Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Muži vs. ženy

16.november 2016
Muži vs. ženy

Ako veľmi sú muži a ženy rozdielni? A v čom sa najviac líšia? Štruktúra mužského a ženského mozgu je veľmi odlišná.

Existujú aj významné rozdiely medzi mužským a ženským mozgom a s tým súvisiacim chápaním. Ale nech už žena alebo muž, každý človek je iný a jedinečný. Kvôli tomu, že existujú rozdiely medzi mužským a ženským mozgom, sa tieto dve pohlavia správajú odlišne, inak rozmýšľajú a reagujú. Muži chcú väčšinou hlavne sex a ženy chcú naopak vzťahy. Dievčatka chcú bábiky, spoločnosť a kamarátky. Chlapci chcú zase opravovať, montovať a hrať sa s autami. Dievčatká chcú lásku a chlapci chcú dobrodružstvo. V neskoršej dobe vyhľadávajú muži skôr len "mäso" a ženy riešia city. Odjakživa sú muži ako lovci. Ženský mozog nie je organizovaný tak, aby udržal iba sexuálnu stránku v oddelenom priestore od svojich citov a ostatných aspektov. U oboch pohlaví je dôležité pochopiť rozdiely z viacerých pohľadov a týmto pohľadom porozumieť. Platí, že poznatky, ktoré psychológovia zo svojich prieskumov získali, nie sú absolútne, ale predstavujú to, čo väčšina terapeutov, vedcov a psychológov považuje za podstatné u väčšiny mužov a žien.

Niečo málo z histórie:

Najhoršie postavenie v spoločnosti mali ženy už v starovekých Aténach. Post ženy bol v staroveku údajne skoro celý podriadený mužskej autorite. Dom bol rozdelený na dve časti, mužskú a ženskú. Hlavnou úlohou ženy bola predovšetkým starostlivosť o domácnosť a výchova detí. O vzdelanie si mohli nechať iba zdať alebo bolo úplne minimálne. Väčšinu života tak trávili zahalené v dome. Slávne olympijské hry boli určené len a len mužom, ženy sa ich, pod trestom smrti, nemohli zúčastniť ani ako diváčky. V opačnom prípade im za to hrozil trest smrti. V Sparte sa ich postavenie o niečo málo zlepšilo. A zrejme to bolo dané tým, že tzv. sparťanská výchova sa týkala aj dievčat a pod palcom ju mal samotný stáť. Neboli totiž tak úplne vyčlenené zo spoločenského života v Sparte. S tzv. priemyselnou revolúciou sa začali objavovať prvé a zásadnejšie zmeny v spoločenskom postavení samotných žien. Prvou a neprehliadnuteľnou vlnou feminizmu bola nazývaná doba od konca 18. storočia do začiatku 30. rokov 20. storočia.

Niekoľko málo príkladov, kde je zrejmé, ako sú muži a ženy naozaj rozdielni:

Muži majú väčší mozog

Áno, naozaj je to tak. Muži majú tendenciu byť lepší v matematike, ženy to zase zvládajú oveľa lepšie s jazykmi.

Ženy a muži majú rozdielne vnímanie

Tu sa nájde tiež pár podstatných rozdielov, ako obe pohlavia vnímajú. Ženy majú údajne lepšie nočné videnie. Rozdiel je aj v tom, ako vnímajú farebné škály. Ženy sú schopné rozpoznať lososovú, od oranžovej alebo fuchsiovú od ružovej a fialovej. Rozdiel je aj vo vizuálnej pamäti, ženy ju majú údajne lepšiu ako muži.

Muži dospievajú pomalšie ako ženy

Oproti chlapcom dospievajú dievčatá o niečo rýchlejšie. Väčšinou sú dievčatá o dva roky napred proti chlapcom. A dievčatá zvyčajne dosiahnu puberty práve o tie dva spomínané roky skôr ako chlapci.

Kto je náchylnejší k chorobám?

Jednoznačne muži. Ženy sú viac odolné, voči nádche a chrípke. Stačí sa tiež len napríklad pozrieť na to, ako znášajú "nádchu" muži a ako ženy. Muži častejšie podliehajú ochoreniam, ako je napríklad rakovina čriev alebo srdcové choroby. U žien je to najčastejšie rakovina prsníka a poruchy, ktoré sa týkajú reprodukčných orgánov a najrôznejšie nádory.

Muži a ženy versus tuky na tele

Muži majú väčšie problémy s tukom na bruchu a ženy naopak na stehnách a zadku. Ženy majú väčšie percento telesného tuku ako muži.

Ženy žijú dlhšie ako muži

Podľa všetkých prieskumov, ktoré kedy boli vykonané, je dokázané, že ženy sa dožívajú vyššieho veku. V slovenskej republike sa priemerný vek za posledné roky dosť predĺžil. Ženy sa v priemere dožívajú 82 rokov a muži 76 rokov. Tieto informácie naposledy zverejnil Slovenský štatistický úrad v roku 2014.

Muži majú viac ochlpenia na rozdiel od žien

Počas puberty a krátko po nej sa u mužov objaví a následne rozvinie ochlpenie a porast. Mužom rastú fúzy, chlpy na hrudi, ale aj oveľa viac ochlpenia na nohách a rukách. Ženy sú oveľa menej chlpaté.

Ženy a muži majú rozdielne kosti

Síce to znie trochu divne, ale dámska kostra má iný tvar ako mužská. Ženská kostra má širšie boky, menšiu bradu, väčšinou širšie tvárové kosti, dlhší trup a nohy o niečo kratšie než muži.

Ženy majú vraj viac erotogénnych zón

Ženské telo je v porovnaní s mužským telom citlivejšie.

Muži verzus ženy a diéty

Je vedecky dokázané, že muži dokážu spáliť kalórie rýchlejšie ako ženy. Možno to bude aj tým, že muži majú väčšinou viac svalov a preto dokážu lepšie a rýchlejšie spaľovať.

A ako sú na tom muži a ženy s neverou?

Údajne vraj sú náchylnejší k neverám muži. Ženy totiž poväčšinou zapájajú city a nedokážu, ako už bolo napísané, rozdeliť city od samotného pokušenia.

Rozdiely medzi ženami a mužmi tu proste sú

Aké sú hlavné rozdiely medzi mužskými a ženskými uchádzačmi o zamestnanie? Myslíte si, že sú ženy horšie ohodnotené za rovnaké pozície oproti mužom? Alebo ste naopak názoru, že ženy to majú vďaka svojim krátkym sukniam a výstrihom vždy jednoduchšie?

Muži vs. ženy po profesnej a kariérnej stránke:

  • Muži majú oveľa väčšiu tendenciu vstúpiť do rozhovorov ráznejšie a s väčšou istotou, so snahou urobiť prvý a najlepší dojem hneď. Ženy zase na druhej strane, majú väčšiu tendenciu k samotnému začatiu rozhovoru a nervóznych dojmov za účelom predvedenia sa v čo najlepšom a najpozitívnejšom svetle.
  • Muži o oveľa viac používajú a využívajú sociálne médiá vo svojom hľadaní zamestnania ako ženy.
  • Ženy údajne berú dokonca až o celú pätinu peňazí menej ako mužská populácia. Údajne je to vraj kvôli tomu, že sa ženy boja pri pohovore nadiktovať také podmienky aké si je schopný nadiktovať muž.
  • Ženy najčastejšie pracujú v administratíve a dosť veľké percento zo zamestnaných žien, má skrátený úväzok. Muži majú predovšetkým prácu na plný úväzok.
  • Aj keď si žena rozbehne sľubnú kariéru, väčšinou je nútená ju spomaliť alebo dokonca úplne stopnúť kvôli rodine a to predovšetkým deťom. Po rodičovskej dovolenke je obrovský problém sa vrátiť späť na vrchol, ak vám zamestnávateľ nedržal alebo nemohol držať vaše miesto alebo nájsť zamestnávateľa, ktorý vám bude tolerovať občasné skoršie odchody a prípadné choroby vašich ratolestí.

Zdroj: Šimáček, R .: Postavenie ženy v spoločnosti: diplomová práca, Brno: Pedagogická fakulta Masarykovej univerzity, 2007

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: