Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

8 otázok, ktoré by ste si mali položiť, než sa s partnerom rozídete

1.marec 2018
8 otázok, ktoré by ste si mali položiť, než sa s partnerom rozídete

Premýšľate o rozchode s partnerom, ale ste na vážkach, či do toho máte naozaj ísť, alebo dať svojmu vzťahu ďalšiu šancu? V tom prípade by ste si mali položiť pár otázok a podľa nich sa rozhodnúť. V dnešnom článku si uvedieme otázky, na ktoré by ste si mali odpovedať, než sa s partnerom definitívne rozídete.

Nikto nejde do vzťahu v domnení, že sa jedného dňa tento vzťah rozpadne. Napriek tomu v priebehu vášho života budete niekedy ten, kto dostane alebo niekomu dá kopačky. Je to takmer nevyhnutné, pokiaľ teda nepatríte medzi šťastlivcov, ktorých prvý vzťah je zároveň aj ich posledným.

Avšak, ocitnete sa v situácii, kedy sa budete musieť s niekým rozísť, situácia sa veľmi rýchlo môže stať veľmi nepríjemná. Žiadny rozchod znenazdajky nenastane a zvyčajne pochádza z potlačených pocitov alebo realizácii, že váš vzťah jednoducho nefunguje. Predtým, než sa rozhodnete ísť s partnerom každý svojou vlastnou cestou, mali by ste si položiť nasledujúce otázky, aby ste si proces rozchodu trochu zjednodušili. Počas rozchodu (ale aj po ňom) môže dôjsť na slzy a neznesiteľné ticho, ale obaja časom zvládnete sa cez to preniesť.

Prečo sa chcem s partnerom rozísť?

Táto otázka vám môže pripadať ako samozrejmá a nevyhnutne sa vás na ňu opýta niekto z vašich blízkych priateľov, ak ho poprosíte o radu. Aby ste si mohli na túto otázku odpovedať sami, môžete si v bodoch načrtnúť, prečo sa chcete rozísť. Napíšte si jednotlivé dôvody na kus papiera, rovnako ako by ste si písali výhody a nevýhody rozchodu, budete sa tak cítiť utvrdení vo svojom rozhodnutí.

Tento spôsob je obzvlášť užitočný pre tých, ktorí sa nemôžu rozhodnúť, či sa chcú rozísť so svojou drahou polovičkou alebo s ňou zostať. Keď uvidíte svoje vlastné pocity opísané na papieri, môžete zažiť náhly okamih precitnutia a hovoriť si: "Prečo sme sa nerozišli už skôr?" A ak vám to nie je úplne proti srsti, zverte sa niekomu z rodiny alebo z vášho okruhu priateľov, kto nemá v tejto záležitosti osobný záujem. Vaša rodina a priatelia sú ľudí, ktorí vás môžu podporiť vo vašom rozhodnutí.

Existuje spôsob, ako vyriešiť problémy vo vzťahu?

Žiadny vzťah nie je dokonalý. Identifikácia spoločných problémov, bez ohľadu na to, či ide o problémy s dôveryhodnosťou alebo nedostatok vášne, vám pomôže vymyslieť plán, ako vyriešiť svoje problémy. Cítite, že váš vzťah chýba vášeň? Existujú pocity žiarlivosti z oboch strán? Diskutujte o tom, čo (alebo kto) vás rozčuľuje alebo vo vás vyvoláva nepríjemné pocity. Došlo vo vzťahu k nevere? Poradňa by vám mohla pomôcť, ak sa obaja stále milujete a chcete, aby vzťah fungoval.

Bez ohľadu na to, k akým záverom dôjdete, jasná komunikácia z oboch strán je najlepším uzavretím akéhokoľvek rozchodu.

Budem ľutovať svojho rozhodnutia?

Tesne predtým, než partnerovi oznámite zlé správy o svojom rozhodnutí, sa vás pokúsia chytiť pochybnosti a vy budete váhať. Pochybnosti o vašom rozhodnutí sa s partnerom rozísť sú prirodzené, ale ak sa opäť zamyslíte nad dôvodmi ukončenia vzťahu (pozri prvá otázka) a viete, že ste sa obaja snažili vzťah udržať (pozri druhá otázka), potom určite nebudete ľutovať vášho rozchodu.

Aký bude život po rozchode?

Predstava, ako žijete svoj každodenný život bez človeka, ktorého ste zvyknutí vídať nepretržite, je srdcervúce. Už len pomyslenie na to vo vás môže opäť vyvolať pochybnosti. Partner je vašou oporou, načúva vám a zároveň je vašim parťákom na spoločnej, dobrodružnej ceste životom. Strata tohto aspektu pri rozpade je zdrvujúci. Časom sa to ale zlepší.

Byť single znamená, že uvidíte svojich priateľov častejšie, budete mať viac času pre seba, kedy budete mať možnosť venovať viac pozornosti vlastnému šťastia a blahobytu. Možno to znie desivo, ale čas pre seba je pomerne často ten najlepší čas.

Rozchod je zdrvujúca skúsenosť

Ako to mám urobiť?

Ak ste odhodlaní ukončiť vzťah, nastáva otázka, ako to urobiť? Určite ste niekedy počuli historky o vzťahoch, ktoré skončili obyčajnú smskou alebo ghosting, ale keď vám na niekom skutočne záleží, tieto možnosti sú kruté a neodpustiteľné. Najlepšie a najmenej mätúci spôsob, ako sa s partnerom rozísť, je povedať mu to osobne. Rozhovor sa môže uskutočniť vo vašom dome, v kaviarni, v parku alebo kdekoľvek, kde budete mať dostatok súkromia pre seriózny rozhovor a ten, kto dostáva kopačky, bude mať príležitosť okamžite uniknúť.

V prípade, že neznášate konfrontáciu a domnievate sa, že by ste počas rozhovoru mohli prepuknúť v plač, zvážte možnosť napísať list, ktorý potom prečítate nahlas. Či už sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob, nezabudnite, že cieľom je byť jednoznačný a sebaistý pri vyjadrovaní svojich emócií a potrieb.

Čo mám povedať?

Ak ste ešte nehovorili o rozchode, potom môžete svojho partnera nepríjemne zaskočiť, akonáhle sa o tom zmienite. V takejto situácii by ste sa mali svojho partnera spýtať, čo si myslia o vašom vzťahu, a potom vyjadriť svoje vlastné pocity o tom, čo si myslíte, kam váš vzťah smeruje, atď. Možno vás prekvapí, keď s vami bude partner nakoniec súhlasiť.

Aby ste sa vyhli situácii "Všetci si to myslíme, ale nikto to nepovedal," buďte vy tým, kto to urobí. Ak sa chcete rozísť a nebyť v kontakte, povedzte to. Ak sa chcete rozlúčiť, ale nechať si otvorené dvierka, uveďte to. Dajte svojmu partnerovi čas, aby vstrebal všetky informácie.

Mám si nechať otvorené vrátka pre budúci návrat?

Toto je zložitejšie, pretože nechať si otvorené vrátka, aby ste sa k sebe v budúcnosti vrátili, nemusí poskytnúť žiadna zo strán, ak vezmeme do úvahy uzavretie, ktoré obaja potrebujete. Je úplne v poriadku, aby ste každý išiel svojou vlastnou cestou a naďalej zostali v kontakte. Kľúčom je vedieť, kedy a ako zostať v kontakte. To neznamená, že môžete každý týždeň preklepnúť svojho ex, alebo že mu dovolíte, aby sa k vám správal, ako by ste boli stále vo vzťahu.

Na vzťah sú vždy potrební dvaja, a ak ste sa niekedy rozišli, radi by ste sa k sebe znovu vrátili a zároveň cítite, že je to pre vás správne rozhodnutie, potom do toho choďte. V prípade, že budete mať pocit, že to nefunguje, budete si o tom musieť porozprávať, čo vám môže pripadať ako by ste sa znova rozchádzali.

Čo som sa naučil / a z tohto vzťahu?

Rozchod nepredstavuje neúspešný vzťah. Každý človek, s ktorým randíte, je príležitosťou sa dozvedieť niečo o sebe a o tom, čo chcete v partnerstve. Okrem iného existuje mnoho žien a mužov, ktorí si prešli podobnými skúsenosťami s rozchodmi a zlomeným srdcom. Nie ste sami. Skúste hľadať pozitíva v každej skúsenosti.

Cítite sa po rozchode osamelí a radi by ste sa zoznámili s niekým novým? Skúste zoznamku, kde si spočiatku môžete nájsť niekoho len na rozprávanie či flirt, pokiaľ sa necítite na vzťah.

[rox]

Zdieľajte tento článok na: