Pozná to snáď každý rodič. Nejedno dieťa si niekedy domov zo škôlky alebo z pieskoviska prinieslo nepozvaného hosťa. Mrľa, škrkavky alebo dokonca bičíkovec črevný dokážu poriadne potrápiť a pripraviť veľa bezsenných nocí celej rodine. Dobrá správa je, že sa dá nepríjemná háveď, ktorá spôsobuje zdravotné problémy a často aj pocity hanby a trápnosti, zbaviť za výdatnej pomoci byliniek!
S rozličnými parazitmi sa stretávame dnes a denne a možno si to ani neuvedomujeme. Pritom v dobách pre nás dávno minulých boli ľudia zvyknutí z času na čas podstúpiť akúsi očistu organizmu, ktorá ich mala zbaviť všelijakých parazitov a cudzopasníkov. Najčastejšie na vyčistenie svojho tela od nepozvaných hostí používali ricínový olej alebo siahli po bylinkových tinktúrach. Dnes sa na odčervovaciu prevenciu nedbá a pre väčšinu z nás je téma cudzopasníkov v našom tele tabu, kým sa parazity veľmi zreteľne nezačnú hlásiť o slovo.
S parazitmi sa stretávame celý život. Pokiaľ je organizmus zdravý, väčšina z nás nemusí ani postrehnúť, že je niečo v neporiadku. Problém nastáva v momente, keď je organizmus človeka oslabený, a začnú sa prejavovať nežiaduce symptómy cudzopasníkov v našich útrobách. V momente, keď nás začnú sužovať časté hnačky, bolesti brucha, bolesti hlavy či dokonca dýchacie problémy a nevysvetliteľné chudnutie, mali by sme zbystriť. Hneď samozrejme nemusí ísť o prítomnosť parazitov v našom tele a problém môže byť niekde inde, tak či tak by sme ale mali navštíviť lekára.
Niektorí liečitelia dokonca veria, že škodcovia, ktorí si nepozorovane lebedia v našom organizme, môžu za celú škálu rôznych ochorení, ktoré nás trápia.
Snáď najčastejšie do styku s parazitmi, či už tými vonkajšími alebo vnútornými, prídeme, ak máme doma nezbedníka predškolského veku alebo dieťa školou povinné. Nie nadarmo sa jedni z najčastejších parazitov volajú škrkavka detská, mrľa detská a voš detská. Vo veľkom detskom kolektíve, kde si ratolesti často zabúdajú umývať ruky a v ich ústach skončí kde aká hračka, sa nechceným kamarátom darí veľmi dobre. Larvy mrle a vajíčka škrkavky sa do svojho hostiteľa dostanú zo zle umytej zeleniny a ovocia.
Zdrojom nákazy sú potom aj hlísty priľnuté za nechtami na rukách. Výnimkou nie je prítomnosť vajíčok a lariev napríklad v lôžkovinách alebo na oblečení. Takže deti, ktoré si nevedomky žužajú ruky a rozličné hračky, sú najčastejšími obeťami nepozvaných hostí a často dochádza k tomu, že parazity poctia svojou prítomnosťou celú rodinu.
Zatiaľ čo sa nepozvaní hostia udomácňujú v našej tráviacej sústave a v iných orgánoch, spôsobujú poriadnu neplechu. Akonáhle si všimnete, že má ratolesť až podozrivo často šmátravú ručičku na zadočku, mali by ste zbystriť.
Môžu ju trápiť práve mrle. Larvy mrle detskej ukladajú vajíčka v oblasti konečníka, preto majú deti pocit svrbenia. Ďalšie prejavy sú oveľa závažnejšie, od úporných hnačiek je len krôčik na dehydratáciu a dokonca môže hroziť až zápal čriev.
Z prekérnej situácie sa môžete dostať von, pokiaľ siahnete po prírodných pokladoch. Než tak urobíte, dobre schovajte všetky sladkosti aj cukry. Najmä hlísty a mrle zbožňujú cukor všetkého druhu, takže maškrtením by ste sa im akurát zavďačili. Naopak sa uistite, že máte doma poriadnu zásobu bežne dostupnej karotky. Malým nešťastníkom, u ktorých máte podozrenie na mrle, potom jeden až dva dni podávajte iba čerstvú nastrúhanú mrkvu a k nej aj čerstvú mrkvovú šťavu.
Ďalším zdrojom prenosu cudzopasníka na človeka je v podstate prehnaná láska k domácim miláčikom. Práve štvornohí miláčikovia sú hostiteľmi rozličných vnútorných parazitov, ktorí sa veľmi ľahko premiestnia na pána. Najmä keď si občasným pobozkaním od psa či mačky nechávajú majitelia vyznávať lásku alebo im dovolia prespávať v posteli. Najlepšou prevenciou je teda nenechávať si od štvornohého člena rodiny olizovať tvár, a pokiaľ k tomu dôjde, tvár si umyť, dodržiavať správnu hygienu a po kontakte so zvieraťom si pravidelne umývať ruky.
Samozrejmosťou by malo byť odčervenie psov aj mačiek aspoň štyrikrát do roka, čím sa riziko prenosu cudzopasníkov na človeka značne zníži, avšak vylúčiť úplne nemožno.
Okrem malých detí a majiteľov domácich zvierat sú ohrození ešte náruživí konzumenti mäsa. Mäso samo o sebe škodlivé nie je, teda v prípade, že je tepelne riadne upravené. Pokiaľ si ale nemôžete odoprieť tatársky biftek alebo si radi často pochutnávate na krvavej flákote mäsa, môže sa ľahko stať, že si na vás počíha pásomnica bezbranná alebo nebezpečný svalovec.
Osvedčené babské rady sa zhodujú. Najlepším vyháňačom parazitov z tela je prachobyčajný cesnak. O očistných a blahodarných účinkoch cesnaku vedeli už starí Egypťania, ktorí ho pojedali vo veľkom pre odčervenie a proti rôznym infekciám. Aj dnes by bolo najideálnejšie konzumovať niekoľko strúčikov čerstvého cesnaku denne, ale okolie by z takej liečivej kúry určite nadšené nebolo a zrejme by vám nepoďakoval ani podráždený žalúdok. V rozumnej miere je ale viac ako vhodné cesnak do jedálnička zaradiť.
Najnovšie prieskumy totiž dokazujú, že šťava z cesnaku dokáže zlikvidovať až 60 druhov plesní a viac ako 20 druhov baktérií. Okrem očisty organizmu cesnak ešte prispieva k celkovej vitalite.
Na otravné škrkavky aj mrle zaberá kombinácia cesnaku a mlieka. Najlepšie je nechať ráno vylúhovať niekoľko strúčikov cesnaku v hrnčeku teplého (nie horúceho) mlieka. Mliečny liečivý nápoj by sa mal konzumovať nalačno a kúra by sa mala opakovať hneď niekoľko dní až do odstránenia všetkých parazitov. Ako príjemnejší variant môžete zvoliť konzumáciu povestnej cesnakovej nátierky a pokiaľ je pre vás obyčajný cesnak až príliš dráždivý, skúste ho nahradiť cesnakom medvedím.
Na podporu účinku stavte ešte na jedno eso. Tým je zemežlč okolíkatá (Centaurium erythraea). Liečivka je to naozaj rozporuplná. Nevábne meno dáva tušiť škaredý vzhľad bylinky, ale zemežlč svojim výzorom skutočne prekvapí. Na prvý pohľad totiž upúta svojimi nežnými ružovými kvietkami a jej prítomnosť doslova rozžiari každú lúku. Svojmu odpudivému názvu napriek tomu spanilá kráska nezostala nič dlžná. Jej meno sa totiž skvele odráža vo výrazne horkej chuti, ktorou sa zemežlč môže pochváliť.
Práve horká chuť bylinky predurčuje na boj proti rôznym zažívacím neduhom a výluh zo zemežlče sa stal vytúženým pomocníkom pri vypudzovaní cudzopasníkov z tela.
Okrem zemežlče má na parazity v tele odpudzujúci efekt ešte voňavé korenie. Oproti zemežlču je černuška siata (Nigella sativa) čiže čierna rasca chuťovo málo výrazná, napriek tomu v sebe ukrýva značnú silu. Pridať ju môžete ako korenie do najrôznejších pokrmov alebo si z nej rovno vyrobte čaj. Pravidelné pitie čaju z čiernej rasce pomáha vyriešiť problémy s parazitmi v črevách, ale funguje aj ako liek pri ľahkej otrave jedlom. Celkovo detoxikuje organizmus a pýši sa silnými antibakteriálnymi účinkami.
Trefou do čierneho pri voľbe korenia, ktoré pôsobí preventívne aj pri akútnych problémoch, je sušený kalich s púčikom klinčekovca koreňového alebo klinčekov. Už v minulosti sa za klinček platilo zlatom, avšak vtedy bol cenený hlavne pre svoju výraznú arómu. Dnes sa pre nás stal neodmysliteľným pomocníkom pri dochucovaní jedál a hlavne predzvesťou vianočného veselia, keď usrkávame čerstvé varené víno, ktorého chuť je povzbudená práve exotickým klinčekom. Okrem chuťových pohárikov klinček ocení celý náš organizmus.
Aromatické korenie má totiž silné dezinfekčné účinky, protivírusové a protiplesňové vlastnosti a hlavne vyháňa parazity z tela.
Našťastie je množstvo chutí, ktoré milujeme, a parazity nenávidia. Ako prevenciu používajte pri varení oregano, tymián, fenikel alebo muškátový oriešok. Najmä posledný spomínaný preukáže službu nielen vášmu zdraviu, ale z pokrmu urobí božskú záležitosť.
Neviditeľní zabijaci. Každú noc vystavujete svoj organizmus ich negatívnemu vplyvu. Aké riziká pre zdravie predstavujú plesne žijúce vo vankúšoch? Budete prekvapení,....
Riešenie je jednoduché - ak používate vankúš so syntetickou náplňou, zbavte sa ho. Uprednostnite páperový. Perie je navyše prírodný materiál, ktorý ponúka vysoký komfort pre váš spánok. Už naše babičky vedeli dokonalé vlastnosti peria oceniť a starostlivo schraňovali každé husacie pierko. Aj perové lôžkoviny sa však treba pravidelne čistiť. Viete, ako často?
Perové prikrývky je vhodné čistiť po 3-6 rokoch, vankúše každé 2-3 roky. Pranie v domácich podmienkach nie je ideálne. Neodstránite všetky nečistoty a navyše riskujete, že pokiaľ lôžkoviny dostatočne nevysušíte, perie scvrkne alebo bude zapáchať. Vhodnejšie je teda navštíviť čistiareň peria, ktorá deky a vankúše kompletne zrenovuje. Kvalita služby u jednotlivých firiem sa však môže značne líšiť...
A čo si nájsť novú lásku napríklad na internetovej zoznamke?
[ivi]