Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Čo robiť so svojím partnerom, keď sa nudíte

1.október 2018
Čo robiť so svojím partnerom, keď sa nudíte

Často sa stáva, že sa vzťahy dostávajú do takého nepríjemného štádia, kedy sa všetko zdá stereotypom a vlastne ani neviete, čo spolu robiť. Jednoducho by sa dalo povedať, že sa nudíte. V takom okamihu potrebujete niečo, čo vám dodá inšpiráciu k tomu, čo by ste mohli robiť. A tú vám dnes prinášame!

Vo všetkých oblastiach života sa muži aj ženy rozhodujú medzi stabilitou a akousi predvídavosťou a medzi dobrodružstvom, spontánnosťou a výzvami. A to platí aj pre dobu, keď sa nachádzate vo vzťahu. Spočiatku vzťahu sa jedná skôr o to dobrodružstvo a spontánnosť, neustále spolu niečo robíte, podnikáte, jazdíte na výlety a strávite veľa času trebárs aj intímnosťami. Ale ako čas plynie a vy už o sebe viete skoro všetko, zrazu sa toto všetko začne strácať a vy sa dostanete do tej druhej fázy, ktorá je síce plná bezpečia a pohodlia, väčšinou ale aj stereotypu a nudy. Pár si zvykne na nejakú rutinu a všetko sa potom dá ľahko predvídať. Spočiatku je romantické, keď si navzájom dopĺňate vety, ale časom vás táto predvídavosť môže "zjesť zaživa". Príliš veľká predvídavosť môže viesť ku ľahostajnosti. To ďalej vedie k tomu, že si jeden z partnerov môže pripadať, že ho ten druhý berie ako samozrejmosť, čo vedie k sporom a nemálokedy aj k rozchodom. Pritom stačí tak málo, aby ste sa tomuto vyhli! Ľahostajnosť môže prerásť aj do ďalších fáz a to sú predovšetkým otrávenie, rozčúlenie a podráždenie.

Pocit bezpečia, ktorý predtým znamenal hrad, v ktorom ste sa cítili naozaj bezpečne, sa náhle stáva väzením, z ktorého niet úniku, akonáhle pár zistí, že sa spolu nudí. Mnoho párov si neuvedomuje, že mnoho ich vzťahových problémov vzniká vďaka tomu, že sa ocitajú v nudnom stereotype. A verte, že táto nuda je takmer nevyhnutná, keď s niekým vydržíte dostatočne dlho. Otázkou teda nie je, či sa nuda vo vašom vzťahu objaví, ale ako sa s tým vy dvaja vysporiadate a čo urobíte pre to, aby váš spoločný život vypĺňala čo najmenej. Hoci môže rutina pre mnoho vzťahov znamenať istú výhodu, obzvlášť keď sú do toho zahrnuté aj deti, často sa ale tiež stáva práve kameňom úrazu. Ak chcete, aby bol váš vzťah šťastný a dlhodobý, je potrebné, aby ste tieto zabehnuté stereotypy pravidelne ničili.

Štúdiu, ktorú vykonal Arthur Aron na univerzite Stony Brook, sa zúčastnilo 53 zosobášených párov. Každému páru bola pridelená jedna aktivita, ktorá by sa všeobecne dala opísať ako "nová a vzrušujúca". Túto aktivitu museli vykonávať po dobu 90 minút týždenne v priebehu 10 týždňov. Po 10 týždňoch výskumníci znovu skúmali kvalitu vzťahov párov a zistili, že tí, ktorí skúšali nové a vzrušujúce veci, boli najviac spokojní. Tieto poznatky boli ešte posilnené, keď Aron viedol takmer o desať rokov neskôr druhú štúdiu, v ktorej mali páry urobiť buď nudnú úlohu (chodiť tam a späť) alebo zábavnejšiu úlohu (byť k sebe priviazaní, chodiť a vyhýbať sa predmetom). Vedci merali spokojnosť s manželskými vzťahy pred a po dokončení úlohy a ako už asi tušíte, páry, ktoré dokončili vzrušujúcu úlohu, ukázali väčšie zmeny v tom, ako sú spolu šťastní. Tajomstvo zachovania dlhotrvajúceho vzťahu zdravého, šťastného a zaujímavého obnovuje pocit dobrodružstva do života, ktorý zdieľate spoločne.

A čo urobiť, aby ste túto nudu a rutinu trochu nabúrali? Otriasla so svojím doterajším životom v pozitívnom slova zmysle? Skúste sa inšpirovať nasledujúcimi 6 vecami a zaraďte ich do vášho spoločného života aspoň na dve hodiny týždenne.

Pozerajte sa na niečo spoločne

Jasne, určite spolu bežne pozeráte na televíziu. V čom toto bude iné? Určite to bude bez detí, bez telefónov, tabletov a iných zariadení, ktoré by vás rozptyľovali a tiež budete sedieť blízko pri sebe a nie každý v jednom rohu gauča. Seďte blízko, držte sa za ruky, maznajte sa a užívajte si blízkosť, ktorú pocítite. Experti tvrdia, že takto môžete televíziu používať ako pomôcku, ktorá vás dvoch spojí dohromady.

V dnešnej dobe sa sledovanie televízie stalo skôr aktivitou pre jedného človeka, pretože máme toľko na výber! Veľa párov má doma viac ako jednu televíziu a navyše sa môžeme pozerať na veľa vecí aj na počítači alebo cez internet. Každý si vyberie to, čo chce. To je ale práve problém. Predtým sa ľudia "schádzali" pri televízii a sledovali spolu svoj spoločný obľúbený program, ktorých nebolo veľa. Dnes sa toto stáva výnimočne.

Nájdite si reláciu alebo seriál, na ktorý sa budete pozerať spoločne, či už v televízii alebo online. Dôležité je, aby ste mali súkromie a mohli sa pritom túliť.

Pustite si televíziu a maznajte sa

Napodobnite vaša obľúbená rande, ktoré ste spolu prežili

Vzťahová trénerka Melinda Carver hovorí, že je dôležité, aby sa páry vrátili k aktivitám, ktoré si obaja na začiatku užívali. Posaďte sa spolu, Zaspomínajte a popremýšľajte o niektorom z vašich obľúbených rande, ktoré ste zažili pokojne aj pred niekoľkými rokmi. A pamätáte si na vaše úplne prvé rande? Na vône, ktoré boli jeho súčasťou, na to, ako sa vám potili nervozitou ruky a na to, ako ste premýšľali, či sa pobozkať? Na motýliky v bruchu? Na rýchly tep vášho srdca? Niektoré veci zopakovať nepôjdu, niektoré ale áno, tak si na tom dajte záležať. Takéto napodobenie rande vám pripomenie všetko dobré, čo ste spolu prežili a vlastnosti, ktorých ste si hneď na prvýkrát všimli. Väčšinou sa jedná o tie pozitívne. Práve s tými je ten problém, že na ne často zabúdame. Môžete si na seba vziať rovnaké oblečenie alebo aspoň podobné, prebrať znovu rovnaké témy, zájsť do rovnakej reštaurácie.

Vymyslite si nový spoločný koníček

Záujmy a koníčky sa menia, ako sa váš vzťah vyvíja. Pokúste sa nájsť niečo, čo vás oboch zaujíma. Záľuby umožňujú vášmu partnerovi lepšie vám porozumieť a dať vám obom dôvod na oslavu. Skúste spolu navštevovať hodiny fotografovania a odfotiť si potom navzájom pekné a sexy fotografie, alebo lekcie varenia, kedy sa potom môžete vzájomne prekvapovať skvelými večerami. Tiež sa môžete spoločne naučiť nový jazyk a vyraziť niekam za hranice, alebo začať chodiť na pešie túry a skúmať krásy okolia vášho bydliska. Pri takýchto činnostiach sa vždy pár veľmi zblíži. Výskumy ukazujú, že učenie sa novým veciam spolu ako pár zvyšuje vzrušenie vo vzťahu. Nezabudnite, že nezáleží na tom, akú novú aktivitu si vyberiete. Je dôležité len to, že ju budete robiť spoločne a baviť sa pritom. Radosť z nových koníčkov je vzrušujúce, čo je vynikajúca protilátka proti nude, pretože viete, čo? Nemôžete sa nudiť, keď ste nadšení!

Nájdite si spoločný koníček, ktorý vás bude obidvoch baviť

Zahrajte si hru

Hry sú skvelé pre uvoľnenie, zábavu a tiež pre naučenie sa spolu vychádzať. Hry môžete hrať spolu. Môžete si vybrať klasiku, ako sú karty alebo sloločenské hry, budete ale hrať proti sebe, teda vždy vyhrá len jeden. Tým sa práve dobre naučíte prijímať prehru a to vám vo vzťahu tiež dobre pomôže. Ďalej môžete hrať hru na počítači na hernú konzolu, pričom nemusíte len hrať proti sebe, ale o hranie sa striedať alebo si rôzne vypomáhať. Poslednou možnosťou sú slovné hry, napríklad hra "Radšej by si ...", kedy sa partnera pýtate, či by radšej urobil jednu alebo druhú vec. Aby ste zachovali zábavnosť tejto hry, musíte mať trochu fantázie. Radšej nezahýbajte do sexuálnych a milostných tém. A nezabúdajte, že to má byť predovšetkým zábava a poznanie toho druhého. Vyskúšať môžete aj hru, v ktorej jeden partner cituje texty z rôznych piesní a druhý musí hádať, o ktorú sa jedná. Pieseň musia na sto percent poznať obaja, inak to nebude mať zmysel. Za zlú odpoveď si môžete vymyslieť nejaké ľahké potrestanie.

Vystúpte zo svojej komfortnej zóny

Jedným dôvodom, prečo môžete zažívať nudu je to, že ste sa obaja stali tak trochu leniví a páči sa vám žiť v bezpečí svojho domova. Raz za čas preto skúste prežiť niečo desivého. Môžete si len tak zariadiť zoskok padákom alebo sa vyšplhať na horu, z ktorej sa vám sťahuje žalúdok, len sa na ňu pozriete. Nejde o to, aby ste boli v naozajstnom nebezpečenstve, ale o to, aby ste vystúpili zo svojej komfortnej zóny. Niekto pre to musí robiť trochu extrémnejšie veci, iný menej. Predovšetkým to ale robte spolu. Oddelene by to nemalo moc zmysel. Svoje telo napumpujete adrenalínom, čo vášmu vzťahu len prospeje.

Skúste niečo nové v posteli

Intimita je to prvé, čo ide bokom, keď vzťah trvá dlho a povinnosti so zodpovednosťou rastú. Tlak všedného života nás začne ubíjať a niekedy nás ani nenechá, aby sme si mohli spoločne užívať pekné veci aj v súkromí. Keď na to dôjde, celkovo je to uponáhľané. Síce je pekné a pohodlné mať človeka, ktorý vie, čo urobiť, aby vás dostal do varu, ale mať stále dookola ten istý sex je nuda. Zamyslite sa nad tým a prineste do svojho spoločného intímneho života niečo nové, možností sa vám ponúkne naozaj veľa. Podľa výskumov platí, že keď si partneri sexuálne užívajú aspoň raz týždenne, ich vzťah je šťastnejší a obaja sú spokojnejší ako ostatné páry.

Vykopnite zo svojho života nudu a urobte tak miesto pre skvelé spoločné chvíľky a nové zážitky. A ak ešte partnera nemáte, ale radi by ste nejakého našli, zaregistrujte sa na online zoznamke, vďaka ktorej môžete nájsť takého partnera, ktorý vám bude vyhovovať vo všetkých smeroch.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: