Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Spoločné bývanie

14.marec 2016
Spoločné bývanie

Ak si s novým partnerom rozumiete, nastane chvíľa, kedy sa začnete pomaly, ale iste baviť o spoločnom bývaní...

Niekomu sa z tejto témy ježia chlpy na tele, iný sa nemôže dočkať, až bude so svojou láskou po celý svoj voľný čas. Ani jedna z možností nie je tá najlepšia.

Zachovať si chladnú hlavu

A to v akomkoľvek prípade! Či už vy ste "ten natešený" alebo naopak sa vám do toho veľmi nechce. O všetkom sa dá hovoriť v pokoji a vyvolávať hádky či rozpory je zbytočné. Ak nie ste na túto tému ešte pripravení, zhlboka sa nadýchnite a poproste vašu drahú polovičku, aby ste sa o sťahovaní porozprávali inokedy. Je ale dôležité sľub dodržať! V prípade, že svoj sľub nedodržíte, môžu totiž nastať ďalšie komplikácie - vyčítanie zo strany partnera, že s ním bývať nechcete apod.

Ujasnite si, čo vlastne chcete

Akčný a natešený typ - zkľudnite trochu. Je jasné, že sa tešíte, až budete so svojím partnerom tráviť viac času. Ste na to ale obaja naozaj pripravení? Skúšali ste sa vcítiť do toho druhého? A prečo po spoločnom bývaní vlastne tak túžite? Nie je to náhodou preto, že sa bojíte, že o toho druhého inak prídete? Nechcete ho mať len "pod dohľadom"? Je dobré, sa naozaj dôkladne zamyslieť a trochu zvoľniť.

Rezervovaný typ - nie je zlý nápad si položiť podobnú otázku, ako v predošlom prípade. Čo vás vedie k tomu, že sa vám do spoločného bývania nechce? Ak budete mať naozaj dobré argumenty, nebojte sa ich použiť. Sadnite si so svojou polovičkou o voľnom večeri a v pokoji si o tom pohovorte. Dajte partnerovi tiež priestor na vyjadrenie a dojdite k nejakému rozumnému kompromisu.

Kto sa bude sťahovať?

Toto je dôležitá otázka pre začiatok. Priateľ k priateľke, priateľka k priateľovi alebo obaja do nového bytu? Nájdite najprv všetky výhody existujúcich bytov (veľkosť, ich poloha, ...) a až potom premýšľajte nad sťahovaním do iného. Pre niektorých bude toto znamenať veľa kompromisov - sťahovanie sa do iného mesta atď.

Kedy sa sťahovať?

Nie je najlepším riešením sťahovať sa k partnerovi (popr. hľadať spoločné bývanie) týždeň po tom, čo ste sa spoznali. Na druhú stranu čakať so spoločným bývaním až do svadby asi tiež nie je úplne ideálne. Mnoho ľudí povie, že si spoločným bývaním "vyskúša" život spolu a uvidí, ako im to bude klapať. Druhí ale tvrdia, že spoločné bývanie nie je testovacia jazda pri aute, ktoré si chcete kúpiť. Že autá nemajú city, takže jeho city nezrania, keď si ho po nejakej dobe používania nakoniec rozhodnú nekúpiť, pretože auto už je všelijako opotrebované. Oba varianty sú extrémy. Dobré je, si vziať od každého trochu.

Spoločné bývanie by sa teda nemalo brať ako nejaká skúška. Je to váš život, žijete v prítomnosti a žiadne "skúšky" tu možné nie sú, keď už niečo urobíte, tak už to nevrátite späť. Keď vám to nevyjde, svet sa nezrúti, ale pokúste sa neraniť nikoho city tým, že mu dáte najavo, že to je len skúška a on je váš testovací subjekt. Aby vaše spoločné bývanie neprechádzalo žiadnym ťažkým obdobím, v nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať pár rád pre pokojné spolužitie.

Ako na to?

Dostatok priestoru

Dostatok fyzického priestoru je veľmi dôležitý. Mnoho párov sa rozhodne zdieľať priestor kvôli tomu, aby ušetrili. To ale nesmie znamenať, aby potom nemali ani dostatok miesta na to, aby sa mohli v pokoji nadýchnuť. Nie každý pár si ale môže dovoliť dvojizbový byt. Ale aj garsónka sa dá rozdeliť na rozumné časti, aj keby "vaším" kútikom mal byť stôl úplne v rohu. Deliacou časťou môže byť napríklad veľká skriňa.

Komunikácia

Podstatným prvkom spoločného bývania je komunikácia medzi oboma partnermi. Je kľúčom k zdravému vzťahu. Ľudia, ktorí spolu vedia komunikovať, sa nemusia pretvarovať. Keď spolu dvaja žijú, je bežné a normálne, že si občas "lezú na nervy" a trochu sa hádajú. Komunikácia je tu na to, aby vám pomohla také chvíle vyriešiť v pokoji. Rozprávajte sa o tom, čo vás trápi a čo vás naopak teší. Skúste druhého potešiť nejakou peknou vetou miesto výčitiek. Hovorte o svojich potrebách, prianiach, snoch a snažte sa byť otvorení, ústretoví a chápajúci.

Čas bez seba

Keď ide pár bývať do svojho prvého spoločného bývania, väčšinou sa zmení množstvo času, ktoré spolu trávia. Zrazu sú spolu stále. Aby nevznikali hádky, je dôležité, aby jeden rešpektoval potreby toho druhého, a naopak, aby ste sa nebáli si plniť tie svoje potreby. Keď teda budete chcieť ísť sám v sobotu večer do mesta, prečo nie? Každý potrebuje nejaký čas pre seba. Tým, že nebudete stále spolu, budete mať tiež viac "vecí", o ktorých hovoriť, napr. "Neuveríš, čo sa mi dnes stalo/čo som dnes videl..."

Realistické očakávania

Páry, ktorým to klape, neočakávajú od druhého nesplniteľné. Uvedomujú si totiž, že vzťah je skôr doplnkom ich života, než že by znamenal celý ich život. Keď idete bývať do bytu s "obyčajným" spolubývajúcim, tiež neočakávate, že vaše spolužitie bude len krásne a šťastné, ale naopak, že tu budú hádky o rôzne veci. Prečo by to v partnerstve malo byť inak? Nie je v tom v podstate žiadny rozdiel.

Vzťahy "vonku"

Keď sa k sebe nasťahujete, je ľahké sa izolovať od svojich iných spoločenských povinností a priateľov. Z počiatku si neuvedomujete, že ste sa kvôli partnerovi vzdali skoro všetkých svojich sociálnych potrieb. Takže aj keď vás váš vzťah napĺňa, nedovoľte, aby to bola tá jediná vec, ktorá vás bude napĺňať. Zostaňte v kontakte so svojimi kamarátmi a priateľmi, choďte s nimi na kávu alebo drink a hlavne sa nebojte nechať svojho partnera doma.

Rozdeľte si povinnosti v domácnosti

Zistite, ktoré domáce práce vám "nevadia" a ktoré naopak neznášate. Zhodnite sa na nejakom pláne, inak budú vo vašej domácnosti vládnuť neustále hádky o to, kto umyje riad a kto utrie prach. Naučte sa robiť s partnerom kompromisy a rozdeliť si úlohy. Pomôcť vám s tým môže tento článok.

Nič neuponáhľajte, dajte svojmu rozhodnutiu čas. Všetko si dopredu poriadne rozmyslite. A až sa nasťahujete, začnite fungovať ako tím, pomáhajte si a myslite na toho druhého. Naučte sa ospravedlňovať a riešiť konflikty pokojnou cestou. Buďte spokojným párom.

[Lil]

Zdroj:

http://thoughtcatalog.com/ally-rae-walton/2014/07/7-ways-couples-successfully-live-together/

Zdieľajte tento článok na: