Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako mať zdravý dlhodobý vzťah

1.jún 2017
Ako mať zdravý dlhodobý vzťah

Je veľmi dôležité udržiavať zdravé vzťahy, ale asi najviac zabrať vám dá udržať zdravý dlhodobý vzťah so svojím partnerom. Takéto vzťahy sa žiaľ dnes už veľmi nevidia. Prečo?

Všeobecne sa v mnohých veciach zmenil postoj ľudí k sebe navzájom, a to nielen v dlhodobých vzťahoch, ale aj na pracovisku, v rodinách, v reštauráciách, na ulici, skrátka kdekoľvek. Mali by sme to napraviť. Mali by sme sa napraviť. Možno ani netušíte, že robíte niečo zle, niečo, čo človeka vyprovokuje k nejakej reakcii a už ide všetko z kopca...

Dlhé a milujúce vzťahy nenájdete len v rozprávkach, ale vždy to chce dvoch, ktorí sa snažia tento vzťah rozvíjať a udržiavať. Môžete svojmu partnerovi vytvoriť vo svojom živote miesto, zároveň by to isté ale on mal urobiť pre vás. Možno, že sa vám spočiatku nebude zdať, že ste našli pána Pravého alebo pani Pravú, ako ste si ich vysnívali, ale čím viac budete toho druhého spoznávať a odkrývať jeho dušu, začnete ho milovať aj s jeho malými nedostatkami.

Čo by človek teda mal urobiť pre to, aby si dlhodobý vzťah udržal? Dozviete sa v nasledujúcich bodoch. Hoci sú písané pre dlhodobé partnerské vzťahy, dajú (a mali by) sa aplikovať aj u vzťahov rodinných či priateľských. Tie by totiž mali byť dlhodobé...

Kompromisy

Už mnoho sa nahovorilo o tom, že kompromisy sú základom vzťahu. Ale kto sa toho v skutočnosti drží? Je tiež dobré si uvedomiť, že kompromis neznamená neustále ustupovanie jednému partnerovi - to s kompromisom nemá nič spoločné. Pri kompromise musia buď ustúpiť obaja, pokiaľ sa jedná o jednu vec, alebo raz ustúpi jeden a u ďalšej veci zase druhý. Skúste sa podľa toho obaja riadiť a uvidíte, že sa vám bude žiť oveľa ľahšie a bez zbytočných hádok.

Dôvera

V dlhodobom vzťahu je dôvera veľmi dôležitá, bez nej sú vzťahy len polovičné. Skúste z hlavy vymazať všetky čierne myšlienky, prestaňte špehovať partnerove sociálne siete a overovať si, či je všetko naozaj tak, ako má byť, resp. že je partner tam, kde má byť, s tým, s kým má byť. Akonáhle druhý zistí, že ste mu prezerali správy na telefóne, okamžite bude vedieť, že vaša dôvera k nemu neexistuje, čo ho môže dosť raniť. Zároveň robte všetko pre to, aby partner mohol veriť aj vám, nedávajte mu zámienky to meniť.

Robte niečo pekné

Nie je nič krajšie ako vytvoriť úsmev na tvári svojmu partnerovi. Vy viete najlepšie, čím mu urobíte radosť, tak ho potešte, ale nie raz za rok na narodeniny. Šťastie sa skrýva aj v maličkostiach, ktoré môžete robiť každý deň. Uvariť partnerovi ráno kávu alebo raňajky, urobiť nejakú vec, ktorú má zvyčajne na starosti on alebo kúpiť nejakú maličkosť - kvetinu, sladkosť. Dávate tým partnerovi najavo, že to on je tu pre vás ten výnimočný a nikto iný a že vás teší, keď mu môžete urobiť radosť.

Buďte spontánni

Nejaký malý podnet môže vyvolať veľkú reakciu, a tak by to malo v tomto prípade byť. Nemôžete sa neustále držať presne nalinajkovaných harmonogramov a svojho stereotypu. Opustite túto ulitu a robte čo najviac spontánnych vecí, váš život a vzťah to nesmierne obohatí. Bude to pre vás relaxácia, pobavíte sa, budete mať k sebe bližšie a hlavne budete mať aj nové spoločné zážitky, ktoré sú neoceniteľné.

Buďte milí

Nie je tajomstvom, že čo dávate, to sa vám tiež vráti. Keď na partnera budete neustále nepríjemní, skazí mu to náladu a bude nepríjemný tiež. Namiesto toho skúste byť na partnera milí a to aj vo chvíľach, keď on nemá náladu. Uvidíte, že si to všimne a upokojí sa tiež. Mimo to to nie je nič divné, človek by mal byť milý na všetkých okolo seba a správať sa k nim s rešpektom. Partnera si rozmaznávajte, buďte príjemní a milujúci.

Ohľaduplnosť

Hoci sa jedná o ďalšiu vec, ktorá by mala byť samozrejmosťou, v mnohých vzťahoch úplne vymizla. Každý si "ide" sám za seba a nepozerá sa okolo seba, a to ani na svojho partnera. Takým ľuďom je jedno, aké to bude mať dôsledky. Pri každom rozhodnutí, ktoré by sa mohlo dotknúť vášho partnera, by ste naň mali myslieť. Nebuďte sebeckí. Navyše by ste mali aj podporovať jeho sny a plniť jeho želania, rovnako tak, ako on plní tie vaše a podporuje vás.

Chcete mať šťastný vzťah až do staroby? Riaďte sa týmito radami ...

Ale zase to nepreháňajte

Nič sa nemá preháňať a v dlhodobých vzťahoch to platí dvakrát toľko. Pozor, aby si z vás váš partner nakoniec neurobil rohožku, pretože vy ste mu to skrátka dovolili. Musíte mať nejakú sebaúctu a vedieť, kedy povedať dosť.

Pravidelný sex

Sex na začiatku vzťahu je pekný, plný vášne, nových vecí a poznávania sa navzájom. Postupne s rokmi to ale začína opadať. Ale to, že sa toto deje, nemusí znamenať, že sa tomu musíte poddať! Naopak experimentovania nie je nikdy dosť, erotických pomôcok existuje celý rad, rovnako tak polôh, ktoré môžete skúšať. Až sa budete nudiť, môžete skúsiť napríklad nejakú trochu horúcejšiu hru... Spúta vás to ešte bližšie k sebe.

Vyrazte na dovolenku

Nemusíte utrácať veľké sumy za dovolenku na Havaji. Stačí si cez víkend urobiť pekný výlet niekam do prírody alebo na predĺžený výlet do hôr alebo do nejakého európskeho mesta, ktoré vás láka. Opustíte stereotyp, spoznáte nových ľudí, užijete si pokoj... Urobíte si dovolenku podľa vašich spoločných predstáv a prianí. Uvidíte sa obaja v inom svetle, než klasických pár hodín pred tým, než idete spať, budete sa rozprávať aj o ničom inom, než ako bolo v práci a čo dneska deti...

Foťte sa

Fotením si uchovávate krásne spomienky, ktoré si čas od času môžete spoločne pripomenúť a strávite tým pekný čas. Takže až vyrazíte na tú dovolenku, nezabudnite nafotiť pár fotografií, ktoré vám pripomenú, ako krásne časy ste si užili a donútia vás znovu niekam vyraziť.

Nebuďte arogantný

A to ako vo vzťahu samotnom, tak aj k ostatným ľuďom okolo seba. To, že sa budete neustále vyťahovať všetkým s tým, ako ste spolu šťastný pár, bude štvať ako partnera, tak ostatných. Ak ste naozaj šťastní, ostatní to uvidia aj bez toho, aby ste im to povedali. Ak to tak nie je, rovnako ich o tom nepresvedčíte a naopak všetkých od seba odoženiete. Očakávaná závisť sa týmto správaním dosť pravdepodobne tiež nedostaví.

Rozdeľte si domáce práce

Stále v mnohých domácnostiach prevláda názor, že žena je od upratovania, varenia a starania sa o deti a muž od zarábania peňazí. Ale mnoho dnešných ľudí v dlhodobých vzťahoch ani deti nemá, žena chodí do práce a potom čo? Rovnako na nej zostane všetko upratovanie a varenie. Rozhodne by sa dvaja mali dohovoriť, kto bude robiť akú domácu prácu a ak máte spoločnú neobľúbenú, napríklad po týždni sa o ňu striedať. Nastaviť v tomto jasné pravidlá a dodržiavať ich, inak budú vznikať hádky o tom, kto mal umyť riad a kto vyniesť kôš. A to naozaj nemáte za potreby.

Načúvajte

Každý sa potrebuje občas vypovedať a vy by ste potom mali trochu zvoľniť a nechať druhého hovoriť. Rovnako tak svojmu partnerovi načúvajte v jeho želaniach a buďte empatickí.

Nezabúdajte na seba

Nikdy nebudete spokojní s druhým, kým nebudete spokojní sami so sebou, vždy sa má so všetkým najskôr začať u seba. Zároveň si musíte aj vyhradiť nejaký čas, kedy budete každý sám alebo so svojimi priateľmi a užívať si svoje koníčky.

Nemôžeme vám síce ponúknuť univerzálny recept na spokojný a dlhoročný vzťah, ale týchto pár rád vám zaručene pomôže k spokojnosti vás oboch. Ak sa nimi však budete riadiť. A ak nejaký dlhodobý vzťah ešte len hľadáte, neváhajte využiť online zoznamku.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: