Každý deň sa snažíme ohromiť okolie svojim tempom a výkonmi, na druhú stranu stále viac túžime po skľudnení a spomalení. V telocvičniach to nie je iné. Ku ktorému z týchto dvoch pólov sa prikloníte vy?
Niekedy robíme pravý opak toho, po čom skutočne túžime. Zvádzajú nás k tomu moderné technológie. Dnes sa čaká, že na všetko zareagujeme či odpovieme okamžite. Všetko, čo potrebujeme, si môžeme kúpiť ihneď on-line. Pokiaľ chceme schudnúť, okamžité výsledky zaistí liposukcia. Náš svet je zameraný na výkon. Potrebujeme mať viac zabehnutých maratónov, najviac lajkov na Facebooku a Instagrame - tým všetkým ukazujeme spoločnosti svoje kvality.
Samozrejme aj svojim pracovným postavením, ale to už dávno nestačí. Svet chce byť šokovaný výkonmi - a zároveň prahne po spomalení. Slová, ktorými popisujú jógovi terapeuti dnešný svet, dokonale charakterizujú aj súčastne dianie v telocvičniach. Pri pohľade na rozvrh akéhokoľvek fitness centra vidíte dva trendy - na jednej strane čím ďalej kratšia, rýchlejšia a intenzívnejšia lekcia, pri ktorých makáte polhodinu v maximálnej záťaži až "na krv", na druhej strane cvičenie body & mind v najrôznejších formách, ktoré sa zameriavajú na zdravotné aspekty a pri ktorých je dôležité sa skľudniť, vnímať vlastný dych a sústrediť sa.
Do módy prichádzajú stále nové formy cvičenia. Rôznych cvičebných štýlov už je také množstvo, že si vyberie každý, aj keby nechcel. Z pohľadu profesionálov, je šírka dnešnej ponuky až úsmevná. Všetko už tu niekedy bolo, vymyslieť niečo úplne nové sa v podstate nedá. Už len preto, že ľudské telo má vždy šesťsto svalov a dvesto kostí, tým je škála jeho pohybu jasne daná, a teda aj obmedzená.
Na druhej strane ale cvičitelia , tréneri a všetci, ktorí pracujú na zlepšení kondície, všetky novinky vítajú, pretože vidia, že ľudia sa pri cvičení chcú predovšetkým baviť a túžia po zmenách. A dnešný svet im v tom vychádza v ústrety..
Čím ďalej väčšej obľube sa tak tešia intervalové tréningy, ktoré sa dajú zvládnuť vo veľmi krátkom čase. V rozvrhu fitness centra ich nájdete pod názvom HIIT (high intensity training alebo vysoko intenzívny intervalový tréning), Grit alebo Tabata. Ich princíp je v podstate rovnaký. Tréner vymyslí niekoľko cvikov na všetky časti tela. Každý cvik sa vykonáva po určitú dobu (napríklad 20 sekúnd) so stopercentnou intenzitou a potom sa 10 sekund odpočíva.
Ide o mimoriadne náročný tréning, ktorý sa dá stihnúť za 30 minút. Zvládne ho len skúsený trénovaný človek, pretože vo vysokej záťaži a rýchlom tempe nemá tréner čas ani priestor, aby pri všetkých v telocvični korigoval chyby. Obrovská výhoda vysoko intenzívneho intervalového tréningu spočíva v tom, že pri ňom striedavo prudko narásta a zase klesá tepová frekvencia. Vďaka tomuto striedaniu je metabolizmus zrýchlený ešte 24 hodín po tréningu.
To znamená, že spaľujete, aj keď už sedíte v práci pri počítači. Rovnako často sa stretnete s pojmami funkčný tréning a crossfit. Pri nich sa kladie dôraz na takzvané 3D pohyby, teda pohyby celého tela a všetkými smermi. Definuje sa tým rozdiel oproti cvičeniu v posilovni, kde sa prístrojoch zpravidla posiluje izolovaná svalová skupina.
Tréningy typu crossfit zvyšujú odolnosť organizmu a pripravenosť na "boj" v skutočnom živote.
Záľubu v pomalších formách cvičenia body & mind nachádzajú v zásade tri skupiny ľudí. Prví sú tí, ktorí sa nechcú veľmi namáhať, a preto túžia po nejakom efekte. Druhú skupinu tvoria ľudia, ktorí už majú v cvičení všeličo za sebou a teraz sa vracajú ku koreňom a získavajú základ, ktorý kedysi nedostali, pretože také formy cvičenia u nás neexistovali. Tretia skupina sa venuje predovšetkým jóge, ku ktorej veľa ľudí doženie bolesť chrbta.
Spočiatku vnímajú predovšetkým fyzický aspekt jógy, najskôr sa prepracujú k inému meditatívnemu pozadiu a objavujú aj jej ďalšie rozmery. Pri všetkých zmienených skupinách je pritom pozitívne, že chápu nutnosť pohybu, učia sa správne držanie tela a prenášajú ho aj do bežného života. Z naučeného pohybu sa stane podvedomý stereotyp, na ktorom možno postupne budovať aj namáhavejšie športové aktivity. Je ale dôležité si uvedomiť, že technicky body & mind si žiadajú svoj čas a výsledky neuvidíte hneď.
Ponuka cvičení je dnes tak široká, že si vyberie každý. Dôležité je zvoliť si šport, ku ktorému smerujeme svojim temperamentom, povahou a celou svojou osobnosťou, nevenovať sa mu len pre image či z donútenia. Zároveň by sme ale mali vyskúšať vždy niečo nové, nedržať sa len jediného druhu pohybu, aby sa naše telo mohlo ďalej rozvíjať a nepreťažovali sa stále tie isté svalové skupiny.
Na otázku, ako často sa cvičeniu venovať, či raz, dvakrát alebo aj viackrát týždenne, je jednoduchá odpoveď. Pokiaľ nie ste profesionálny atlét, riaďte sa hlavne selským rozumom a svojimi pocitmi, robte, čo vám vyhovuje, na čo máte čas, čo vám robí radosť a na čo sa tešíte. Pretože o to pri cvičení predovšetkým ide.
Nechať sa trénerom vyburcovať a vyžmíkať zo seba za pol hodinu všetko, alebo radšej zvoliť a sústrediť sa na správne prevedenie cvikov?
Intenzívne tréningy, ktoré si veľmi efektívne k získaniu a udržaniu fyzickej kondície, sú odporučané skôr mladším a trénovaným športovcom. Začiatočníci by si mali vybrať také hodiny, kde cviky majú alternáciu a nemusia sa vykonávať v takom tempe a rozsahu.
Pokiaľ sa rozhodnete intenzívne cvičiť, začnite individuálnou lekciou s trénerom, ktorý zhodnotí vašu kondíciu, poradí, ako správne cvičiť, akým stereotypom sa vyhnúť. Na skupinovú lekciu idete až potom, čo sa to naučíte. Pri intenzívnom tréningu vo vysokej záťaži vás totiž tréner nestihne opravovať. Keď budete cvičiť zle, môžete si ublížiť.
Pomalé formy cvičenia su "pomalé" názvom, ale nedá sa povedať, že nie sú namáhavé. Na rozdiel od Gritu či HIITu sú zamerané na správne vykonávanie a majú zdravotné účinky. Jóga, pilates a všetky formy preťahovacích cvičení sa doporučujú úplne všetkým vekovým skupinám. Niet človeka, pre ktorého by tieto hodiny neboli vhodné.
Cvičenie body & mind prináša úľavu od bolesti a zlepší zlé držanie tela, ktoré býva príčinou zdravotných problémov. Aj ľudia bez akejkoľvek skúsenosti pri ňom robia rýchle pokroky. A napríklad pri jóge nejde len o vykonávanie cvikov, zásadný je aj plný jógový dych, pri ktorom spevňujeme svaly, čo je skvelé pre hlboký stabilizačný systém tela.
Aj strava hraje veľkú rolu pokiaľ sa rozhodnete pravidelne cvičiť. Krehké šalátové listy plné vitamínov a minerálov sú v túto chvíľu to najlepšie, čo si môžete naservírovať na tanier. Rôzne listové šaláty uchovávajte v chladničke zabalené vo vlhkej utierke. V túto chvíľu je najšťavňatejší ľadový šalát aj drobná valeriánka. Ideálne bude, keď ich zmiešate prípadne ešte s ďalšími druhmi dohromady. Dopĺňte ich zdravými tukmi v podobe za studena lisovaných olejov či avokáda a niečim výdatným pre zasýtenie - bielkovinami nabitou quinoou, pečenou zeleninou, sladkými zemiakmi, mrkvou alebo granatovým jablkom, ktoré je výborné na zlepšenie imunity.
Minútka je kuchársky výraz pre dobré a rýchle uvarené jedlo. Naozaj, aj za necelú polhodinku sa dá pripraviť lahôdka a ešte k tomu ľahká a zdravá.
Krevety olúpajte a očistite od črievka. Stopku zeleru a jednu šalotku nakrájajte nadrobno. Do hrnca vložte očistené krevety, nakrájanú šalotku a zeler, vetvičky tymiánu a olúpaný stručik cesnaku. Zalejte vínom a 150 ml vody. Priveďte k varu. Potom teplotu znížte a na miernom ohni varte 5 minút.
Druhú šalotku olúpajte a nakrájajte na polkrúžky. Uhorku umyte, nakrájajte na kúsky, s olejom a citrónovou šťavou nechajte 5 minút marinovať.
Uvarené krevety vyberte z nálevu a nechajte schladnúť. Lyžicu nálevu rozšľahajte s kyslou smotanou na dresing.
Krevety pridajte k uhorkovému šalátu. Osoľte a okoreňte. Pred podávaním ho pokvapkajte smotanovým dresingom a ozdobte bylinkami.
Cvičte a dávajte na seba pozor. Dobré je nájsť si tiež nejakého parťáka, s ktorým sa budete podporovať navzájom. Niekoho takého môžete nájsť napríklad aj na fotozoznamke alebo rýchlozoznamke.
[ivi]