Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zamilujte si zdravý chrup

15.marec 2019
Zamilujte si zdravý chrup

Túžite mať krásne biele zuby bez úplnej chybičky? A hoci si ich neustále dôkladne čistíte, používate zubnú niť, medzizubné kefky, často aj ústnu vodu, nie ste s výsledkom vždy spokojní. Alebo vám úsmev znepríjemňuje zubný kameň, pigmentové škvrny, či váš chrup nie je rovný a dokonalý. Všetko ide ovšem veľmi rýchlo zmeniť.

Hovorí sa, že kedysi ste priemerného Slováka spoznali podľa nepekného úsmevu a zlého vzhľadu zubov. Osobne si myslím, že sa nejednalo iba o Slovákov, ale možno a celý východný blok alebo Balkán. Súviselo to aj s tým, že zubárska starostlivosť spočíva iba v možnostiach hradených poisťovňou. V neskoršej dobe sa ale v zubarine začalo s možnosťou priamych platieb, pacient tak má možnosť si priplatiť za lepší materiál aj čas stomatológa.

Vďaka tomu môže zubár investovať do modernejšieho vybavenia, kvalitnejších materiálov a predĺženie zhotovenia daného výkonu, nepreteká s časom, aby ošetril čo najviac pacientov. Áno, všetci tak nejak vieme, že zuby je nutné čistiť aspoň dvakrát denne, najlepšie po každom väčšom jedle. Stačia dve minúty, ale správne. Dobrou variantou môže byť aj sonická zubná kefka, ktorá vďaka jemným vibráciam a malej hlavici vyčistí takmer všetko.

V zálohe však sú aj ďalší pomocníci: ústna voda, zubná niť a medzizubná kefka. Jednoduché, že? Tak prečo to vždy nefunguje? Pre krásne zuby je totiž najdôležitejšia prevencia, teda vyšetrenie u zubného lekára raz za pol roka až štvrť roka. Zubný kaz mať nemusíte, keď sa staráte o svoj chrup. Kto tak robí, ušetrí si minimálne na jedno auto, nehovoriac o bolesti a iných problémoch.

Zamyslite sa ale aj nad návštevou dentálnej hygienistky. Čo vlastne konzultácia obnáša? Pacienti väčšinou prichádzajú, aby sa dozvedeli čo najviac o prevencii a ako sa o svoj chrup najlepšie starať. Hygienistka im prácu uľahčí a odstráni všetké konkrementy, ktoré by im v ústnej dutine robili neplechu. Náplň práce hygienistky nie je iba kontrola stavu chrupu pacienta a odporučenie najvhodnejšieho čistenia. Stará sa aj o odstraňovanie zubného kameňa ultrazvukom a vyčistenie pigmentácií, spôsobené farebnými nápojmi a fajčením, pomocou pieskovania alebo leštiacou pastou.

Šetrí tak čas nielen zubným lekárom, ale aj vám. Pokiaľ totiž urobíte pre svoj chrup maximum, je možné, že pri ďalšej návšteve ordinácie nebude mať zubárová vŕtačka do čoho vŕtnuť, kaz aj chronické zápaly ďasien nebudú mať šancu. Stomatológovia odporučujú návštevu dentálnej hygienistky dvakrát ročne. Odstránenie zubného kameňa, povlaku, pigmentových škvŕn a ďalšie ošetrenie závisiace na stave zubov pacienta nie je nijako bolestivé a ošetrenie trvá zhruba hodinu. Aj keď si službu pacient hradí sám, vyplatí sa mu do nej z času na čas investovať.

Páči sa vám hollywoodsky úsmev?

Pokiaľ máte problém so zafarbením zubnej skloviny a nemáte krásne zuby ani po dentálnej hygiene, prichádza na rad bielenie zubov. Súvisí to aj s dnešným trendom fyzickej krásy a belostného hollywoodského úsmevu. Záleží však na vás, či chcete mať biele zuby hneď v ordinácii, alebo počas niekoľkých dní doma. V zásade sú možné dve varianty, domáce a ordinačné bielenie, oboje sú ovšem vhodné pre zdravé zuby, ktoré nemajú neliečené kazy.

Pred bielením je nutná konzultácia a vyšetrenie u stomatológa a odporučuje sa aj vyššie zmienená dentálna hygiena. Aby bolo ošetrenie účinné, musí lekár určiť aj pravú príčinu zafarbenia chrupu, niekomu zuby tmavnú po liekoch, inému po úraze a následné odumretie zubnej drene.

Starejte se o své zuby

Domáce bielenie predstavuje jednoduchšiu možnú metódu zosvetlenia zubov. Pacientovi sa podľa odtlačkou chrupu zhotovia pryžové aplikátori, ktoré presne kopírujú jeho zuby. Používajú sa dvakrát denne zhruba dva až tri týždne. Do nich sa potom nanáša bieliaci gél, ktorý odfarbuje pigmenty usadené v zube, nepôsobí teda na zubnú sklovinu mechanicky, ale komplexne na celý zub. Pryžové aplikátori je možné nechať na neskôršie použitie, dokúpiť iba bieliací gél a po čase bieliacu kúru zopakovať.

Domáce bielenie dokáže ovšem ovplyvniť iba vlastnú farbu zubov. Ordinačný zákrok je naopak rýchlejším a účinnejším spôsobom bielenia, pri ktorom lekár na zuby nanesie koncentrovaný peroxid a potom môže byť aktivovaný pomocou plazma lampy alebo laseru. Po zhruba hodine a pól je hotovo. Keep smiling! Výhodou je nie len estetika, korekcia farby, ale tiež možná motivácia, že pacient sa bude o svoje zuby lepšie starať.

Nevýhodou je naopak zvýšená citlivosť a určité obmedzenia v priebehu procedúry. Občasné a odborné bielenie je ovšem úplne bezpečné. Pokiaľ máte zubný implantát, mostík alebo plomby, je potrebné počítať s tým, že farba koruniek a výplní sa nezmení. To znamená, že po ukončení procedúry môžu byť tmavšie než zbytok zubov. Môžete si ich síce nechať vymeniť u svojho stomatológa za svetlejšie, ale najskôr dva týždne po samotnom bielení.

A pokiaľ už "bielite", vyhnite sa farebným potravinám a nápojom ako sú napríklad káva, tmavé čaje alebo červená repa.

Keramika nepatrí len do vitriny!

Na predné zuby, ktoré sú prefarbené, opotrebované vekom, krivé, s ulomeným rožkom či nepeknými medzerami, možno nalepiť aj keramické fazety, teda doštičky z keramiky o sile 0,5 až 1 mm. Je to najlepšie riešenie všade tam, kde dokonalý výsledok nejde dosiahnúť jednoduchým zhotovením bielej výplne, bielením zubov či rovnátka. Chcete teda nové krásne zuby? V laborátoriu vám zhotovia presne padnúce keramické fazety s prírodným vzhľadom, ktoré sa na zub lepia špeciálnou živicou.

Môžete sa s nimi bez obáv zakúsnuť. Navyše fazety s vekom nežltnú a tiež zubný povlak, ktorý každý deň drhneme pri čistení zubov, sa na nich lepí menej. Ide v podstate o najrýchlejší spôsob, ako esteticky ošetriť nevzhľadné zuby v prednom úseku chrupu.

Hlídejte si svůj chrup

Rovnátka ako drahý šperk

Zatiaľčo pred rokmi nosili rovnátka iba pubescenti, dnes sa nimi pýšia aj ľudia v produktívnom veku. Bohužiaľ, ide o finančne nákladnú záležitosť. Alebo to už neplatí? Možno, že kedysi početnosť nosenia rovnátok ovplyvňovala práve cena a to, čo nám umožňovala tedajšia doba. Dnes vieme, že správnym postavením zubov neriešime iba estetiku, teda rovné zuby, ale aj funkčnosť celého chrupu, a teda jeho trvanlivosť.

Pri použití lacnejších, čínskych materiálov môže stáť celá liečba okolo 975 eur za obe čeľusti. Pokiaľ sa použije kvalitný americký materiál, bude to okolo dvojnásobku. Cena v okrajových lokalitách môže byť nižšia než v krajských mestách. Preto na ne niektoré zdravotné poisťovne ľuďom prispievajú. Hlavné je vždy správne posúdiť vadu, ortodonista vám takisto musí načrtnúť pravdepodobný postup liečby.

Nasleduje vstupné vyšetrenie, kedy je chrup dôkladne vyšetrený, nafotený, sú urobené odtlačky a väčšinou aj rentgenové snímky. Po analýze modelov je zhotovený liečebný plán, často aj niekoľko variantov. Ostatné rovnátka vás nemusia vôbec trápiť, možno si zaobstarať neviditeľné rámčeky, farebné rovnátka alebo dokonca rovno drahý aparát zo zlata. Neviditeľné rovnátka? Pokiaľ sa s nimi budú dať riešiť všetké vady, tak prečo nie, je to pohodlné a hygienické.

A zlato? V dnešnej dobe alergií, zaplať páboh za ňho. Ale ruku na srdce - nejde už o zbytočnú rozmarnosť?

Kto to zaplatí?

Výkony najčastejšie hradené z poistenia

  • vyšetrenie zubného kazu
  • preventívne prehliadky
  • zhotovenie rentgenových snímkov
  • anestézia

Výkony hradené pacientmi

  • biele výplne (s výnimkou detí, tehotných a dojčiacích žien)
  • zubné implantáty
  • bielenie zubov
  • dentálna hygiena
  • zubné náhrady

Hity sú iba v hudbe

Zatiľčo Slováci si v posledných rokoch nechávajú vymieňať amalgámové plomby za biele, v zahraničí sa biela módá toľko nehrotí. Prekvapivo vám a viacerím cudzincom, na prvý pohľad s dokonalým chrupom, odhalia pri úsmeve tmavé plomby na stoličkách. Sú krajiny, kde je amalgám roky zakázaný. U nás od roku 2018 majú na biele výplne právo deti, tehotné a dojčacie. V dnešnej dobe kvalitných bielych výplni by sme si amalgám dávať nemali, nehovoriac o tom, akou ekologickou stopou sú pre naše prostredie.

Ale stále platí názor, že kvalitne spravený amalgám je lepší než nekvalitne spravená kompozitná výplň. A aké sú najnovšie hity v stomatológii, či už z hľadiska zdravia, či estetiky? Hity sú iba v hudbe. Medicína ako taká je veľmi rýchlo vpredu, ako v nových technológiách, tak aj v materiáloch. Ovšem zdravie má vo svojich rukách pacient a záleží na jeho prístupe.

Zubarina je vo svojej podstate mechanická záležitosť. Dnes sú ľudia meraní zovňajškom, a čo si budeme hovoriť, krásny, zdravý a voňavý chrup je vašou najlepšou vizitkou.

Naučte sa starať sami o seba a až si budete dávať pauzu napríklad v čakárni u zubného lekára, kto vie, či nestretnete svoju životnú lásku. A ak chcete mať naozaj istotu, že sa zamilujete a stretnete tú svoju lásku, nie je nič jednoduchšie, než navštíviť spoznajmesa.sk.

Zdroj: https://www.healthline.com

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: