Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nepekné nechty môžu znamenať aj vážnu chorobu

19.september 2014
Nepekné nechty môžu znamenať aj vážnu chorobu

Štiepiace sa, vrúbkované alebo lámavé nechty na rukách nemusia byť vždy prejavom zlej starostlivosti. Veľmi často nevzhľadné nechty signalizujú chorobu, zlú funkciu niektorého orgánu alebo nedostatok vitamínov či stopových prvkov v tele.

Ako sa o očiach hovorí, že sú oknom do duše, o nechtoch by bolo možné napísať, že sú oknom do nášho celkového zdravotného stavu. Hoci sa to nezdá, nechty odrážajú choroby, nedostatok látok v tele apod. Kto rozumie vzhľadu nechtov, môže z nich prečítať naše neduhy, aké choroby sme prekonali a mnoho ďalších informácií o našom tele. Je až neuveriteľné, čo všetko sa vrýva do nášho nechtového lôžka.

Nechty sú zrkadlom zdravia

Avšak potrebné je tu namietnuť, že k poškodeniu nechtov na rukách dochádza aj mechanicky, v tomto prípade to nemusí znamenať vôbec nič. Napriek tomu u väčšiny ľudí možno minimálne odhadnúť, či majú dostatok živín aj vitamínov alebo ich trápi chronické ochorenie. Zlé nechty poznáme podľa štruktúry, vrúbkovania, rôznych fliačkov a celkového zafarbenia.

Zdravé nechty sú hladké, bez akýchkoľvek drážok, často bývajú až lesklé. Lôžko má svetlo ružovkastú farbu a konce by mali byť snehovo biele. Pri koreni nechtu by mali byť vidieť aspoň malé belavé polmesiačiky. "Úplne zdravé nechty má v dospelom veku len málokto," hovorí manikérka Monika (39 rokov).

Vrúbkované nechty priečne alebo pozdĺž

Pozdĺžne drážkované nechty vidíme väčšinou u starších ľudí. Ryhy na nechtoch by sme mohli prirovnať k vráskam na pleti. Čo to však znamená u mladého jedinca? Lôžko sa mohlo premeniť v dôsledku horúčkovitého ochorenia, otravy či signalizuje zlú funkciu zažívacieho systému. V nemalom počte prípadov nerovný povrch nechtov ukazuje na reumatickú artritídu.

nechty

Zostaňte pokojní, ak ste fajčiari. Tí totiž spravidla mávajú vrúbkované nechty na palcoch na rukách, k čomu dochádza vďaka dlhodobej intoxikácii organizmu. Kto chce stanoviť diagnózu podľa nechtov, mal by najprv prestať s fajčením a potom začať sledovať svoje ruky.

Priečne (horizontálne) vlnité alebo vrúbkované nechty môžu ukazovať na závažné ochorenie. Jedná sa o tzv. Beauovy linky, vyzerajú ako priehlbiny na nechtoch a utvárajú sa, keď nechty prestanú zrazu rásť. Zastavenie môže vyvolať dlhodobý stres, zlé pracovné prostredie, mechanické poškodenie či choroba. Takéto zvlnenie znamená zlú výživu.

Jamky alebo bodky môžu patriť k úplne prvotným príznakom psoriázy alebo pliesňového ochorenia. Rozhodne nie je na škodu navštíviť dermatológa a prekonzultovať, či sa nejedná o vážnu chorobu.

Dôležité je sledovať i farbu

Ako už je uvedené v predchádzajúcom odseku, fajčiari nemajú dôvod na paniku, pretože ich nechty budú vyzerať nezdravo, kým sa nezbavia svojho zlozvyku. Avšak kto nefajčí, neprekročil šesťdesiat rokov, a má žlté nechty, mal by pátrať po príčine. Žltkastá farba môže mať mykotický alebo pliesňový pôvod, a v tomto prípade je potrebný zásah lekára.

Niekto môže mať nechty ľahko modrasté, čo okrem iného ukazuje na nedostatočné okysličenie a ťažkosti s pľúcami.

Rozhodne neodkladajte návštevu lekára, ak sa vám objavia výrazne tmavé či čierne škvrny na nechte, bez toho aby ste si prst niekde narazili. Tieto prejavy nepodceňujte, môžu znamenať, že niekde v tele hrozí melanóm.

[paf]

Zdieľajte tento článok na: