Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Pomoc, som žena a chcem chlapa!

7.apríl 2021
Pomoc, som žena a chcem chlapa!

Túžba nájsť si ideálneho partnera - otca našich detí, je hlboko ukrytá v génoch. Ubehla dlhá doba, kedy sme vyliezli z jaskýň a náš život sa začal kultivovať. Inak žijeme a odlišne myslíme. Niektoré veci sa ale nezmenili. Sme tu aby sme mali deti, reprodukovali sa. Či chceme alebo nie, núti nás to nájsť si niekoho vhodného, s kým by sme sa do toho celoživotného projektu pustili.

Iste už ste si všimli, že tento článok bude smerovaný skôr pre ženské čitateľky, veríme ale, že aj mužov by prípadným prečítaním mohol obohatiť. Uvidíme.

Čo vlastne chceme?

Problém nie je v nedostatku kvalitného materiálu na trhu, ale aj ženská nerozhodnosť. Kto je hoden stať sa otcom našich detí? Zdá sa, že v tom nemáme tak úplne jasno. Psychológovia sa zhodujú v jednom. Žena si vyberá muža podľa toho, či zapadá do jej životného plánu, či splní jej predstavy a či má potenciál naplniť ciele, ktoré si stanovila. Všeobecne platí, že muž, s ktorým si chceme založiť rodinu, by mal byť príjemný, milý, jednoducho zodpovedný a bezproblémový typ.

A na druhej strane sú ale tí "drzí" muži. Tí, o ktorých si myslíme, že sa kvôli nám zmenia. Tí, ktorí nás priťahujú, ale žiť s nimi nie je ani náhodou jednoduché. Pre ktorého sa rozhodnúť, ako si správne vybrať? Aby to bolo celé ešte viac zamotané, celú túto situáciu komplikuje aj naša genetická výbava. Smolu máme v tom, že väčšinou títo "drzáni", teda nedostupní muži, majú všetky vhodné parametre, ktoré žena vyhodnotí ako atraktívne. Vzbudzujú v nás podvedome pocit, že tento muž je alfa samec a postará sa o nás aj o rodinu.

Pretože obyčajne práve muži, ktorí sú dominantní, sú aj úspešní. Nezaprenie vodcovských schopností sa spája aj so solventnosťou. Čo znamená, že chceme alebo nie, náš mozog ich vyhodnotí ako potenciálne vhodných partnerov pre nás, a rovnako tak aj vhodného otca pre naše deti. Väčšina z nás si je veľmi dobre vedomá, že z pohľadu perspektívneho a harmonického vzťahu je pre nás lepšia alternatíva A - teda milý a seriózny muž. A to aj napriek tomu, že nás dráždi aj priťahuje možnosť B - sebavedomý, bezohľadný a egoistický alfa samec.

Toto je asi najčastejší prípad, kedy máme veľkú chuť riskovať. Keď máme v okolí muža, ktorý o nás javí záujem, on nie je príťažlivý pre nás. Pre niektoré typy žien je v tomto prípade dobré, keď zmenia svoju perspektívu a postavenie k mužom. Už dávno nie sme žienky domáce. Zvládame kariéru, deti a keď sme ešte aj šikovné, tak aj kaderníčku a fitko alebo jógu. Sme tigrice, ktoré dosiahnú na svoje. Nepotrebujeme žiadneho alfa samca, pretože my samotné sme alfa samice.

Dostať to, čo chceme, je predsa atraktívna predstava. Tak sa toho chopme. Z takéhoto uhla pohľadu sa pre nás stane atraktívny aj ten dobrák od susedov. Evolúcia ale ukazuje, že ženy stále viac a viac nie sú ochotné prijímať kompromisy. Chcú mať jedno aj druhé. Aj milujúceho partnera, aj otca svojich detí, aj dravca, ktorého ulovili. Skrátka, chcú si dopriať to najlepšie vo všetkých variantoch. Evolučná psychológia stále častejšie poukazuje na prípady, keď si žena hľadá partnera, ktorý jej zabezpečí stabilitu a bezpečný prístav pre ňu a jej deti.

Na druhej strane sa nebráni tzv. polyamoria a zamilováva sa do mužov "alfa samcov". Ide o novodobú polygamiu, ktorú vedia ženy veľmi dobre tajiť. Nakoniec, už dávno je preukázané, že ženská polygamia je z pohľadu evolúcie prínosná. Pre manželstvo ale asi o niečo menej. Výbornou alternatívou, ako si nájsť cestu k mužovi, ktorý neoplýva dominanciou a ani rozhodnosťou, je rozdeliť si úlohy. Ty si zodpovedný za tieto veci, ja som zodpovedná za tieto veci. Tak sa z každého z nás stane riaditeľ v určitej oblasti. Veď vzťah je živý organizmus a stojí za skúšanie nových vecí.

Čo vlastne ženy chcú? Vie to niekto?

Pán dokonalý?

Či už si to priznávame alebo nie, každý z nás hľadá lásku svojho života. Spriaznenú dušu. Životného partnera. Túžime mať niekoho na svojej strane, kto nás bude milovať aj napriek nedokonalosti a zdieľať s nami spomienky. Samozrejme, aj životné slasti a strasti. Na túto tému určite každá z vás videla veľa filmov a určite prečítala nejednu knihu. Tak je predsa jasné, že niekto taký musí existovať. Toto je asi prvá vec, ktorú by sme si mali uvedomiť pri hľadaní partnera: láska nie je rozprávka.

O čo trýznivejší a menej romantický bude náš pohľad na lásku, o to väčšiu šanca máme na dlhodobý a pokojný vzťah. Popredný psychológ Gregory Janz, autor bestselleru Nádej pre vzťahy, tvrdí, že istým spôsobom správania sme schopní k sebe prilákať tú pravú lásku. Čo odporúča?

Buďte sama sebou

Ak chcete, aby vás niekto miloval aj cez vaše nedokonalosti, musíte ich v prvom rade prijať vy samotná. Mnoho žien (aj napriek vyššiemu veku) nie je stotožnených samo so sebou. Nepáči sa im ich vzhľad alebo si jednoducho neveria. Sú veci, ktoré sa opraviť dajú a aj také, ktoré napraviť nedokážete. Presne tak sa k tomu postavte. Spíšte si na papier všetky veci, ktoré vám na vás prekážajú - nebuďte ale prehnane kritická, ale úprimná. Tie, ktoré môžete zmeniť, zmeňte.

Ak sa hanbíte za svoju angličtinu a kvôli tomu sa nepúšťate nikam za hranice, nájdite si učiteľa, ktorý vám s ňou pomôže alebo ešte lepšie, prihláste sa do jazykového kurzu, kde zároveň stretnete aj nové tváre. Nie ste spokojná s obvodom vašich stehien? Nabehnite do posilňovne. Veci, s ktorými nič neurobíte, ako napríklad, že ste prehnaná puntičkárka a prvá vec ktorú po prebudení urobíte, je zametanie celého bytu, vykompenzujte nejakou vašou dobrou vlastnosťou, ktorú si napíšete do rovnakého riadku ako tú nepríjemnú.

Nakoniec zistíte, že na tom ani zďaleka nie ste tak zle. Stačí sa len so svojimi drobnými nedostatkami zmieriť a mať rada seba. Potom vás budú mať radi aj ostatní.

Čo vám robí radosť?

Mnoho z nás je veľmi ovplyvniteľných. Začína to už v útlom veku. Niekto v škôlke urobí frajerinku a my sa ju snažíme zopakovať. Niekto má nádhernú hračku - tiež po nej túžime bez ohľadu na to, koľko hračiek doma máme. Celý život sa stretávame s ľuďmi, ktorí nás ovplyvňujú a tvarujú. Asi to poznáte aj vy. Obzrite sa spätne na vašu minulosť a zistíte, že ste urobili množstvo hlúpostí len preto, že ste chceli patriť do nejakej partie. Je teda veľmi ľahké uviaznuť vo vzoroch tých ostatných a prebrať ich.

Našla ste už svojho pána Dokonalého?

Čo nie je vôbec ľahké, je uvedomiť si pod nánosom týchto všetkých vplyvov, čo robí šťastnými nás samotných. Ľudí priťahuje autentickosť. Preto je veľmi dôležité byť sám sebou. Aj keď to znie ako fráza. Všetkých v okolí baví chodiť na kávičky a vás nie? No a? Začnite tráviť čas tým, čo robí radosť vám. Tak sa oveľa jednoduchšie prepracujete sama k sebe.

Protiklady sa priťahujú?

To je možno pravda a určite to platí aspoň na poli vášne. Ale v reálnom živote? Keď má on rád bielu a vy čiernu, tak to pravdepodobne nebude taká prekážka. Aj keď je skôr možné, že pri zariaďovaní interiéru sa občas predsa len malá búrka v otázke farieb môže prehnať. Ak vy túžite po dieťati a on nie, ide do tuhého. Určite viac platí, že podobnosť zbližuje, než že sa protiklady priťahujú. Aspoň v zásadných veciach. Tým, že si uvedomíte, kto ste, si automaticky nastavíte kaliber na pána pravého.

Opäť vám pomôžu vaše vlastné neduhy. Chcete stráviť život s človekom, ktorý sa sám o seba stará? Musíte teda začať od seba.

Nové možnosti

Túžite stretnúť niekoho nového? Musíte sa otvoriť voči okolitému svetu. Byť ochotná spoznávať sa, rozprávať sa, stretávať sa. Keď sa niekto vedľa vás v kaviarni dá s vami do reči, určite to nie je len tak. Ale nemusíte byť pasívni. Hľadáte niekoho? Tak si niekoho nájdite. Pokojne môžete byť aj vy osobou, ktorá vyvinie iniciatívu.

Naozaj sa protiklady priťahujú?

Buďte šťastná

Práve tento krok Gregory Janz považuje zo všetkých najdôležitejší. Šťastie je energia, ktorá funguje ako magnet. Všimnite si toho vo svojom okolí. Ľudia, ktorí sú šťastní, spokojní a vyrovnaní, majú veľa priateľov a prirodzene pútajú pozornosť všade, kamkoľvek prídu. Ostatní chcú byť v ich prítomnosti, pretože je im s nimi dobre. A funguje to aj naopak. Uhundraní a večne si sťažujúci ľudia sú skoro samotári alebo sa stretávajú s podobnými ľuďmi. Okrem toho, keď sama budete šťastná, vaša energia k vám pritiahne rovnako šťastného človeka.

Nájsť si chlapa v istom veku a v istých životných situáciách nie je možno až tak jednoduché, ako o tom písať. V tom sa asi zhodneme. Ale samotné hľadanie vás môže priviesť k lepšiemu sebapoznaniu, a to je asi zo všetkého úplne najdôležitejšie. Byť si istá sama sebou, svojou osobnosťou a mať rada rovnako sama seba ako svojich blízkych. Práve toto je začiatok úspechu. Nie je cesta za láskou, ale cesta k sebe samotnej.

Vybudujte si svoj perspektívny a úspešný vzťah, dokážete to. Toho pravého partnera, ktorý vás bude nielen milovať, ale bude vás tiež ctiť, tolerovať a chcieť s vami nejaký skvelý partnerský vzťah naozaj vybudovať, nájdete napríklad vďaka vedeckému zoznamovaciemu dotazníku alebo partnerskej zhode podľa zverokruhu.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: