Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Je farba vlasov dôležitá?

24.august 2016
Je farba vlasov dôležitá?

Vlasy môžu mať rôzne farby. Môže to byť blond, hnedá, čierna, ryšavá, červená ... Súvisí ich farba s povahou a vlastnosťami človeka? A sú naozaj blondínky hlúpe?

Vedeli ste, že vlastne skoro celé vaše telo je pokryté vlasmi? Iba vaše pery, dlane a dolné časti nôh (chodidlá) nemajú žiadny porast. Niektoré z chĺpkov, ktoré rastú na vašom tele, sú tak malé a tak svetlej farby, že je naozaj ťažké ich vidieť. Na tvárach by sa dalo toto ochlpenie prirovnať k povrchu broskyne. Porast na horných a dolných končatinách je vidieť trochu lepšie a zvyčajne s pribúdajúcim vekom hustne. Najdlhší a najhustejší porast zo všetkého je práve na hlave. Rovnako ako je vo vašej pokožke pigment (tzv. melanín), ktorý farbu spôsobuje, tak ho nájdete aj vo vlasoch. Čím viac melanínu vaše vlasy majú, tým majú tmavšiu farbu. Koľko melanínu máte, závisí od vašich génoch, ktoré ste dostali od svojich rodičov. Ak sa narodíte so svetlými vlasmi, väčšinou vám s pribúdajúcim vekom stmavnú. Keď naopak zostarnete, budete mať s najväčšou pravdepodobnosťou vlasy šedé až biele. To preto, že sa melanín začne vytrácať. Chĺpky a porast majú na tele špeciálne úlohy. Pomáhajú chrániť a udržiavať vaše telo v teple. Vaše riasy zase majú udržiavať nečistoty a prach z okolia očí. Obočie má chrániť oči pred potom, aby sa do nich nedostal. Keď sa rozhliadnete okolo seba, tak si všimnete, že ľudia sa vlasmi líšia, existuje veľa kombinácií typov vlasov, farieb a štýlov. Môžu byť krátke, dlhé, vlnité, rovné, blond, čierne, hnedé, červené a tak ďalej. Rozhodujúce sú gény, ktoré dostanete od svojich rodičov.

Ako vlastne vlasy rastú?

Vlasy rastú z malých vreciek v koži, nazývané folikuly. Vlasy začínajú rásť z koreňa v spodnej časti folikulu. Ich korienok sa skladá z buniek keratínu. Krv z krvných ciev na pokožke hlavy utvorí korienok, ktorý vytvorí viac buniek a tým spôsobí, že vlasy porastú. Ako vlasy rastú cez kožu, prechádzajú cez olejovú upchávku. Olejová žľaza dodáva olej do vlasov a udržuje ich lesklé a mäkké. Zároveň ich aj toto môže robiť tiež mastnými. To je dôvod, prečo je nevyhnutné umyť si vlasy.

Skutočnosti o folikulách a vlasoch:

 • Folikul môžete mať asi 5 miliónov po celom tele.
 • Máte asi 100.000 folikulov na pokožke hlavy.
 • Vlasy rastú veľmi rýchlo a mužské vlasy rastú rýchlejšie ako ženské vlasy. Jediná časť tela, ktorá rastie rýchlejšie, je kostná dreň, mäkký materiál vnútri kostí. Vlasy na hlave rastú v priemere o cca 15 centimetrov za rok. Takže, aj keď je to jedna z najrýchlejšie rastúcich vecí na vašom tele, predsa len to chvíľku trvá.
 • Stratíte v priemere asi 50 až 100 vlasov denne. To preto, že váš vlas vo folikule rastie určitú dobu a tá sa potom vyčerpá a vlas následne vypadne. Kým inde sa otvorí nová a narastie zároveň aj nový vlas. Keď folikuly prestanú rast, čo je s pribúdajúcim vekom normálne, tak sa vlasy stenčia alebo dokonca prestanú rásť a preto dochádza k plešatosti.

Ako sa o vaše vlasy správne starať?

Aj keď sa zdá, že sú vaše vlasy mŕtve, nemali by ste sa o ne prestať starať. Mali by ste ich pravidelne umývať.

A viete, ako sa najlepšie o vašu vlasovú pokožku starať?

 • Namočte ju.
 • Použite malé a rozumné množstvo šampónu.
 • Masírujte si pokožku vašej hlavy, ale nebuďte príliš hrubí.
 • Naozaj veľmi dobre opláchnite všetok aplikovaný šampón tak, aby ste nemali ani jednu bublinku z peny.
 • Mokré vlasy osušte suchým uterákom, ale iba jemne, neškrabte ju.
 • Češte ich opatrne s hrebeňom so širokými zubami, najmä ak sa jedná o vlasy kučeravé. Použite kľudne aj najrôznejšie prípravky na rozčesávanie, ktoré sú na trhu, aby ste si vlasy nezničili a nepolámali.
 • Ak vám to čas dovolí, nechajte svoje vlasy uschnúť len na vzduchu. Každodenné fénovanie pre nich nie je zdravé.
 • Ak sa vaše vlasy viac mastia, umývajte ich častejšie. Keď trpíte na lupiny, skúste zmeniť šampón a použite špeciálny.

Akú farbu vlasov bude mať vaše bábätko?

Premýšľali ste niekedy nad tým, akú farbu vlasov bude mať vaše dieťa? Ľudia majú 46 chromozómov a odborníci odhadujú, že v týchto 46 chromozómoch je asi 60.000 až 100.000 génov. Deti získavajú celkom 23 chromozómov od matky a 23 chromozómov od otca. Je teda veľmi pravdepodobné, že môže vyjsť strašne veľa kombinácií toho, akú budú mať vaše deti farbu vlasov. Veda o genetike je veľmi zložitá. Ale rozhodne platí, že farba vašich vlasov bude mať aj vplyv na farbu vlasov vášho bábätka.

Zaujímavosti o vlasoch:

 • Ryšavá je najvzácnejšia farba vlasov po celom svete a čierna je naopak tou najčastejšou farbou vlasov.
 • Prieskum, ktorý bol vykonaný na zistenie spojitosti vzťahu medzi osobnosťou a farbou vlasov mal za výsledok to, že blondíny sú považované za koketné a zábavné, hnedovlasý ľudia sú väčšinou vážni a chytrí a ryšavý sa sú zase silní.
 • Po chemoterapii môžu vaše vlasy dorásť, ale je tam zároveň aj dosť veľká pravdepodobnosť, že budú rásť v inej farbe, než aká bola pôvodná farba.
 • Vo vlasoch môže byť asi 14 rôznych stopových prvkov, vrátane zlata.
 • Ľudia s blond vlasmi majú v priemere najväčší počet vlasových prameňov.
 • Ryšaví ľudia majú v priemere najnižší počet vlasových prameňov (asi 86.000).
 • Podľa prierezu ľudského vlasu je možné určiť rasu človeka. Ázijské vlasy sú kruhového tvaru, africké vlasy majú plochý tvar a európske vlasy sú oválneho tvaru.
 • V starom Grécku sa verilo, že ľudia s červenými vlasmi sa zmenia na upírov potom, čo zomrú.
 • V starovekom Grécku boli blond vlasy spojené s prostitúciou.
 • V období renesancie si čiernovlasé ženy farbili svoje vlasy na svetlejší odtieň pomocou konského moču.

A sú teda vlastne blondínky hlúpe?

Nejedná sa len o nejakú osobnú "krabičku", kam si ženy s blond vlasmi okamžite zaradíte? Otázka typu: "Sú blondínky hlúpe?" je trochu diskriminačná. Predsudky voči hlúposti blonďatých sa často nezakladajú na žiadnych zodpovedajúcich skutočnostiach. Na túto tému vznikol dokonca aj výskum, ktorý zisťoval a porovnával inteligenciu blondínok. Aj vo filme "Pravá blondínka" bolo ukázané, že blondínky nie sú zas tak úplne hlúpe. A sú teda naozaj blondínky hlúpejšie ako brunetky či ryšavky? Vo výskume vyšla prekvapivá odpoveď: medzi bielymi ženami, ktoré uviedli, že majú blond vlasy, bolo zistené najvyššie priemerné IQ a druhý najvyšší medián, alebo stred IQ. Priemerné IQ bolo teda namerané v celkovom počte respondentov vyššie ako 100.

Zdroj: http://www.newkidscenter.com/What-Hair-Color-Will-My-Baby-Have.html

http://www.iflscience.com/editors-blog/are-blondes-actually-dumb/

[kač]

Zdieľajte tento článok na: