Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Hobby môjho partnera nemusí byť to moje

31.august 2018
Hobby môjho partnera nemusí byť to moje

Je dobre, že partneri majú spoločného koníčka. Zložitejšie však je, ak jeden do spoločného hobby druhého priamo alebo podprahovo núti.

Predstavte si (a možno si ani predstavovať nemusíte, pretože to zažívate), že je váš partner vášnivý modelár. Ale pred svadbou svoj koníček zanedbával. Na prvom mieste ste boli vy, jeho múza, jeho vášeň. Po pár mesiacoch ste ale zistili, že sa vám všade po byte váľa preglejka a balza, jedálenský stôl máte pocintaný tromi odtieňmi zelenej a kuchynské doštička sú pevne prilepené k linke. Namiesto hriankovača zaberá masívny zverák a váš životný partner sa na rodinných oslavách chváli tým, že je podľa čuchu schopný rozoznať dvanásť druhov lepidiel.

Pri bližšom preskúmaní obsahu odpadkového koša nachádzate obaly od rôznych súčiastok, a pretože ste chytrí, pochopíte, že si vaša polovička stavia lietadlo. Teda vlastne lietadla. To ešte nie je dôvod na paniku. Ten by ste mali pocítiť vo chvíli, keď sa vás bude opatrne, ale rozhodne nútiť k tomu, aby ste sa s ním išli pozrieť na "zaručene zábavnú" výstavu replík vojenských lietadiel z obdobia druhej svetovej vojny a rôznych vojenských vozidiel. Smejete sa nahlas, pretože to predsa nemôže myslieť vážne. A pokojne by ste si tam mohli nakúpiť nejakú stavebnicu pre začiatočníkov (to už sa nesmejete), pretože by predsa bolo skvelé, keby ste sa tiež do niečoho kutilského pustili.

Veď predsa Maruška alebo Pavlík (partner kamaráta) už má za sebou svoju prvú jednoduchú stavebnicu, ktorú kúpite v každom hračkárstve. Tak a čo teraz?

Prvá varianta je ísť, celé to pretrpieť a predstierať, že ste naozaj nezažili väčšie vzrušenie než pozorovať vozidlo BVP, ako sa prediera cez umelo vytvorený brod, zatiaľ čo váš partner a jemu podobní nad tou nádhenrou v mierke 1:10 vzlykajú blahom. Druhá a podstatne rozumnejšia varianta je akceptovať záľubu druhého v pohyblivých zmenšeninách a jasne a striktne sa proti nim vymedziť. Ak je manžel neústupný a chce, aby ste jeho hobby zdieľali, navrhnite mu, že to urobíte iba v prípade, že bude on zdieľať vašu vášeň pre pletenie, bikram jogu, futbal alebo decoupage.

Sebavedomý partner nemá problém s tým, že sa jeho drahá polovička zaoberá činnosťou, ktorá jeho nebaví. Aj on má svoje záľuby, kde partnerovu účasť nepotrebuje. Príliš veľká oddanosť a odovzdanosť druhému vzťahu nesvedčí. Zmenšuje sa tak priestor, v ktorom sa tí dvaja pohybujú. A kde je málo miesta, tam sa začnú aj tí najoddanejší o seba trieť. Vždy je to trochu o kompromise. Dôležité je, aby tí dvaja prejavili snahu skúsiť do sveta toho druhého nahliadnuť.

Máte ronvanké koníčky ako váš partner?

Láska prechádza športom

Veľmi často sa taký druh nerovného zväzku, ktorý sa však na povrchu zdá úplne ideálny, tvorí okolo športových aktivít. Tak napríklad sa vaša kamarátka Lucka zamilovala do Petra. Peter to vedel, ale pretože bol veľký športovec a obdivovateliek mal veľa, do pevného zväzku sa nehnal.

Tak sa Lucka rozhodla konať. Peter je cyklista. Na bicykli jazdí do práce a z práce, cez víkendy brázdia cyklotrasy naprieč republikou a na svojom profile neustále zdieľa, kam išiel, v koľko tam došiel a hlavne, koľko má najazdené. Lucka, od prírody športový antitalent, sa rozhodla, že ho bude nasledovať. Kúpila si bicykel, prilbu a elastické nohavice a vydala sa s Petrom a jeho partiou na "nenáročnú" trasu. Vyšli v sobotu, prišli v nedeľu. Avšak bez Lucky.

Tá skolabovala hneď za Prahou. Lucka to každopádne nevzdala. Na ďalšiu cestu vyrazila obohatená o nové poznatky a v Petrových očiach získala obdiv, pretože prešla za deň osemdesiat kilometrov a zvracala za tú dobu len dvakrát. Na jeseň už bola v slušnej forme a o prvom adventnom týždni sa s ňou Petr konečne vyspal. Nakoniec sa vzali. Ona, intelektuálka, ktorá najradšej vysedávala s knihou v kaviarňach, sa víkend čo víkend potia vo funkčnom obleku, len aby partnerovi dokázala svoju oddanosť.

Prečo by sme sa báli...

Ďalším, typickým príkladom oddanosti je lezenie po skalách. Dievčat, čo začali liezť kvôli partnerovi, je veľa. Nikdy by ich ani v tom najdivokejšom sne nenapadlo, že budú raz ako dospelé ženy vstávať dobrovoľne v päť ráno, aby stihli vlak, ktorý je zavezie k najbližšej a najväčší skale. Ďalšie dve hodiny potom budú pozorovať partnerov zadok z rôznych uhlov, vytierať si z očí piesok a čeliť rôznym poveternostným vplyvom, útokom hmyzu a vlastného svedomia. A v neposlednom rade počúvať úsečne príkazy prichádzajúce odniekiaľ zhora.

Make-up nahradí magnézium, podväzky sedák a klobúk helma. Keď sa potom s takou horolezkyňou z donútenia zídete nad fľašou červeného, ​​väčšinou stačia dve deci, a dozviete sa, že manžela síce miluje, ale lásku k lezenie predstiera a predstierať bude, pretože ho nechce stratiť a keď s ním nebude cez víkendy liezť, prakticky sa neuvidia.

Ak sa koníček stane takou vášňou, kvôli ktorej začne muž ženu zanedbávať, je dobré si problém pomenovať. Veľakrát ani muž netuší, ako ho žena vidí a čo cíti. Ich vnímanie je rozdielne, a preto aj pre ženu môže byť veľmi inšpirujúce si vypočuť, prečo je partner do svojho koníčka tak zapálený. Zdieľanie a záujem o druhého sú pilierom vzťahu. A pretvárka je pílou, ktorá môže pilier podrezať.

Život na hrane

Niekedy však môže partnerovo hobby vzťah nenávratne poškodiť. Ako veľmi komplikované je spolužitie s milovníkom nebezpečenstva? Keď druhá polovička prepadne adrenalínovým športom, môže to začať bungee jumpingom, pokračovať free diving, pri ktorom sa na jeden dych musíte ponoriť do čo najväčšej hĺbky, tak môže končiť skokom padákom. Narodenie dieťaťa ho väčšinou nijako nelimituje. Muž bude väčšinou tvrdiť, že jeho rola otca ešte len príde. Tiež príde, ale možno nie tak, ako si budete predstavovať.

Keď budú dieťaťu napríklad dva roky, dá si dieťa do sedadla na chrbát, a bez toho, aby sa vás opýtal, zlezie s ňou ľadopád. Dozviete sa o tom až od spoločných známych. Keď uvidíte fotky, hrozne sa rozčúlite, pohádate sa a od tej doby sa budete kvôli týmto aktivitám hádať, tak nejako priebežne stále. Počas rokov to trochu povolí a aj vy začnete zo svojich zákazov povoľovať. Keď sa chce partner zabiť, tak nech to ale urobí sám.

Partner má rád motorky a vy?

Je to naše rozhodnutie

Ak napríklad muž k žene cíti skutočnú lásku, pokojne prežije, že s ním nebude cez víkend liezť na skalu, že s ním nepôjde na vodu a že s ním nebude v tandeme skákať z lietadla. Ide skôr o ženy a ich predstavy o tom, čo vlastne muži chcú. Pokiaľ si žena nie je vo vzťahu istá, potom je ochotná sa partnerovom záľube plne oddať, aby v očiach svojho milovaného stúpla v cene. Takto sa stovky žien ročne púšťajú na vodu (aj keď nevedia plávať), sledujú pozorne hokejové, poprípade futbalové zápasy (aj keď futbal neznášajú) alebo sa nechajú na smrť unudit pozeraním na prúty po boku partnera - skalného rybára.

Ale aby sme boli úprimní, ak žena v partnerovom hobby nájde aj svoj koníček, dôjde k súzneniu. Takéto súznenie je vzácne, pevné a výnimočné. Muž môže vo svojej žene horolezkyňu sám objaviť, bez toho aby ona tušila, že by niečo také zvládla. V tom je kúzlo nechceného, ​​že ten, kto do svojej priateľky dobre vidí, dokáže v nej prebudiť túžbu či talent, o ktorom žena nemala ani zdanie. Nesmie však chybovať a radovať sa z malého pokroku.

Malé gestá - veľké šťastie

Tomu, kto pre druhých robí niečo dobré, sa to v živote vráti, hovorí sa. Ale je to pravda? Naozaj božie mlyny melú pomaly, ale isto? Rozhodne. Pretože aj tie najmenšie dobré skutky nám môžu spríjemniť celý deň, aj keď do nich nevložíte príliš úsilia. Kompliment alebo milé gesto na správnom mieste a náš náprotivok sa hneď usmieva. A my úplne automaticky s ním.

Je dokázané, že keď urobíme dobrý skutok alebo niekomu niečo len tak darujeme, sami sa potom cítime byť šťastnejší. Niekoho potešiť je tak jednoduché. Bohužiaľ si to často vôbec neuvedomujeme. Napríklad kvôli tomu, že sme práve v strese a myslíme na tisíc rôznych vecí. Pritom je pre nás v týchto situáciách ešte dôležitejšie, aby sme boli voči druhým pozorní. Prečo? Aj pre nás samotných je dobré, keď je naše okolie šťastné vďaka nám.

A nemáte partnera vôbec? Nevadí, spoznajte ho na internetovej zoznamke, nie je nič jednoduchšie! Aby ste našli toho správneho partnera, nebude rozhodujúce to, či ste z Bratislavy, Nitry, KošícTrenčína alebo Prešova.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: