Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Prekuknite tajomstvo splnu

13.október 2020
Prekuknite tajomstvo splnu

Stres, väčšia únava ako inokedy, chýbajúci spánok, viac práce pre policajtov, pretože ľudia bývajú agresívnejší... Prečo sa za splnu cítime horšie? S čím všetkým musíme počítať?

Staršie štúdie švajčiarskych vedcov ukázali, že hladina aktívneho spánku sa počas splnu znížila o tretinu, sťažilo sa aj zaspávanie. Testovaní "spáči" produkovali menej melatonínu - hormónu spôsobujúceho ospalosť. Výsledky sa zhodujú s tými, ku ktorým dospel pri podobnom výskume Michael Smith z univerzity vo švédskom Göteborgu. Odborníci nevedia presne, prečo je ľudská biológia spojená s Mesiacom. Pripúšťajú, že môže ísť o pozostatok z minulosti, keď pre človeka nebolo bezpečné spať pod jasným mesačným svetlom hlbokým spánkom, pretože v takom prípade bol viac ohrozený.

Biorytmy v prírode sú nepopierateľné a prebiehajú nezávisle na nás. Sú denné, mesačné, ročné. Nikto napríklad nespochybní, že nás ovplyvňuje deň a noc. Cez deň je ľudské telo prirodzene aktívne, so stmievaním aktivita klesá a prechádza do pokoja navodeného nocou. Vplyvom radu vymožeností, predovšetkým umelého osvetlenia, okamžitého zabezpečenia tepla a pod., mnohé biorytmy nemusíme tak jasne vnímať, ale nevyeliminujeme ich. Teda? Nie je dobré ísť "proti" nim, ale snažiť sa byť s nimi v súlade.

Vec vody

Jasnou ukážkou cesty proti biorytmom sú nočné smeny. Ľudia, ktorí v nich dlhodobo pracujú, začínajú časom trpieť rôznymi zdravotnými problémami. Po denných sú biorytmy mesačné. Tie pôsobia tzv. cez vodu. Čo to znamená? Najlepšie sú vidieť fázy Mesiaca na oceáne, na ktorom pôsobí odliv a príliv. Mesačný rytmus zjednodušene povedané hýbe vodou, posúva ju. Niečo podobné prebieha aj v ľudskom tele. Pôsobenie splnu je zjavnejšie u osôb, u ktorých je metabolizmus vody, jej spracovanie a šírenie narušené.

Viac sa to prejavuje u ľudí, ktorí majú vody relatívny nadbytok či nedostatok. Vplyv splnu na spánok je ukážkou najuchopitelnejšou. Ak nemôžete spať, nespíte! Teraz jasnejšie... V tele pracujú s vodou obličky, pankreas a pľúca. A splnová nespavosť značí nepríjemnosti s obličkami. Tie, podľa čínskej medicíny, tzv. chladia srdce, upokojujú ho. Ak to robí zle, nedostatočne, srdce sa neponorí do pasivnejšieho režimu. Dôsledkom je naše bdenie, "blúdenie" po byte, nočný nepokoj. Mimochodom, experti dospeli k záveru, že v dňoch pred splnom rastie vo večerných hodinách počet telefónnych hovorov a pripojenie k internetu.

Infarkty a pôrody

Senzitívnejšie deti sú v tomto období nervóznejšie, častejšie plačú, dospelí sa horšie sústreďujú. Mnohokrát sa k splnu dáva znamienko rovnosti pôrodu, ale výskum uskutočnený v Nemecku nič také nepotvrdil. Rovnako záporne hovorila aj austrálska štúdia. Iné však ukazujú na opak. Niektoré slovenské pôrodné asistentky hovoria anonymne: "Áno!" Pôrodníci skôr: "Nie." "Pôrod je opäť biorytmická vec. Akt, pri ktorom ide o veľký posun a odvod vody."

Působí na vás úplněk?

Telo by chcelo...

...za splnu viac nehy a sexu! Údajne. To je asi otázka "na telo" každého z vás. Každopádne to mierne odporuje tvrdenie, že krátko pred splnom veľa ľudí pociťuje väčšiu únavu než inokedy, majú problémy s trávením, psychosomatické ťažkosti. Niekto začne počas splnu s diétou, iný s nežnosťami. Ani tu nemá oficiálna veda (zatiaľ) jasné dáta. Všetko je vypozorované a vychádza z tzv. alternatívnych medicín, východných filozofií či múdrostí predkov. Čo nie je nutne známka čohosi zlého.

Pravidelný pôst na splny, novy aj polovice Mesiaca môže byť účinný, pretože človek má v túto dobu naozaj väčšiu tendenciu k hladovaniu, čisteniu. Ovšem držať hladovku len za splnu a myslieť, ako to bolo očistné, je omyl. V čase splnu sa podľa niektorých znalcov horšie hoja rany, viac krvácajú. Pripúšťajú to aj sami lekári. Potichu! Že by podľa splnu plánovali operácie, nepripúšťajú. Plánovať cielene operácie podľa splne naozaj nemožno. A ešte pohľad astrologičky: Ženy sú k fázam Mesiaca vnímavejší než muži.

Čo na to fauna?

Zoológovia pozorovali tri roky 39 žralokov spanilých žijúcich pri pobreží Palauskej republiky v Tichom oceáne. Zistili, že za splnu prebývajú v hlbokých vodách, kdežto v čase, keď je Mesiac v prvej štvrti, zostávajú na plytčine. Veterinári na tému spln názor nemajú, ale jeho vplyv na zvieratá pripúšťajú. Správanie zvierat je viac prirodzené, prírodné, aj keď tiež individuálne, však... Psy večer dlhšie štekajú a mačky bývajú nepokojné. Zvieratá bývajú v tomto období agresívnejšie, aspoň podľa zvýšeného počtu pacientov napadnutých predovšetkým psov.

Sila "zo svitu"

Mesiac má vplyv aj na vlastnosti dreva. Málokto dnes vie, že záleží na tom, v akom období mesačnej fázy prebehne výrub stromov. Tým získava drevo buď väčšiu húževnatosť, alebo lepšiu spracovateľnosť či menšiu horľavosť. Kedysi dávno, pri ručnom spracovávaní dreva, toho naši prapredkovia využívali. Dnes, v čase priemyselnej veľkovýroby, zostávajú tieto skúsenosti zabudnuté. Hlúposť? Prečo by teda korenárky a bilinkárky vyrážali trhať liečivky špeciálne o splne, kedy má daná bylina najväčšiu silu, kvalitu a najviac energie?

Jaké se vám zdají sny během úplňku?

Len kvôli povere? Mimochodom, už niekoľkokrát skloňované biorytmy, ktoré súvisia aj s liečivou flórou, sa stali základom pre špecifické typy farmárčenia, kedy sa dodržiavajú rokmi osvedčené doby výsevu plodín pre semeno, pre koreň atp. Problém je v tom, že skôr ľudia žili vo väčšej harmónii s prírodou. Vnímali jej "odporúčanie", zákonitosti, plynuli rovnakým smerom ako ona. To sa výrazne zmenilo. Nechodíme spať so sliepkami, nejeme to, čo by bolo pre telo v danú ročnú dobu v našom prostredí typické, nemáme dosť prirodzeného fyzického pohybu.

Ideme de facto proti prírode, takže potom vplyv nejakej malinkej byliny ťažko cítime. Tým sa okrádame o prirodzené cesty, ako by nám mohlo byť lepšie - často bez chémie - aj ako by sme boli psychicky vyrovnanejší, prirodzene šťastní. Ale to už sme na odvrátenej strane splnu...

Fázy mesiaca

Novolunie

Mesiac sa dostáva pred Slnko, vychádzajú a zapadajú súčasne - Mesiac v noci na oblohe nenájdeme. V kalendári je čierny kotúč. Fáza sa prejavuje menej výrazne ako spln, ale silu má. Začína nový cyklus, nová energia. Pri nove je odliv.

Pribúdajúca, tzv. prvá štvrť

Po novoluní začína Mesiac dorastať. Na oblohe je vidieť ako úzky kosáčik, ktorý pribúda až do tvaru písmena D. To trvá asi šesť dní. Táto fáza sa nazýva aj I. štvrtinou Mesiaca. Púť k splnu asi po 13 dňoch je II. štvrtinou.

Spln

Mesiac dokončil polovicu cesty okolo Zeme, je na opačnej strane od nej ako Slnko. Jeho strana privrátená k Slnku stojí na nebi ako biele jasné koleso, v kalendári je označený ako svetlý kotúč.

Ubúdajúca, tzv. posledná štvrť

Štvrtá fáza Mesiaca, ktorý putuje ďalej, jeho zatienená strana ho zdanlivo deformuje sprava doľava a začína fáza ubúdajúceho Mesiaca (III. a IV. štvrtina). Je vidieť v tvare písmena C.

Znáte všechny fáze měsíce?

Prípad Titanik

Mesiac spôsobuje príliv a odliv, pohyb más vody. V januári 1912 bol podľa vedcov nebývalo silný spln. Na polostrove Labrador a ostrove Newfoundland vnikli vody oceánu do plytkých vôd. Ten spláchol ľadovce, ktoré inak "sedia" na brehu. Uvoľnené ľadové hory sa vydali do dráhy Titanicu. O tri mesiace neskôr sa jeden z nich stal osudným pre 1500 ľudí.

Verte, neverte

"Spln spôsobuje ospalosť a omráčenie tých, ktorí spia pod jeho lúčmi," poznamenal si v prvom storočí nášho letopočtu rímsky učenec Gaius Plinius Secundus. Vychádzal zo svojich pozorovaní a jeho závery o "neblahých" účinkoch splnu na ľudské správanie prežili v rôznej forme dodnes. Podľa prieskumov verejnej mienky takmer 92% opýtaných verí, že Mesiac ovplyvňuje ľudské správanie. V ďalšom prieskume tvrdilo 40% opýtaných, že fázu Mesiaca vnímajú a pri splne trpia poruchou spánku alebo vnútorným nepokojom.

"V týždni okolo splnu sú sny najbizarnejšie," tvrdí autor britskej štúdie profesor Richard Wiseman. Sám však netuší, prečo tomu tak je. Najčastejšími "nočnými morami" okolo splnu sú vraj sny o nahote, prenasledovanie, pádoch, lietanie či celebritách. Podľa legiend obchádzajú za nocí, keď je Mesiac v splne, upíri a vlkolaci. "Spln má svoje špecifiká," hovorí astrológ Milan Gelnar. "Keď sa v tom čase rodia deti, tak údajne ich rodičia majú spolu rozpor..."

Vo vesmíre si objednávate všetko a dokonca aj to, ako bude váš život vyzerať. Myslite teda iba pozitívne a využite silu Mesiaca k tomu, aby ste dokončili, čo ste sa doteraz báli, alebo začnite znova. Skúste sa znovu zamilovať, skúste sa zoznámiť so ženou alebo mužom. Prechádzka s pozorovaním úplného zatmenia, je tiež skvelá taktika, ako sa spoločne vydať na jednu z prvých zoznamovacích schôdzok.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: