Každoročne ochorie na chrípku zhruba desať percent obyvateľov Slovenskej republiky. A to aj napriek tomu, že k dispozícii je účinné očkovanie, ktoré by počet chorých mohlo výrazne znížiť.
Ak dostanete chrípku, môžete liečiť upchatý nos, bolesť hlavy, kĺbov či svalov, ale vírus chrípky ako taký zlikvidovať nedokážete. Jedinou ochranou je prevencia. Okrem pohybu na zdravom vzduchu, zdravej stravy a života pokiaľ možno bez stresov je to predovšetkým očkovanie. Ochrana očkovaním podľa odborníkov nastupuje zhruba do dvoch týždňov a účinnosť vakcíny sa pohybuje od 70 do 90 percent. A ak napriek očkovaniu ochoriete, bude mať pravdepodobne choroba miernejší priebeh a rýchlejšie odznie.
Chrípka spadá do veľkého komplexu ochorení horných dýchacích ciest, na ktorých sa podieľa viac ako sto rôznych vírusov a baktérií. Všetky spočiatku vyvolávajú rovnaké príznaky a väčšina chorých si s nimi poradí viacmenej sama. Preto aj chrípku považuje rad ľudí za banalitu, okolo ktorej sa len tropí veľa humbuku. K tomuto názoru neblaho prispieva aj to, že mnoho praktických lekárov alebo aj lekárov-špecialistov považuje za zbytočné svojim pacientom očkovanie aktívne odporúčať. Na komplikácie sprevádzajúce toto ochorenie však ročne umierajú až 2000 ľudí. Nemuselo by to tak byť, keby sa toľko nebránili očkovaniu. Každoročne sa totiž u nás nechá proti chrípke očkovať len 5 až 7 percent obyvateľstva, v krajinách západnej Európy je to priemerne 17 percent a v Kanade 33 percent.
Chrípka vyberie zo štátnej kasy ročne takmer miliardu korún. V nemocniciach sa z nej každým rokom lieči až 16 000 chorých. Nemuselo by to tak byť. Očkovanie by mohlo ochrániť zhruba 90 percent zdravých dospelých a u seniorov by až o 70 percent znížilo počty hospitalizovaných so zápalom pľúc a až o 80 percent riziko úmrtia. "Nechala som sa očkovať proti chrípke, a rovnako som ju dostala," tak znie prvé z najčastejších argumentov proti očkovaniu. "Veľa ľudí ochorelo práve preto, že si nechali dať vakcínu s vírusom chrípky," vytýka druhý. Ani v jednom nie je však zrnko pravdy. Vakcína chráni proti najrozšírenejším a najviac ohrozujúcim kmeňom chrípky v konkrétnej sezóne a pripravuje sa každý rok nová.
Najviac používané vakcíny obsahujú antigény celkom troch chrípkových vírusov, dva typu A a jeden typu B. Niektoré vakcíny obsahujú štyri zložky, súčasťou dvoch typov vírusu A a dvoch typov vírusu B. Na základe dát z viac ako stovky svetových laboratórií môže Svetová zdravotnícka organizácia každým rokom predpokladať, ktoré chrípkové vírusy budú v populácii najviac cirkulovať, a vydať odporúčania k zloženiu novej očkovacej látky.
Tá potom chráni proti konkrétnym chrípkovým vírusom. Očkovacie látky sa vyrábajú z vysoko čistených kmeňov chrípky získaných pomnožením na kuracích embryách. Nakaziť sa teda vinou samotnej vakcíny je holý nezmysel.
Robiť niečo na poslednú chvíľu nebýva to najrozumnejšie riešenie. Platí to aj v prípade prevencie chrípky. Keď sa necháte očkovať v čase, keď už chrípkové obdobie začalo, môžete sa s ochorením dostať do kontaktu skôr, než došlo k vytvoreniu dostatočného množstva protilátok (do dvoch týždňov po očkovaní). Niekedy vám po vakcinácii môže pripadať, že ste ochoreli, ale nie je tomu tak. Príznaky, ako sú zvýšená teplota, únava, slabosť alebo bolestivosť svalu v mieste očkovania, sú len reakcie, ktoré za jeden až dva dni samy odznejú.
Optimálny termín pre očkovanie je pred začiatkom chrípkovej sezóny, čo je práve teraz, pretože chrípka alebo chrípková epidémia sa spravidla hlási medzi decembrom a februárom. Preočkovať by ste sa mali nechať každý rok. Dôvodom nie je krátka účinnosť vakcíny, ale obrovská variabilita chrípkového vírusu a jeho nadanie k zmenám. Každý rok sa teda stretávame s trochu iným vírusom, ako bol ten v predošlej sezóne.
Očkovanie proti chrípke je doporučované najmä ľuďom starším ako 65 rokov, pacientom s chronickým ochorením alebo po odstránení sleziny, ľuďom v liečebniach dlhodobo chorých, domovoch dôchodcov, a samozrejme tiež zdravotníkom, úradníkom alebo učiteľom, ktorí prichádzajú každoročne do styku s mnohými ľuďmi. Z chronických ochorení ide najmä o vážnejšie respiračné alebo kardiovaskulárne ochorenia, diabetes mellitus či iné metabolické ochorenia, poruchy imunitného systému, obličkovú nedostatočnosť pod. Všetci by mali myslieť na to, že očkovaním nechránia len seba, ale aj svoje okolie. Mal by ho teda absolvovať každý, kto žije s deťmi, tehotnými ženami a s chorými, pre ktoré môže mať chrípka fatálne následky.
Očkovanie u detí je určite vhodné, ak trpí nejakým chronickým ochorením. U zdravých detí je rozhodnutie na zvážení rodičov. Kontraindikácii je len veľmi málo - vakcína proti chrípke nemôže byť aplikovaná ľuďom, ktorí sú alergickí na jej niektoré složky, deťom mladším šiestich mesiacov a osobám s práve prebiehajúcim horúčkovitým ochorením.
Ľuďom, ktorí patria do niektorých z tzv. rizikových skupín obyvateľstva, u ktorých môže chrípka znamenať aj ohrozenie života, hradí očkovanie zdravotné poisťovne. Niektoré z nich majú aj rôzne preventívne programy, v rámci ktorých môžu o preplatenie vakcíny požiadať aj ďalšie skupiny obyvateľstva. Výhoda očkovania je však úplne zrejmá aj bez nich - stačí si totiž spočítať pomer ceny očkovania vo výške zhruba 500 € a to, o čo každý človek príde počas pracovnej neschopnosti. Preto niektoré podniky radšej svojim zamestnancom očkovanie hradia alebo na ne aspoň prispievajú.
Pokiaľ na vás aj napriek všetkým opatreniam chrípka predsa len zaútočí, mali by ste si hneď naordinovať pokoj na lôžku a začať užívať preparáty účinkujúce proti niekoľkým príznakom naraz. Napríklad antipyretiká ako paracetamol, ibuprofen a pod. A ak navyše obsahujú aj látky na uvoľnenie upchatého nosa a vitamín C, tým lepšie. Predovšetkým by ste ale nemali zabúdať na dostatočný prísun tekutín. Vo chvíli, keď sa o vás pokúša chrípka, by ste mali vypiť aspoň dva až tri litre tekutín denne. Nápoje by mali byť vlažné. Ak ich ochorenie komplikuje bakteriálna superinfekcia, sú potrebné antibiotiká. Pomôcť môže tiež podporná liečba liekmi s obsahom enzýmov (najznámejší je Wobenzym).
Pri užívaní spoločne s antibiotikami zlepšujú prienik antibiotík do postihnutých tkanív a tým aj celkový liečebný účinok. Enzýmové lieky navyše pôsobia proti zápalu a opuchu a podporujú oslabenú imunitu.
Ako sa ešte pripraviť na chrípku? Celoročným otužovaním. Znamená to žiť v súlade so sebou aj s prírodou a byť v období chrípok plní sily a energie. Energetický základ pre jesenný a zimný čas získame v lete, a preto je dôležité si leto naozaj užiť. Znamená to dopriať si pohodu, jesť veľa zeleniny a ovocia, najlepšie zo svojej záhrady, a tiež si užiť pohybu, avšak nie v tom najväčšom teple. Tým si "dobijeme baterky" a budeme mať dosť sily prežiť aj následný chlad a nepriazeň počasia. Bohužiaľ nie vždy sa nám to podarí.
Chrípka je vážnejšia ako viróza a je to ochorenie jedným konkrétnym typom vírusov. Avšak aj pravá chrípka je inak zdravým organizmom dobre zvládnuteľná, pokiaľ ju však vyležíme. Býva spojená s bolesťou kĺbov, svalov a vysokými horúčkami, čo nás k pokoju zvyčajne donúti. Problémy môžu nastať u starých ľudí alebo u oslabených jedincov. Viróza sa chrípke podobá, ale má jasne bakteriálny pôvod. Baktérie sú totiž úplne iné organizmy než vírusy - inak pôsobia, inak sa množia a tiež sa inak likvidujú. Virózy mávajú ďaleko miernejší priebeh a nemusíme sa ich báť. Avšak aj tu je pokoj dôležitou súčasťou liečby.
Bez problémov. Len pozor na prípravky, ktoré vytvárajú falošný pocit zdravia. Človek potom nemá impulz na to, aby zostal v pokoji, a môže sa ľahko preťažiť. Pri užívaní uvedených prírodných prípravkov si môžete byť istí, že akonáhle sa cítite lepšie, tak sa už uzdravujete.
Môže ich byť viac. Nevyležená chrípka je pre organizmus záťaž, a tak môže spustiť "nachystané" autoimunitné choroby, ako je reumatoidná artritída, roztrúsená skleróza, Crohnova choroba a rôzne zápaly, vrátane najobávanejšieho zápalu srdcových štruktúr. Predídeme tomu jednoducho. Keď je telo boľavé a unavené, doprajme mu pokoj. Až sa uzdraví, opäť veselo a naplno vykročme do života.
Nezabudnite tiež na zdravie prospešný pohyb a bežte si s novo nabitou energiou zabehať do parku. A kto vie, možno práve tam sa zoznámite s novým, športujúcim partnerom.
[ivi]