Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Poznáme 10 najväčších hriechov kancelárskeho života

10.február 2021
Poznáme 10 najväčších hriechov kancelárskeho života

Aj vy patríte k tým "šťastným", čo trávia dlhé hodiny prácou v kancelárii? Oči zaostrené na monitor, chrbát pokrivený, nohy preložené, na pitie len káva a obed v nedohľadne kvôli hromade pracovných povinností? Stop! Neničte si zdravie a dajte si pauzu.

V práci trávi človek primerane osem pracovných hodín denne. Aspoň tak káže Zákonník práce. V dnešnej modernej dobe ale nie je ničím výnimočným, keď človek pracuje aj dlhšie, pričom na svoje zdravie dbá len málo. Akých najväčších hriechov sa počas práce dopúšťame a čo sa s tým dá robiť?

Nešťastných 8 hodín...

Ako nutné je sedieť osem hodín denne na zadku a klopať do klávesnice? Ak si myslíte, že je to správne a oháňate sa tým, že vás práca baví, necháme vás v tom. Ale skúste sa zamyslieť nad nasledujúcimi riadkami. Existujú totiž štúdie, ktoré dokazujú, že pri intenzívnom pracovnom nasadení (teda bez Facebooku a podobných zábav) stačí človeku primerane 4-5 hodín kancelárskej práce denne, aby stihol všetko potrebné.

Otázka je, aké je vaše pracovné zameranie, či ste podnikateľ alebo pracujete, takpovediac, "na nikoho". Ideálne je, keď si prácu poriadne naplánujete a rozvrhnete. Na každý deň, celý týždeň a mesiac. Keď prídete v pondelok do práce, povedzte si, čo chcete tento týždeň stihnúť a pracovné povinnosti si rozdeľte na jednotlivé dni. Povinnostiam sa venujte prioritne a debaty s kolegami, kávičky či "facebookovanie" si doprajte za odmenu.

Kávu, kávu, kávu!

Ešte ani nerozlepíte oči a už sa potácate v polospánku do kuchyne, aby ste si uvarili kávu. Veď tá prvá ranná vonia tak krásne! Kávička ale prázdnemu žalúdku moc dobre neurobí. Nemusíte sa jej však nutne vzdávať, ak vám ranná šálka nespôsobuje žalúdočné problémy. Nezabudnite sa ale naraňajkovať ešte pred tým, než lačno siahnete po druhej šálke kávy hneď po príchode do práce. Ak ste zarytý "neraňajkovač", aj tak nepite kávu úplne nlačno.

Minimum, ktoré pre seba môžete urobiť, je dostať do seba ráno poriadne veľký pohár vlažnej vody s citrónovou šťavou. Pridať môžete aj zázvor a doprajte si lyžičku ľanového oleja. Nie je žiadnym tajomstvom, že citrón dodá telu potrebnú dávku vitamínov, okrem céčka aj dôležité organické kyseliny, ktoré pôsobia na prevenciu nádorových ochorení. Obsahuje tiež draslík, horčík, fosfór a nezanedbateľné množstvo vápnika.

Citrón pomáha pri bolestiach hlavy a pri boji s vírusmi. Zázvor dodá telu cenný zinok aj selén, ktoré sa starajú o peknú pokožku, zdravé vlasy a nechty. Okrem toho obsahuje vitamíny skupiny B a veľké množstvo vitamínu E.

Aký dlhý čas trávite v kancelárií?

Keď tento výživný kokteil doplníte lyžičkou ľanového oleja, dodáte telu vzácny zdroj omega-3 nenasýtených mastných kyselín. Pôsobí priaznivo na kardiovaskulárny systém, cievy a napomáha znižovať krvný tlak. Ľanový olej pomáha čistiť žalúdok, obličky, pôsobí protizápalovo a pomáha v boji s chorobami.

Raňajky? Nestíham!

Nie je veľmi pravda, že raňajky sú základom života a že bez nich ste celý deň unavení. Sú ľudia, ktorí ráno cvičia a prílišná záťaž v žalúdku im neprospieva. O tom, či je najefektívnejšie cvičenie nalačno alebo nie, nebudeme polemizovať, na to sú tu iní. Pravda ale je, že existujú ľudia, u ktorých sa pocit hladu dostavuje neskôr. Nič si z toho nerobte. Pribaľte si na cestu do práce kúsok ovocia alebo čokoľvek, čo môžete zjesť po príchode na pracovisko. Začínať deň obedom nie je práve najvhodnejšie.

Keď do vás do obeda nikto jedlo nedostane, skúste to s ovocnými šťavami alebo smoothie nápojmi. Skvelo zasýtia, telu dokážu dodať potrebné živiny a energiu a nemusíte pritom ani používať žuvacie svaly. Ideálne pre tých, ktorí si posúvajú budík a ráno stihnú len nutné úkony, pričom na raňajky čas nezostáva. Príprava smoothie vám zaberie asi 5 minút a lahodný nápoj môžete cmúľať cestou do práce. Internet je plný rôznych receptov.

Obed? Nestíham!

Možno si o sebe myslíte, že ste nenahraditeľní, že si nemôžete odbehnúť ani na polhodinový obed. Nuž, nebudeme sa snažiť vás vyviesť z omylu tvrdením o nahraditeľnosti každého z nás, ale čas na obed by ste si mali urobiť. A tiež by ste mali venovať chvíľu premýšľania nad tým, čo zjete. Opäť by sme mohli vytiahnuť niekoľko teórií o výžive a skladbe jedálneho lístka. Väčšinou sa zhodujú v tom, že váš jedálny lístok by mal byť pestrý, bohatý na zeleninu a prijímať by ste mali aj dostatok sacharidov z ovocia, ktoré dokáže zahnať chuť na nezmyselné sladkosti.

Existuje veľa aplikácií, do ktorých si zapíšete, čo ste počas dňa jedli a aké aktivity ste vykonávali a aplikácie za vás vytvoria, aký je váš denný príjem, výdaj a aké množstvo jednotlivých zložiek potravy ste prijali. Je to skvelá pomôcka a možno vás prinúti sa zamyslieť nad tým, čo si budete vkladať do úst. Nezabudnite, že telo si všetko pamätá a aj keď sa dnes cítite dobre, za 10 rokov môže byť všetko inak.

Máte sedavé zamestnanie?

Sladká bodka

Hovorí sa, že cukor je jed alebo droga. Štúdia objasňujúce štiepenie cukrov sú rozsiahle a aj tu sa názory líšia, rozhodne však platí, že všetkého veľa škodí. A tiež platí to, že je potrebné dať si niečo sladké po obede, je len zvyk. Aj keď sa nám to môže zdať kruté a nereálne, bez sladkostí naozaj prežijete. Skúste si otestovať svoju vôľu a povedzte si, že jeden týždeň zvládnete bez obyčajného cukru. Teda žiadne sladkosti na obed, ktoré si kupujete len preto, aby ste využili celú hodnotu gastronómie.

Neslaďte si kávu, miesto sladených nápojov pite len vodu. Jeden týždeň vášho života skúste zvládnuť bez jednoduchých cukrov. Po obede si radšej doprajte ovocie. Uvidíte, že keď zabojujete a prvé kruté dni zvládnete, po 7 dňoch sa vaša chuť na sladké podstatne zmenší. Nestíhate obed a miesto výdatného jedla siahnete po horalke alebo čokoláde? Chyba! Také jedlá sú označované ako prázdne kalórie. Sú síce energeticky bohaté, ale obsahujú minimum výživných látok.

Telo teda dostane kalorickú bombu v podobe jednoduchých cukrov (monosacharidov), ktoré vás na chvíľu zasýtia, čo je horšie, rapídne zvýšia hladinu cukru v krvi. Telo dostane zabrať a za chvíľu budete zase hladní. Keď už potrebujete rýchlo niečo zjesť, pribaľte si každý deň do práce sladký banán alebo iné ovocie. Hlad rýchlo zaženú aj oriešky, figy alebo ďatle.

Voda ako všeliek

Napájate sa počas práce kávou a vodu vypijete len v prípade, že s ňou zapíjate tabletku proti bolesti hlavy? Chyba! Práve nedostatok vody v organizme môže viesť k únave, malátnosti, bolestiam hlavy, starnutiu pleti a, paradoxne, aj k zavodneniu organizmu. Či piť vodu balenú, z vodovodu alebo prefiltrovanú, už necháme na vašom zvážení. Hlavne ju pite! Ak máte problém s tým, že sa vám nechce večne odbiehať a dopriať si v kuchynke pár dúškov vody, vyriešte to inak. Ráno si postavte na stôl fľašu alebo džbán s vodou.

Dodržujete svoj pravidelný jedálniček?

Sedíte správne?

Súčasťou BOZP školenia v zamestnaní je často aj časť o správnom držaní tela pri práci s počítačom. Koľkokrát za deň sa pristihnete pri tom, že sedíte skrívene, nohy pod zadkom, chrbát skrútený? A večer sa opäť dostavia nežiaduce bolesti hlavy a chrbta, znovu prichádzajú na rad lieky. A zbytočne. Základom správneho sedenia sú rovný chrbát. Dôležité je aj správne kreslo, ktoré vám pri opretí pomáha držať chrbát tak, aby vaše telo tvorilo dva pravé uhly, hlava vzpriamená, ramená uvoľnené a predlaktia položené na pracovnom stole.

Je to dôležité hlavne pri práci s počítačom. Či už ťukáte do klávesnice, alebo pracujete s myškou, predlaktia by ste mali mať opreté o dosku stola. Zabránite tak ich pretiahnutiu.

Zdravotné prestávky

Nemáme na mysli práve pauzičky spojené s fajčením, ale krátke prestávky počas práce vám môžu len prospieť. Či už sa prejdete na toaletu, vybehnete za kolegami z iného oddelenia, odbehnete do kuchynky, alebo sa len tak prejdete po kancelárii, urobíte pre seba viac než dosť.

Zlé vetranie

Keď počas dňa cítite únavu, môže to byť aj zlým vetraním priestoru. Pokiaľ máte kanceláriu, v ktorej môžete otvoriť okná, urobte to. Keď je vonku zima a nevetráme priebežne, vyvetrajte nárazovo aspoň raz za hodinu. Čerstvý vzduch pôsobí proti únave a zvyšuje schopnosť koncentrácie.

Nedostatok pohybu

V prípade sedavého zamestnania by ste mali o to viac dbať na dostatok pohybu mimo neho. Určite sa vám opäť na jazyk tlačí to nešťastné slovko "nestíham". Zaujímavé. Existujú totiž viacnásobny rodičia, ktorí sú zamestnaní, venujú sa rodine a počas toho si nájdu čas aj na seba. Pohyb vám vôbec nemusí zabrať veľa času. Nie, nechceme vás naháňať do fitka, ani vás nenútime robiť činnosti, ktoré sú vám nepríjemné. Pohyb je aj rýchla chôdza, cyklistika, prechádzky aj plávanie. Nechajte auto doma a choďte do práce pešo alebo na bicykli.

Na šport nie je neskoro ani večer. Opäť je to len o zvyku. Keď si na pohyb zvyknete, nebudete bez neho vedieť existovať. Na začiatok sa oboznámte s krokomerom a snažte sa ujsť aspoň 10 000 krokov denne. Na konci každého dňa, keď splníte svoj cieľ, sa nezabudnite aspoň v duchu pochváliť.

Stále vám chýba partner, ktorému by ste niečo dobré uvarili? Napravte to. Využiť môžete vedecký zoznamovací dotazník.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: