Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zacvičte si priamo v kancelárii

20.október 2014
Zacvičte si priamo v kancelárii

Bolí vás chrbát, oči, trpíte migrénami. Vaša schopnosť sústrediť sa v posledných dňoch pracovného týždňa upadá na minimum. Všetky tieto aj ďalšie problémy môžete zmierniť krátkym cvičením priamo u vášho pracovného stolu.

V západných krajinách je už pomerne bežné, že sa zamestnanec krátko ponaťahuje priamo v priestoroch open space pred ostatnými kolegami. Cvičenie v kancelárii sa začína rozmáhať aj v Slovenskej republike, zamestnávatelia pochopili, že odreagovaný zamestnanec je dobrým a výkonným pracovníkom. Väčšinou stačí pár vybraných nenáročných jogínskych cvikov, ktoré nezaberú príliš veľa času, nepotrebujeme veľa miesta a zvládne ich každý.

Cvičenie pri pracovnom stole

Jóga rovnako ako všetko ostatné sa vyvíja. V dnešnej dobe sa adaptuje na kancelárske prostredie, čo vychádza z potrieb (post) modernej spoločnosti. Veľká časť ľudí má sedavé zamestnanie a po práci nemá chuť alebo čas ísť si niekam zacvičiť. Nedostatok pohybu vedie len k frustrácii a zdravotným ťažkostiam. Office yoga, ako znie prebraný názov z angličtiny (slovenským ekvivalentom je kancelárska jóga), nie je náročná a zvládne ju prakticky každý. Zbystrí váš zrak, osvieži myseľ a rozpumpuje pľúca.

Zamestnávatelia v rámci benefitov pre svojich pracovníkov pozývajú priamo do kancelárií cvičiteľky jogy. Tie ľuďom ukazujú, ako sa majú ponaťahovať priamo u svojho stolu. Ďalším spôsobom je, že v oddelenom priestore sa konajú klasické hodiny jogy. V neposlednom rade je možnosť, že zamestnávateľ toleruje, ak si zacvičíte v priebehu pracovnej doby. Všetko závisí len na vás, sami si nájdete cviky a tie následne praktizujete podľa svojho uváženia.

"Začala som sa v kancelárii naťahovať, pretože som už nemohla vydržať sedieť. Navyše som sa absolútne nesústredila na prácu, najmenší zvuk ma vytrhol z koncentrácie. Bola som nervózna, "sťažuje sa Lenka (34 rokov), ktorá od svojich dvadsiatich ôsmich pracuje v open space kancelárii. Našla si na radu kamarátky pár jogínskych cvikov, a keď už nemôže, krátko sa odreaguje. "Je to neporovnateľne lepšia vzpruha ako káva, čokoláda alebo ananás," hovorí s úsmevom a pochvaľuje si, že už ju ani nebolia oči toľko ako predtým.

Dôležité sú oči

Strecink_oci

Kto si myslí, že oči nemožno precvičiť, pletie sa. Aj náš zrak potrebuje strečing. Môžme im pomôcť a uľaviť od práce krátkym cvičením. Na päť sekúnd sa pozrieme hore, doprava, dole, doľava a opäť hore. Druhýkrát cvičenie opakujeme opačným smerom. Niekoľkokrát rýchlo zažmurkáme a potom sa pozrieme do diaľky, ako by sme sa zasnene pozerali na oceán.

Aspoň sa poriadne nadýchnuť

Ak nemáte natoľko pokrokového šéfa, ktorý by vás nechal čas od času ponaťahovať si kostru, skúste si urobiť aspoň dychové cvičenie. Koncentrácia na vlastné dýchanie vás príjemne uvoľní, na chvíľu vypnete od práce a všetko vám potom pôjde lepšie od ruky.

Jedným zo spôsobov dychových cvičení je, že si sadnete na kraj stoličky. Položíte si ruky na brucho a vnímate, ako sa nadychujete a brucho sa vám úplne vypína. Vydychujete voľne ústami a brucho vťahujete čo najviac k chrbtici.

Ďalším druhom je, že si predstavíte, že ste nádoba. Ako sa pomaly nadychujete nosom, napĺňate sa od zdola vzduchom. Pri výdychu najprv vypúšťate vzduch z hrudníka, až sa vám postupne vyprázdni aj brucho.

[paf]

Zdieľajte tento článok na: