V poslednej dobe je v lekárstve veľmi skloňovaná choroba, ktorá sa nazýva roztrúsená skleróza. Kde sa berie, čo sú príčiny jej vzniku? A dá sa proti nej brániť?
Roztrúsená skleróza je ochorenie, ktoré môže mať veľkú škálu príznakov. Záleží na tom, kde sa tento zápal objaví. Jedná sa tiež o zápalové a chronické ochorenie centrálneho nervového systému, kde je poškodený ochranný film, ktorý pokrýva nervové vlákna a to potom následne poškodzuje samotné nervové vlákna. Príčiny je ťažko rozoznať, pretože bývajú veľmi rôznorodé. príčiny roztrúsenej sklerózy sú stále neznáme. Lekári a vedci sa domnievajú, že ochorenie je vyvolávané neidentifikovateľným faktorom životného prostredia u človeka, ktorý je geneticky predurčený reagovať.
Prvá zmienka o roztrúsenej skleróze je už z 14. storočia. A prvý rozšírený a odborný zápis o tomto ochorení bol prevedený asi v 18. storočí.
Väčšinou sa diagnostikuje táto choroba medzi dvadsiatimi a päťdesiatimi rokmi života. Pre ženy, dokonca až trikrát častejšie. Roztrúsená skleróza postihuje ženy častejšie, väčšinou v mladšom produktívnom veku. Táto choroba je stále nevyliečiteľná. Rizikové faktory zahŕňajú na jednej strane genetickú dispozíciu a na druhej strane nedostatok vitamínu D a fajčenie.
Najčastejším príznakom toho, že máte roztrúsenú sklerózu, je zápal očného nervu. Budete vidieť rozmazane, budete trpieť občasným výpadkom kusu zorného poľa, môžete trpieť poruchou farebného videnia alebo dokonca úplnou stratou zraku.
Brnenia alebo mravenčia vám napríklad prsty? Dajte si pozor i na tieto príznaky. Poruchy citlivosti sú jedným z príznakov roztrúsenej sklerózy.
Ktorej koľvek vaša končatina môže byť napadnutá poruchou hybnosti, od miernej poruchy, až po úplnú stratu hybnosti. Vaše končatiny môžu byť napadnuté i častejšími kŕčamy.
Ľudia s touto chorobou sú dlhodobo veľmi unavení. Únava je dlhodobá a postihuje väčšinu pacientov s roztrúsenou sklerózou.
Môže sa objaviť mierna zábudlivosť alebo zhoršené sústredenie s problémom schopnosti vyriešiť každodenné úlohy bežného života.
Vaša chôdza môže byť neistá, ruky sa vám môžu triasť. V neposlednej rade sa môže zhoršiť i vaša výslovnosť. Vďaka poruche mozgových nervov sa objavujú závraty, zdvojené videnie, zhoršená reč alebo tiež tiky v očiach a ochrnutie lícneho nervu.
Väčšina pacientov s roztrúsenou sklerózou má problémy s močením. Poruchou sa rozumie buď časté močenie alebo neustále a silní nutkanie k vyprázdňovaniu. Veľmi častá je aj inkontinencia, ktorá môže byť spôsobená i častými infekciami a zápalmi.
V súčasnej dobe sa stretáva s touto závažnou chorobou nazývanou roztrúsená skleróza preukázateľné zhruba okolo 18tisíc ľudí. Rok od roku toto číslo rastie o približne tisíc pacientov ročne. Roztrúsená skleróza je boj na celý život. Na celom svete je táto choroba rozšírená medzi dvoma a pol milióny pacientov. Pri skorej diagnóze a nasadení správnej liečby môže človek i naďalej žiť plnohodnotný život. Pokiaľ bude táto choroba diagnostikovaná neskoro, hrozí jej rýchlejší rozvoj alebo kôli prehliadaným atakom vážne postihnutie.
Svetový deň roztrúsenej sklerózy pripadá na 31. mája každého roku.
Overte si, že všetky príznaky sú naozaj výsledkom tejto choroby. Dohodnite si všetky nutné vyšetrenia u svojho lekára, ktorý na podozrenie a nebráňte sa vyšetreniu ako napríklad magnetická rezonancia a prípadne aj punkcia. Len tak sa dokáže naozaj táto choroba potvrdiť alebo vyvrátiť.
Pýtajte sa svojho ošetrujúceho lekára na všetko, čo vás s touto chorobou napadne. Veľká informovanosť vám môže odstrániť i veľkú radu vašich obáv. Zároveň môžete i dostať informácie o najrôznejších organizáciách, kde môžete získať ďalšie prospešné informácie.
Robte si záznamy o svojich príznakoch. Zmieňované symptómy trvajú dlhšie ako 24hodín. Pre vašu liečbu je veľmi dôležité, aby ste si záznamy robili.
Začať s liečbou je u tejto choroby veľmi dôležitá. Síce túto chorobu sa nedá celkom vyliečiť, ale s využívaním modernej medicíny je možné túto chorobu a jej priebeh spomaliť a zmierniť. Samozrejme ide tiež o samostatný prístup konkrétneho pacienta. Pokiaľ budete fajčiť a nedodržiavať rady svojho lekára, bude sa samostatnou liečbou veľmi komplikovať.
Najčastejším obdobím atakov je leto. Spúšťačom sú akékoľvek psychické zmeny, infekcia, stres, nedostatok spánku, fajčenie, pitie alkoholu a únava. A horúca vaňa nie je najlepšia, môžu sa potom objaviť príznaky poruchy citlivosti.
Pri zistení tejto diagnózy je potreba zvážiť i to, komu o svojej chorobe poviete a komu nie. Na začiatku budete potrebovať podporu svojho okolia. Vaša psychika bude pekne zjazvená.
I mobilná aplikácia pomáha chorým s roztrúsenou sklerózou. Mobilná aplikácia dokáže pomôcť chorým zo správnym načasovaním k aplikovaniu injekcii s liečebnou látkou. Zároveň vám aj ukáže, ktoré miesto je pre vpich najvhodnejší. Aplikácia je viac jazyčná.
Vedci neustále skúmajú túto veľmi záhadnú a nebezpečnú chorobu. Najrôznejšie výskumy vyvíjajú látky a skúmajú príčiny i súvislosti s genetikou a okolnými dispoziciamy. Do budúcnosti sa môže očakávať, že sa na trhu objavia ďalšie a ďalšie nové a lepšie lieky, ktoré budú mať za úlohu zlepšenie priebehu roztrúsenej sklerózy. Pokiaľ máte ďalšie dotazy alebo snáď dokonca príznaky a podozrenie, neváhajte s návštevou lekára. Čím skôr sa táto choroba odhalí, tým bude jej priebeh a pre vás trápenie sa s touto chorobou ľahšie. Lekára môžete navštíviť v Bratislave, Prešove, Košiciach, Trenčíne, Nitre, Žiline alebo v ktorom koľvek meste v ktorom bývate.
[kač]