Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Viete, že nie ste vo svojej koži

19.november 2021
Viete, že nie ste vo svojej koži

Niektoré ženy túžia po alabastrovej pleti bez jedinej chybičky, iné zase po krásnom najlepšie celoročnom opálení. Avšak snáď každá žena aj muž sa ocitli v situácii, keď by svoju kožu najradšej darovali niekomu inému.

Stav pokožky je odrazom zdravia celého organizmu. Akonáhle je vo vnútri nášho tela niečo v neporiadku, netrvá dlho a prejaví sa to aj na celkovej kvalite kože. Okrem toho je pokožka vystavovaná vonkajším vplyvom, takže sa neubránime občasným mechanickým poškodením, ktoré nám dokážu znepríjemniť život. Najmä ženy sa snažia bojovať proti jednému z najväčších postrachov pre ich pôvab - proti času. A preto všetkým neduhom sa dá bojovať za výdatnej pomoci prírodného zdravia a dobrá správa je, že aj keď čas nezastavíme, môžeme jeho prejavy zmierniť, ak sa zveríme do starostlivosti rozličných bylinkových opatrovateliek.

Pár vrások nevadí

Jedným z najväčších nepriateľov žien sú vrásky. Veľa dám netrpezlivo a s veľkými obavami vyzerá každú novú vrásku a ponáhľa sa do drogérie, aby si kúpila nový krém sľubujúci krásnu a hladkú pleť bez známok starnutia. Treba si ale uvedomiť, že čas nemôže zastaviť nikto a vrásky často poukazujú na najzásadnejšie chvíle nášho života. Drobné vejáriky okolo očí naznačujú, kedy sme sa naposledy s chuťou zasmiali alebo sme žmúrili oči proti slniečku. Namiesto vrások je lepšie sa sústrediť na kvalitu pokožky, jej jas a zdravý vzhľad.

Najlepším priateľom pre zdravú pleť je bez čierny (Sambucus nigra). Nálev zo sušených jemne krémových kvetov liečivého kríka posilňuje pokožku a pomáha zjednotiť farbu pleti.

Jazmínová neha

Nielenže kvety jazmínu (jasmínum) nádherne vonia, ale olej z drobunkých bielych kvietkov nežne pohladí citlivú pleť, ktorá má sklony k červenaniu. Na výrobu domáceho jazmínového pokladu stačí 20 kvietkov rastlinky, 250 mililitrov olivového oleja a uzatvárateľný pohár najlepšie s tmavým sklom. Postup je viac ako jednoduchý. Do pohára dajte jazmínové kvety a zalejte ich olivovým olejom. Pohár uzavrite a nechajte stáť päť týždňov, avšak raz za tri dni mierne pohárom zatrepte. Po piatich týždňoch sceďte jazmínový zázrak cez plátno do fľaštičky a užívajte si starostlivosť nežnej bylinky.

Červená neznamená stop

Pre zdravú a krásnu pokožku pomáha aj maškrtenie bežne dostupných dobrôt. Najmä obľúbené jahody nielen potešia chuťové poháriky, ale vysoký obsah vitamínu C bojuje s voľnými radikálmi, ktoré poškodzujú bunky. Naopak vitamín C rozkladá kolagén, čo prispieva k hladšej pleti. Pre intenzívnejší účinok si okrem pozobávania sladkých plodov vyrobte jahodovú pleťovú masku. Roztlačte osem stredne veľkých jahôd s tromi lyžicami medu a aplikujte na tvár raz alebo dvakrát týždenne.

Starajte sa o svoju pleť s láskou

Pružnosť pleti potom zlepší červená repa konzumovaná v akejkoľvek podobe a v akomkoľvek množstve. Okrem toho repa dodá lesk a silu vlasom a nechtom.

Blahodarné aj nebezpečné

Nesporné blahodárne účinky na naše zdravie má slnko. Kto by si neužíval momenty, kedy sa teplo z hrejivých lúčov rozvinie po celom tele a dodá mu energiu a ako bonus nás slnko obdaruje žiaducim opálením. Avšak pozor! Časté slnenie môže spôsobovať hnedé pigmentové škvrny. Niektoré sú ťažko viditeľné, iné dokážu poriadne potrápiť. Našťastie existuje spôsob, ako proti pigmentovým škvrnám účinne bojovať. Začnete deň s maskou z jednej lyžice citrónovej šťavy, medu a bieleho jogurtu.

Alebo vyskúšajte masku zo štipky kurkumy a lyžice smotany. Chybu neurobíte, keď každý večer pred spaním vmasírujte do pokožky pár kvapiek mandľového oleja.

Zemiak nielen na tanieri

Slnenie so sebou okrem príjemného prehriatia celého tela nesie jedno nebezpečenstvo. Nie je nič horšieho, než neodhadnúť čas strávený na slniečku a potom niesť následky popálenia. Ako prvú pomoc poslúži obyčajný zemiak. Nastrúhajte alebo nakrájajte zemiaky na tenké plátky, naneste na postihnuté miesta a nechajte pôsobiť. Malo by sa vám za chvíľu uľaviť od bolesti. Rovnaké blahodárne účinky má exotická aloe vera. Pokiaľ ju čírou náhodou máte doma v kvetináči, neleňte a rozrežte list a priložte na popálené miesto.

Aloe má skvelé hojivé účinky, takže vás bleskurýchlo zbaví bolesti a popáleniny rýchlo zahojí.

Na nešikovnosť ľubovník

Popáleniny nemusí spôsobiť len slniečko, ale oveľa častejšie naša nešikovnosť či nešťastná náhoda. Najmä ten, kto trávi veľa času v kuchyni asi tuší, o čom je reč. Drobné popálenie od rúry, grilu alebo horúceho prskajúceho oleja utešíte masťou z ľubovníka bodkovaného (Hypericum perforatum). Krvavo červená masť si dokáže poradiť aj s inými drobnými poraneniami pokožky. Ľubovník obsahuje vysoký podiel látky zvanej hypericín, ktorý regeneruje a hojí. Masť alebo olej zo zázračnej bylinky teda dokáže okamžite rozohnať akékoľvek nepokoje na vašej koži.

Pozor si dajte v prípade, že sa chystáte na slniečko. Ľubovník je totiž fotosenzitívny a koža by nemala byť vystavená slnečným lúčom po bezprostrednej aplikácii masti alebo oleja.

Aké bylinky používate na starostlivosť o pleť?

Preč s odreninami

Občas sa ani tí najopatrnejší z nás nevyhnú odreninám alebo modrinám, o našich najmenších ani nehovoriac. Rozbité koleno alebo odretý lakeť spôsobí neutíchajúci príval plaču. Ten môžete zmierniť pohotovými bylinkovými obkladmi na postihnuté miesta. Pri prvej pomoci a hojení rán oceníte predovšetkým silu kostihoja lekárskeho (Symphytum officinale). Kostihoj totiž urýchľuje hojenie a pomáha predísť komplikáciám, ktoré môžu zranenie sprevádzať. Mierni opuch, kryje rany a znižuje bolesť.

Navyše pôsobí protizápalovo. Ako prvú pomoc môžete použiť tinktúru z koreňa kostihoja a na zahojenie rán potom kostihojovú masť.

Ochráni aj pred bleskom

Predtým ho ľudia pestovali na strechách svojich domov, dúfali, že ich pri búrke ochránia pred ničivými bleskami. Dnes je skalnica (Sempervivum) niektorými dokonca označovaný ako aloe vera našej domoviny. Niet divu, vzhľadom sú si obe rastliny celkom podobné a rovnako ako jeho exotický kamarát sa skalnica vyznačuje širokou škálou priaznivých vplyvov na náš organizmus a hlavne hojivých účinkov na pokožku. Najviac pôsobí najmä šťava alebo gélovitá tekutina, ktorá vyteká z listov skalnice.

V pokoji ho zmrazte

Chcete mať liečivú skalnicu vždy po ruke? Máme pre vás skvelú správu. Šťavu z čerstvých listov bylinky si môžete bez starostí zmraziť. Jej liečivé účinky totiž zostávajú aj po rozmrazení.

Do šalátu aj na omrzliny

Nielenže skalnicový gél ranu príjemne schladí, ale skvele sa uplatnia aj jej protizápalové a dokonca dezinfekčné účinky. Životodarná šťava z listov skalnice hojí povrchové zranenia a popáleniny, podobne skvele funguje aj proti omrzlinám. Šťava zo skalnice pôsobí blahodárne aj na naše vnútorné zdravie. Pomáha pri zápaloch ústnej dutiny a pri bolestiach v krku. Niektoré národy sile tejto bylinky dokonca veria natoľko, že z listov skalnice pripravujú aj šalát a zaradili tak skalnicu do svojho jedálnička.

Zatočte s aknóznou pleťou!

Je len málo šťastlivcov, ktorí sa nikdy nestretli so začervenanými pupienkami či hnisavými vriedkami na tvári. Zbavte sa otravných pupienkov dotykom prírody. Hlavnou zásadou, ako zatočiť s nevzhľadnými vyrážkami, je nijako do nich nezasahovať. Nenechavé ruky majú ale tendenciu neustále vyrážky rôzne rýpať či škrabať. Keď už si nemôžete pomôcť, dbajte aspoň na riadnu hygienu. Samozrejmosťou sú čisté ruky aj tvár pred akciou a po nej! Inak hrozí, že si baktérie zo zhnisaných vriedkov roznesiete aj na zdravé miesta.

Máte problémy s akné?

Pre dokonalé vyčistenie pleti si vyrobte prírodnú pleťovú vodu zo šalvie lekárskej (Salvia officinalis). Fialovo kvitnúca bylinka má protizápalové a antibakteriálne účinky a dobre hojí drobné ranky po vyrážkach. Jednu lyžicu sušenej šalvie zalejte dvoma decilitrami horúcej vody a nechajte 10 minút odstáť. Vzniknutý nálev potom môžete použiť ako pleťovú vodu alebo ako bylinkový obklad na problémové partie.

Guľový šumivý zázrak

Malé šumivé poklady dokážu povzniesť váš kúpeľ na božský zážitok. Nie je nič jednoduchšie ako popustiť uzdu svojej fantázii a vyrobiť si šumivé gule z niekoľkých bežne dostupných surovín. Vyhrajte sa s vôňami aj s bylinkami, ktorými pri výrobe malého potešenia rozhodne nešetrite. Rozmaznávajte svoju pokožku kúpeľom so sušenými okvetnými lístkami ruží. Ruža zlepšuje krvný obeh v pokožke, takže podporujú jej výživu a pôsobia proti starnutiu. Navyše sťahujú póry, hoja kožné zápaly a bojujú proti nedokonalostiam pleti.

Ingrediencie

2 hrnčeky jedlej sódy, 1 hrnček práškovej kyseliny citrónovej, 1 hrnček soli do kúpeľa, voda, 3 lyžice ľubovoľného rastlinného oleja, sušené okvetné lístky ruží, ružový esenciálny olej

Postup

Vo väčšej mise zmiešajte všetky sypké ingrediencie. V menšej miske zmiešajte tri lyžice rastlinného oleja, jednu lyžicu vody a 2 až 3 lyžičky esenciálneho oleja. Vzniknutú zmes pomaličky prilievajte k sypkým ingredienciám a postupne zapracovávajte. V prípade, že by ste vyliali všetku tekutú zmes naraz, hmota na guličky by vyšumela skôr, než by ste ju stihli spracovať. Všetko dôkladne premiešajte. Mala by vám vzniknúť zmes o konzistencii mokrého piesku. Ak sa drobí, po kvapôčkach pridajte trochu vody.

Vzniknutou zmesou začnite plniť okrúhle formičky, dobre ich zatvorte. Môžete smelo použiť aj formičky na muffiny, silikónové formičky na ľad alebo vykrajovače na pečivo. Nechajte zmes vo formičkách odstáť zhruba minút a hotové kúpeľové potešenie nechajte na suchom mieste ešte dva dni odpočívať.

Neváhajte experimentovať a sušené prírodné poklady podľa ľubovôle obmieňajte. Vyberte si ten esenciálny olej, ktorý je vám najpríjemnejší. Pokiaľ vám pripadá biela farba guličiek nudná, rozveseľte ich pár kvapkami potravinárskeho farbiva, ktoré pridáte pri výrobe do zmesi.

Starajte sa o svoju pokožku, a pokiaľ nebudete vedieť ako, nezúfajte. Odborníkov na slovo vzatých nájdete v každom meste - v Košiciach, NitreTrnave alebo napríklad v Trenčíne.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: