Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Poznáte grécke špeciality?

17.júl 2023
Poznáte grécke špeciality?

Chystáte sa na dovolenku? Vybrali ste si Grécko alebo nejaký z jeho nádherných ostrovov? A patríte medzi gurmánov? Tak to ste zvolili, ako najlepšie ste mohli. Viete, na akých dobrotách si budete môcť pochutnať?

Grécko je štát ležiaci v južnej Európe, na juhu Balkánskeho polostrova. Patrí k nemu aj veľa ostrovov ako napríklad Zakynthos, Rhodos, Kréta, Kos, Santorini a veľa ďalších. Podľa údajov z roku 2011 malo Grécko skoro necelých 11 miliónov obyvateľov. Úradným jazykom je gréčtina. Medzi najväčšie grécke mestá sa počíta Solún a Atény.

Grécke zvyky a tradície

Rodina je pre tento národ všetkým. Udržujú sa tu rozsiahle príbuzenské vzťahy a aspoň raz denne sa typickí Gréci schádzajú pri jednom stole. V čase najrôznejších sviatkov sa schádza celá rodina aj príbuzní. Všetci tancujú a spievajú a pochutnávajú si na dobrom jedle. Ich typické zvyky a tradície sa viažu k prírode, ale samozrejme s postupom času, príchodom novej a modernej technológie sa tieto zvyky udržujú už skôr len na vidieku. Gréci oslavujú Vianoce, Veľkú noc, ale aj 1. Máj, aj keď inak, a to úplne po svojom. Počas ich sviatkov je celý ich každodenný život paralyzovaný.

Grécka hudba

Hudba, ktorá je pre Grécko typická, je veľmi pestrá a rozmanitá. Počiatky siahajú až do 8. storočia př.n.l. Tanec bol v dávnych dobách súčasťou viery a viac ako 90% Grékov sa hlási k pravoslávnej cirkvi. Grécka hudba je u obyvateľov veľmi obľúbená a vek nehrá žiadnu úlohu. Medzi spevákmi, ktorí sa preslávili aj za samotnými hranicami Grécka, patrí napríklad Ross Daly. Hudobných nástrojov, ktoré sa využívajú, je veľa, sú to rôzne druhy fláut, píšťal, ale aj bubienkov, bubnov a strunových nástrojov.

Grécke nápoje

Obľúbeným nápojom je alkoholické ouzo a metaxa, zabudnúť by sa nemalo ani typické grécke víno a frappé.

Víno

Víno je najčastejším a najobľúbenejším nápojom. Podľa bájnej histórie má víno tiež pochádzať práve z Grécka, z ostrova Ikaria, ktoré sa nachádza v Egejskom mori. Vína vyrobené v Grécku sú oveľa silnejšie oproti ostatným vínam vyrobeným inde po svete.

Ouzo

Typický alkoholický nápoj, ktorý sa destiluje z vína a do ktorého sa následne pridáva aníz, škorica, klinčeky, iné bylinky a korenie. Farba tohto nápoja je číra, obsah alkoholu je okolo 45% a podáva sa s ľadom, vodou alebo je výborný s citrónovou limonádou typu Sprite.

Tsipouro

Nápoj príbuzný ouzu, ale pripravovaný bez anízu. Tento destilát sa pripravuje z ovocia, ktoré sa vylisuje.

Metaxa

Metaxa sa pripravuje destiláciou z niekoľkých druhov vína, následne potom dozrieva minimálne tri roky v sudoch z duba a následne sa na dochutenie pridáva tajná zmes bylín a voda. Presné zloženie vám nikto len tak nepovie.

Káva

Typickou gréckou kávou je frappé, ľadová káva, ktorá sa pripravuje s penou na povrchu. Pripraviť ju môžete pomocou rozpustnej kávy, vody, cukru a mlieka.

Grécka kuchyňa

Gréci milujú zdravé jedlá a jedná sa o typickú stredomorskú kuchyňu. Vo svojom jedálničku si potrpia na čerstvé ingrediencie. Väčšina jedál má aj svoje typické názvy a vo veľkej miere sa využíva olivový olej, šaláty a najznámejší syr s názvom feta. Medzi typické mäsá, ktoré patria na pravý grécky stôl, sú kozie, jahňacie, rybie a morské živočíchy. Zákusky sú veľmi sladké a pripravované z medu. Určite poznáte aj názvy jedál ako napríklad mussaka, gyros, tzatziki, i toto všetko sú názvy pokrmov, ktoré pochádzajú z Grécka. A v nasledujúcich riadkoch sa na tieto pokrmy a recepty pozrieme podrobnejšie.

Grécky šalát

Základ a príloha každého gréckeho jedla. Čerstvá uhorka, paradajka, olivy, červená cibuľa, olivový olej, citrónová šťava, ocot a syr feta.

Dolmathakia

Plnené hroznové listy. Obvykle sú plnené ryžou, píniovými orieškami a čerstvými bylinkami. Podávajú sa teplé.

Spanakopita

Listové pečivo plnené gréckym syrom feta a špenátom. Kúpiť ich môžete v najrôznejších tvaroch, veľkostiach a hlavne v Grécku kdekoľvek.

Grécka kuchyňa je výborná

Gyros

Zakúpite ho kdekoľvek po celom svete, už aj ako formu rýchleho občerstvenia, vďaka jeho rozšírenosti a obľúbenosti. Gyros je mäso napichnuté vertikálne na ihle, ktoré sa opeká postupným otáčaním a ktoré je následne okrajované. Podávať sa môže v chlebovej placke nazývanej pita alebo v tortille so zeleninou, šalátom, cibuľou. Mäso môže byť kuracie, teľacie, jahňacie alebo aj bravčové. V kombinácii s hranolčekmi, ktoré sa pridajú do pity, sa toto celé v Grécku nazýva souvlaki. Biely dresing, ktorý sa pridáva na gyros, sa volá tzatziki.

Tzatziky

Dresing z gréckeho jogurtu, do ktorého sa zamieša cesnak, olivový olej, kôpor a nastrúhaná uhorka.

Chorta

Takto sa nazýva šalát, ktorý sa pripravuje zo špenátových alebo iných zelených listov, prípadne i rias, ktoré sa najprv sparia a následne pokvapkajú citrónom a zalejú obľúbeným gréckym olejom.

Moussaka

Tento pokrm si môžete objednať už skoro po celom svete a pochádza z Grécka. Je to niečo podobné ako lasagne, ktoré sú tiež veľmi rozšírené a pochádzajú z Talianska. Jedná a o jedlo, ktoré sa tvorí vrstvením. Základom je baklažán, paradajky, zemiaky, mleté ​​mäso a dobre pripravená bešamelová omáčka, ktorú vytvoríte z masla, múky a mlieka.

Fasolada

Polievka z fazule, na ktorú budete potrebovať rôzne druhy zeleniny, olivový olej a samozrejme fazuľa.

Sladké jedlá

Loukoumades

Grécke vyprážané šišky ponorené do medu alebo sirupu a posypané škoricou. Ak máte radi sladké, musíte túto dobrotu naozaj ochutnať.

Grécky jogurt

Dosť často vám bude ponúknutý grécky jogurt s ovocím z konzervy. Najbežnejším je mrkvová marmeláda, ktorá je zo všetkých najsladšia.

Halvasi

Maslová torta pripravená z krupice, hrozienok, mandlí, podávaná samostatne alebo s vanilkovou zmrzlinou a sirupom z granátového jablka, je tiež výborná.

Koláče na ostrove Kythnos

Pečivo, ktoré vyzerá ako tvarohový koláč, ale naplnený syrom a ničím iným, než medom.

Ak už sa vydáte do Grécka alebo inej turisticky veľmi obľúbenej destinácie, je dobré si vždy vopred niečo naštudovať. Je potrebné sa zoznámiť aspoň so základnými zvykmi, aby ste vo svojej nevedomosti neurobili niečo, čo by vám mohlo spôsobiť obrovské komplikácie. Rozhodne je aj veľmi príjemné cestovať s niekým ďalším a ak nejakého takého dobrodruha hľadáte, môžete byť z Prešova, rozhliadnite sa okolo seba, určite nájdete veľa cestovateľov, ktorí sa k vám radi pridajú, aby ochutnali miestne špeciality, užili si miestnu kultúru a videli kus sveta.

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: