Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť o nevere a podvádzani

7.február 2018
Niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť o nevere a podvádzani

Nevera dokáže behom chvíľky zničiť úplne všetko. Partnera, ktorý je podvádzaný, táto zrada zrazí na kolená. Následne sa objaví strach a obrovská vlna emócií. Ako neveru rozpoznať a ako sa jej vyvarovať?

Väčšina ľudí tvrdí, že keby ich ich partner podviedol, rozhodne by to bol dôvod na to, aby svoj vzťah ukončili. Keď ale na neveru dôjde, je väčšinou všetko inak. Veľa ľudí dokáže zájsť až za hranice svojej dôstojnosti iba preto, aby dokázali ich vzťah zubami nechtami udržať. Má to ale cenu? Má vzťah narušený neverou ešte nejakú budúcnosť? A kam až by sme mali byť ochotní zájsť, aby sme nezapreli a neponižovala sami seba?

Mnoho ľudí uzatvára manželstvo s tým, že nevera je nikdy stretnúť nemôže. Lenže muži podvádzajú rovnako tak, ako podvádzajú ženy. Je ľahké premýšľať nad rozvodom, keď vás váš partner zradí, ale skutočnosti a okolnosti bývajú väčšinou celkom iné a následky veľmi nepríjemné. Možno práve preto, sa väčšina ľudí rozhodne, že v manželstve zotrvá aj po nevere. Najdôležitejšie potom je vyriešiť problémy, ktoré k nevere mohli viesť, preto aby ste dokázali váš vzťah obnoviť. Väčšinou je to ale veľmi pomalý proces, pretože dôvera je vo vzťahu neskutočne dôležitá. A keď ju raz niekto naruší, trvá jej obnova väčšinou u druhého partnera veľmi dlhú dobu. V niektorých prípadoch sa môže stať, že sa ani obnoviť nepodarí.

Aké sú znaky nevery?

 • Časté písanie esemesiek a nepretržité stráženie si mobilného telefónu, a to napríklad aj na záchode.
 • Zvýšená a až prehnaná starostlivosť o svoj vzhľad. Ženy sa viac maľujú a muži sa viac začnú zaujímať o svoju postavu.
 • Služobné cesty sa stanú častejšími a nie je výnimkou, že sú potrebné aj cez víkendy.
 • Zmenšená chuť k intímnostiam.
 • Zasnené pohľady a neprítomne výrazy.
 • Apatické domáce správanie alebo naopak správanie prehnané, ktoré je skôr náhrada za zlé svedomie.

Nevera by nemala byť braná ako rozklad manželstva

Mnoho ľudí si myslí, že nevera je záležitosť signalizujúca koniec manželstva. Ale nemusí to byť vždy pravda. Uzdravenie z nevery vyžaduje mimoriadne úsilie. Väčšina manželstiev nielen prežije, ale môže z tejto nepríjemnej skúsenosti ešte aj niečo získať a posilniť svoje základy.

Liečenie potrebuje čas

Aj keď ľudia chcú byť prirodzene čo najrýchlejšie bez akejkoľvek bolesti, tak pokiaľ ide o liečbu z nevery, je to vždy veľmi ťažké a náročné. Z dlhodobého hľadiska neexistuje nič, čo by mohlo naozaj a jasne pomôcť. K tomu, aby sa manželstvo napravilo, je potrebné vynaložiť veľa úsilia a vysporiadať sa so všetkými potrebnými problémami. To všetko si vyžaduje čas, než sa veci dostanú späť do svojich koľají. Priemerne to trvá minimálne rok. Liečenie z nevery je pre väčšinu ľudí pomalým procesom.

Nezabudnite, že odpustenie je dar

Keď dôjde k nevere, ľudia na to vraj nezabúdajú zas tak ľahko. V skutočnosti na to nezabúdajú nikdy. Čo sa stane, je len to, že spomienky na celú situáciu majú sklony k tomu aby zanikli. Myšlienky na zradu sú postupom času menej časté a menej intenzívne než v samotnom priebehu celej udalosti. V skutočnosti by ani ľudia nemali zabudnúť, pretože všetci sa učia zo svojich skúseností, a to ako dobrých, tak zlých.

Nie ste sami

Keď dôjde k nevere, ohrdnutý partner sa cíti sám a je osamelý, ale je dôležité mať na pamäti, že nespočetné množstvo ľudí zažilo rovnaký problém a cítilo sa úplne rovnako ako vy. To je taká malá útecha, keď sa človek dozvie to, čo by najradšej ani počuť nechcel. Bolo by úžasné, keby každý svoje manželské sľuby splnil, ale pravda je, že sa to stane nestane vždy a vo všetkých prípadoch. Malo by, ale bohužiaľ to tak nie je.

Niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť o podvádzaní a nevere

Dočasné bláznovstvo je jediná rozumná odpoveď

Vzhľadom na to, že takáto zrada tak moc ohrozuje manželstvo a je tak zničujúce, mnohí ľudia majú pocit, že strácajú všetko, keď sa dozvie, že ich manželia alebo manželky podvádzajú. Nemôžu jesť, spať, pracovať, premýšľať alebo fungovať akýmkoľvek podstatným spôsobom. To spôsobuje ďalšiu vlnu obáv a seba-pochybovanie, ktorá často vedie až k depresii a úzkosti. Podvádzanie, môže byť veľmi traumatické.

Aké môžu byť typy nevery?

Krátka aférka

Väčšinou veľmi krátka aférka, ktorá začne veľkú zamilovanosťou a ako rýchlo tieto pocity prídu tak rovnako rýchlo aj odídu. Väčšinou je to všetko tak krátke, že ani nestihne dôjsť k odhaleniu.

Na jednú noc

Takáto nevera vzniká za podpory alkoholu na nejakých party alebo večierkoch. City nehrajú rolu a ide len o jedno. Pri takýchto neverách nikto o pokračovaní ani nepremýšľa a všetci sa skôr druhý deň budia s morálnou opicou.

Citová nevera

Neverník sa v takomto vzťahu začne citovo zapletať do niečoho nového a začne byť zo svojich citov zmätený. Dôvodom toho môže byť aj to, že sa mu ponúka niečo, čo už vo svojom súčasnom vzťahu dlhšiu dobu chýba.

Vedeli ste, že:

 • Ženy si myslia, že muži s hlbokými hlasmi pravdepodobne podvádzajú viac. Ženy vnímajú muža s hlbokými hlasmi, ako tie, čo sú viac otvorení k nevere.
 • Ženy, ktoré sa priznali k tomu, že niekedy podviedli, mali matky, ktoré tiež podvádzali. Zdá sa, že neverné jablko nepadá ďaleko od neverného stromu.
 • Väčšina ľudí považuje online flirtovania za formu podvádzania.
 • Muž sa dopúšťa nevery vo chvíli, keď už si pripadajú nedôležití. Pripadajú si v celom vzťahu zbytoční. Partnerka sa bez neho dokáže zaobísť alebo sa žena viac zameria na ich potomka.
 • Ženy podvádzajú väčšinou zo zamilovanosti, muži kvôli fyzickej kráse.
 • Muži, ktorí sú najviac naklonení k tomu, aby podvádzali, pracujú vo financiách, zatiaľ čo ženy, ktoré chcú podvádzať, pracujú v odbore vzdelávanie.

Nevere sa môžete vyhnúť

Najlepším riešením, ako sa nevere vyhnúť, je premýšľať. Zamyslieť sa nad tým, aké to môže mať následky a nad tým, čo všetko svojou neverou môžete stratiť. Skúste porozmýšľať nad tým, na čom vám naozaj záleží a na čom naozaj záleží vášmu partnerovi. Ženy si vo vzťahu potrpia oveľa viac na komunikáciu a na pozornosť od ich partnera, muži zase potrebujú fyzický kontakt. A keď jednému alebo druhému niečo z toho chýba, začnú sa obzerať inde. Jedine tým, že si budete svojho partnera všímať, mať k nemu úctu, komunikovať a robiť kompromisy, vyhnete sa prípadnému vzniku nevery.

Nevera je stále veľmi častým dôvodom rozpadu manželstva a je boužel vnímaný ako bežná súčasť každodenného života, rovnako tak ako vzťahov. Neverou môžete veľa stratiť, ale zrovna tak môžete veľa stratiť aj keď neveru odhalíte. Rešpektujte súkromie a nekontrolujte telefóny, emaily ani nepodnikajte žiadne organizované prepadovky. Takéto správanie by sa vám mohlo len a len vypomstiť. Ak vám ale pripadá, že sami krízu prekonať nedokážete, skúste sa obrátiť na manželskú poradňu v okolí - v Bratislave, Trnave, Košiciach alebo Nitre.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: