Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Školský rok začal... pozor na vši

14.október 2016
Školský rok začal... pozor na vši

Kde sa tieto zvieratká berú? Ako sa šíria? Sú nákazlivé? A ako ich úspešne zničiť?

Voš je bezkrídly, malý a parazitný hmyz. Živí sa krvou, ktorú saje z pokožky hlavy. Vši sú veľmi častým problémom najmä u detí, ale môžu parazitovať aj dospelých. Tieto zvieratká sú veľmi nepríjemné, je ťažké sa ich zbaviť a hlavne "nákazlivé". Nie sú nebezpečné, nešíria žiadne choroby, ale ich uhryznutie spôsobuje svrbenie a podráždenie. Škrabanie postihnutých miest môže viesť k infekcii. Vši sú veľmi nákazlivé a môžu sa zároveň aj veľmi rýchlo šíriť z človeka na človeka, a to najmä v najrôznejších inštitúciách, skupinách, herniach alebo kdekoľvek inde, kde sa stretáva väčšie množstvo detí. Vši nemôžu lietať ani skákať, ale majú svoje malé "pazúriky", ktoré im umožňujú, aby sa mohli voľne prechádzať po vlasoch a pokožke hlavy. Jedna hnida, s ktorej sa vyliahne voš, dokáže údajne vyrobiť až 500 vajíčok. Vši nie sú známkou zlej alebo zanedbávanej hygieny. Môžu sa vyskytnúť naozaj u každého, nielen u sociálne slabšej skupiny ľudí. Nie sú prejavom u tých, ktorí si umývajú svoje vlasy málo.

Známky toho, že máte vši

Aj napriek tomu, že sú vši veľmi malé, tak je možné vidieť len voľným okom. Môžete vidieť samotné vši alebo ich vajíčka, ktoré sa nazývajú hnidy. Vyzerajú ako drobné, buď svetlé alebo hnedé drobné bodky, ktoré sú prilepené na každom vlasu zvlášť. Hnidy sú vajíčka, s ktorých sa vyliahne samotná voš. Dali by sa tiež prirovnať k lupinám, je tu určitá pravdepodobnosť, že si ich môžete pomýliť, rozdiel je v tom, že ich nemôžete odstrániť ani vytrepaním, ani hrebeňom. Hnidy, alebo vajíčka, sa dokážu vyliahnuť počas jedného až dvoch týždňov. Po vyliahnutí vyzerajú ako priehľadné, biele a veľmi nenápadné vecičky. Vajíčka môžu byť hneď pri korienkoch vlasov rovnako ako po celej ich dĺžke. Dospelá voš nie je väčšia ako sezamové semienko. Najviac sa vyskytujú pri ušiach a na temene hlavy. Ak nie je dospelá voš liečená, živí sa krvou niekoľkokrát za deň. Po uhryznutí všou nasleduje šteklenie, svrbenie a škrabanie, na základe citlivosti pokožky hlavy, môže sa prejaviť aj po pár dňoch. Pokožku hlavy môžu pokryť červené vriedky, ktorých škrabanie môže viesť k bakteriálnej infekcii. Najviac náchylní k ich šíreniu sú deti, je u nich väčší sklon k fyzickému kontaktu, kde sa dávajú hlavy k sebe a navzájom si napríklad požičiavajú čiapky. Na domácich miláčikov sa vši vraj preniesť nemôžu.

Ako na ne?

V lekárni zoženiete veľa prípravkov, ktoré sľubujú, že vši okamžite zabijú. Rozhodujúca je ale v prvom rade dĺžka vlasov. Ak sú napadnuté vlasy krátke, bude rozhodne oveľa jednoduchšie vši aj hnidy odstrániť. Každopádne nemôžete v žiadnom prípade počítať s tým, že by ste umyli hlavu a problém so všami bol vyriešený. Táto procedúra trvá niekoľko dní a pri dlhých vlasov môže trvať aj týždne. Okrem nejakého lieku, ktorý si zoženiete, je potrebné zakúpiť aj špeciálny hrebienok tzv. všiváčik. Pri drahších prípravkov je väčšinou už súčasťou balenia. Šampón s hrebienkom vám pomôže, aby ste sa zbavili vší, na hnidy budete musieť ísť ešte trochu inak.

Vši a školáci

Pár rád, o ktorých sa môžete dočítať všade na internete

  • Použite keramickú žehličku na vlasy, hnidy spáli. Z vlastnej skúsenosti môžem napísať, že výsledok nebol žiadny. Iba vyžehlené vlasy.
  • Umyte vlasy octom. Aj toto sme vtedy skúšali a bez výsledkov.
  • Kúpte si farbu a zafarbite si vlasy. U dospelákov je to dobrá varianta, ak použijete naozajstnú farbu s peroxidom, ale u detí, obzvlášť u dievčatiek s dlhými vlasmi, je toto trochu nevhodné.
  • Umývajte vlasy psím šampónom. Áno je to tak, psím šampónom. Toto máme odskúšané a naozaj to funguje.
  • Mokré česanie, ktoré je tiež alternatívou k ošetreniu predovšetkým ale u starších detí. Radí sa, aby ste na vlasy použili vazelínu, majonézu, olivový olej a to preto, aby sa vši údajne zadusili. Vyskúšanie tohto je na každom z vás, vlastnú skúsenosť nemám.

Musia deti zostať doma?

Musia. Mali by zostať rozhodne pár dní doma a nie sa hneď po prvej aplikácii a umytí hlavy do kolektívu vracať. Jedno umytie váš problém nevyrieši, je potrebné dodržiavať všetky pokyny, ktoré máte na odvšivovacích prostriedkoch popísané a prezerať hlavu každý deň. Prežívajúce hnidy prípadne odstrániť nechtom z príslušného vlasu.

Ako zabrániť šíreniu a opätovnému výskytu?

  • Vyperte všetkú posteľnú bielizeň a oblečenie, ktoré bolo v poslednej dobe nosené alebo používané, použite vodu s teplotou minimálne 50 stupňov. Ak máte sušičku, použite aj ju, a to po dobu aspoň dvadsiatich minút.
  • Všetko ostatné čo nejde vyprať, dajte do vákuových vriec na dobu aspoň 3 dni. Myslí sa tým napríklad veľké plyšové hračky.
  • Ak máte doma koberce, vysajte poriadne všade a následne vrecúško z vysávača vyhoďte.
  • Rozoberte detskú sedačku a poťah z nej vyperte. Detská sedačka je väčšinou pri likvidácii vši a hníd veľmi prehliadnuteľná. Aj napriek tomu, že je vo väčšine rodín využívaná každý deň niekoľkokrát.
  • Pozor na hrebene, gumičky do vlasov, čelenky, čiapky, šatky atď., namočte ich na minimálne hodinu do šampónu proti všiam a hnidám alebo do silného koncentrátu vody s alkoholom či octom. Môžete ich pridať aj k bielizni do práčky alebo jednoducho vyhodiť.
  • Nepoužívajte fén. Niekde sa na internete môžete dočítať, že je vhodné vlasy fúkať na vysokú teplotu, aby sa vši a hnidy spálili. Inde sa zase dočítate, že sa fény používať nemajú. A to práve preto, aby nedochádzalo k šíreniu fúkaním.
  • Potom, čo vši odstránite z vlasov, nemusíte tráviť hodiny upratovaním ani volať deratizátora, voš neprežije dlho potom, čo odpadne.
  • Ako prevenciu použite tea tree olej. Keď sa dozviete, že sa niekde, kam dochádzate, vši vyskytujú, nakúpte si tento olejček. Je veľmi účinný.
  • V skorších dobách sa na vši používal petrolej, v dnešnej dobe už to tak nie je, pretože je veľmi nebezpečný a predovšetkým vysoko horľavý.

Na čo si dať pozor!

  • Vy aj vaše deti, sa vyhnite kontaktu hláv pri športe, v škole, v škôlke...
  • Nepožičiavajte si čiapky, klobúky, šatky, hrebene, uteráky, prilby, a všetky ostatné možné pokrývky hlavy či to, čo sa vašich vlasov dotýkalo, alebo by sa dotknúť mohlo.
  • Dbajte na prevenciu, ak máte aj najmenšie podozrenie, že by sa vo vašom okolí alebo kolektíve mohli vši vyskytnúť.
  • Kontrolujte hlavu každý deň.
  • Nepoužívajte spoločné vankúše a lôžkoviny.

Zdroj:http://www.healthline.com/health/lice/how-long-do-lice-live

[kač]

Zdieľajte tento článok na: