Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Poznáte seriál The Simpsons?

29.november 2017
Poznáte seriál The Simpsons?

Kultový seriál jednej normálnej žltej rodinky, ktorý pozná asi každý z vás. Odkiaľ pochádza meno Homer, Margaret, Bart, Lisa, Maggie? Ako tento seriál vznikol a kto za to môže?

História Simpsonovcov

Za vznikom seriálu Simpsonovi stál Matt Groening. Muž, ktorý svoje postavičky pomenoval podľa svojich členov rodiny. Jeho otec bol producent a animátor, ktorý sa volal Homer Groening. Jeho matka, celým menom Margaret Groening, bola učiteľkou. Jeho súrodenci sa volali Mark, Patty, Lisa a Maggie. Postavička Barta predstavuje jeho samotného.

Kto je Matt Groening?

Vyštudoval Lincolnovu strednú školu v Portlande a už vtedy kreslil. Potom pokračoval vo svojich štúdiách na Evergreen State College v Olympii v štáte Washington. Tu pôsobil ako redaktor miestnych školských novín. Po veľkej zamilovanosti a láske, sa v roku 1987 oženil a do jeho života vstúpili synovia Homer a Abe. Manželstvo ale nebolo šťastné a skončilo preto rozvodom v roku 1999. Ako to už väčšinou býva, objavenie a vymyslenie rodiny Simpsonových bola úplná náhoda. Matt Groening dostal ponuku k tomu, aby nakreslil sériu krátkych skečov a nikoho vtedy nenapadlo, akú pozornosť u divákov získa.

Kde sa vzali Simpsonovci?

Rodina Simpsonových sa najprv objavila ako tzv kraťas v The Tracey Ullman Show 19. apríla 1987. Matt Groening vtedy predložil animátorom iba základné náčrtky a predpokladal, že ostatné drobnosti a nedostatky budú vyčistené pri samotnej výrobe. Nič menej animátori len použili jeho kresby tak, ako boli, čo vtedy viedlo ešte k nedokonalému vzhľadu v krátkych epizódach. Vôbec prvý diel žltej rodinky Simpsonových, Vianoce u Simpsonových, bol odvysielaný v roku 1989, 17. decembra a trval dvadsať minút vysielacieho času. Neskôr sa dostal vďaka svojej úspešnosti až do hlavného vysielacieho času. Ďalším jeho veľmi úspešným dielom a animovaným seriálom je Futurama, ktorý sa na televíznych obrazovkách objavil v roku 1999. Od tej doby bolo natočených cez 500 epizód, asi 28 sérii a vznikol dokonca aj klasický film, ktorý išiel do kín v roku 2007.

1987-1992

Behom tohoto obdobia sa rapídne zvyšovala popularita. Seriál Simpsonovi si získal viac a viac divákov a jeho popularita veľmi rástla. Hlavné postavičky boli úplne všade, na zošitoch, peračníkoch, časopisoc, hrách, uterákoch, mohli ste kúpiť čokoľvek s tématikou The Simpsons. V týchto rokovch boli Simpsonovi trochu odlišný, ako sú teraz a ako boli predtým. Behom tohto obdobia mali rôzne a odlišné vlastnosti, Homer bol napríklad o trochu viac prísnejší a Bart bol zasa odvážnejší. Lisa a Bart sa menej škádlili, Marge v originále zmenila tón hlasu a u Meggie sa mohol meniť tak maximálne odev. Prvú sezónu získala jednu cenu Emmy a ďalšie štyry získala nominácie. V roku 1993 došlo zase k ďalším zmenám.

1993

Homer sa stal nešikovným a veľmi hlučným neurvalcom, Bart viac silným a neohrozeným a dokonca i v samotnom filme The Simpsons Movie sa zasmial. Bola to scéna, kedy spadol zo strechy a visel z odkvapu. Originálny hlas Marge sa zasa zmenil. Po roku 1993 sa v seriály začína objavovať Levák Bob. Druhá sezóna tohoto seriálu malá novú úvodnú sekvenciu, ktorá bola skrátená o päťnásť sekúnd od jej pôvodnej dĺžky zhruba 1 minúta, 30 sekúnd. Simpsonovy bol prvý televízny seriál siete Fox, ktorý sa umiestnil medzi top 30 najlepších hodnotených a jeho úspech povzbudil Fox k preprogramovaniu vysielacích časov u svojích vysielaných seriálov, aby mu nekonkurovala The Cosby Show, ktorá mohla ublížiť hodnoteniu The Simpsons. V roku 1992 podala spoločnosť Tracey Ullman žalobu proti spoločnosti Fox a tvrdila, že jej krok bol zdrojom zníženia úspechu série. V žalobe bolo povedané, že by spoločnosť Fox mala odovzdať podiel zisku Simpsonovcov. Všetko bolo súdom zamietnuté.

The Simpsons

Kto dabuje rodinku Simpsonových?

 • Homer Simpson pôvodne hovoril hlasom Vastimila Bedrny. Ten ale musel kvôli zdravotným dôvodom od mikrofonu odísť po dvanástej sérii. Od trinástej rady Homera hovorí herec Vlastimil Zavřel.
 • Marge prepožičial hlas muž, herec Jiři Lábus.
 • Martin Dejdar od úplného začiatku dabuje a o svoj hlas sa delí s Bartom.
 • Helena Štáchová bola českým hlasom Lízy Simpsonovej od prvej do dvaciatejsiedmu radu. V dvadsiatejôsmej rade ju kvôli úmrtiu nahradila Ivana Korolová.
 • Montgomery Burns starý, hamižný a zlomyselný majiteľ springfieldskej elektrárne bol donedávna hlasom Bedřicha Šeteny. Od dvadsiatejšiestej rady ho po jeho smrti nahradil Jan Vlasák.
 • Hlásateľa správ Kenta Brockmana na Kanále 6 pôvodne nahovoril Vladimír Fišer, teraz ho hovorí Jaromír Meduna.
 • Starý dedo Abe Simpson, ktorý je urozprávaná studňa prapodivných múdrosti a rád, má prepožičaný hlas Dalimila Klapky.
 • I u Lennyho sa postupom času hlas aj dabér zmenil. Od prvej do siedmej rady mal hlas Jindřicha Hinkeho a od ôsmej rady Josefa Cardy.
 • Jaroslav Horák od ôsmej rady dabuje Carla.
 • Bohdana Tůmu môžete od tretej rady počuť v tele postavičky šerifa Wigguma.
 • Školník Willie a Tlstý Tony majú za svojho dabéra od štvrtej rady Zdeňka Hesse.

Čo je Itchy a Scratchy?

Súčasťou seriálu sú aj Itchy a Scratchy, myš a mačka. The Itchy & Scratchy, pravidelne sledované Bartom Simpsnom a Lisou Simpsnovou, je sadistická a morbídna televízna show, ktorá je súčasťou Show Klauna Krustyho.

Aké známe osobnosti sa v seriály The Simpsons objavili?

Bola ich kopa a patrí medzi nich niekoľko celosvetovo známych mien, ale i slávnych kapiel - AC/DC alebo N´Sync. Speváčky Lady Gaga, Britney Spears alebo herci ako napríklad Alec Baldwin, Nicolas Cage a z herečiek napríklad Susan Sarandon, Melanie Griffith alebo Angelina Jolie. Ale do tohoto slávneho seriálu sa dostali aj Česi: Petr Čech a Markéta Irglová.

Film The Simpsons Movie

20th Centrury Fox, 20th Century Fox Animation, Gracie Films, Film Roman a Rough Draft Studios produkovali animovaný film The Simpsons Movie (Simpsonovi vo filme), ktorý bol pustený 27. júla 2007. Spoločnosť Fox už v roku 1997 založila vlastnú doménu "simpsonsmovie.com". Rozpočet bol 75 miliónov amerických dolárov. A hneď v úvode získal Film Simpsons o víkende v Spojených štátoch celkom 74 miliónov dolárov. Prekonal aj rekord pre najviac navštevovaný film, ktorý bol pôvodne založený na televíznom seriáli a prekročil v navštevovanosti dokonca aj Mission Impossible. Od 23. novembra 2007 má film údajne celosvetovo zarobené 525 267 904 dolárov.

Vedeli ste, že ...?

 • Slovenský dabing Simpsonovcoc neexistuje, používa sa česká jazyková verzia.
 • Scenár k filmu u seba mali vždy iba producenti, aby sa zamedzilo úniku hlavnej zápletky a deja ešte pred premiérou.
 • Miesto filmu bolo pôvodným zámerom vytvoriť muzikál.
 • Všimli ste si, že každá séria má inú úvodnú znelku a že rodinka Simpsonových na svojom gauči pred televíziou "sedí" vždy inak? Aj Lisa hraje na saxofón neustále inú melódiu.
 • Fanúšikovia tejto žltej rodinky hlasovali o originálnom meste Springfield. Podľa hlasovania vznikol "pravý" Springfield v štáte Vermont, pretože mesto z tohoto seriálu odpovedalo najviac.
 • Skoro každú sériu sprevádzajú Špeciálne čarodejnícke diely.
 • Vlasy a ucho Homera Simpsona sú ako iniciály MG, iniciály Matta Groeninga.

Rodinku Simpsonových si môžete pustiť v teple svojho domova, aby ste si spríjemnili odpoludnie či už bývate kdekoľvek - v Bratislave, KošiciachNitre alebo v Banskej Bystrici.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: