Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Naskočte so svokrou na jednu vlnu

7.október 2019
Naskočte so svokrou na jednu vlnu

Podľa prieskumov majú štyri z desiatich žien so svojou svokrou problematický vzťah a polovica z opýtaných sa kvôli svokre dohaduje alebo rovno háda. Už len pri prednesení nevinnej vety "prišla k nám svokra" sa vám dostane súcitných pohľadov a mnohých pozvaní na večer na účely úteku pred takmer biblickým zlom. Samo slovo "svokra" má negatívnu príchuť, pritom ak zohľadníte prieskumy, šesť z desiatich je v pohode!

Čím nás štvú

Vie naozaj, ale naozaj všetko

Hovorí vám do všetkého - výberom šiat počínajúc a čistením odpadu končiac. Je to ubíjajúce, pretože vám tak dáva najavo, že má jednoznačne navrch, a to väčšinou vo chvíli, kedy ste bezbranní: došlo k zdvihnutiu upchatého odpadu, váš drez preteká špinavou páchnucou vodou a svokra vám zo zadnej zálohy radí, čo máte robiť, oznamuje, že vôbec nechápe, ako ste to mohli nechať dôjsť tak ďaleko - jej sa toto teda v živote nestalo - odporúča odpad čistiť preventívne raz mesačne a fakt vôbec nechápe, ako ste to mohli nechať dôjsť tak ďaleko?!

Odložte vedro a handru, opustite bojisko a zájdite na ten pohárik, na ktorý vás pozvala hodná kolegyne, keď zistila, že je u vás svokra. Skutočná tragédia nastane, keď zistíte, že svokra naozaj, ale naozaj všetko vie!

Hovorí vám neustále do výchovy

Nepríjemná vec. Deti sú naša slabina, ak vás svokra kritizuje, že ich rozmaznávate, alebo na ne stále revete, že sa v šiestich rokoch ešte nevie poriadne najesť príborom, že sú pojašená, bijú sa a sú najskôr po vás, pretože trápi mačku, koledujú si o vyzvanie na férovku. Ako by ste toto všetko nevedeli sami!

Robíte, čo môžete, s jazykom na veste sa snažíte zvládať prácu, domácnosť, deti a partnera, o Vianociach ste sa urazili, pretože ste dostali penu do kúpeľa, ako by ste mali čas si za posledných šesť rokov namiesto rýchlej sprchy napustiť vaňu, lietate od plota k plotu, nikto vás neocení, a najhoršie vôbec si vediete s deťmi ?! Pred barák - a na férovku!

"My sme to robili inak"

V tom vám svokra neklame. Oni to vtedy naozaj robili inak, za tých dajme tomu štyridsať rokov sa situácia trochu zmenila, napr. nevyvárate päťdesiat plienok denne, ale márnotratne rozhadzujete plným priehrštím za papierové plienky, to je tak nejako syndróm doby. Rovnako ako mikrovlnná rúra, pet fľaše a organizovaný zločin. Oni to robili inak, a pretože to ich deti relatívne bez úhony prežili, myslia si, že je to jedine tak správne.

My sa môžeme len ticho modliť, aby tie pet fľaše, mikrovlnky, záplavu informácií, technológií a reklám naše deti taky relatívne bez úhony prežili, aby sme o štyridsať rokov neskôr mohli s kľudným svedomím svojej neveste hovoriť, že my sme to robili inak.

Aký máte vzťah so svojou svokrou?

Dáva deťom nezdravé jedlo

"Mal som u babičky pivo!" oznámi vám šťastne váš štvorročný syn. Panebože. V rámci snahy o to najlepšie z najlepšieho pre svoje dieťa dodržiavate zásady správnej výživy, s pocitom "urve mi to srdce" nekúpite synovi zmrzlinu, pretože by neobedoval, a snažíte sa obmedzovať sladkosti vôbec a nahrádzať ich ovocím, nikdy mu v reštaurácii nekúpite sladkú limonádu, hoci ostatné deti ju majú.

A potom sa dieťa vráti od babičky, je nacucané cukrom ako čmeliak a z vreciek mu padajú cukríky. Márne všetky vysvetľovania, márne všetky prosby. Babička čiže svokra sa domáha svojho práva "trochu ho rozmaznávať, ty mu nič nedopřeješ", vy mávate nad hlavou práporom s nápisom "Tak ho k tebe nebudem posielať, v noci zvracal!" Márne, tak márne.

Pozná svoje dieťa lepšie ako vy

Ide to na nervy, ale ak ste žena a matka, musíte ju chápať. Ona vášho manžela rodila, dojčila, vychovávala, hnevala - a potom príde nejaká žena a bude jej o jej Janíčkovi niečo vykladať. Ona vie najlepšie, čo Janíček rád papá, že si po obede musí pospať, aj keď nutne potrebujete, aby konečne prirobil ten luster, a že ponožky s prímesou v žiadnom prípade neznesie, jemu vyhovuje len čistá bavlna atď. atď.

Janíčkovi je síce cez štyridsať a o ponožkách vie svoje, rovnako ako vy, ale chudák jeho mama si ho nechce nechať vyrvať úplne. Predstavte si, že za pár rokov príde nejaká žena a bude vám o vašom synovi niečo vykladať? To teda nie, ja ho poznám najlepšie!

Pri návšteve u vás doma upratuje

Veľmi nepríjemné. Jednoduchšia duša by to mohla brať ako snahu pomôcť, ľudia, čo sa upratovaním nezaťažujú, to uvítajú, ale bežne ide o pomerne jasné oznámenie, že tam máte bodrel, mali by ste sa hanbiť. Ak ste obdarení šťastnou povahou, necháte ju upratovať. Tak si myslia, že je tu bodrel, no a? Ak vám to vadí a peníte, bolo by lepšie si s ňou o tom porozprávať skôr, než ju uškrtíte prachovkou, ktorú tak svižne upratuje okolo televízie.

Vľúdne jej povedzte, že je na návšteve a je krajne nevhodné, aby utierala podlahu. Zrejme bude argumentovať tým, že sa vám snaží pomôcť, skúste medzi zaťatými čeľusťami precediť: Keď budem potrebovať pomoc, tak si o ňu poviem - a posaďte ju ku káve a bábovke. Ak teda nejakú máte. Tak ku káve, no.

Vzťah so svokrou je dôležitý, naozaj...

"Si nejaký chudý"

Ak ste žena a váš manžel výrazne schudol aj cez vašu nežnú starostlivosť a teplé večere, je potrebné sa zamyslieť: nie je chorý, netrápi ho niečo? Ak sa teplými večerami nezaťažujete, je tiež potrebné sa zamyslieť: naznačuje tým, že sa o neho zle starám? (Áno). Každá svokra túži po dokonalej neveste a skoro žiadna nevesta nie je pre jej poklad dosť dobrá. Váš manžel je stále jej dieťa, chce pre neho to najlepšie, nechce, aby trpel pod vašim diktátom, robí si pochopiteľne starosti.

Ak sa teda manžel nestavil v krčme o basu pív, že za mesiac zhodí pätnásť kíl a vás o tom pre istotu neinformoval, je naozaj potrebné sa poctivo zamyslieť a svoju ustarostenú svokru chápať. Pokiaľ ale váš milovaný nezhodil ani gram a naopak utešene pribúda, ide o jednoznačnú jedovatosť a je na vás, ako sa s tým vyrovnáte.

"My sme vedeli variť, aj keď nebolo z čoho"

To je pravda, pozrite sa na priebeh minulého storočia - to boli chudé časy: dve vojny, potom totalita s radmi na úplne všetko, v dnešnom neskutočnom nadbytku a prepchatých regáloch si to možno naozaj len ťažko predstaviť. Nutné je však podotknúť, že keby ste v tej dobe žili a varili vy, tiež ste museli zvládnuť navariť, aj keď nie je z čoho. Ale vy máte z čoho. A týmto svokra trochu dehonestovala vašu pekingskú kačicu s divokou ryžou. Otrava.

Čo na nich milujeme

Varia

Vy varíte tiež, samozrejme, ale občas máte tých tančekov okolo platne plné zuby a čo môže byť príjemnejšie ako nedeľný obed u svokry, ktorá navarí, naservíruje, zožne a umyje riad v horšom prípade ručne, v lepšom ho naskladá do umývačky a vám tým odpadne nepríjemná zdvorilosť riadu utierať. Ak je vaša svokra naozaj kríženec Magdalény Dobromily a anjela, dostanete ešte štrúdľu alebo bábovku.

A ak ste sa narodili pod hviezdou najšťastnejší, dostanete navyše domov do krabičky, čo pre vás znamená jediné: zajtra nemusíte variť!

Strážia deti

Neoceniteľná pomoc. Tisíckrát potrebujete niekam odísť, niečo zariadiť, a pokiaľ sa nejedná o prosté vhodenie listu do schránky na rohu, sú situácie, kedy so sebou deti vziať jednoducho nemôžete. Zavoláte svokru, ktorá nielen príde a vytrhne vám tŕň z päty, ale ešte sa teší, ako sa pohrá s detičkami. Keď si chcete s manželom vyraziť do divadla alebo len tak von, postráži deti a zostane až do noci. Ochotne pomôže a vy neprestávate ďakovať nebesiam, že ste si zaobstarali partnera opatreného tak skvelou matkou.

Svokra na sladko alebo na kyslo?

Načúva vám

Ste zúfalí, ubehaní, máte hrozne práce, nestíhate upratať, nevypratá bielizeň sa kopí, deti vás vytáčajú, najviac zo všetkého vás štve partner, u ktorého márne hľadáte pomoc a oporu, pretože ten má svojich starostí a povinností nad hlavu, proste kríza, nikto vás nechápe... ale ona áno.

A je ochotná vás počúvať. Nekritizuje, nesúdi, utešuje, upokojuje, prípadne pribehne na pomoc. Verte tomu alebo nie, svokra môže byť báječná kamarátka.

Berie deti na prázdniny

Vzala deti na prázdniny, viete, že sú v dobrých rukách a že sú hlavne veľmi ďaleko od vašich rozbrnkaných nervov a večného kolotoča okolo nich.

Dala vám manžela/manželku

Rovnako ako je ona tolerantná k vám a výchove vašich detí, teda jej vnúčat, vy by ste nemali frflať kvôli domnelým alebo reálnym pochybeniam v jej výchove. Rovnako ako sa vy usilovne snažíte vychovávať s väčšími alebo menšími úspechmi svoje deti, aj ona položila na oltár materského sebaobetovania všetko, čo sa dalo, a to, že váš partner obchádza štítivo práčku s tým, že pranie je práca toho druhého, ešte neznamená, že je zle vychovaný.

Koniec koncov je to ten/tá, ktorého ste si vzali a rozhodli sa s ním byť v dobrom aj v zlom, a že má odpor k domácim prácam, neznamená, že vaša svokra pochybila. Skrátka buďme našim svokrám vďační, že porodili a vychovali naše úžasné skorodokonalé druhé polovičky.

Že ste svokru ešte nevyfasovali, pretože nemáte ani partnera? Nevadí, môžete sa zaregistrovať na našej zoznamke a dohodnúť si rande, ono to klapne.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: