Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Výnimočné korenie, ktoré si zamilujete

13.február 2020
Výnimočné korenie, ktoré si zamilujete

Majú v kuchyni aj v domácej lekárničke nezastupiteľné miesto. A napriek tomu sú ako korenia pre niekoho úplne nedostupné. Mnoho ľudí ich nepozná, a preto je na čase sa o nich zmieniť. Vyberte si a vyskúšajte korenia, ktoré vás chytia za chuťové poháriky.

Šalviou šetrite ako šafránom

Umeleckých dvojíc, ktoré sa stali natoľko populárnymi a slávnymi, že stačilo uvádzať iba počiatočné písmená ich priezviska u nás poznáme hneď niekoľko. Všetci tak vedia, že za iniciálami V + W sa skrývajú Voskovec s Werichom, S + Š označuje Suchého a Šlitra, Š + G boli páni Šimek a Grossmann. Našlo by sa ešte niekoľko takých populárnych dvojíc, ale po pravde povedané, na to, koľko u nás máme umelcov - alebo tých, ktorí si myslia, že nimi sú - skutočne slávnych, a hlavne kvalitných duetov toľko nie je.

Skôr by sa dalo povedať, že je ich ako šafránu. A práve šafrán spolu so šalviou by pokojne mohli vytvoriť ďalšie, v kuchyni aj v domácich lekárňach slávnu a úspešnú dvojicu známu ako Š + Š.

Šalvia lekárska

Podľa jednej stredovekej legendy túži šalvia urobiť človeka nesmrteľným. V starej Číne a Perzii sa zase divili nad tým, ako by mohol zostarnúť človek, ktorému rastie na záhradke šalvia. Ako je vidieť, šalvii lekárskej, tejto vytrvalej byline, ktorá vytvára v priemere 40 až 70 centimetrov vysoký poloker, ľudia od pradávna prisudzovali veľkú liečivú moc - zrejme preto si vyslúžila rodové meno salvia, teda zdravie.

Avšak v našich krajoch sme povestní vymýšľaním niekedy poetických, inokedy skôr žartovných pomenovaní, a tak poznáme šalviu lekársku tiež pod ľudovým názvom babské ucho. Existuje viac druhov šalvie, ale iba tá lekárska má šedé a plstnaté listy a korunnú rúrku vnútri zarastenú venčekom chlpov - že by práve onen chlpatý venček bol pôvodcom vzniku názvu babské ucho? Šalviu lekársku - a pochopiteľne aj ďalšie druhy - môžeme pestovať na záhrade alebo v kvetináči.

Možno niekedy začujete aj o šalvii divotvornej, belasej, bielej alebo lúčnej.

Čo všetko šalvia lieči?

Skoro všetko, zvonka aj vnútorne, ale pri vnútornom užívaní je na mieste opatrnosť, pretože vzhľadom na vysoký obsah toxického thujonu nemožno odporučiť dlhodobé podávanie vo vyšších dávkach. Pre svoje antibakteriálne a antiseptické účinky sa používa ako dezinfekcia pri rôznych poraneniach, zápaloch alebo ako kloktadlo pri bolestiach v krku a pri angínach.

Potíte sa? Kúpte si šalviu!

Pripravte si nálev na vnútorné užívanie z jednej až dvoch kávových lyžičiek šalvie a štvrť litra vriacej vody, v ktorej bylinku necháte vylúhovať 15 minút. Šalviový čaj pomáha znižovať potenie, najmä to, ktoré je nervového pôvodu a tiež nočné potenie v období klimaktéria alebo naopak v puberte. Šalvia užívaná vnútorne upokojuje poruchy zažívacieho ústrojenstva a blahodárne pôsobí pri chorobách pečene a žlčníka.

Ak nemáte náladu pripravovať si každý deň šalviový čaj, urobte si tinktúru, ktorú môžete mať v zásobe. Do fľaše nalejte pol litra kvalitného destilátu, pridajte 50 gramov sušenej alebo čerstvej šalvie, fľašu uzavrite a za občasného pretrepania nechajte 10 dní odstáť pri izbovej teplote na tmavom mieste. Potom užívajte 20 až 30 kvapiek zmiešaných s lyžicou vody trikrát denne.

Vyzkoušejte také výjimečné koření

Šalvia v kuchyni

Je to bylinka, ktorá má korenistú chuť a silnú arómu, preto ju do pokrmov pridávame v malom množstve. Veľmi dobre sa hodí do mastných a tučnejších jedál nielen pre zvýraznenie chuti, ale tiež pre lepšie zažívanie. Šalvia lekárska je preto výborná k bravčovému mäsu a bôčiku alebo kačici. Skúsiť môžete úplne obyčajné varené zemiaky posypané najemno nasekanou čerstvou šalviou a budete sa diviť, ako vynikajúci pokrm vďaka tejto bylinke získate.

Šafrán siaty

Kým sa šalviou musí šetriť, aby sme si zdravie nepoškodili a jedlo nepokazili, so šafránom šetríme hlavne preto, že je vzácny, a tým pádom aj drahý, jeho cena je vysoká. Šafrán siaty pochádza zo západnej Ázie. Na jeseň kvitne fialovými kvetmi a v každom z nich sú tri nitkové, dva až tri centimetre dlhé piestiky. Tie sa odštipují ručne, dodnes neexistuje žiadny stroj, ktorý by túto piplavú prácu akokoľvek uľahčil.

Na získanie jedného kilogramu korenia je potrebný zožať piestiky zo zhruba 120 000 kvetov, takže je každému jasné, prečo je tak drahý. Šafrán bol vždy vysoko cenený nielen ako korenie, ale aj ako farbivo. Z látok zafarbených šafranom sa šili kráľovské rúcha a odevy pre urodzených ľudí. Aj šafránu je viac druhov, môžete naraziť na bielokvetý, jarný, karpatský. Môžete vyskúšať aj jeho pestovanie.

Šafrán ako liek

Ľudové povery pripisovali šafránu schopnosti, ktoré pri najlepšej vôli mať nemohol, napríklad podľa nich pitie šafránového čaju umožňovalo predvídať budúcnosť, nosenie venca zo šafránu malo chrániť nositeľa pred opitosťou - ak to bude chcieť niekto vyskúšať, nikto mu brániť nebude, ale výsledok sa zaručiť nedá. Ovšem sirup zo sušených ruží, jabĺk a šafránu, ktorý liečitelia odporúčali proti nespavosti, svoje opodstatnenie mať môže.

Najčastejšie boli liečivé vlastnosti šafránu v podobe nálevu využívané proti hystérii, horúčke, poruchám trávenia a kŕčom. Šafrán je tradičným prostriedkom pôvodnej perzskej medicíny, ktorá ho využíva pri celkovej skľúčenosti, depresiách aj ako afrodiziakum. Najnovšie lekárske poznatky potvrdzujú odôvodnenosť tradičného využitia. Blizny šafránu obsahujú safranal, látku, ktorá v mozgu zvyšuje hladinu serotonínu, ktorý je často označovaný ako hormón šťastia, ten ovplyvňuje našu náladu a jeho nedostatok často vedie k depresiám.

V lekárňach dnes môžete zakúpiť doplnok stravy, ktorý obsahuje extrakt zo šafránu.

Šafrán v kuchyni

Predstaviť si arabskú, indickú, čínsku, latinskoamerickú, ale aj francúzsku alebo španielsku kuchyňu bez šafránu je nemysliteľné. Je to korenie ľahké a do pokrmov ho stačí štipka - nielen kvôli cene, ale aj preto, že vo vyšších dávkach vyvoláva prekrvenie vnútorných orgánov a môže zapríčiniť bolenie hlavy. Šafrán nielen aromatizuje a farbí pokrmy - ryžu, pilaf, omáčky, polievky, syry alebo cesta - ale tiež podporuje zažívanie.

Až budete variť ryžu napríklad ako prílohu, skúste do nej pridať štipku šafránu. Budete milo prekvapení nielen farbou, ktorú ryža získa, ale aj chuťou. Rodina zmenu iste uvíta a vy pritom vyskúšate ten najjednoduchší recept, aký existuje. A potom môžete so šafránom experimentovať aj u ďalších pokrmov. Začnite ale s ryžou so šafránom.

Už jste ochutnali kajenský pepř?

Kajenské korenie

Zdrojom štipľavej chuti kajenského korenia je kapsaicín. Je to látka, ktorá obsahuje chilli. Kajenské korenie totiž nie je klasickým korením, ale ide o rozdrvený prášok zo sušených chilli papričiek. A práve ony sú zdrojom množstvo výživných látok a živín, ktoré blahodárne prospievajú ľudskému zdraviu. Názov kajenské korenie vznikol odvodením od názvu mesta Cayenne vo Francúzskej Guyane, kde sa tieto papričky tradične pestujú.

Prospešný kapsaicín

Účinky kajenského korenia podporujú zdravie prostaty. Ochorenie sa väčšinou ohlási už v ťažko liečiteľnom stave. Rozličné štúdie preukázali, že kapsaicín (sekundárny metabolit, nachádzajúci sa v čili papričkách a spôsobujúci ich štipľavosť) ničí rakovinové bunky prostaty. Pri pokusoch na myšiach mu podľahlo až 80 percent nádorových buniek. Vedci navyše tvrdia, že medzi rakovinovými bunkami prostaty a ostatnými nádorovými bunkami nie je veľký rozdiel, čo je veľmi povzbudivé zistenie.

Keď k tomu prirátame aj ostatné jeho účinky, zistíme, že kajenské korenie je doslova malý zázrak. Kapsaicín totiž odstraňuje aj bolesť. Analgetický účinok je významný najmä pri lokálnych problémoch, preto sa najčastejšie používa pri rôznych chronických bolestiach krku, hlavy či zubov. Cítite sa mizerne? Stačí nasypať pár štipiek kajenského korenia do vášho obľúbeného čaju. Príjemne vás zahreje, navyše uvoľní hlien v krku aj nádchu.

Pomoc pri chudnutí

Niektorí ľudia veria, že korenené jedlá môžu spôsobovať vredy, ktoré sa najčastejšie tvoria vo vnútri žalúdka či v tenkom čreve, ale opak je pravdou. Nedávne štúdie naznačujú, že kapsaicín dokáže prelomiť ochrannú bariéru vredov a tým napomáha k ich liečení. Okrem zdravotných pozitív prináša kajenské korenie výhody aj pri formovaní postavy. Vďaka svojim účinkom zrýchľuje metabolizmus a podporuje látkovú výmenu.

Organizmus tak spáli o 25 percent tukov viac ako normálne. Okrem toho sa vďaka nemu z mozgu uvoľňuje viac endorfínov, čo prospieva celkovej dobrej nálade. A je všeobecne známe, že viac jedia tí, ktorí sú nešťastní alebo utrápení - ak sa vás splnomocňujú smutné nálady, dochuťte si jedlo týmto korením. Prispieva k redukcii telesnej hmotnosti, pretože povzbudzuje spaľovanie cukrov a tukov. Znižuje kalorický príjem, stimuluje kalorický výdaj a podporuje prehriatie organizmu.

Pôsobí ako antioxidant a chráni tkanivá pred oxidačným poškodením.

Sežeňte si do kuchyně šalvěj, neprohloupíte

Účinky kajenského korenia

  • tlmí bolesť
  • prospieva kardiovaskulárnemu systému
  • znižuje hladinu cholesterolu
  • pôsobí ako prevencia pred cukrovkou
  • pomáha pri upchatých nosných dutinách
  • stimuluje krvný obeh
  • prospieva pri zažívacích problémoch
  • má antibakteriálny účinok
  • podporuje imunitný systém

Zaujímavá korenička, že? O ich pozitívnych prínosoch sme vám napísali už dosť, tak ich neváhajte zaradiť do svojho jedálnička. Určite si na nich rád pochutí aj váš partner. Alebo ste snáď sami? Tak to rozhodne čo najrýchlejšie napravte a zoznámte sa, môžete využiť vedecký zoznamovací dotazník alebo fotozoznamku - zoznamku s fotkami.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: