Kde sa tieto zvieratká berú? Ako sa šíria? Sú nákazlivé? A ako ich úspešne zničiť?
Voš je bezkrídly, malý a parazitný hmyz. Živí sa krvou, ktorú saje z pokožky hlavy. Vši sú veľmi častým problémom najmä u detí, ale môžu parazitovať aj dospelých. Tieto zvieratká sú veľmi nepríjemné, je ťažké sa ich zbaviť a hlavne "nákazlivé". Nie sú nebezpečné, nešíria žiadne choroby, ale ich uhryznutie spôsobuje svrbenie a podráždenie. Škrabanie postihnutých miest môže viesť k infekcii. Vši sú veľmi nákazlivé a môžu sa zároveň aj veľmi rýchlo šíriť z človeka na človeka, a to najmä v najrôznejších inštitúciách, skupinách, herniach alebo kdekoľvek inde, kde sa stretáva väčšie množstvo detí. Vši nemôžu lietať ani skákať, ale majú svoje malé "pazúriky", ktoré im umožňujú, aby sa mohli voľne prechádzať po vlasoch a pokožke hlavy. Jedna hnida, s ktorej sa vyliahne voš, dokáže údajne vyrobiť až 500 vajíčok. Vši nie sú známkou zlej alebo zanedbávanej hygieny. Môžu sa vyskytnúť naozaj u každého, nielen u sociálne slabšej skupiny ľudí. Nie sú prejavom u tých, ktorí si umývajú svoje vlasy málo.
Aj napriek tomu, že sú vši veľmi malé, tak je možné vidieť len voľným okom. Môžete vidieť samotné vši alebo ich vajíčka, ktoré sa nazývajú hnidy. Vyzerajú ako drobné, buď svetlé alebo hnedé drobné bodky, ktoré sú prilepené na každom vlasu zvlášť. Hnidy sú vajíčka, s ktorých sa vyliahne samotná voš. Dali by sa tiež prirovnať k lupinám, je tu určitá pravdepodobnosť, že si ich môžete pomýliť, rozdiel je v tom, že ich nemôžete odstrániť ani vytrepaním, ani hrebeňom. Hnidy, alebo vajíčka, sa dokážu vyliahnuť počas jedného až dvoch týždňov. Po vyliahnutí vyzerajú ako priehľadné, biele a veľmi nenápadné vecičky. Vajíčka môžu byť hneď pri korienkoch vlasov rovnako ako po celej ich dĺžke. Dospelá voš nie je väčšia ako sezamové semienko. Najviac sa vyskytujú pri ušiach a na temene hlavy. Ak nie je dospelá voš liečená, živí sa krvou niekoľkokrát za deň. Po uhryznutí všou nasleduje šteklenie, svrbenie a škrabanie, na základe citlivosti pokožky hlavy, môže sa prejaviť aj po pár dňoch. Pokožku hlavy môžu pokryť červené vriedky, ktorých škrabanie môže viesť k bakteriálnej infekcii. Najviac náchylní k ich šíreniu sú deti, je u nich väčší sklon k fyzickému kontaktu, kde sa dávajú hlavy k sebe a navzájom si napríklad požičiavajú čiapky. Na domácich miláčikov sa vši vraj preniesť nemôžu.
V lekárni zoženiete veľa prípravkov, ktoré sľubujú, že vši okamžite zabijú. Rozhodujúca je ale v prvom rade dĺžka vlasov. Ak sú napadnuté vlasy krátke, bude rozhodne oveľa jednoduchšie vši aj hnidy odstrániť. Každopádne nemôžete v žiadnom prípade počítať s tým, že by ste umyli hlavu a problém so všami bol vyriešený. Táto procedúra trvá niekoľko dní a pri dlhých vlasov môže trvať aj týždne. Okrem nejakého lieku, ktorý si zoženiete, je potrebné zakúpiť aj špeciálny hrebienok tzv. všiváčik. Pri drahších prípravkov je väčšinou už súčasťou balenia. Šampón s hrebienkom vám pomôže, aby ste sa zbavili vší, na hnidy budete musieť ísť ešte trochu inak.
Musia. Mali by zostať rozhodne pár dní doma a nie sa hneď po prvej aplikácii a umytí hlavy do kolektívu vracať. Jedno umytie váš problém nevyrieši, je potrebné dodržiavať všetky pokyny, ktoré máte na odvšivovacích prostriedkoch popísané a prezerať hlavu každý deň. Prežívajúce hnidy prípadne odstrániť nechtom z príslušného vlasu.
Zdroj:http://www.healthline.com/health/lice/how-long-do-lice-live
[kač]