Vypadávanie vlasov je normálne! V kefách nachádzame vlasy a sprcha sa upcháva, pretože denne strácame asi 80 vlasov. Ale niekedy je vypadávanie vlasov znepokojujúce, keď máte pocit, že strácate oveľa viac vlasov ako obvykle, takže sa pýtate: prečo mi padajú vlasy? Ak chcete zistiť, či je vaše vypadávanie vlasov dôvodom na obavy, je dôležité najprv porozumieť cyklu rastu vlasov.
Tri fázy rastu a vypadávanie vlasov sa nazývajú anagénne, katagénne a telogénne fázy. Anagén je aktívna fáza vlasov. To je, keď sa tvoria nové vlasy, tlačí vlasy, ktoré prestali rásť do folikulu. Katagén je prechodné štádium, v ktorom sa rast zastaví a vonkajšia koreňová pošva (výstelka vlasového folikulu) sa stiahne a prichytí sa ku korienku vlasu. Toto je známe ako klubové vlasy. A konečne telogén je kľudová fáza, kedy je vlasový folikul úplne v pokoji a klubový vlas je úplne vytvorený. Tu zvyčajne začína vypadávanie. Každý deň vypadne asi 25 až 100 telogénnych vlasov.
V každom prípade budete mať chĺpky v každej z týchto fáz. Ako vidíte, vypadávanie vlasov je normálne a je súčasťou vlasového cyklu. Nadmerné vypadávanie vlasov známe ako telogén effluvium ale môže spôsobiť vypadávanie veľkého množstva vlasov. Vypadávanie vlasov sa tiež líšia u mužov a žien. Mužská plešatosť môže začať po puberte a v priebehu rokov. Vypadávanie vlsov začína nad spánkami a pokračuje po obvode a na temene hlavy, aby sa vytvoril prstenec vlasov pozdĺž spodnej časti pokožky hlavy.
U žien spôsobuje ženská plešatosť pomalé rednutie vlasov, najmä na temene hlavy, a je zrejmá aj okolo časti čela.
Tu je zoznam spúšťačov, ktoré by mohli ovplyvniť váš rast vlasov.
Veľké stresory, ako je smrť milovaného človeka, rozvod alebo operácia, môžu spôsobiť nadmerné vypadávanie. Pôrod tiež niekedy vedie k strate vlasov niekoľko mesiacov po pôrode. Po narodení prvého dieťaťa musíte rýchlo prísť na to, ako byť mamou a ešte to urobiť všetko dobre. Stres z toho je tak ohromujúci, že vlasy začnú rednúť a vlasová línia ustupuje.
Alopécia je porucha spôsobená narušením produkcie vlasov a má niekoľko rôznych typov. Najbežnejším typom alopécie je androgenetická alopécia. V súčasnosti postihuje najmenej 50 miliónov mužov a 30 miliónov žien a je dedičná. Ďalšou formou alopécie je alopécia areata. Ide o autoimunitný stav, ktorý napáda zdravé vlasové folikuly a spôsobuje vypadávanie vlasov. Vlasy vypadávajú v malých kúskoch z pokožky hlavy a môžu tiež vypadávať na iných častiach tela. Jazvivá alopécia, známa tiež ako jazvy alopécie, je vzácnym typom vypadávania vlasov, ktoré ničia vlasové folikuly a na ich mieste sa tvorí zjazvené tkanivo.
Niektoré príznaky zahŕňajú silné svrbenie, opuch a červené alebo biele lézie na pokožke hlavy.
Vypadávanie vlasov môže byť spôsobené niekoľkými rôznymi nedostatkami, vrátane anémie a nedostatku B12. Jednou z najčastejších príčin vypadávania vlasov u žien je nedostatok železa. Železo je nevyhnutné na produkciu proteínu vlasových buniek. Nedostatok B12 môže spôsobiť únavu a nedostatok energie a môže tiež spôsobiť vypadávanie vlasov. Naše telo potrebuje vitamíny a živiny, aby si vytvorilo vlasy.
Hormonálne zmeny sú veľkým prispievateľom k vypadávaniu vlasov u žien. Hormóny sa menia vplyvom stresu po tehotenstve, počas perimenopauzy a menopauzy. Ženám sa odporúča nechať si vyšetriť hormóny (bez ohľadu na vek) odborným lekárom. Väčšina lekárov sa príliš hlboko nezaoberá hormónmi a tým, ako ovplyvňujú naše telá. Odborný lekár áno. Prostredníctvom jednoduchého krvného testu môžete posúdiť, kde sú vaše hladiny stresu a hladiny hormónov a potom si vziať vhodné doplnky stravy alebo biodentické hormóny, ktoré vás podporia.
Testosterón sa premieňa na DHT pomocou enzýmu 5-alfa reduktázy. Vedci sa teraz domnievajú, že problémom nie je množstvo cirkulujúceho testosterónu, ale úroveň väzby DHT na receptory vo vlasových folikuloch. DHT zmenšuje vlasové folikuly, takže zdravé vlasy nemôžu prežiť.
Ako hypotyreóza (kedy vaše telo neprodukuje dostatok hormónov štítnej žľazy), tak hypertyreóza (kedy vaše telo produkuje príliš veľa hormónov štítnej žľazy) môžu viesť k nadmernému vylučovaniu. Štítna žľaza pomáha regulovať telesný metabolizmus tým, že riadi produkciu bielkovín a tkanivové využitie kyslíka. Akákoľvek nerovnováha štítnej žľazy preto môže ovplyvniť vlasové folikuly.
Chemoterapeutické lieky sú bežne známe tým, že spôsobujú vypadávanie vlasov. Niekoľko ďalších liekov však môže zahŕňať vypadávanie vlasov ako vedľajší účinok. Drogy môžu spôsobiť vypadávanie vlasov tým, že narúšajú normálny cyklus rastu vlasov. Lieky môžu spôsobiť vypadávaný vlasov telogén effluvium a anagén effluvium. Telogén effluvium, ako už bolo spomenuté, je najbežnejším typom vypadávania vlasov vyvolaného liekmi a objavuje sa v priebehu dvoch až štyroch mesiacov po užití lieku.
Anagén effluvium nastáva, keď vlasy stále rastú a bránia bunkám produkovať nové vlasy. K tomu obvykle dochádza niekoľko týždňov po užití lieku a spôsobuje ľuďom stratu chĺpkov z obočia a ochlpenia na tele.
Dedičná plešatosť môže znamenať, že ste náchylní na vypadávanie vlasov. Až 40% mužov a žien zažije niektorú formu tohto stavu. Vypadávanie vlasov obvykle začína v 20 a 30 rokoch, hoci u žien sú zmeny najviditeľnejšie po menopauze. Ide o prirodzený stav, ku ktorému dochádza v dôsledku kombinácie hormonálnych hladín a starnutia.
Účes alebo účesy, ktoré ťahajú za vlasy môžu spôsobiť vypadávanie vlasov. Ošetrenie horúcim olejom a trvalá môžu tiež spôsobiť vypadávanie vlasov a ak sa vytvoria jazvy, môže to byť trvalé.
S vekom si väčšina ľudí všimne určité vypadávanie vlasov, pretože rast vlasov sa spomaľuje. V určitom okamihu vlasové folikuly prestanú rásť vlasy, čo spôsobuje rednutie vlasov na našej pokožke hlavy. Vlasy tiež začínajú strácať farbu. Ženská vlasová línia prirodzene začína ustupovať.
Aj keď sa vypadávanie obvykle zastaví samo, lekár by vám mohol skontrolovať základný zdravotný stav a poskytnúť vám lekársku radu ohľadom možnej liečby.
Napríklad Minoxidil podporuje rast vlasov v dôsledku dedičného vypadávania vlasov. To môže byť aplikované na pokožku hlavy, aby pomohlo ženám so slabými vlasmi a čelným vypadávaním vlasov. Minoxidil voľne pochádza z USA.
Špenát má niekoľko živín, ako sú vitamíny A, C a železo, ktoré všetky podporujú rast vlasov. Špenát je na rast vlasov skvelý a asi po ôsmich mesiacoch, kedy si ho pridáte do svojho ranného smoothie a budete si udržovať hladinu stresu pod kontrolou, váš vlasový stylista bude ohromený vašim rastom.
Laserové zariadenia využívajú laserovú technológiu nízkej úrovne na stimuláciu rastu vlasov v pokožke hlavy a vlasových folikuloch. U nás tieto prístroje ešte na trhu neprerazili, ale môže sa tak čoskoro stať.
Snažte sa vyhnúť účesom, ktoré ťahajú za vlasy. Vyhnite sa agresívnym chemikáliám a sérom, ktoré môžu vlasy zbytočne zaťažovať.
Masáž pokožky hlavy môže zvýšiť hrúbku vlasov zvýšeným prietokom krvi.
Doplnky môžu pomôcť zvýšiť hladinu vitamínov vo vašich vlasových folikuloch. Správne doplnky stravy by mali obsahovať aminokyseliny, meď, zinok a biotín.
Pre mnoho ľudí sú ich vlasy tým, čo ich robí krásnymi. Keď stratíte vlasy - z akéhokoľvek dôvodu, môže to byť zničujúce. Najmä ženy si pestujú závislosť na svojich vlasoch a vidia ich ako odraz svojej vlastnej identity. Keď stratíme vlasy, naše sebavedomie sa často zníži a je pre nás ťažké považovať sa za krásne. Aj keď je ťažké toto myslenie nalomiť, verte, že na tom, čo máte na hlave, nezáleží. Ženy nemusia byť obmedzované, aby vyjadrili svoju ženskosť iba dlhými vlasmi.
Ženy môžu tiež zažiť rednutie vlasov a nie je to nič, za čo by sa mali hanbiť. Je dôležité podniknúť kroky na to, aby ste sa s vypadávaním vlasov vysporiadali pozitívnym spôsobom. Nie je to život ohrozujúce a nemení to úroveň vašej príťažlivosti.
Nedávno ste si umyli vlasy. Mali by ste sa cítiť čisto a vaše vlasy majú byť pružné a objemné, ale namiesto toho vám vlasy priľnú k pokožke hlavy a vyzerajú v cope priam vlhké. Mastné vlasy môžu byť v najlepšom prípade nežiaduce, ale keď sa to stane bezprostredne po umytí vlasov, môže to byť extrémne nepohodlné a frustrujúce.
Zdravá pokožka hlavy produkuje určité množstvo oleja, aby chránil vlasy a udržovali pokožku hlavy hydratovanú, ale niekedy môže náš životný štýl, zvyky alebo typy vlasov spôsobiť, že vlasy produkujú viac oleja, než je nutné. Ak bojujete s mastnými vlasmi, nehanbite sa. Je to prirodzené a dá sa to ľahko liečiť. Rovnako ako pokožka na tvári aj pokožka hlavy produkuje kožný maz, čiže mastnosť, ako súčasť prirodzeného obranného systému vášho tela proti vonkajším faktorom, ako je vlhkosť alebo znečistenie.
Tieto oleje skutočne potrebujeme, aby naše vlasy vyzerali lesklé. Existuje ale niekoľko vecí, ktoré by mohli prispievať k množstvu kožného mazu, ktoré vaša pokožka hlavy produkuje. Ľudia s rovnými vlasmi môžu byť frustrovaní, keď zistia, že ich vlasy môžu byť obzvlášť náchylné na usadzovanie mazu. Vlasy s viacerými vlnami, kaderami alebo textúrou majú tendenciu sa ľahko vyhýbať hromadeniu oleja, pretože oleje nemôžu len tak kĺzať priamo po vlasovom stvole.
Ak hľadáte partnera, môžete si so svojimi zdravými a žiarivými vlasmi urobiť krásnu profilovú fotografiu. Stačí si jednoducho vytvoriť profil a napísať ľuďom, ktorí vám budú sympatickí. Môžete ale využiť aj vedecký dotazník.
[ivi]