Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Upečte si vzťah dozlatista

8.september 2021
Upečte si vzťah dozlatista

Muž a žena - večný boj, alebo dokonalá harmónia? Záleží len na vás, ktorú z týchto možností si vyberiete, a hlavne pre ňu budete ochotní niečo urobiť. Šťastie vám totiž samo do lona nespadne...

Na začiatku je to vždy pekné - osud zvedie dvoch ľudí dohromady, preletí iskra a veľká láska je tu. Lenže život nie je romantický film, ktorý zákonite musí končiť happy endom. Vybudovať kvalitný a harmonický vzťah vyžaduje riadnu dávku úsilia, trpezlivosti, tolerancie a dobrej vôle. Ak pridáte ešte aspoň štipku humoru, neurobíte chybu - podľa takéhoto receptu by sa váš vzťah mal "upiecť dozlatistva". Nestrácajte optimizmus, keď sa vám nie vždy podarí spomínané ingrediencie dodať v plnej miere, a nebojte sa omylov a chýb - bez nich by ste sa utváraním harmonického vzťahu nenaučili.

Čím začať

Zamyslite sa nad tým, prečo si váš partner vybral práve vás, a zvážte, či ste sa v tomto zmysle postupom času nezmenili k horšiemu. Ak sa mu na vás páčilo, že ste stále usmievaví a v pohode, snažte sa byť takí stále, hoci sa vám zdá, že k úsmevom už nemáte toľko dôvodov ako predtým. Ak ste teraz skôr zamračení a večne sa sťažujete, nečudujte sa, že už druhému tak úžasní nepripadáte.

Pokúste sa spomenúť si, čo sa naopak najviac páčilo vám na partnerovi. Nie je to náhodou tak, že teraz mu práve to, čo vás predtým toľko priťahovalo, zazlievate? Ak ste kedysi boli očarení jeho večne detskou dušou a bláznivými nápadmi, nevyčítajte mu, že je taký stále. Skôr sa v tom znova naučte nachádzať zaľúbenie - ide to, chce to len odvahu a odhodlanie.

Nesnažte sa vždy dôjsť ku kompromisu. Ustúpte občas partnerovi v jeho predstavách a požiadavkách úplne - nabudúce zase ustúpi bez výhrad on vám. A ešte inokedy urobíte obaja pár ústretových krokov a zídete sa niekde uprostred cesty.

Berte do úvahy, že každý má niekedy právo na zlú náladu a z toho prameniaca mrzutosť a trebárs aj trochu nespravodlivé a neústretové prejavy. Majte pre to pochopenie a vydržte - vy predsa tiež nie ste ustavične skvele naladení. A vedzte, že nálada sa nikomu nezlepší tým, že mu niečo začnete vyčítať alebo sa s ním hádať.

Nebáť sa prekážok

Žiadny vzťah nie je prechádzka ružovým sadom. Prekážky, ktoré vás na spoločnej ceste stretnú, sú od toho, aby ste ich spoločne prekonávali a po jej zdolaní si boli ešte bližší ako pred tým. Nevzdávajte vzťah kvôli malichernostiam, nesnažte sa z muža urobiť iného človeka. Berte ho, aký je, odpúšťajte mu chyby aj zlyhania. Ani vy nie ste dokonalí.

Postavte sa čelom prekážkam

Skutočne nevhodný pre partnerstvo je podľa psychológov len zločinec - recidivista, alkoholik, gambler alebo narkoman, chorobný žiarlivec a nenapraviteľný záletník. Ak ten váš nepatrí k niektorému zo spomenutých typov, určite stojí za to, aby ste vo vašom vzťahu (nie na partnerovej povahe) zapracovali. Neprikladajte fatálny význam jednorazovej epizódnej nevere. Hovorieva sa, že žena, ktorá túži po úplne vernom mužovi, by mala uzavrieť manželstvo s labuťou (aj keď ani títo vtáci si vraj nie sú tak dokonale verní, ako sa o tom tvrdí).

Ta príroda...

Stav zamilovanosti je daný zmenami v skladbe hormónov, práve preto sa zamilovaní cítia tak skvele. Bohužiaľ však telo nedokáže tento stav udržať donekonečna - limitom sú zhruba dva roky. Potom sa biochemická situácia vráti do normálu a my prestaneme vnímať svojho miláčika ako dokonalú bytosť. Robiť sa s tým nič nedá. Nezostáva, než pokúsiť sa partnera naučiť milovať aj bez hormonálnych okuliarov.

Ženy sa od mužov nelíšia len stavbou tela, pohlavnými orgánmi a hormonálnym vybavením, ale aj stavbou mozgu. To je dôvod, prečo ženy nemávajú orientačný zmysel a horšie chápu matematiku a muži zase nezvládnu robiť dve veci naraz a nie sú nadaní intuíciou. Berte to ako daný fakt.

Hovoríme inou rečou

Muži sa od žien líšia tým, že väčšinou veci myslia tak, ako ich povedali, a nič ďalšie už za tým nie je. Keď sa vás teda partner spýta, či je doma mlieko, odpovedzte mu "áno" alebo "nie". On vám tým naozaj nevyčíta, že ste ho nekúpila. A rozhodne tým nechce povedať, že ste horšia gazdiná než jeho matka. A už vôbec tým nenaznačuje, že vás nemá rád.

Rovnako tak muži nedokážu "čítať medzi riadkami". Ak poviete partnerovi, že vaša kolegyňa si kúpila krásne modré šaty, bude to brať ako nepríliš zaujímavú informáciu. Je naivné sa domnievať, že z toho vydedukuje, že by vám ich mal kúpiť k narodeninám. Podľa psychológov tiež úplne inak ženy chápu význam niektorých slov, a to aj tých najbežnejších. Vy, keď poviete "áno", vyjadrujete tým súhlas, zatiaľ čo muži slovkom "áno" chcú naznačiť, že k nim doľahla nejaká informácia (o tom, či s ňou súhlasí, alebo nie, začnú uvažovať až potom). Na to pozor už na radnici!

Hovoria muži a ženy naozaj inou rečou?

Muži vnímajú len asi štvrtinu toho, čo im hovoríte. Je to dané tým, že ženy hovoria rýchlejšie a muži pomalšie chápu. Takže neberte ako schválnosť, keď partner urobí niečo, o čo ste ho prosili, aby nerobil (či naopak) - on vašu prosbu s najväčšou pravdepodobnosťou vôbec nezaznamenal. Z týchto drobných komunikačných bariér medzi mužmi a ženami si nič nerobte, prípadne robte, ale žarty. Trebárs v štýle Oskara Wildea, ktorý povedal, že "najlepšou podmienkou šťastného manželstva je vzájomné neporozumenie".

Iní v radosti i žiali

Prijmite ako hotovú vec, že ​​z čoho máte radosť vy, zvyčajne nerozradostní partnera a naopak. Nehnevajte sa na neho, neskáčte nadšením, že sa vám podarilo vyprať z obrusu škvrnu od vína či že ste zohnala kabelku, ktorá má úplne rovnakú farbu ako vaše topánky. A predstierajte aspoň trochu radosti nad tým, ako autu pekne pradie motor či že istý futbalový klub postúpil do prvej ligy. Ani smútok nás väčšinou nepostihuje z rovnakých dôvodov. Partner nepochopí, prečo ste hysterická z toho, že rovnaké šaty ako vy si na ples obliekla aj iná dáma.

A vy si zase nemyslite, že má niečo osobne proti vám, ak ho zlomí to, že sa mu zlomil nástavec u vŕtačky (a už vôbec sa nepýtajte, na čo je mu vŕtačka dobrá, keď ten vešiak v predsieni rovnako nezavesil).

Ak sú v hre deti

Deti by mali byť dovŕšením a naplnením vzťahu. Nie vždy to tak dopadne. Zaobstarať si ďalšie dieťa, aby sa nefungujúci vzťah zlepšil, je sebecké hazardérstvo - želaný výsledok sa väčšinou nedostaví, čo odnesie predovšetkým ono dieťa. Deti sú významným zdrojom partnerských konfliktov. Hádať sa o ich výchovu či si ich "veselými kúskami" nechať vytekať nervy je bežné. Snažte sa radšej o väčší nadhľad. Ono je to predsa dosť jedno, či Peter bude hrať tenis či chodiť do huslí (zvyčajne to vyrieši Peter - vám povie, že ide od huslí či na tenis, zatiaľ čo bude robiť niečo úplne iné).

Rodina je základ

Užite si s partnerom "slobodný víkend", alebo aspoň večer. Deti určite neodložíte do útulku a ony to bez vás pár hodín či dní vydržia. Vášmu vzťahu bezdetné chvíle prospejú (vaša následná pohoda v duši zase potomkom). Dajte si pozor, aby ste čas a pozornosť nevenovali len deťom. Môže sa to zdať absurdné, ale väčšina mužov na svojich potomkov žiarli. Snažte sa teda venovať sa aj im a neodbýjajte ich - Petrovi neuškodí, keď ho raz vykúpete o pol hodiny neskôr, lebo vám partner nutne potrebuje rozprávať, ako dnes vybehol so šéfom.

Dbajte na svoj vzhľad, aj keď ste "len" doma s deťmi. Aj pre nich je dôležité, aby mamička bola pekná žena, a nie cuchta vo vyťahanom tričku špinavého od pribináčku. A čo ešte len váš partner - predsa vám stojí za to, aby ste bola stále príťažlivá, nie?

Rozmaznávajte svoju lásku

Nie nadarmo sa hovorí, že láska je ako kvetina. Ak sa o ňu správne nestará, uhynie - ak sa pestuje, rozkvitá. Preto nečakajte na zázrak a vezmite osud do vášho vzťahu do svojich rúk. Harmónia vzťahu je predovšetkým o vzájomnej tolerancii - neváhajte v tomto smere urobiť prvý krok. Snažte sa svojho partnera chápať, aj keď sa vám to niekedy zdá nemožné. Nevyhovárajte sa na to, že on sa vás chápať nesnaží. Ak začnete s tým vy, uvidíte, že zlepšenie nastane aj z jeho strany.

Neberte vzťah ako "niečo za niečo". Nepočítajte, koľko partnerovi poskytujete vy a koľko on vám. Nepodliehajte stereotypom a snažte sa, aby váš vzťah nezovšednel. Vždy však zvážte, či sa vami zamýšľané "spestrenie" bude páčiť tiež partnerovi.

Majme radi rodinu, ale aj seba

Či chceme alebo nie, harmónia v rodine je v ženských rukách a v hlave. Ak máme zo seba dobrý pcit, staráme sa o svoj vzhľad aj vnútro, ak si osvojíme  psychologické vedomosti o zdravej komunikácii v rodine, zvládneme všetko na výbornú. Ak máte pocit, že vám v tomto smere k dokonalosti kúsok chýba, skúste to napraviť.

Každý robí chyby a každý má nejakú minulosť. Ak chcete začať budovať vašu lepšiu budúcnosť, môžete začať hneď - v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline, Nitre, Prešove.

Nájdite si na zoznamke presne takého partnera, akého si prajete. My vám k tomu budeme držať palce!

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: