Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Vyberte si s partnerom tie správne lyže

15.január 2019
Vyberte si s partnerom tie správne lyže

Milujete pocit dobre pripravených svahov? Alebo ste sa len odhodlali, že tento rok s lyžovaním začnete? Či to je už tak alebo tak, správna lyžiarská výbava a dobré zvolené lyže sú základ.

Ako si vybrať zjazdové lyže

Začiatočníci môžu lyžovať takmer na všetkých lyžiach, pretože veľmi veľký rozdiel nespoznajú. Lyžiari, ktorí sú už na úrovni odborníkov môžu tak jemne doladiť svoj výkon tým, že budú dbať na správny výber, správnu dĺžku, vlastnosti aj radius. Bez ohľadu na úroveň zručnosti je však dôležité, aby vaše lyže zodpovedali terénu a snehovému terénu na ktorom obvykle lyžujete. Kúpa nových lyží je veľkou investíciou a lyžiarský čas je nesmierne vzácny a je tak isto rozhodujúci, aby ste si vybrali správneho partnera, ktorý vám pomôže brázdiť svahy.

Čo všetko by ste mali ešte zvážiť, než sa rozhodnete si kúpiť svoju lyžiarskú výbavu? Každý rok pred začiatkom zimy sa na trh dostáva celá rada noviniek. Inovatívne technológie a nové verzie nadčasových klasik. Nie je pochyba o tom, že budete príliš prehliadať web a hľadať, ako by ste sa zbavili svojej starej výbavy a zaobstrali si najnovšie a najmodernejšie lyže. Existuje celá tóna informácií, ktoré si môžete na internete prečítať. To môže pomôcť vaším rozhodnutiam, ale zároveň vás tak isto môžu viac zmiasť. Lyže sú takou veľmi osobnou vecou a cieľom je zistiť, ktoré lyže sú pre vás tie najlepšie. Tak ako to zistíte, aká voľba existuje a čo si vlastne vybrať?

Druhy zjazdových lyží

Spoločnosti kategorizujú svoje lyže ako celohorské, celoplošné široké do pracovného snehu. Tak isto predávajú freestyle lyže, ktoré sú určené predovšetkým na hranie a freestyle v terénnom parku a rampách. Ste začiatočník alebo odborník? Spoznajte znalosť úrovne svojich schopností.

 • Začiatočník
 • Stredne pokročilý
 • Pokročilý

Terén vs. disciplína

 • Zjazdovky
 • Závod

Všetký hory

 • Freestyle
 • Freeride
 • Telemark
 • Lyžovanie

Všeobecné tipy a pravidlá

 • Kratšie lyže
 • Dlhé lyžovanie
Začiatočník

Nikdy ste na lyžiach nejazdili, dostali ste len pár prednášok, vaša motivácia k lyžovaniu je vysoká, ale súčastná sada zručnosti je skôr nízka. Zvoľte si svoje lyže opatrne, aby bolo pre vás jednoduchšie rýchlejšie sa učiť a udržať si tak svoje veľké odhodlanie a nasadenie. Cítite sa najlepšie na miernych a široko postavených svahoch, kde máte dostatok miesta aj času a ako začiatočník určite budete chcieť mať pocit aspoň nejakého bezpečia.

Stredne pokročilý

Miluje lyžovanie viac než ktorýkoľvek iný šport. Ste skúsený jazdec, ktorý nejaký ten terén už zišiel. Vychutnávate si rychlejšie lyžovanie a tlačíte svoje hranice tým, že skúmate nové lyžiarské štýly a techniky. Môžete technicky skrátiť oblúčiky a pracovať na svojom štýle a technike.

Pokročilý

Lyžovanie je váš život, strávite každú minútu premýšľaním o ňom a skoro žijete v lyžiarských topánkach, pripútaný na lyže. Je možné, že cestujete po celom svete, aby ste zažili perfektnú zimu, napríklad aj každý mesiac v roku, alebo aspoň o nej snívate.

Vyberte si s partnerem ty správné lyže

Čo by ste mali vedieť na začiatku?

Pre jednoduchosť, väčšina popisov lyží je založená na jedinom čísle. Toto číslo sa rovná šírke v strede lyží priamo pod nohou. Geometria lyží je založená na troch číslach meraných v milimetroch: predná časť, stred a zadná časť, ktorá je obvykle menšia než lyžiarská špička. Geometria a meteriály, ktoré sa používajú pri stavbe lyží, spôsob, akým sú materiály vrstvené, rovnako ako ďalšie faktory, ovplyvnia lyžiarské výkony a spôsob, akým sa lyže správajú. To je dôvod, prečo mnoho lyží, ktoré majú podobnú geometriu, môžu byť veľmi odlišné v spôsobe ich výkonu. Existuje celé spektrum profilov, postranných profilov a šírka, ktorá bude jedným z hlavných faktorov určujúcich, pre čo je lyža vhodná. Všeobecne platí, že úzke lyže sú vhodné pre carving a technické lyžovanie na zjazdovke, zatiaľčo široká lyžiarská konštrukcia bude vhodná pre hlbší sneh a prašan, lyže stredných parametrov sú vhodné pre variabilné podmienky.

Ako zvoliť dĺžku

Kritickou súčasťou výberu správnych lyží je stanovenie správnej dĺžky. Ideálna dĺžka bude závisieť na rade faktorov, vrátane vlastnej výšky, druhu lyžovania a vášho lyžiarského štýlu a schopností. Približne by ste mali zvoliť dĺžku lyže o päť až desať centimetrov menšiu, než je vaša skutočná výška. Sammozrejme záleží tak isto na troche kompromisu s ohľadom na vámi zvolenú značku. Niekedy totiž presne takú dĺžku ako by ste potrebovali nanájdete.

Kde budete lyžovať, aký volíte najčastejšie terén?

Ďalším faktorom, ktorý je potrebné zvážiť, je, kde budete lyžovať ako teraz, tak aj v budúcnosti. Každé stredisko väčšinou ponúka rôzne terény a pre každý určitý typ lyžovania je dôležité si uvedomiť, že lyže budete mať len jedné. Je resort hlavne upravovaný alebo je tam veľa terénov mimo zjazdovky? Kde budete jazdiť? Kam sa odhodláte? Pokiaľ strediska, v ktorých lyžujete, sú preslávené prašanom, môžete sa vydať na lyže v celom horskom prostredí, ale je potrebné k tomu zvoliť aj zodpovedajúce lyže a výbavu.

Aký máte štýl jazdy?

Aký typ lyžovania chcete robiť a aký druh lyžovania máte? Nemusíte ho mať rovnaký a počítajte s tým, že aj postupom času bude vaša jazda úplne iná. Zvážte, ako chcete lyžovať a ako budete naozaj reálne lyžovať, aby ste si uľahčili rozhodovanie.

Lyžiarské topánky

Väčšina obuvi prichádza s určitým množstvom tepelne tvarovaného materiálu vo vložkách. Obvykle sú drahšie topánky vybavené viac teplom tvarovateľným materiálom. Napríklad tepelné tvarovateľné vložky používajú nožné teplo k dosiahnutiu vlastného uchytenia. Po jednom dni lyžovania sa rozpadnú. Existuje niekoľko tipov, z ktorých si môžete vybrať:

Neformovateľné, to sú tie menej ohybné než iné. Neformovateľné vložky poskytujú generické polstrovanie a stabilitu vaších nôh. Po čase by trvalý tlak vašej telesnej hmotnosti pravdepodobne spôsobil, že sa predná časť vložky prispôsobí tejto časti nohy.

Vlastné tvarovateľné vložky používajú umelý zdroj tepla k dosiahnutiu vlastného prispôsobenia. Hoci sa najlepšie vykonáva v lyžiarských obchodoch s odbornými skúsenosťami s obuvou, je možné formovať vložky aj doma. Ale s ohľadom na cenu sa doporučuje nechať si vždy odborne poradiť.

Lyžovanie je jeden z najobľúbenejších a poslednú dobu u nás na Slovensku aj veľmi davovým športom. Je veľmi dôležité dbať na správne vybavenie, ale tak isto aj na bezpečnosť. Uvedomte si, že na kopci nie ste nikdy sami. Preto je dobré farby svojho lyžiarského oblečenia voliť trochu dôkladnejšie a vyberať skôr to farebnejšie, v ktorom vás nikto neprehliadne. Nezabúdajte na helmu a ochranu vašej chrbtice. Pády sú v tomto športe zcela bežné a následky môžu byť kritické. Premýšľajte teda o tom, s kým vyrazíte a koho budete chcieť mať po svojom boku. Rovnako ako pri vašom celoživotnom partnerovi. Aj tu je výber veľmi dôležitý, vedecký zoznamovací dotazník je veľmi osvedčená a vierohodná metóda, ako takého partnera naozaj nájsť.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: