové prvky.
Červená repa obsahuje aj značné množstvo kyseliny listovej. Tá je pomerne zásadná pre tehotné ženy, pretože má na svedomí správny rozvoj plodu. Jej dostatok by si mali tehuľky strážiť najmä na samom začiatku gravidity. Kyselina listová okrem iného pôsobí preventívne na ochorenia srdca a spoločne s kremíkom (ktorý patrí k zloženiu repy) pomáha zachovať mladý vzhľad. Kremík má pozitívny vplyv na tvorbu nových väzivových tkanív, pružnosť pokožky i ciev, navyše zabraňuje lámaniu vlasov a štiepeniu nechtov.
Listy červenej repy majú v porovnaní s koreňom vyšší obsah vitamínov K, A a B9, ďalej sú bohaté na železo, horčík aj antioxidanty. Ak sa chystáte variť z červenej repy, využite ju do posledného kúska.
Vzhľadom k tomu, že červenú repu môžeme jesť surovú aj tepelne spracovanú, ponúka sa nepreberné množstvo receptov a nápadov, čo z nej možno vykúzliť na tanier.
Milovníci šalátov si prídu na svoje, pretože cviklu môžeme ochutiť akokoľvek. Obľúbená je olúpaná nastrúhaná (či najemno nakrájaná) spoločne s jablkami a mrkvou. Zdravý mix možno na záver dochutiť štipkou škorice s klinčekmi a kvapkou citrónovej šťavy.
Ďalšou alternatívou pre fajnšmekrov zdravej výživy je: nadrobno nakrájanú repu zmiešame s bielym jogurtom, jablkami, osladíme medom, prisypeme ovsené vločky a semienka podľa chuti (ľanové, slnečnicové či chia semienka). Kto chce, môže pridať aj hrozienka.
Trendom poslednej doby sú odšťavovače a červená repa v smoothie s jablkami, zázvorom, karotkou, stopkovým zelerom a limetkou je naozajstná pochúťka.
Z červenej repy môžeme pripraviť aj obľúbené carpaccio alebo ju zapiecť s kozím syrom či samotnú v alobale. Fantázii sa medze nekladú. Nemusíme zostať len pri obyčajnej nakládanej repe, ktorá nám už lezie von ušami.
[paf]
Zdroje: http://www.celostnimedicina.cz/repa-cervena-beta-vulgaris.htm#ixzz3JKD9QBjG, 17.11.2014.
http://www.ovocnastava.cz/products/cervene-repa-30-jablko-70-stava-mix-5-litru1/, 17.11.2014