Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Viete, že druhé rande je oveľa dôležitejšie ako to prvé?

13.december 2019
Viete, že druhé rande je oveľa dôležitejšie ako to prvé?

Príde vám prvé rande dôležité? Určite áno. A premýšľali ste niekedy nad dôležitosťou druhého rande? Viete, prečo by ste mu mali venovať pozornosť a čo sa vďaka nemu dozviete? V dnešnom článku vám poodhalíme tajomstvá druhej schôdzky.

Veľa bolo napísané o tom, ako sa správať na prvom rande, ako nebyť nervózny a tak ďalej. Ale venuje sa vôbec niekto druhému rande? Na tom totiž záleží oveľa viac, aj keď sa to tak nemusí zdať. Dnes sa ľudia zoznamujú predovšetkým pomocou internetu. Najčastejšie na online zoznamkách, ale je úplne jedno, či ste sa zoznámili na nej, alebo napríklad na sociálnej sieti. Dôležité je, že si dáte prvé rande, ktoré sa vyvinie veľmi pekne a vy sa nemôžete dočkať ďalšieho.

Ale do prvého rande už ste investovali všetko. Ste tak nejako vyžmýkaní. Tak čo s rande číslo dva? To to máte podstúpiť všetko znova? "Ľudia sú veľmi fixovaní na prvé rande, ale v skutočnosti sa jedná skôr o prvý rýchly pohľad na seba navzájom," hovorí Helen Fisher, PhD, biologická antropologička a hlavné vedecká poradkyňa spoločnosti Match.com.

A keď sa nad tým trochu zamyslíte, tak zistíte, že toto druhé rande je práve tá doba, kedy začnete vzájomne so sebou zdieľať svoje ozajstné záujmy, nápady, sny, ciele a vysnívanú budúcnosť. A to všetko sú veci, ktoré dávajú ľudí dohromady. Keď si v tomto sadnete, tak až potom začne to krásne obdobie zamilovanosti, kedy viete, že on alebo ona za to stojí. Naozaj viete, že sa chcete stretnúť znovu a že by mohla byť reálna nejaká spoločná budúcnosť.

Aký majú na druhé rande názor experti?

Experti v oblasti vzťahov sa zhodujú, že druhé rande predstavuje naozaj dôležitý míľnik. Pýtate sa prečo? Tu je niekoľko dôvodov:

Michelle Baxo, expertka na vzťahy a randenia, hovorí, že druhé rande znamená, že obe strany majú záujem a šance na úspech sa zvyšujú: "Premýšľajte o tom takto: Percento ľudí, ktorí idú na druhé rande, je oveľa nižšia ako tých, ktorí idú na prvé rande. A ďalej sa to ešte viac zužuje."

Druhé rande je to, kde ukážete svoju pravú osobnosť a zároveň spoznáte osobnosť toho druhého. "Prvé rande, napriek tomu, čo si niektorí myslia, neodhalí mnoho, okrem toho, že vyzeráte ako vaša online fotografia," hovorí Susan Trombetta, "dohazovačka" a generálna riaditeľka Exclusive matchmaking. Odhalenie skutočnej chémie trvá dlhšie ako prvé rande. Tentoraz nie ste tak nervózny, a pretože viete, že máte obaja záujem, môžete byť uvoľnenejší a viac sami sebou.

Je to perfektná šanca, ako zistiť, či svoje správanie na prvom rande len nepredstierali. Každý sa na prvom rande snaží správať čo najlepšie. Ale či aj na druhom rande sa druhý k servírkam a pokladničným správa rovnako pekne, môžete si byť istejší, že sa jedná o láskavú osobu. "Niektorí ľudia toto predstierané správanie odhodí hneď na druhom rande, takže hneď môžete odhaliť, aká táto osoba v skutočnosti je a ako by s vami mohla v budúcnosti zaobchádzať," hovorí Wendy L. Patrick, PhD, autorka knihy Red Flags: Frenemies, Underminers and Ruthless People.

Na druhém rande se začnete vzájemně pořádně poznávat

Druhé rande predstavuje aj skvelú príležitosť na to, aby ste nechali príťažlivosť jeden k druhému rasť. Možno, že vás to k sebe úplne stopercentne nepriťahovalo na prvom rande, ale zase nie tak málo, aby ste druhému nedali šancu. "Prvé rande je dôležité predovšetkým vo chvíli, keď si druhým nie ste istí, ale nechcete to zahodiť," vysvetľuje Alyson Cohen. Niektorí ľudia potrebujú po prvom rande trochu času, aby si urovnali myšlienky v hlave. Prichádza zistenie, že by sme druhú osobu radi videli znovu... Druhé rande otestuje, či tieto pocity boli opodstatnené. Zistíte, či by ste s touto osobou chceli byť dlhodobo a či tomu dáte naozaj šancu.

Prečo na druhom rande naozaj záleží?

Prvé rande sa koľkokrát nevyvedie presne tak, ako by sme si predstavovali. Iste, ak sú naozaj príšerné, nemá cenu to lámať cez koleno, bola by to strata času ako pre vás, tak pre druhého. Ak bolo ale toto rande niečo medzi (čo väčšinou tak býva), tak to skúste znova. Často sa stáva, že nad prvým rande pokrčíme ramenami a ideme ďalej, bez toho aby sme sa znovu stretli. Ale je to škoda. Ak to druhý bude cítiť rovnako ako vy, prečo by nemohol obetovať ďalšie dve hodiny, aby ste sa lepšie spoznali?

Podľa údajov z prieskumu spoločnosti Match.com z roku 2015, ktorého sa zúčastnilo viac ako 5 500 ľudí, je u slobodných mužov a žien, ktorí aktívne hľadajú záväzok, o 74 percent väčšia pravdepodobnosť, že dajú rande druhú šancu. Navyše celá polovica mužov a žien verí, že z niekoho, kto sa na prvom rande zdal "tak nejako v pohode", sa môže stať partner na dlhodobý vzťah. A keď sa nad tým zamyslíte, určite to nie je ďaleko od pravdy. "Keď si s niekým dáte prvé rande, viete o ňom tak málo, že sa zameriavate na malé detaily. Stačí, aby povedal jednu hlúpu vec a hneď ho budete mať za hlupáka. Dáta ale ukazujú, že čím viac jednu osobu spoznávate, tým viac ju máte radi," hovorí Fisher.

"Pokiaľ ide o randenie, môžete sa sústrediť na premýšľanie o tom, prečo práve túto osobu nie. Namiesto toho by ste sa ale mali zamerať na to, prečo áno," dodáva.

Tiež je to práve druhé rande, na ktorom zistíte, či má zmysel mať o danú osobu naozaj záujem. "Keď sa znovu stretnete, umožní vám to sa zamerať na viac vecí než len tie povrchové, ktoré sa preberajú na prvom rande, a výskum naznačuje, že čím viac komunikujete, tým viac sa vaša konverzácia stáva hlbšia a viac nám na nej záleží," hovorí Daniel McFarland, PhD, profesor sociológie a organizačného správania na Stanfordskej univerzite. Navyše možno budete potrebovať nejaký čas navyše, aby ste cítili iskru. Ale popravde na tej iskre rovnako zas tak moc nezáleží. Exkluzívne dáta z OkCupid ukazujú, že 79 percent mužov by stále usilovalo o vzťah s niekým, o kom si mysleli, že je skvelý, aj keď okamžite iskru necítili.

"Existuje taký mýtus okamžitého ohňostroja, ale mozgový systém, ktorý ovláda romantickú lásku, môže byť prebudený kedykoľvek. Túto príťažlivosť môžete pocítiť hneď na začiatku, po pár stretnutiach, ale dokonca aj po rokoch priateľstva," dodáva Fisher.

To boli dôvody, prečo rozhodne nezatracovať druhé rande. A mimo to, druhé rande je tiež o veľa zábavnejšie. Podľa prieskumu Singles in America je 61 percent slobodných mužov a 70 percent slobodných žien z druhého rande viac nadšené ako z toho prvého. Ak chcete zvýšiť svoje šance na úspech, skúste si vziať k srdcu nasledujúce rady:

Trochu si to naplánujte

Choďte na večeru alebo drink

Ak ste nemali večeru a/alebo drink na rande číslo 1, tak by ste to mali napraviť.

Zvoľte drahšiu reštauráciu

Prieskumy ukazujú, že ak si budete užívať večeru v luxusnom prostredí, skôr si dohodnete ďalšiu schôdzku. Dávajte si ale pozor na zlatokopky.

Drink, koktejl, ale i večeře v luxusnější restauraci jsou pro druhou schůzku správnou volbou

Dajte si nejaký koktail

Ďalšie štúdie ukazujú, že aj drinky či koktaily zvyšujú pravdepodobnosť ďalšej schôdzky. Len dajte pozor, aby ste to s tým alkoholom moc neprehnali. Vaše premýšľanie potom môže byť trochu scestné...

...alebo sushi

Predovšetkým je toto jedlo ľahké, čo v priebehu rande oceníte.

...alebo niečo sladké

Prieskum zistil, že keď pijete alebo jete niečo sladké, bude vám osoba, s ktorou ste, oveľa sympatickejšia.

Začnite sa baviť o vážnejších témach

Nebojte sa politiky

Nemusíte sa baviť o tom, ktoréj politickej strane fandíte, ale môžete všeobecne prebrať situáciu u nás alebo vo svete.

Ukážte svoj humor a chytrosť

56 percent ľudí vás bude chcieť viac spoznať, keď ukážete, že máte zmysel pre humor a ste charizmatickí. 42 percent ľudí si s vami určite dohodne ďalšiu schôdzku, keď ich bude priťahovať vaše myslenie a chytrosť.

Ak sa vám rande páči, dajte to najavo

Je oveľa vyššia šanca, že si dohodnete ďalšiu schôdzku, keď budete dávať najavo, že by ste o ňu mali záujem a že máte záujem o danú osobu.

Patří sex a jiné intimnosti na druhé rande?

Všímajte si tieto nápovedy

Hovorí viac nahlas?

Podľa výskumu v American Journal of Sociology je to znamenie, že je nadšený.

Smejete sa rovnakým veciam?

Výskum z University of Kansas ukazuje, že ak sa pristihnete, ako sa smejete súčasne, je to známkou romantického záujmu. A práve to môže pomôcť ďalšiemu možnému stretnutiu.

Nestresujte sa týmito vecami

Kto to zaplatí

Prieskum Singles in America ukazuje, že pokiaľ dôjde k druhému rande, nezáleží na tom, kto platí, aj keď rozdelenie čiastky je vždy bezpečnou voľbou.

Či sa pobozkať, alebo nie

Polovica single ľudí si myslí, že bozk je vhodný dokonca už na prvom rande. Ale je čisto len na vás, ako to budete cítiť.

Či mať sex

Vôbec sa nestresujte intímnosťami dopredu. Keď to budete chcieť, tak to urobíte, keď nie, tak nemusíte. Rozhodne sa to na prvom ani druhom rande nedajú sexuálne chvíľky očakávať. Nenechajte sa ale ovplyvniť alkoholom.

Nebojte sa vyraziť na druhé rande a verte, že vás posunie zase o kúsok ďalej. A kam naňho zájdete? Skúste nájsť zaujímavé miesto na rande v Slovenskej republike.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: