Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako lepšie komunikovať, pokiaľ chcete perspektívny vzťah

24.január 2019
Ako lepšie komunikovať, pokiaľ chcete perspektívny vzťah

Ako môžete lepšie komunikovať, aby ste sa zoznámili a vybudovali si pevný a perspektívny vzťah? Nie je to zas taká veda. Chce to len pár základných vecí, ktoré sa dočítate v našom článku.

Otvorená a poctivá komunikácia by mala byť súčasťou každého zdravého vzťahu. Pokiaľ ste v nezdravom alebo zneužívajúcom vzťahu, buďte opatrní. Iba vy poznáte svoj vzťah najlepšie. Pokiaľ si myslíte, že nejaká naša rada, sa do vášho nehodí, nemusíte ju použiť.

Čo by ste mali skúsiť pre vašu zdravšiu komunikáciu

Nájdite na vašu tému ten správny čas. Pokiaľ vás niečo obťažuje a chceli by ste o tom diskutovať, môže byť veľmi užitočné nájsť predovšetkým ten správny čas k vášmu prehovoreniu. Snažte sa nájsť čas, keď ste vy a váš partner kľudní, keď nie ste v strese ani v zhone. Mali by ste si byť vždy istí, že je na danú tému tá vhodná doba. Keby bol ten druhý pod tlakom mohol by povedať veci, ktoré by potom nemrzeli iba jeho.

Ovládajte svoje emócie

Existuje niekoľko techník, ktoré môžete precvičovať, aby ste minimalizovali svoje emócie. Pred začiatkom konverzácie zapíšte hlavné body, ktoré chcete s vaším partnerom prediskutovať. Alebo si zorganizujte niečo relaxačné, niečo, čo sa vám bude páčiť, než budete mať vážny rozhovor. Môžete vyskúšať jógu, meditáciu alebo teplý kúpeľ. Vyčistite svoju myseľ predtým, než bude riešiť niečo závažné a emotívne, aby sa zvýšila vaša pravdepodobnosť, že všetko dopadne pozitívne.

Hovorte z očí do očí

Hovorte o dôležitých veciach vždy iba z očí do očí. Vyvarujte sa hovorením o závažných problémoch tak, že budete písať textové správy, dopisy a e-maily, všetky také správy môžu byť zlé interpretované. Hovorte o všetkom dôležitom vždy osobne, aby nedošlo k zbytočným chybám. Pokiaľ máte problémy so zhromažďovaním vaších myšlienok, zvážte ich predčasné napísanie.

Neútočte zbytočne na svojho partnera

Dokonca aj vtedy, keď si myslíte, že máte dobrý úmysel. Niekedy môžete naraziť na to, že vďaka vášmu útoku dôjde k používaniu drsných slov. Použitie označenia „ty“ môže znieť ako útočiace. Skúste teda pri vaších vysvetľovaniach vynechávať toto označenie a hovorte skôr, čo robíte vy. Chce to trochu cviku, ale ide to a rozhodne sa vám to aj vyplatí. Namiesto toho, aby ste hovorili, že vás „ten“ partner zanedbáva, dá sa to povedať napríklad takto: „Poslednú dobu mám pocit, že som celkom sám a nepáči sa mi to.“

Buďte úprimný aj sami k sebe

Pravda síce niekedy ublíži, ale je to kľúč k zdravému vzťahu. Priznajte, že vy sami nie ste vždy dokonalí a ospravedlňte sa, keď urobíte chybu namiesto toho, aby ste sa ospravedlňovali. Budete sa cítiť lepšie, a to vám pomôže posilniť váš vzťah.

Skontrolujte reč svojho tela

Dajte svojmu partnerovi najavo, že ho naozaj počúvate tým, že mu venujete plnú pozornosť. Posaďte sa, obráťtesa na ňho a zachovajte očný kontakt pri rozprávaní. Nepozerajte sa do telefónu, knihy, novín alebo videohry, keď hovoríte. Ukážte partnerovi, že ho rešpektujete, tým, že ho budete počúvať a budete reagovať. Neverbálna komunikácia je neoddeliteľnou súčasťou každej komunikácie. Vyhnite sa otáčaniam očí alebo rýchlych gést.

Jak lépe komunikovat, pokud chcete perspektivní vztah

Použite pravidlo štyridsiatich ôsmich hodín

Pokiaľ váš partner robí niečo, čo vás nahnevá, musíte sa mu zveriť. Ale nemusíte to robiť hneď. Pokiaľ sa ale ešte po štyridsiatich ôsmich hodinách zraníte, povedzte mu už niečo. Pokiaľ to tak nie je, zvážte, že to radšej nezabudnete. Nezabudnite, že váš partner vám nemôže čítať vašu myseľ a vaše myšlienky. Pokiaľ budete hovoriť, keď ste nahnevaný, nie je potom vždy možné, aby sa vaše výrečné slova ospravedlnili alebo zmenili. Akonáhle spomeniete svoje zranenie a váš partner sa úprimne ospravedlní, nechajte to. A v žiadnom prípade nevyťahujte staré problémy a staré rány.

Buďte vzorom a príkladom

Skôr, než len hovoriť o tom, ako vy a váš partner môžete zlepšiť svoje komunikačné schopnosti, môžete mu byť príkladom a na určité drobnosti ho tak nenápadne upozorňovať. Keď sa vám na ňom niečo nepáči, môžete nabudúce urobiť to isté a uvidíte, či sa mu to bude páčiť. Keď zmeníte vlastné zvyky k lepšiemu, váš partner o tom bude môcť aspoň začať premýšľať. Je to účinný spôsob, ako inšpirovať k tomu, aby sa jeho správanie zmenilo a vy začali lepšie komunikovať.

Zmeňte svoj prístup

Pokiaľ nedostane to, čo chcete, budete musieť zmeniť svoje správanie. Či už ste urobili čokoľvek, čo nefungovalo, môžete svoj prístup zmeniť. Pokiaľ chcete aby vám váš partner venoval väčšiu pozornosť, môžete sa ho spýtať, namiesto toho, aby ste sa neustále zťažovali, že je niečo zlé a že sa vám niečo nepozdáva. Ide o prístup, ktorý naozaj môže mať vplyv na vzťah s vaším partnerom.

Zostaňte otvorený novým možnostiam

Než poviete nejaké slovo, pozrite sa naprv na svoj vnútorný postoj. Sami máte na váš vzťah, seba aj svojho partnera ten najlepší názor. A ak ste neustále presvedčený, že sa váš partner nezmení, verte, že potom sa vo vaších očiach a vašej mysli naozaj nezmení. Musíte si otvoriť možnosti, že sa vám budete dariť lepšie. Začnite so zmenou svojho prístupu, len tak uvidíte aj malé výsledky. Tak isto si vy sami musíte objasniť, čo chcete, to totiž pochádza z vášho vlastného vedenia. Keď budete v kľude, ovládnete hnev, nebudete tak ľahko spúšťať staré a deštruktívne vzorce v komunikácií vo vašom vzťahu.

Keď vy ste tí, čo nevnímajú

Keď niekto rozpráva, tak často čakáme na našu príležitosť povedať, čo si myslíme, skôr, než aby sme skutočne počúvali. Dokončíme rozsudky, skočíme k záverom a pokračujeme v rozhovoroch v našej hlave, oddelene od toho, čo hovorí druhá osoba. Urobte si v takom prípade radšej pauzu. Snažte sa skutočne zastaviť váš osobný a vnútorný monológ a zamerajte sa naplno na tú druhú osobu. Pozrite sa na ich tvár a premýšľajte o tom, čo sa vám snažia povedať. Nezabúdajte alebo sa o to aspoň pokúste, zvážte, čo hovoril, a dôkladne si premyslite svoju odpoveď.

Komunikácia s partnerom vyžaduje sebavedomie a jasnosť mysle. Dajte si čas, aby ste sa zamysleli nad spôsobmi, akými hovoríte s vašími blízkymi. Môžte to urobiť kedykoľvek počas dňa. Spýtajte sa sami seba, či používate nejaké milé sová a či svojho partnera naozaj počúvate. Je normálne robiť chyby, ale je tak isto potrebné vziať si z nich nejaké ponaučenie. Nie je to ľahký proces, ale výsledky budú nesmierne obohacujúce.

Existujú tri základné veci, ktoré môžu robiť rozdiel, keď komunikujete s niekym dôležitým. Je to váš názor, vaša stratégia a slová, ktoré používate. Dajte si teda pozor na to, čo z vás občas vypadne, iba tak môžete mať istotu, že váš vzťah bude bez väčších konfliktov, ktoré vzniknú nejakým nedorozumením. Ak sa chcete všetkým nedorozumeniam radšej vyhnúť, zoznamujte sa chytro. Použite napríklad vedecký zoznamovací dotazník, ktorý vám ukáže vašu zhodu ihneď.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: