Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako vyzrieť na bolestivú menštruáciu?

13.august 2015
Ako vyzrieť na bolestivú menštruáciu?

Niektoré ženy o "svojich dňoch" skoro nevedia a iné ju pretrpia. Zameriame sa na tú druhú skupinu a poradíme, ako a čo robiť, aby tieto dni boli pre vás príjemnejšie.

Dysmenorea je lekársky termín pre kŕče, ktoré trápia ženy tesne pred a počas menštruácie. Existujú dva typy dysmenorey-primárna a sekundárna.

Primárna dysmenorea je názov pre bežné kŕče, ktoré sa objavujú 1 až 2 roky po tom, čo dievča dostane svoju prvú periódu. Bolesť je väčšinou pociťovaná v podbrušku alebo chrbte a pri týchto kŕčoch môže byť stredne silná až veľmi silná. Tieto kŕče často začínajú hneď pred menštruáciou alebo na začiatku menštruácie a trvajú jeden až tri dni. Väčšinou sa stávajú menej bolestivé s vekom a môžu odznieť s prvým pôrodom.

Sekundárna dysmenorea je zapríčinená poruchou ženského reprodukčného systému. Tieto kŕče začínajú skôr ako primárne a tiež trvajú dlhšie.

Aké sú symptómy?

Symptómy menštruačných kŕčov zahŕňajú:

  • bolesť v bruchu a podbrušku (občas môže byť veľmi silná)
  • pocit tlaku v bruchu
  • bolesť v bokoch, dolnej časti chrbta a vnútornej strane stehien

Keď sú kŕče závažnejšie, môžu symptómy byť tiež:

  • žalúdočná nevoľnosť, vracanie
  • riedka stolica

Čo spôsobuje "bežné" menštruačné kŕče?

Menštruačné kŕče sú spôsobené kontrakciou maternice-maternica je sval. Je to dutý orgán hruškovitého tvaru, v ktorom dieťa rastie a sťahuje sa po celú dobu menštruačného cyklu. Ak sú kontrakcie príliš silné, môžu stlačiť krvné cievy, ktoré sa nachádzajú v blízkosti, čo spôsobí prerušenie prívodu kyslíka do svalového tkaniva maternice. Zjednodušene-bolesť teda cítite, keď časť svalového tkaniva nie je dostatočne zásobená kyslíkom.

Ako zmierniť tieto kŕče?

V prvom rade musím spomenúť fakt, že asi skoro každú ženu napadne vziať si liek tlmiaci bolesť (ibalgin , ibuprofen). Taký liek síce bolesť zastaví alebo zmierni, ale musíte tiež myslieť na to, akú inú "neplechu" nám tieto lieky v tele robia. V prípade, že pijete veľa tieto nesteroidné protizápalové lieky (tiež známe ako nesteroidné antireumatiká alebo nesteroidné protizápalové lieky), buďte veľmi obozretní (platí aj pre mužov). Nadužívanie týchto liekov vedie k veľkým problémom so zažívaním (hlavne so žalúdkom a črevami), vznikajú žalúdočné vredy, zničí sa vám črevná mikroflóra, môže vzniknúť gastrointestinálne krvácanie a v najhoršom prípade môže dôjsť až k smrti. Samozrejme , keď si vezmete jeden za mesiac, nič z vyššie uvedeného sa vám nestane. Pre najväčší efekt si vezmite liek hneď pri začiatku menštruácie.

liek

Čo ďalej pre seba môžete urobiť, aby ste zmiernili kŕče a nemuseli sa báť vedľajších účinkov? Dajte si termofľašu naplnenú teplou vodou na brucho, podbruško a chrbát alebo si urobte teplú kúpeľ (v prípade, že používate kalíšok alebo tampón). Môžete skúsiť masáž dolnej časti chrbta. Čo najviac odpočívajte a vyhýbajte sa jedlám, ktoré obsahujú veľké množstvo soli a nápojom s kofeínom.

Ďalej sa vyhýbajte alkoholu a cigaretám. Doprajte si teplý mätový čaj, pretože mäta má antispazmodický účinok (pôsobí proti kŕčom). Tiež tanier horúcej polievky vám môže pomôcť proti kŕčom, a aj keď to je skôr psychosomatický účinok, hlavne, že sa budete cítiť lepšie. Nastrúhaný zázvor vás tiež zahreje, navyše pôsobí protizápalovo. Doplnenie vápnika je tiež potrebné, pretože je dôležitý pre svaly.

Ženy, ktoré pravidelne cvičia, majú menšie menštruačné bolesti. Začnite pravidelne cvičiť a pozorujte zmenu! A ak máte naozaj neznesiteľné bolesti alebo uvedenie tipy u vás zlyhali, navštívte svojho lekára a zverte sa mu so svojím problémom. Možno vám predpíše perorálnu antikoncepciu, pretože ženy, ktoré ju užívajú, majú menej bolestivý priebeh menštruácie.

Sekundárna dysmenorea-ako môžu problémy s reproduktívnymi orgánmi spôsobiť kŕče?

Kŕče môžu byť jedným zo symptómov ochorení pohlavných orgánov u ženy. Choroby, pri ktorých môže sekundárna dysmenorea vzniknúť:

  • Endometrióza-stav, v ktorom sa tkanivo maternice (endometrium) nachádza mimo maternice.
  • Zápalové ochorenie panvy spôsobené baktériami, ktoré sa začína v maternici a môže sa šíriť aj do ďalších pohlavných orgánov.
  • Stenóza (zúženie) krčka maternice (cervixu), spodnej časti maternice, často spôsobená zjazvením.
  • Nádory (tiež nazývané myómy) alebo výrastky na vnútornej stene maternice.

Ako spoznáte, že práve tie vaše kŕče sú "bežné", "normálne" a nejedná sa o sekundárne dysmenorey?

Ak máte veľmi závažné kŕče a žiadny z uľavujúcich prostriedkov vyššie popísaný nefunguje, alebo ak trvajú viac ako 2-3 dni, zájdite k svojmu ošetrujúcemu lekárovi. Vždy je lepšie si byť istá, že nejde "o tú horšiu variantu".

Vyšetrenie u doktora

Ak ste sa rozhodli k svojmu lekárovi pre istotu zájsť, pravdepodobne sa vás ako prvé spýta na symptómy a váš menštruačný cyklus. Potom urobí bežné vyšetrenie ako na gynekologickej prehliadke, skontroluje maternicu a vaječníky. Ak vás trápia silné kŕče, môže dôjsť k ďalším vyšetreniam.

Varovanie

Používanie tampónov v priebehu menštruačného cyklu môže spôsobiť TSS (toxic shock syndrome-syndróm toxického šoku). Kŕče sú práve jedným zo symptómov. Majte sa na pozore ak:

  • sa vaša teplota náhle zvýši nad 38,9 °C.
  • máte vyrážku, erytém (červené sfarbenie kože) alebo enantém (vyrážka na sliznici), nízky tlak (závraty, mdloby), zažívacie problémy (hnačka, vracanie), bolesti svalov.

Ďalšie typy, ako si spríjemniť tieto u žien neobľúbené dni

Stop nadúvaniu a opuchom

Zadržiavanie vody v tele je zvyčajne zhoršované dehydratáciou, pretože sa potom telo snaží zadržať aj to málo vody, ktoré má. Najlepším spôsobom ako s týmto bojovať, okrem pitia litrov vody (samozrejmosťou je dodržiavanie pitného režimu), je konzumovať ovocie a zeleninu s vysokým obsahom vody a vlákniny. Najlepšie sú uhorky, ktoré okrem vody obsahujú tiež draslík-ten pôsobí ako prírodné diuretikum a znižuje nadúvanie a opuchy. Z ovocia sa zamerajte hlavne na citrusy, napr. grepfruit a citróny. Listy z púpav sú tiež prírodným diuretikom. A ako bolo napísané vyššie-vyhnite sa soli.

Pupienky

Veľa mladých dievčat, ale aj ženy po 30 môžu mať v období svojich dní rovnaký problém-pupienky. Sú spôsobené rozkolísáním hormónov, ale aj tak môžete ich výskyt obmedziť. Tmavo zelená zelenina je dobrým zdrojom vitamínu A, ktorý pomáha udržať pleť v dobrom stave a adekvátne hydratovanú. Zamerajte sa na oranžové ovocie, predovšetkým papáju, marhule a broskyne-žlté pigmenty v týchto letných plodoch podporujú zvyšovanie schopnosti regenerácie buniek a zníženie výskytu vyrážok spôsobených prebytkom olejnatosti z hormonálnych zmien.

broskyne

Ovocie si môžete posypať trochou škorice, ktorá je protizápalová a môže vám pomôcť stabilizovať hladinu cukru v krvi, ktorý by tiež mohol vyvolať pupienky. Artičoky zase pomáhajú udržať vašu črevnú mikroflóru. Ustrice, ktoré sú považované okrem iného ako afrodiziakum, znižujú oxidačné poškodenie pleti vďaka vysokému obsahu zinku.

Podráždenosť

Vyššie bolo spomenuté, že kofeín nie je pre toto obdobie vhodný. Ako sa ale nabudiť inak ako kofeínom? Odpoveďou sú orechy. Orechy obsahujú mastné kyseliny, ktoré nám "zlepšujú" náladu a navyše napomáhajú zmierniť podráždenosť tým, že znížia výkyvy hladiny cukru v krvi. Spomínané orechy, špenát a vajcia sú bohaté na nehemové železo, ktoré nám pomáha udržať hormóny "na uzde".

Boľavé, citlivé prsia

Doplnenie omega-3 mastných kyselín môže prispieť k zníženiu opuchov a zápalov, okrem toho, že podporujú vašu náladu. Ďalšie zdroje týchto mastných kyselín sú losos, orechy a avokádo. Avokádo obsahuje navyše vitamín E, ktorý, ako bolo preukázané, znižuje prostaglandíny, takže znižuje citlivosť prsníkov. Tekvicové semienka sú zase bohaté na zinok a horčík a protizápalové omega-6 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú regulovať hladinu hormónov, ktoré vyvolávajú citlivosť prsníkov. A na záver môžete skúsiť edamame, ktorý tiež môže vyriešiť otázku citlivosti pŕs. Edamame je tiež nazývaný sladkými bôby a nie je to nič iné, než zelená, nezrelá sója, ktorá vyzerá ako hrášok (struky s guľôčkami alebo skôr valčeky vnútri).

Vezmite si tieto rady a tipy k srdcu, určite potom pre vás už menštruácia nebude taký problém a nepríjemné obdobie ako predtým a zároveň urobíte niečo pre svoje zdravie.


[ Lil ]

zdroje :

http://www.webmd.com/women/menstrual-cramps

http://www.elle.com/beauty/health-fitness/adv

Zdieľajte tento článok na: