Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Vzťah so sociopatom alebo ste si istí, že vás partner naozaj miluje?

30.jún 2017
Vzťah so sociopatom alebo ste si istí, že vás partner naozaj miluje?

Láska býva slepá, preto sa nám občas stane, že sa zamilujeme do nesprávneho človeka, niekedy dokonca aj do sociopata. Ako ale človek spozná, že je v takomto vzťahu?

Randenie so sociopatom alebo akýkoľvek iný vzťah s takýmto človekom je väčšinou povrchný, mätúci a jednostranný. Ak niekto vo svojom živote má sociopata, nie je to celkom príjemné. Takýto vzťah môže byť emocionálne vyčerpávajúci, oslabujúci našu psychiku alebo môže byť niekedy dokonca aj fyzicky škodlivý, je preto dobré sa takémuto vzťahu vyvarovať.

Kto je sociopat?

Určite ste termín sociopat niekedy počuli. Viete ale čo znamená? Jednoducho povedané, sociopat je komplikovaný, nesmierne antisociálny človek bez štipky svedomia. Takáto osoba nespĺňa spoločenské normy a trpí poruchou osobnosti.

Charakteristickými znakmi sociopata sú nedostatok empatie a ľahostajnosť k spoločenským normám, čo sú písané aj nepísané pravidlá, ktoré pomáhajú udržať svet bezpečný a spravodlivý pre všetkých. Necíti žiadne emócie, rozumie im však a dokáže ich dosť dobre predstierať. Sociopat môže byť definovaný ako človek, ktorý sa zaujíma len o seba a chýba schopnosť sa správať k ľuďom ako k ľudským bytostiam. Zároveň tiež ignoruje realitu, aby si mohol vytvoriť vlastný, bezcitný a sebecký život. Určite si dokážete predstaviť, že vzťah s takým človekom nie je prechádzka ružovým sadom.

Aký je vzťah so sociopatom?

Na začiatku vzťahu, nemusíte ani tušiť, že ste sa stali terčom pre sociopatov osobný prospech. Bude vám dvoriť a urobí čokoľvek pre to, aby sa vám podlomili kolená. A ak sa rozhodnete mu dať šancu, budete si myslieť, že to bola vaša voľba. Nebudete ani vedieť, že ste v skutočnosti boli zmanipulovaní. Od začiatku vášho vzťahu bude mať sociopat všetko pod kontrolou a skutočný dôvod, prečo s vami chce byť vám zostane utajený. Takých dôvodov, z ktorých môže profitovať je veľa. Vy s takým človekom budete len preto, že vás identifikuje ako niekoho, kto môže splniť jeho potrebu.

Sociopat starostlivo premýšľa a buduje svoje vzťahy tak, aby vás dokázal prinútiť k splneniu jeho požiadaviek. Kým vás bude rozmaznávať a správať sa k vám pekne, vy si vôbec nevšimnete, že s vami zároveň záludne zaobchádza ako s pešiakom. Je to taká jeho stratégia.

Ak ste vo vzťahu so sociopatom, nemusí to tak zďaleka vyzerať. Sociopati nedokážu milovať, vedia to ale neuveriteľne dobre predstierať. V tom spočíva jeden z prvých problémov. Vzťah je falošný. Sociopat si vytvoril vlastnú postavu a hrá svoju úlohu za účelom manipulácie a ovládanie svojho nič netušiaceho partnera, ktorým v tej chvíli ste vy.

Vzťah so sociopatom je väčšinou jednostranný, pretože sociopat má pre vzťah svoj vlastný, sebecký motív, zatiaľ čo vy v skutočnosti máte záujem o vzťah. Z tohto dôvodu vzťah nemôže fungovať. Sociopat navyše nebude vynakladať úsilie do vzťahu dlhodobo. Akonáhle si uvedomí, že od vás získal všetko, čo sa dalo, opustí vás, aby si mohol nájsť ďalšiu obeť.

Vďaka nedostatku empatie býva sociopat ľahostajný k vašim pocitom, ale využíva ich k manipulácii

Sociopati a vzťahy

Sociopati sú chladní a nevyspitateľní ľudia. Pre nich vzťahy nie sú ničím iným ako prostriedkom na dosiahnutie nejakého cieľa a osobného zisku, či už ide o peniaze, moc, sex, zábavu alebo ich kombináciu. Vo vzťahoch sú veľmi sústredení na seba a majú vzťah pod kontrolou ešte skôr, než do neho vstúpia. Ich vzťahy zvyčajne zahŕňajú tieto tri fázy:

 • Posúdenie - posudzujú svoju korisť, či im to za to stojí pokračovať a ak áno, premýšľajú, ako najlepšie to urobiť.
 • Manipulácia - toto je skutočný vzťah so sociopatom. Nie je to láska, ani nič podobné. Ide o obdobie, počas ktorého robí to, čo potrebuje, aby dosiahol svoje ciele.
 • Opustenie - vzťah sociopatov ľahko a rýchlo omrzí. Ak dosiahnu svoj cieľ, vzťah ukončia.

Sociopati nevidia nič zlé na tom, čo robia s ľuďmi, s ktorými sú zapletení. Prečo by mali? Nemajú svedomie, ani nepociťujú pocit viny. Majú len túžbu ubližovať druhým a získať niečo pre seba.

Osoba, ktorá je alebo bola v takom vzťahu, vidí na druhú stranu veľa vecí, ktoré sú v takom vzťahu zle. Uveďme si znamenia, podľa ktorých spoznáte, že ste vo vzťahu so sociopatom:

 • Čo sa na prvý pohľad zdá ako láska, je len povrchný šarm a manipulácia.
 • Sociopati sú vo vzťahu mätúci. Ich slová sa väčšinou nezhodujú s ich činmi. Napríklad vám môžu povedať, že nemajú radi nedochvíľnosť a naštvú sa ak sa oneskoríte, pretože to podľa nich dokazuje, že si ich dostatočne nevážite. Sami pritom často chodia neskoro alebo na poslednú chvíľu menia plány bez vysvetlenia a ospravedlnenia.
 • Dochádza k bojom o moc, pri ktorých sociopat využije svoj šarm, ale aj zastrašovanie a niekedy násilie k tomu, aby vyhral. Čo sa tiež stane, nech už urobíte čokoľvek, vždy nad vami zvíťazia.
 • Sociopat je odborníkom na čítanie svojho partnera, ak zistí slabé stránky, využije ich vo svoj prospech pri manipulácii. Obzvlášť po emocionálnej stránke. Chápe vaše pocity, ale pretože nemá dostatok empatie, vidí vaše emócie a vašu zraniteľnosť ako príležitosť na to, aby vás nejakým spôsobom využil.
 • Môže sa stať, že vás odreže od vašich priateľov a rodiny a nedovolí vám niekam ísť bez jeho dovolenia. Tým si chce zaistiť, aby ste na ňom boli úplne závislí a potrebovali ho.
 • Jednostranný vzťah sa sociopatom vo vás zanechá pocity sebaobviňovania a sebanenávisti. Za akúkoľvek nepríjemnosť budete niesť vinu vy a váš partner nikdy neprizná chybu. Zmanipuluje situáciu tak, aby z toho vyviazol ako obeť.
 • Neustále vás bude urážať, nie vždy to bude priamo. Ak napríklad váš sociopatický partner skritizuje niekoho oblečenie, ktoré tiež vlastníte a vy ho upozorníte na jeho nepriamu urážku, obviní vás, že ste paranoidná a bude sa opäť hrať na obeť.
 • Sociopat neprijíma zodpovednosť. Tento človek býva narcistický, preto keď ho konfrontujete ohľadom jeho správania voči vám a budete po ňom chcieť zmenu, bude súhlasiť, aby ste s ním zostali. K žiadnej zmene však bohužiaľ nedôjde.
 • Svoje neistoty premietne na vás alebo na ostatných ľudí, čo je v podstate výsledkom jeho narcistickej povahy a manipulatívnych návykov.
 • Dokáže sa prispôsobiť nejakej situácii alebo aj vám, ak bude treba, aby vás mal tam, kde potrebuje.

Neobťažujte sa zostávať s takýmto človekom, ktorý vám neustále len ubližuje. A rozhodne nečakajte na to, či sa náhodou nezmení. Sociopat sa totiž ani nechce zmeniť.

Ak stále hľadáte svoju spriaznenú dušu, skúste našu zoznamku. Dajte si ale pozor, s kým pôjdete na rande.

[Rox]

Zdroj: Psych2Go, https://www.healthyplace.com/personality-disorders/sociopath/sociopaths-in-relationships-dating-a-sociopath/ 

Zdieľajte tento článok na: