Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Trpíte strachom zo samoty?

30.apríl 2023
Trpíte strachom zo samoty?

Bojíte sa byť sami? Máte strach zo svojej osamelosti, a preto budete radšej s "niekým"? Strach zo samoty môže byť spôsobený mnohými rôznymi vecami.

Osamelosť by sa nemala zamieňať s pocitom strachu zo samoty a samotnou samotou. Každý má občas obdobie, kedy je sám, či už je to zo situačných alebo rodinných dôvodov alebo preto, že si to jednoducho zvolil sám. Byť sám môže byť vnímané ako veľmi pozitívne, pre niekoho aj príjemné a emocionálne osviežujúce, ak je to však úplne pod kontrolou toho daného človeka. Pre samotu musí byť človek ochotný občas aj niečo obetovať. Samota je stav, keď je človek sám a je odlúčený od ostatných ľudí aj partnerov a väčšinou na základe vlastnej voľby.

Dôležité je pochopenie vlastnej osamelosti

Samota a osamelosť je stav, keď človek zažíva silný pocit prázdnoty a zároveň aj určitý typ izolácie. Osamelosť je pocit, kedy si človek pripadá odcudzený a odrezaný od ostatných a od iného ľudského, zmysluplného kontaktu. Tí čo sú osamelí, sa cítia prázdni s veľmi veľkou vnútornou prázdnotou. Osamelosť môže byť reakcia na konkrétne situácie alebo udalosti, ako je napríklad smrť niekoho blízkeho alebo dlhšiu neprítomnosť nejakého milovaného človeka. Osamelosť môže tiež nastať po rôznych životných udalostiach. Po narodení dieťaťa, po rozchode, rozpade manželstva alebo po nejakej menšej ale aj väčšej životnéej udalosti. Osamelosť môže prísť aj počas manželstva alebo v podobných úzkych vzťahoch tam, kde je nedostatok tej pozitívnej komunikácie. Pod pojmom byť sám si každý človek predstaví niečo iné. Je dôležité si uvedomiť, že existujú určité prvky, ktoré pramenia z obáv a strachu. Samota a strach zo samoty môže prerásť až k úzkostiam, záchvatom paniky, najrôznejším fóbiám, depresiám, samovraždám, ale aj drogovej závislosti, alebo závislosti na alkohole až k akútnym a chronickým chorobám. Áno, choroby môžu byť vyvolané samotou a opustenosťou. Existuje tzv. normálna samota, čo je samota, ktorú má občas každý z vás, ale existuje aj tzv. chronická samota, čo je veľmi závažné ochorenie, ktoré je spojené so zvýšeným rizikom úmrtia, napríklad zlyhaním srdca alebo so samovražednými pokusmi. Ľudia, ktorí nie sú spoločensky integrovaní aj horšie spia. Cítia sa teda zle nielen po psychickej stránke, ale aj fyzickej. Základnou príčinou strachu zo samoty, môže byť aj strach z opustenia od toho druhého. Už malé dieťa sa bojí toho, že bude samo, samo sa totiž o seba nepostará. A je občas dosť zložité prevziať na seba a svoje rozhodovanie plnú zodpovednosť.

Ako sa dostať cez vlastný strach zo samoty?

Ide o silne negatívne pocity, ktoré môžu ovplyvniť vaše zdravie. Existuje aj zvýšené riziko skoršieho úmrtia.

Skúste si samotu užívať

Ak máte nejaké koníčky, venujte sa im. A ak chcete nejaké ďalšie skúsiť, nebojte sa ich vyskúšať. Neležte na gauči a neužierajte sa, venujte sa napríklad neporiadku v dome, upratovaniu kuchyne alebo údržbe záhrady.

Virtuálna samota

Nehľadajte priateľov len a len po sieti. Je fajn, keď sa môžete porozprávať s niekým úplne cudzím, ale nesmie sa to stať pravidlom. Vo výsledku to totiž môže vašu samotu iba prehĺbiť. Ak sa cítite naozaj sami, skúste zavolať a dohodnúť sa s kamarátmi alebo rodinou na tom, kto s vami pôjde napríklad na prechádzku alebo na kávu.

Nešťastné vzťahy

Je to veľmi krutý fakt, že sa ľudia tak strašne boja svojej samoty, že sa často rozhodnú vstúpiť do vzťahu s nesprávnou osobou. Môže to byť spôsobené aj obrovským tlakom zo strany rodiny, kamarátov a kolegov, či už z toho dôvodu, že vaše okolie si želá, aby ste sa vydala alebo oženili. Keď vás bude niekto tlačiť do stabilného a dlhotrvajúceho vzťahu, môže sa stať, že sa rozhodnete zle. Môžete sa zapliesť s partnerom, ktorý je pre vás úplne nevhodný a keď to zistíme, môže už byť neskoro. Zároveň môžete od svojho partnera/partnerky prijímať inokedy úplne nevhodné správanie alebo sa jednoducho akokoľvek inak nachytať. Vždy je dobré, sa na chvíľku pozastaviť, popremýšľať a prípadne si nechať poradiť od niekoho kto je vo vašom rozhodovaní úplne nezávislý.

Samota - ANO/NIE?

Osamelosť vo vzťahu

Čo ste schopní urobiť zo strachu, aby ste neboli sami? Budete tolerovať výstrelky svojho partnera/partnerky alebo sa dokonca necháte ovládať? Stojí vám vzťah s vaším partnerom/partnerkou za urážlivé správanie a možno aj slzy? Ako ďaleko ste schopní zájsť? Môžete sa vo svojom vzťahu cítiť extrémne osamelí, možno viac než len osamelí ako keby ste boli sami. Ste ochotní tolerovať hlbokú osamelosť a žiaľ v nefungujúcom vzťahu, aby ste sa vyhli "samote"? Týchto otázok o spokojnosti vo vzťahu si môžete položiť niekoľko. Dôležité je však, ako si dokážete odpovedať. A či váš vzťah za to vo výsledku naozaj stojí a nemali by ste sa v inom oveľa lepšie a šťastnejšie. Väčšinou sa musí stať až niečo veľké, čo naozaj otrasie vaším vzťahom, aby ste otvorili oči a prípadne nefungujúci vzťah ukončili. Nie vždy má človek tú silu a odvahu to urobiť ešte predtým, než to dôjde ďaleko.

Strach zo samoty má aj svoje pomenovanie, nazýva sa Monofóbia

Monofóbia je chorobný strach z osamelosti. Táto fóbia sa dá liečiť tmou. Tzv. terapia tmou pochádza z ďalekého východu, kde je to očistná kúra nielen pre telo ale aj myseľ. Táto terapia má veľmi pozitívny vplyv na zmiernenie civilizačných chorôb. Keď ste schopní chodiť každý deň do práce, plniť najrôznejšie úlohy, stíhať koníčky so svojimi deťmi, tak vás zaiste ani nenapadne dôvod, prečo by ste mali odpočívať a nájsť si chvíľku voľna. Keď sa vám podarí na chvíľočku z vášho každodenného rytmu vypadnúť, až potom pocítite, ako je vám vaše telo vďačné a ako by ste mali odpočívať ešte ďalšie minimálne tri mesiace. Odpočinku je nutné venovať sa aj počas každodenných starostí a počas celého roka. Pri terapii tmou sa dostanete do zariadenia, kde môžete odpočívať, ale tiež aj pracovať na sebe. Minimálna dĺžka, ktorá je odporúčaná pre túto terapiu, je celý týždeň. V niektorých zariadeniach sú vraj aj najrôznejšie cvičebné stroje, na ktorých môžete relaxovať pohybom a zároveň aj niečo urobiť pre svoju fyzickú kondíciu. Ako už bolo spomenuté, "byť sám" môže znamenať rozdielne vnímanie pre každého človeka. Táto fóbie má, obrovský vplyv na zdravie človeka, rovnako ako akákoľvek iná fóbia. Môže vám vyvolať záchvat paniky a medzi typické príznaky patrí napríklad zrýchlené dýchanie, potenie, nevoľnosť, nepravidelný srdcový tep, dýchavičnosť a celkový pocit strachu, ktorý ale každý musí rozoznať podľa svojho cítenia. Každý človek má iné cítenie svojich strachov.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: