Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Svetelná terapia pomôže telu aj duši

26.január 2015
Svetelná terapia pomôže telu aj duši

Mnoho ľudí trpí zimnou depresiou, ktorá pramení z nedostatku svetla. Absencii slnečných lúčov je pripisovaná aj nepomerne vyššia miera samovrážd v severských štátoch a práve odtiaľ pochádza svetelná terapia. Nie je nič jednoduchšie než si rozsvietiť špeciálne navrhnutou lampičkou svetlo, ktoré telu dodá potrebnú energiu.

Nemusíme upadať do depresie, aby sme si nevšimli nepomerne väčšej únavy práve v zimných mesiacoch. Kritickým obdobím býva hlavne január, tento rok bol najdepresivnejším dňom vyhlásený pondelok 19.1. Začať so svetelnou terapiou nie je neskoro, dni sú stále veľmi krátke a upadáme do nedôvery, že sa slniečko už nevráti. Väčšina ľudí odchádza aj sa vracia z práce za tmy a denné svetlo v podstate nezazrú, pretože žiarivky v kanceláriách a výrobných halách ho úplne utlmia.

Dôkazy o negatívnom vplyve absencie denného svetla na cirkadiánny systém, inými slovami na vnútorné biologické hodiny, sú známe už dlho. Vplyvmi tmy na ľudskú psychiku a snahou nájsť liek na afektívne sezónne poruchy sa okrem iného zaoberajú aj na Lekárskej univerzite v Južnej Karolíne. Hlavný výskumník, Gary Aston-Jones, tvrdí, že nedostatok normálneho svetla môže viesť k zmenám na mozgu, ktoré sa prejavujú odlišným správaním a môžu vyústiť do hlbokej depresie. Pokusy na laboratórnych potkanoch potvrdzujú, že zviera sa vďaka tme dostáva do stresu a snaží sa prísť s riešením vo forme tabletiek.

Posvieťte si na zimné neduhy

Výsledky svetelnej terapie sú viditeľné už po prvých piatich dňoch: zmierňuje sa únava, pomaly sa začína zvyšovať fyzická aktivita a zlepšuje sa nálada. Pozitívny obrat je platný najmä u pacientov, so silnými sezónnymi afektívnymi poruchami.

Na svetelnú terapiu možno dochádzať do najrôznejších relaxačných centier alebo si ju môžete dopriať v pohodlí domova. Na internete sú k dostaniu lampy s plnospektrálnymi simulátormi slnka, ktoré pomôžu s problémami. "Umelé slnko" pochádza z Fínska, kde je počet samovrážd najvyššií a stáva sa neoddeliteľným vybavením domácností. K dispozicii sú nielen funkčné simulátory v podobe štvorcových či obdĺžnikových panelov, ale vybrať si možno aj z dizajnových kúskov, ktoré skvele zapadnú do interiéru akéhokoľvek bytu.

Infrasauna

Kto si nevystačí s plnospektrálnym simulátorom slnka, môže investovať do infrasauny. Tie sú okrem iného vybavené farebnou chromoterapiou. Tá je založená na princípe rôznych vlnových dĺžok jednotlivých farieb svetelného spektra, jednotlivé diódy žiaria cez vodu a prostredníctvom zraku sa dostáva do tela a blahodárne pôsobí na jednotlivé telesné funkcie.

Aká farba pomôže práve vám?

Biela - Na jeseň a v zime nahradzuje slnečné lúče a podporuje tvorbu serotonínu, čím pomáha nervovému systému a skvalitneniu spánku. Pozitívny vplyv má na srdce, krvný obeh, trávenie, poruchy koordinácie a zraku.

Oranžová - Vzbudzuje pocit bezpečia, pomáha čisteniu pokožky, odstraňuje toxíny a potláča celulitídu. Stará sa o pevné tkanivá a napína pokožku - používaná v kozmetike.

Žltá - Podporuje duševnú i telesnú aktivitu, stimuluje krvný obeh a látkovú výmenu. Nápomocná je tiež pri zoštíhľujúcich kúrach. Oranžová farba je charakteristická pre topaz, ktorý pomáha odbúravať impotenciu, kŕčové žily, celulitídu a astma.

Zelená - Odbúrava neurózy a napomáha vnútornému kľudu, pôsobí proti bolestiam srdca v dôsledku dlhodobého pôsobenia stresu, únavy a nespavosti.

Modrá - Upokojuje, pomáha k hlbšej meditácii, oslabuje poruchy spánku, bolesti hlavy, bolesti v krku a kĺbové ťažkosti. Zlepšuje koncentráciu a zmierňuje strach a neurózu. Vplyv má aj na apetít, pretože znižuje chuť k jedlu.

Fialová - Rovnako ako modrá pomáha nervovému systému a skvalitneniu spánku, odbúrava stres a má očistné účinky. Navyše urýchľuje hojeniu rán a potláča celulitídu.

Červená - Je vhodná pre ľudí s vysokým krvným tlakom, povzbudzuje psychickú aktivitu a má stimulujúce účinky. Pôsobí proti kŕčom a stiahnutiu svalov, povzbudzuje srdce a reguluje krvný tlak.

[paf]

zdroje: http://www.scientificamerican.com/article/down-in-the-dark/

http://www.rajwellness.cz/clanky/infrasauna-svetelna-terapie/
http://www.zimnideprese.cz/produkty/category/plnospektralni-simulatory-slunce

Zdieľajte tento článok na: