Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Kamarát taky rád, hovorí sa

12.september 2018
Kamarát taky rád, hovorí sa

Je ľahšie zohnať partnera sexuálneho než životného. A mať ho nie je hanba. Ide o pomerne elegantné, aj keď väčšinou dočasné riešenie. Možno ho všetci poznáte a máte s ním svoje vlastné skúsenosti.

Byť single, teda žiť bez partnera, nie je už dávno nič neobvyklé. Podľa správy Slovenského štatistického úradu sa počet ľudí, ktorí žijú sami, v SR pohybuje medzi 22 a 27%, v Bratislave dosahuje dokonca 40%. A nejde len o rozvedených či ovdovelých mužov a ženy v strednom veku, ktorí by nového partnera uvítali, ale predovšetkým o mladých ľudí, ktorí sa rozhodli nedeliť sa o životné radosti i strasti s nikým iným.

Bývajú úspešní, finančne nezávislí a partner im nechýba. Zaujímavé je, že udržujú oveľa viac sociálnych kontaktov než ľudia zosobášení či zadaní, v porovnaní s nimi sú aj sebavedomejší, flexibilnejší a priateľskejší, pretože sa zodpovedajú len sami sebe a nemusia sa nikomu prispôsobovať.

Dôvody, prečo sa človek rozhodne žiť single, bývajú rôzne - od sebeckosti (chcem byť sám a nechcem sa s nikým dohadovať ani deliť) cez nevydarený vzťah (raz mi to stačilo, lepšie je byť sám) až po čakaní na toho pravého (ešte mám dosť času, zatiaľ si budem užívať). Partner teda týmto ľuďom nechýba, ale často im chýba sex.

Viac ako priateľ

Riešením je nájsť si partnera, ktorý bude plniť partnerské povinnosti len v posteli - a nič viac neponúkne ani od neho nebude jeho náprotivok nič ďalšie vyžadovať. Touto cestou sa pravdepodobne po kratšom či dlhšom období celibátu vydá takmer každý single jedinec. Problém ale je, kde takého človeka vziať? Väčšina ľudí predpokladá, že sa regrutuje z mnohoročného kamaráta, veď medzi priateľmi opačného pohlavia nejaká tá iskra musí vždy tlieť.

Na tejto predlohe bol mimochodom založený aj romantický film Kamarát taky rád s Milou Kunis a Justinom Timberlakom, v ktorom sa dobrí priatelia jedného dňa spolu vyspali, po období neistoty si skočili do náručia a začali spolu chodiť. Tak to však v živote nebýva, sex naopak môže dobré priateľstvo zničiť. Málokedy sa stane, že jeden z dvojice nechce viac. Pokiaľ nejde o jednorazový sex, potom to nemusí dobre dopadnúť. Motivácia mužov a ženy k sexuálnemu kontaktu je totiž odlišná. Muž hľadá povyrazenie, žena spočinutie. Je to dané prírodou a je len málo jedincov, ktorí takí nie sú.

Aby muž mohol kopulovať, stačí mu príťažlivá samička, kdežto žena potrebuje niečo viac, aspoň zrnko citu. A po sexe, kedy sa žena mužovi odovzdá, jej hormón oxytocín našepkáva: "Toho sa drž, ten už ti patrí." Ak je sexuálny kontakt opakovaný, platia vyššie uvedené o to viac. Priateľstvo s benefitom preto nie je ľahké vybalansovať.

Vzťah, dovtedy priateľský, sa môže stať nevyrovnaným, a navyše vo chvíli, keď jeden z dvojice zo sexuálneho vlaku vyskočí, sa s tým ten druhý nemusí vyrovnať. Je tu aj riziko, že keď jeden z dvojice stretne niekoho iného, ​​s kým chce chodiť naozaj, a sexuálny dohovor ukončí, druhý sa s tým bude ťažko zmierovať. Tým skôr, keď by mal dotyčného naďalej stretávať, či už na pracovisku, alebo medzi priateľmi.

Zamilovali ste sa niekedy do kamaráta?

Výhodou takéhoto vzťahu-nevzťahu naopak je, že nekupujete mačku vo vreci a svojho intímneho kamaráta dobre poznáte. Hľadať si "kamaráta s výhodou" v najbližšom okolí napriek tomu nie je najmúdrejšie, aj keď existujú ľudia, ktorí to zvládnu. Respektíve zvládnu koniec takéhoto "kamarátstva" a dokážu sa aj potom so svojím bývalým milencom stretávať a nadviazať priateľstvo tam, kde pred posteľovou avantúrou skončili.

Kto hľadá, nájde

Mnohým ľuďom, najmä tým skôr narodeným, nie je také "priateľstvo s benefitom" po chuti, ale na druhú stranu priznajme, že ide o pomerne elegantné riešenie. Mať na sex jedného partnera je rozhodne lepšie a zdravšie ako "loviť" náhodného milenca a pestovať jednonočnú známosť. Určite sa odporúča nehľadať ho v najbližšom okolí, medzi vlastnými priateľmi.

Na druhú stranu - s úplne cudzím človekom si asi máloktorá žena trúfne byť sama, takže ideálnym riešením je pre ňu muž, ktorého pozná, niekto jej blízky. Často sa teda také známosti regrutujú z kamarátov a kamarátok, o ktorých je všeobecne známe, že nehľadajú vážnu známosť, ale pritom sú preverení ako spoľahliví a bezproblémov.

A v neposlednom rade sa podobne naladení ľudí hľadajú a nachádzajú na zoznamkách, kde si pod hlavičkou "len na sex" nemusia brať žiadne servítky a môžu sa ľahko dohodnúť, že obaja hľadajú to isté - sex, nie vzťah. Často tak vznikajú aj vekovo nevyrovnané sexuálne vzťahy, ktoré ale obaja uspokoja.

Môžete mať napríklad priateľa, ktorý je o viac ako desať rokov mladší. Vaše deti už vyleteli z hniezda a vy ste po rozvode zostali sami. On je slobodný, zatiaľ sa nechce viazať a vy ste pre neho ideálnym riešením. Nikdy vás nenapadlo, že by ste spolu mohli chodiť, a jeho tiež nie. Ale vídate sa pomerne často, u vás doma. Nejde pritom len o sex, pripravíte večeru alebo niečo prinesie on, porozprávate sa, zveríte sa jeden druhému s tým, čo je nové, ak potrebujete s niečím pomôcť, treba opraviť kvapkajúci kohútik alebo posunúť skriňu, viete, že neodmietne.

A potom je tu sex. Skvele sa v ňom zhodnete, užívate si, ale keď večer končí, chcete, aby odišiel. Netúžite po väčšej intimite a spoločných raňajkách, nechcete, aby sa váš vzťah posúval, a ste presvedčená, že on tiež nie. Viete, že to jedného dňa skončí, ale zatiaľ to funguje.

Priatelia s benefitom

Stručne a jasne ide o to, že dvaja dobrí priatelia spolu majú príležitostný sexuálny styk, bez toho aby pritom žili v monogamnom vzťahu alebo mali iné záväzky.

Jasné pravidlá

V prípade priateľského sexu, ktorý štartuje bez lásky, je veľké riziko, že sa láska jedného dňa objaví, ale iba na jednej strane. Jeden z páru bude chcieť skrátka viac. Žena, ak sa takto zamiluje, začne trpieť a svoj náprotivok dokáže až prenasledovať. Ak sa zamiluje muž, nič dobrého z toho tiež nevzíde. Takže aby vôbec taký vzťah fungoval, je potrebné stanoviť si od začiatku jasné pravidlá - od toho, ako často sa tí dvaja uvidia, až po to, kde sa budú stretávať.

Môžu spolu chodiť do kina alebo na výlety, ale musí byť vopred jasné, že ide o prechodné obdobie, že sú len milenci a že spolu neplánujú budúcnosť. Priateľský sex je akási dohovor medzi dvoma jedincami, ktorá je ale väčšinou nevypovedaná, pretože jeden ako druhý je presvedčený o tom, že je ich vzťah jasný. Prvá, druhá noc možno áno, ale čo potom? Preto nie je od veci si ihneď, na začiatku, stanoviť pravidlá. Tie samozrejme nie sú univerzálne, každému vyhovuje niečo iné, ale ich gro by malo byť heslo: Nechodíme spolu a neplánujeme spoločnú budúcnosť.

Máte priateľa alebo kamaráta s benefitom?

Tiež by malo byť "uzákonené", že nebudú jeden od druhého vyžadovať viac, než na čom sa dohodli, nebudú sa prenasledovať ani si nič vyčítať. Ak to dokážu, potom sa ich vzťah môže i obohatiť. A tí, ktorí predtým priateľmi neboli, sa potom, čo svoju posteľovú avantúry skončia, môžu priateľmi stáť. A niekedy z toho predsa len môže byť aj láska.

V USA bol nedávno vykonaný online prieskum, v rámci ktorého bolo v rozmedzí troch rokov sledované, ako vzťah medzi dvoma ľuďmi, ktorí stavili na sex bez lásky, vyvinie. Výsledok bol veľmi zaujímavý. U 15% párov, ktoré si zvolili model "priatelia s benefitom", sa ich priateľstvo zmenilo v lásku, 26% pokračovalo vo vyjazdených koľajách, 28% sa potom, čo zabalili sex, stalo priateľmi alebo sa vrátili k pôvodnému priateľskému vzťahu a 31% sa rozišlo nadobro.

Happy end teda nie je vylúčený, ale rozhodne na neho nemožno spoliehať. Takže ak premýšľate, že by ste to tiež skúsili, nezabudnite na deväť prikázaní.

9 prikázaní

  1. Buďte si vedomí toho, že ide len o sex.
  2. Nič dopredu neplánujte.
  3. Na vzťah nahliadajte realisticky, neromantizujte si ho.
  4. Nebuďte v šoku, ak ho/ju stretnete s inou ženou/mužom.
  5. Keď si to neželá, nikomu o vašom vzťahu nevykladajte.
  6. Nikdy nič nevyčítajte.
  7. Zabudnite na Valentína.
  8. Nevyžadujte nesplniteľné.
  9. Buďte pripravení kedykoľvek vzťah ukončiť a odísť.

Spoznajte najjednoduchším spôsobom na internetovej zoznamke svoju spriaznenú dušu, pozvite ju na rande po krásach slovenského kraja a na nič nečakajte.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: