Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako s láskou zatočí triedny zraz

24.september 2018
Ako s láskou zatočí triedny zraz

Zdá sa, že to všetko odniesol čas. Tajné platonické lásky. Zamilovanosť, o ktorej vedeli všetci okrem dotknutého. Romantika a la Romeo a Júlia. A náš úplne prvý sex. A potom ideme na stretnutie spolužiakov a je to tu zase!

Atmosféru stretnutia bývalých spolužiakov (bavíme sa teraz o tých stredoškolských) aj naša potencionálna chuť si s niekým niečo začať ovplyvňuje čas, ktorý od školskej dochádzky utiekol. Najviac "naj" majú zrazy po desiatich rokoch. Bývajú najstresovejšie a oplývajú najnižšou účasťou. Okolo tridsiatky má človek často pocit, že fúru vecí prešvihol a ešte už je mladosť v háji. V skutočnosti sú všetci stále len kúsok za štartovnou čiarou. Preto sa medzi sebou aj najviac porovnávajú.

Dievčatá medzi sebou súperia, ktorá vyzerá mladšie či sa lepšie vydala. Tridsiatka je vek, kedy už sa hniezdia alebo sa o tom vážne uvažuje, a žiadna nechce byť najhrubšia, posledná "bez chlapa" alebo jediná v podnájme. Preto aj tá nízka účasť, keď máme pocit, že by sme sa pred ostatnými znemožnili, nejdeme tam. Jedno pozitívne naj tu ale predsa len je. Keď medzi tými, čo na zraz dorazia, preskočí iskra, väčšinou sa kvôli tomu nikto rozvádzať nemusí.

Jednak stále ešte zostáva dosť ľudí single a z tých zadaných má väčšina príliš malé deti na to, aby ich, aj keď napríklad nie sú v partnerskom vzťahu úplne spokojní, chceli opúšťať. Milostná eskapáda pre nich býva skôr povyrazením alebo pripomienkou krásnych bezstarostných časov. Nič viac.

Nebezpečných pätnásť

O pár rokov neskôr už ale býva všetko inak. V zmysle partnerských prušvihov s ďalekosiahlymi dôsledkami sú najrizikovejšie zrazy po pätnástich až dvadsiatich rokoch. Prečo? Osudy a skúsenosti spolužiakov sú v tú chvíľu značne rozdielne. Práve preto, že sme už "obuchanejší" starosťami, takzvané symboly úspechu nás neoslňujú ako v tridsiatich. Je nám jasné, že nad kariérou stojí spokojnosť v súkromí. A to je práve kameň úrazu.

Na zraz sa nejdeme konfrontovať, či je niekto z nás manažér či majiteľ úspešnej firmy. Ideme tam s ozajstnou zvedavosťou. Chceme sa pobaviť s kamarátmi a kamarátkami z mladosti, ale aj vypadnúť z bežného stereotypu a zabudnúť na rôzne sklamanie. Keď sme nespokojní, že sa náš život nevyvinul tak, ako sme si kedysi tak priali, sa zase rozhorí. Riziko spáleniny je však vysoké. Najchytľavejší totiž bývajú na triednych zrazoch tí, ktorým chýbajú obranné látky proti lichoteniu.

Tým sú totiž postihnutí hlavne jedinci, pre ktorých je toto stretnutie jednou z mála možností dostať sa z domu medzi ľudí. Proutníkovi či proutnici sa nestane, že by sa nejako bezhlavo zaláskovali. "mníška", vzorná mamina, čo žije len pre rodinu, či muž model "mních" sa môžu začať správať ako vytrhnutí z reťaze. Triedny zraz je tiež vítanou príležitosťou pre leňochov. Nie je nutné vydávať sa kamsi na lov a pracne hľadať nejaká spoločné konverzačné témy. Nemusí ani zapnúť internetovú zoznamku. Stačí zaspomínať na staré zlaté časy.

Dokáže triedny zraz rozdeliť?

Volanie mladosti

Milujeme toho dotyčného, ​​alebo skôr tú nostalgickú spomienku na neho? Poznáme sa predsa z doby dospievania, nikto iný nás už také nepamätá a pamätať nebude. Keď cítime vedľa spolužiaka, ktorý nás pripravil o panenstvo a panictvo, znovu to známe rozochvenie, nie je to signál osudu? Takí ľudia si predsa neubližujú. Navyše, rad šedých myšiek a ošklivek, ktoré v konkurencii triednych miss nemali šancu, neraz vyzerajú lepšie ako predchádzajúce krásavice.

Pozornosť a flirt so spolužiakom, ktorý nás v šestnástich vôbec nevnímal, šteklí naše ego a často pôsobí, že sa zamilujeme. Buďme ale nekompromisný. Aj staré lásky zákonite korodujú a pýtame sa na otázku: Milujeme dotyčného alebo nostalgiu? Ako kto! Ak si necháme prípadný flirt prerásť cez hlavu a neberieme ohľad na svojich blízkych, potom zjavne milujeme predovšetkým seba.

Nostalgikom sa odporúčajú radšej filmy pre pamätníkov, prípadne staré časopisy. Vzťahy kvôli ktorým sa rozpadlo predchádzajúce manželstvo, bývajú šťastné len zriedkakedy. Každá zamilovanosť časom vyprchá, navyše v hre bývajú deti z predchádzajúcich vzťahov a niekedy sa aj snažíme upevniť nový zväzok ešte spoločným potomkom. Prebrať sa potom v päťdesiatich a mať dieťa na prvom stupni základky je samo o sebe dosť pádnym dôkazom toho, že sme si na triednom zraze život zrovna nevylepšili.

Pohľad z druhej strany

A čo máme pre zmenu robiť vo chvíli, keď sa nám "premenený" a zamilovaný vráti zo zraze partner? Ťažko ho doma priviažeme k radiátoru ústredného kúrenia, ani prípadné ultimáta nie sú práve šťastné. Už preto, že každé ultimátum má v sebe aj istú hrozbu. Čo nastane, keď ultimátum nezaberie? Rozvedieme sa? Siahneme k nejakým sankciám? Nezostáva teda než čakať, až sa náš náprotivok vyblbne a preberie.

Hlavne pozor na emócie

Tiež si kladiete otázku, čo vás na stretnutí spolužiakov čaká?

Zrazy základných škôl

Pocity z nich mávame zmiešané, pretože medzi spolužiakmi zo základky zívajú najväčšie rozdiely - pracovné i sociálne. Naozajstných lások sa tu väčšinou rozhorí minimum.

Zrazy stredných škôl

Ako psychológovia potvrdzujú, milostné- najrizikovejšie bývajú zrazy 10 až 15 rokov po maturite, kedy rekapitulujeme svoj život. "Produkujú" najviac neuvážených rozchodov.

Zrazy vysokoškolákov

Bývajú "najstudenšie". Spolužiaci z vysokej nám totiž najviac pripomínajú, kam sme to (ne) dotiahli. Milostné povyrazenie tú väčšinou zostane u flirtu.

5 signálov, že sa vaše manželstvo blíži ku koncu

Možno nie ste v manželstve spokojní, ale stále dúfate v zlepšenie. Alebo máte len neurčitý pocit, že sa niečo začína kaziť, a nedokážete to pomenovať. A aké sú signály, ktoré by ste nemali prehliadnuť?

Dali ste sa dohromady so svojou školskou láskou?

Hovoríte o svojom partnerovi zle

Hneď na začiatku si urobte malé súkromné ​​cvičenie. Skúste si vybaviť posledné tri stretnutia s priateľmi a zamyslite sa nad tým, čo ste im o svojom partnerovi hovorili. Chválili ste ho a hovorili ste o ňom pekne, alebo ste sa sústredili skôr na to, čím vás štve, a ďalšie negatívne veci? Môžete sa pokojne vyhovárať na to, že ste sa nechali strhnúť kamarátmi, ale ak o svojom partnerovi hovoríte prevažne negatívne, mali by ste sa nad vaším vzťahom vážne zamyslieť.

Nezaujímate sa

Už si ani nepamätáte, kedy by ste si s partnerom rozprávali o tom, čo sa vám podarilo, čo vás trápi alebo aké máte sny? Riešite v podstate len to, kto vyzdvihne deti zo školy a kto zaplatí akú zloženku? Nedostatok záujmu toho druhého je väčšinou jedným z najvýznamnejších prioritných prejavov poškodeného vzťahu. Riešiť prevádzkové záležitosti bez problémov totiž zvládne aj pracovný tím, ale pridaná hodnota partnerského vzťahu je v tom, že máte niekoho, kto s vami súznie na osobnej rovine a zaujíma sa o vás.

Samozrejme spolu partneri nemusia vždy súhlasiť, ale aj diskusia je súčasťou funkčného vzťahu a prejavom záujmu. Akonáhle vás prestane zaujímať, čo vaša drahá polovička robí, čo sa mu honí v hlave alebo ako sa cíti, je s vaším vzťahom niečo zásadne zle.

Chýba vám fyzická blízkosť

Je v podstate jedno, či postrádate sex alebo dotyky, objatia a bozky. Akonáhle vo vašom vzťahu začne chýbať fyzický kontakt, je zrejmé, že je to s ním nahnuté. V tomto ohľade ale majú väčší podiel viny spravidla ženy. Strata záujmu o sex a fyzický kontakt vôbec sa v dlhodobom vzťahu týka len 15% percent mužov, ale 35% žien.

Máte odlišné ciele

Akonáhle sa vaše cesty zásadne rozídu, dostanete sa do situácie, kedy môže jeden z vás zostať stáť a je spokojný v aktuálnom štádiu, zatiaľ čo druhý by sa chcel pohnúť z miesta. Alebo síce obaja podstupujete vývoj, ale idete každý iným smerom. V tejto situácii nemusí byť žiadny konkrétny vinník. Niekedy sa skrátka stane, že sa vývoj dvoch ľudí uberá dvoma smermi, ktoré sú len ťažko zlučiteľné. Tento problém môže mať celý rad podôb.

Nie ste pre partnera prioritou

Aj keď spočiatku vzťahu ste sa nemohli nabažiť vzájomnej blízkosti, teraz ste oveľa radšej v spoločnosti iných ľudí. Váš partner už skrátka nie je tým prvým v rade. To, že sú manželia jeden pre druhého prioritou, samozrejme vrátane detí, neznamená, že žijú v uzavretej bubline a nestýkajú sa s inými ľuďmi alebo nemajú svoje vlastné koníčky či program. Dokážu si však vážiť času, ktorý spolu trávia, a oceňujú jeden druhého. Skrátka sú spolu radi.

Akonáhle máte pocit, že pred vami partner uteká a oveľa radšej trávi čas s priateľmi, koníčky alebo v práci, mala by sa zapnúť červená výstražná kontrolka.

Tak v ktorom kraji ste študovali práve vy? Bolo to v tom Žilinskom, PrešovskomKošickom a alebo napríklad priamo v našej matičke Bratislave?

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: