Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako mať energiu po celý deň a nebyť unavení? - 2. diel

15.júl 2016
Ako mať energiu po celý deň a nebyť unavení? - 2. diel

Pokračovanie článku o tom, ako efektívne zatočiť s únavou. Pár efektívnych rád sme pre vás našli.

V predchádzajúcom diele článku ste zistili, aká je dôležitá správna strava a ako sa "starať" o svoje energetické rezervy. Dnešný diel prináša ďalšie tipy k tejto téme.

Spánok

Aby mohlo vaše telo cez deň správne fungovať a vy ste neboli unavení, je potrebné sa poriadne vyspať. Niekedy to ale nie je úplne jednoduché. Tu sú tipy, ako mať čo najkvalitnejší spánok a ráno vstať oddýchnutí.

Kávička na dobrú noc?

V žiadnom prípade. Kávu by ste mali piť ráno alebo v dopoludňajších hodinách, maximálne jednu malú po obede. Neskoršie pitie kávy vám pokojný spánok nezaručí, ba naopak. Odporúčaná denná dávka je 200-300mg kofeínu.

Pozor na svetlo z obrazoviek

Najmenej dve hodiny pred spaním by ste mali vypnúť všetky obrazovky s ostrým svetlom - televízia, monitory, ale aj chytré telefóny a tablety. Toto svetlo totiž narúša tvorbu melatonínu, ktorý nám pomáha zaspať. Aj ostatné svetlá v byte by mali byť aspoń hodinu pred spaním stlmené, existujú aj špeciálne tienidla (redukcia). Ak to inak nejde, aspoň znížte jas obrazoviek.

Zvážte spanie osamote

Je dokázané, že človek, ktorý spí v posteli sám, sa vyspí oveľa kvalitnejšie než človek, ktorý spí v posteli s partnerom. Ak sa budíte v noci často, skúste partnerovi navrhnúť, či by ste nemohli pár nocí spať každý inde, mohlo by vám to prospieť. Tiež domáci maznáčikovia by s vami nemali spať v posteli, môžu vás budiť svojim vrtením alebo zvukmi.

Žiadny alkohol pred spaním

Je mýtus, že sa po alkohole lepšie spí. Telo musí alkohol spracovávať, teda sa vám buď nebude dariť zaspať alebo zaspíte, ale po pár hodinách sa znova prebudíte. Keď ste triezvi, váš nervový systém pošle pokyn, aby sa spomalil váš tep, v opačnom prípade ale tento pokyn nevyšle a váš spánok bude nepokojný.

Zníženie teploty

Človeku sa lepšie spí a zaspáva v chladnejšej miestnosti okolo 17-20 stupňov. Ak nemáte klimatizáciu a teplotu si nemôžete nastaviť, aspoň pol hodiny pred spaním si riadne vyvetrajte, vzduch sa ochladí (okrem tropických nocí) a bude sa lepšie dýchať.

Pomoc, nemôžem zaspať!

Asi ste zažili tú situáciu, keď sa už dve hodiny prevaľujete v posteli a nie a nie zaspať. Je to veľmi stresujúce, obzvlášť ak viete, že ráno čoskoro vstávate. V tom je ale ten problém. Tým, ako sa stresujete, že nemôžete zaspať, sa vám vyplavia stresové hormóny a zaspávanie je ešte ťažšie. Radšej si v takomto prípade vezmite knihu a "unavte sa". Nikdy ale nezačnite pozerať do mobilu, tabletu, PC alebo na televíziu.

Budík/telefón

Keď sa v noci zobudíte, nepozerajte sa, koľko je hodín. Tým sa budete len zbytočne stresovať a ak máte budík nastavený v telefóne, musíte sa pozrieť do ostrého svetla a tým prebudíte svoj mozog. Tip: Ak si dáte budík/telefón na opačnú stranu izby, budete kvôli jeho vypnutiu musieť vstať, čo je najlepší spôsob, ako sa donútiť vstať z postele.

Dostatok spánku

Okrem kvality spánku tiež nesmieme opomenúť jeho dĺžku. Spánok pred polnocou je najkvalitnejší a tak si dajte záležať, aby ste zbytočne dlho neponocovali. Ideálna dĺžka je okolo 8 hodín, ale lepšie naozaj kvalitných 6 hodín spánku ako neustále prebúdzanie a po 8 a pol hodinách vstávať rovnako nevyspatý.

Usteľte si

Keď už sa donútite teda vstať z postele, rozhodne sa do nej nevracajte. Radšej hneď posteľ starostlivo usteľte, aby vás nenapadlo si do nej znova ľahnúť.

Žiadny ranný zhon

Vyhnite sa rannému zhonu, ako to len pôjde. Privstanete si, nastavte si budík o 15 minút skôr a robte všetko v pokoji, než aby ste všetko mali "len tak tak" a vynechali raňajky alebo ich zjedli na rýchlo pri pobehovanie po byte.

Tipy na zvýšenie energie

Studená voda

Takéto osvieženie sa bude hodiť hlavne ráno, pretože večer už energiu nepotrebujete, keď idete spať. Kto má čas, nech si dá po prebudení studenú alebo vlažnú sprchu, kto ho má menej, tak aspoň opláchnuť tvár, hlavne oči.

Oblečte sa

Či už pracujete z domu, máte home office alebo voľno, ktoré nechcete "preflákať", je dôležité, aby ste sa ráno obliekli. Zdá sa vám to logické? Ale koľkokrát sa vám stalo, že ste v pyžame boli ešte na obed? Niektorým možno ani raz, ale len ja sama mám vo svojom okolí hneď niekoľko ľudí, ktorí toto robia bežne. Keď sa ale z vecí na spanie nevyzlečietem, váš mozog si bude stále myslieť, že môže byť lenivý a nemyslieť. Bude mať skrátka ešte noc. Oblečte sa do vecí, v ktorých by ste šli von (takže žiadne tepláky, hoci sú pohodlnejšie).

Počúvajte hudbu a spievajte si

Nie je asi nič lepšie ako mať skvelú náladu, počúvať pozitívnu pesničku a ešte si spievať! A nevadí, že falošne, rovnako to je nakoniec všetkým jedno (ak teda zrovna nestojíte na pódiu a nesnažíte sa uspieť v speváckej súťaži). Ak ste citliví a smutné pesničky vám môžu spôsobiť zlú náladu, tak sa im vyhnite a zvoľte radšej niečo veselejšie.

Zacvičte si

Výborný štart do nového dňa - urobiť si ľahkú rozcvičku, opláchnuť sa a naraňajkovať sa. Pohyb nás nielen robí šťatsným, pretože sa vyplavujú hormóny šťastia, ale zlepší nám náladu aj vďaka tomu, že vieme, že pre seba niečo robíme, a to hneď ráno! Navyše sme potom prebratejší a nabudenější robiť nejakú prácu.

Samozrejme pre seba nemusíme robiť niečo len ráno. Deň sa dá kedykoľvek vyplniť dlhou, svižnou prechádzkou, behom, jazdy na bicykli, na korčuliach a veľkou kopou ďalších aktivít na čerstvom vzduchu. Ak nie sú vonku vyložene tropické teploty, tak platí, že čerstvý vzduch vás osvieži a načerpáte novú energiu, aj keď budete vonku vykonávať nejakú fyzicky náročnejšiu činnosť, pretože dostanete kyslík do všetkých častí tela. Na načerpanie novej energie sú najvhodnejšie lesy. Tvorí sa v nich kyslík, je tam najčistejší vzduch a zo stromov možno tiež energiu získať.

Ak zastihnú vaše okolie zrovna veľké mrazy, zacvičte si aspoň doma a na chvíľku si otvoríte okno. V zime sa totiž, ešte častejšie ako v lete, stáva, že ľudia majú málo energie. Jednak je to tým, že je dlhšie tma a je málo svetla a slnečného žiarenia. Ale môže za to aj pobyt v prekúrených miestnostiach, v ktorých nikto nechce otvoriť okno, aby nebola zima, a tým sa v nich udržuje vydýchaný vzduch.

Nehanbite sa si zacvičiť v kancelárii. Jednak tým pretiahnete telo, ale pomôžete aj svojmu mozgu, aby sa na chvíľu odreagoval, relaxoval a ako ste sa dozvedeli v predchádzajúcom diele, relaxáciou sa dopĺňajú energetické rezervy.

Prijímajte, ale aj dávajte

Prijímanie energie z prírodných zdrojov (príroda, Zem, ľudia) sa považuje za ten najlepší spôsob. Aby sa z vás ale nestali "energetickí upíri", musíte svoju energiu niekam vracať a dávať, nie si len brať. Robte dobré skutky, podporte osamelých, týranýcj, chudobných ľudí, zvieratá alebo obnovu prírody.

[Lil]

Zdroj:

http://www.wikihow.com/Get-More-Energy

Zdieľajte tento článok na: